Skocz do zawartości
Nerwica.com

Założenie działalności gospodarczej?


Gość 19_latek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam zamiar zalozyc DG i mam pytanie do kogos kto mial z tym stycznosc. Znalazlem taki wpis:

Jak wyjaśnia Magdalena Garbacz, ekspert podatkowy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, podatnikami VAT stają się wszystkie osoby, u których wartość sprzedaży przekroczy równowartość 10 tys. euro. Rozporządzenie Ministerstwa Finansów określa, że w 2007 r. jest to 39,7 tys. zł.

 

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/1;5;miliona;podatku;i;5;lat;wiezienia;za;handel;na;allegro,165,0,285605.html

 

Czy to oznacza ze tyle moge zarobic w ciagu roku nie odprowadzajac podatku?

A co oznacza kwota zwolniona od podatku (3000zł w tym roku), czy to znaczy ze moge tyle zarobic i nic mi nie zrobia?

 

Mam zamiar handlowac na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19_latek, mylisz pojęcia. Podatek tak czy siak musisz płacić.

VATowcem masz wybór, albo chcesz być albo nie. W dużej mierze zależy od profilu działalności, nie wszędzie jest to opłacalne.

 

A co oznacza kwota zwolniona od podatku (3000zł w tym roku), czy to znaczy ze moge tyle zarobic i nic mi nie zrobia?

To jest kwota do której nie masz obowiązku odprowadzać podatku. Jeżeli zarobisz złotówkę więcej - masz obowiązek rozliczenia się z US.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, a gdybym np sprowadzal jakies gadzety po 20zl z zagranicy i sprzedawal w polsce po 30zl i nie przekroczylbym w ciagu roku 3000zl to nie musial bym odprowadzac podatku?

 

Jest wogule mozliwosc sprzedawania czegos na aukcjach bez dzialalnosci gosp? Chcialbym tak sobie z 200zl na miesiac dorobic bo na razie jest lipa z kasa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19_latek, jeżeli prowadzisz systematyczną sprzedaż to już istnieje ciągłość gospodarcza która w świetle prawa powinna być zalegalizowana. Ale ja w tym temacie nie czuje się najmocniej, więc proponuję udać się do biura rachunkowego po poradę. Oni wszystko Ci wytłumaczą i pomogą z papierkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, a gdybym np sprowadzal jakies gadzety po 20zl z zagranicy i sprzedawal w polsce po 30zl i nie przekroczylbym w ciagu roku 3000zl to nie musial bym odprowadzac podatku?

 

Tak. Od kazdej zlotowki ponad 3 kpln musisz odprowadzic podatek dochodowy. Zalozmy, ze jest to CIT, czyli 19% , wtedy to bedzie wygladac tak

 

Obroty ----> Podatek

1900 ----> 0

2600 ----> 0

3000 ----> 0

3001 ----> 19 gr :)

3100 ----> 19 zł

4000 ----> 190 zł

 

Jest wogule mozliwosc sprzedawania czegos na aukcjach bez dzialalnosci gosp?

 

Jest, sa okreslone warunki od kiedy mozna sprzedawac prywatnie a od kiedy trzeba sprzedawac na dzialalnosci.

Nie chce mi sie tego szukac, ale pamietam ze kryterium jest m. in. roczny obrot i regularnosc - znajdziesz to

w google. Zreszta, jesli chcesz sobie dorobic 200 zl w miesiacu to nie boj zaby, Skarbowka na pewno

Cie nie scignie.

 

Chcialbym tak sobie z 200zl na miesiac dorobic bo na razie jest lipa z kasa.

 

Przy takim zalozeniu DG nie ma w ogole sensu. Zezra Cie koszty zalozenia i prowadzenia DG.

Lepiej pokombinuj jako osoba prywatna - szara strefa to jest to :)

 

Porabany kraj, z czego ja mam oplacac zus (300zl miesiecznie) jak nawet tyle nie zarobie.

I jak tu ma byc dobrze. Hu* bede okradal ludzi.

 

Dlatego do prowadzenia DG potrzebna jest wieksza skala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak zaloze na tate bo on pracuje i bedziemy oplacac tylko stawke zdrowotna (okolo 170zl na miesiac).

 

Zaryzykuje, zaloze na kilka miesiecy i jak sie nie bedzie oplacalo to zawiesze dzialalnosc. Musze z czegos zyc i miec na leki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, z tej strony Magda. Zarejestrowałam się specjalnie po to aby się wypowiedzieć w tym temacie.

Jako, że miesiąc temu założyłam działalność i właśnie zajmuję się sprzedażą na Allegro to odpowiem.

 

Sprawa pierwsza- jeśli nie znasz się na księgowości to polecam wynająć księgową. Jeśli się znasz to nie wynajmuj, ale MUSISZ ją wziąć na wypełnienie deklaracji do ZUS i na wypełnienie pierwszej deklaracji do US. Koszt 25-50zł od jednego dokumentu. Sam nie dasz rady tego wypełnić, to naprawdę trudne.

 

Co do ZUS- jeśli jest to Twoja pierwsza firma to płacisz 390zł przez pierwsze dwa lata (233zł składki na ubezpieczenie- podstawa, mniej nie można płacić, i pozostała część to fundusze emerytalny i społeczny). Po dwóch latach płacisz więcej.

 

Co do podatków- mylisz pojęcia. Jeśli chcesz sprzedawać coś, to najpierw dowiedz się w US czy na to jest od razu vat czy nie. Bo są takie dziedziny. Teraz jest tak, że kwota do której nie trzeba być vatowcem i wchodzić na kasę fiskalną to 20tys zł obrotu rocznego. Jeśli go przekroczysz wchodzisz na vat.

 

Kolejna rzecz- podatki są zależne od rodzaju działalności itd. Są dziedziny gdzie od razu wchodzisz na podatek ogólny, a są takie że możesz być np na ryczałcie. Nie wiem co chcesz sprzedawać, ja sprzedaję odzież itp i mój podatek wynosi 3%. Plus do tego do towaru w hurtowni dopłacają mi 22% wartości zamówienia.

 

Niby jest coś takiego jak kwota wolna od podatku (dla mnie wynosi ona 164zł) ale w praktyce wyszło tak, że i tak musiałam podatek zapłacić, wyszło mi 7,50zł. Deklaracje musisz co miesiąc robić i co miesiąc płacić podatek. Deklaracje do US składasz co roku, w styczniu.

 

I ostatnia kwestia- nie, nie możesz sprzedawać bez założenia działalności, bo to grozi naprawdę dużą karą i problemami karnymi.

 

Jeśli nie masz kasy na start to się zastanów. Ja myślałam że kwota jaką uzbierałam mi wystarczy, a okazało się że trzy razy tyle musiałam dopłacić.

 

Pozdrawiam.

 

[Dodane po edycji:]

 

p.s. Rozliczenia do US robisz co miesiąc, a jeśli jesteś na ryczałcie to robisz codziennie- wpisujesz do ewidencji zarobki i wystawiasz rachunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CandyGirl,

Dzieki za odpowiedz, ksiegowej raczej nie musze wynajmowac bo znajoma jest ksiegowa i powiedziala ze pomoze mi z formalnosciami. Musze poczytac jak to jest z tymi podatkami, mam zamiar handlowac elektronika sprowadzana z zagranicy (z Uniii Europejskiej).

 

A ile kosztowalo Cie zalozenie firmy ? Tzn od poczatku az do dostania NIPu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CandyGirl,

Dzieki za odpowiedz, ksiegowej raczej nie musze wynajmowac bo znajoma jest ksiegowa i powiedziala ze pomoze mi z formalnosciami.

 

Spoko, to już moja druga firma (pierwsza była założona na mojego chłopaka, ale ja ją prowadziłam) więc pomogę co wiem.

Dobrze że masz znajomą księgową, ciężko samemu to załatwić.

 

Musze poczytac jak to jest z tymi podatkami, mam zamiar handlowac elektronika sprowadzana z zagranicy (z Uniii Europejskiej).

Oj nie jestem pewna ale elektronika ma chyba wysokie podatki i chyba od razu wchodzi na vat. Jakie konkretnie rzeczy chcesz sprzedawać? Jest taka strona internetowa gdzie jest ten spis, ale nie pamiętam jej adresu. Jak mój narzeczony wróci z pracy to zapytam go o adres tej strony i poszukam tam. Napisz mi co konkretnie chcesz sprzedawać to poszukam jak to wygląda w podatkach.

 

 

A ile kosztowalo Cie zalozenie firmy ? Tzn od poczatku az do dostania NIPu.

Jeśli masz swój NIP to to będzie także NIP Twojej firmy. Ja już NIP miałam. Jak nie masz NIPu to składasz wniosek do US o przyznanie Ci go. Najpierw idziesz do Urzędu Miasta (albo do Rejestru Sądowego, zależy co chce się robić) i składasz tam wniosek o założenie działalności (jeśli jest to tylko sprzedaż internetowa to jest to chyba numer działalności 71, ale upewnij się u księgowej bo nie pamiętam). Założenie działalności jest darmowe. Potem idziesz do ZUS i US, tam też wszystkie formalności są darmowe. Także za założenie firmy nie płacisz nic :smile:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przejde sie jutro do urzedu i mi wytlumacza wszystko. Najlepiej jakbym dostal prace i zalozyl DG bo wtedy placilbym tylko skladke zdrowotna.

 

 

Hmmm nie jestem tego pewna. Mi tłumaczono w ZUS że podstawa to 390zł i nie ma opcji mniej płacić.

Ale nie wiem, upewnij się w US. I tak i tak zdrowotną na 100% płacisz, a to jest 233zł. Wątpię aby odpuścili Ci składki emerytalne i społeczne, może tak jest tylko wtedy jak pracujesz gdzie indziej na umowę o pracę? Nie wiem tego, zapytaj w Urzędzie.

 

A podatki tak czy siak musisz płacić. Napisz mi konkretnie co chcesz sprzedawać i poszukam na stronie urzędu jakie podatki tam wchodzą i jaka forma opodatkowania (nie wszystko może iść na ryczałt).

 

No i licz na to że jak masz sumę X na start, to dolicz sobie do tego 1 tys zł na nieprzewidziane wydatki, one ZAWSZE wystąpią.

 

[Dodane po edycji:]

 

p.s. A co do tego co chcesz robić- ja robię to samo, też sprzedaż internetowa, dla nich to jest po prostu sprzedaż detaliczna internetowa, nie zaznaczasz CO sprzedajesz. Możesz cokolwiek :smile:

No i jestem na bieżąco bo moja firma działa od 7 września dopiero.

 

[Dodane po edycji:]

 

http://zakladam-firme.wieszjak.pl/jak-zalozyc/209930,Jak-zalozyc-wlasna-firme.html

 

[Dodane po edycji:]

 

Kurcze, księgowa mi mówiła że kwota wolna od kasy fiskalnej to 20tys zł obrotu, a teraz wyczytałam że 40tys. Muszę się upewnić.

Jeśli zaś chodzi o elektronikę to jeśli byłbyś na ryczałcie to wtedy płacisz podatek 3% o ile się nie mylę (handel jak ja), chyba że wejdziesz na kartę podatkową (sam wybierasz) to wtedy masz równą sumę co miesiąc do płacenia (gastronomia i handel mają po 3% na ryczałcie, w gastronomii na karcie płaciłam coś koło 600zł miesięcznie jeśli dobrze pamiętam) ale wtedy nie trzeba prowadzić ewidencji. Sam musisz się zastanowić jakie będziesz miał obroty i czy bardziej Ci się opłaci karta podatkowa czy ryczałt. Mi ryczałt się opłaca, chociaż np Allegro nie mogę sobie odliczyć a tutaj miesięcznie jest to koszt 100-300zł przy średniej ilości aukcji :evil: Będąc vatowcem można to odliczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi po jakim czasie od wizyty w Urzedzie mialas juz zalozona firme? Ile to trwa?

Jakoś tydzień. Wiesz, zdarzają się ludzie co idą do urzędu i w dacie rozpoczęcia działalności podają dzień w którym składają papiery :lol: Ja byłam złożyć papiery jakoś na 14 dni przed rozpoczęciem.

Tam we wniosku (w Urzędzie Miasta) sam podajesz datę kiedy chcesz zacząć. Potem musisz jechać jeszcze do US i do ZUS jak już masz wpis do działalności gospodarczej. Powiedzmy tydzień trwa zanim Urząd Miasta wyśle Twoje papiery do innych urzędów i wpiszą Cię do rejestru. Potem po kilku dniach jedziesz jeszcze raz do ZUS i musisz złożyć deklaracje ZUA i DRA z tego co pamiętam- ale to Ci wypełni księgowa bo sam nie ogarniesz- tam wszystko musisz numerami podawać, zwykły człowiek nie zna tych numerów. A jak zrobisz błąd to leżysz. ZUS i US to świętość których trzeba bardzo pilnować.

Generalnie daj sobie dwa tygodnie na to wszystko, lepiej mieć zapas niż jak ma Ci czasu zabraknąć.

 

 

Mialas jakies problemy przy zalozeniu konta firmowego na allegro ? Tzn to z teczką.

Niestety tak. Konto na Allegro możesz założyć dopiero jak będziesz miał wpis do ewidencji, REGON, NIP i konto bankowe biznes (polecam MBank, mam tam i biznes i osobiste). Nie możesz założyć konta firmy na Allegro na konto osobiste, musi być firmowe. Allegro w moim przypadku bardzo się wlekło i sporo nerwów mnie to kosztowało :-| Jak tylko będziesz miał te dokumenty to zakładaj tam konto. No i postaraj się zdobyć szybko 10 komentarzy pozytywnych, wtedy możesz otworzyć sklep na Allegro i możesz wystawiać przedmioty na 30 dni a nie na 14, i koszt podstawowy wystawienia aukcji spada z ok 50gr do ok 10gr. To dużo. Generalnie jak już wspominałam na opłaty Allegro licz sobie 100-300zł miesięcznie (wystawienia, prowizje itd). Tak to wychodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CandyGirl,

Z tymi oplatami allegro to niestety wiem jak jest, co miesiac musialem placic ponad 100zl chociaz wystawialem tylko troche zeczy.

 

Czyli na koncie osobistym w banku nie mozna zalozyc konta firma na allegro, hmm, w jakim banku sie najbardziej oplaca takie otworzyc? Ja mam w miescie PKO BP i chyba bym tam otworzyl.

 

Ile kosztuje Cie miesiecznie (oplaty, abonament) konto w Mbanku firmowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CandyGirl,

Z tymi oplatami allegro to niestety wiem jak jest, co miesiac musialem placic ponad 100zl chociaz wystawialem tylko troche zeczy.

 

No niestety :-| I nie mam pojęcia jakie są prowizje na elektronikę. Ale zawsze te kilak stów idzie. Jak nie miałam jeszcze sklepu tylko zwykłe konto firmowe to opłaty Allegro były prawie takie jak mój obrót :evil: Gdyby było tak dalej to tylko bym dopłacała. Wkurza mnie to strasznie.

 

Czyli na koncie osobistym w banku nie mozna zalozyc konta firma na allegro, hmm, w jakim banku sie najbardziej oplaca takie otworzyc? Ja mam w miescie PKO BP i chyba bym tam otworzyl.

 

Nie, nie można. Nie wiem jak jest w PKO ale ja mam w MBank i prowadzenie konta mam darmowe. Przelewy internetowe koszt 1zł i do ZUS oraz do US za darmo (bank sam wypełnia deklaracje). Prowizje pobiera w każdym bankomacie, na konta firmowe w żadnym banku nie ma przelewów i bankomatów za darmo. Mi się MBank opłaca i naprawdę sobie chwalę. Kartę biznes mam za darmo pierwsze pół roku, potem 3,50zł (albo to koszt prowadzenia konta, nie wiem czy nie pomieszałam). Mogłam też wziąć kartę kredytową za 6zł miesięcznie ale mi niepotrzebna.

 

A, i mam kartę MasterCard PayPass i Cash Back.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak tylko mi naprawia pojazd to jade do Urzedu sie popytac o wszystko i zlozyc deklaracje.

Niestety zyjemy w tak chorym kraju w ktorym miesieczne koszty skladek za dzialalnosc wynosza prawie tyle co zarobki. W anglii bym placil 8 funtow miesiecznie i jest NIN (angielski NIP) itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak tylko mi naprawia pojazd to jade do Urzedu sie popytac o wszystko i zlozyc deklaracje.

Niestety zyjemy w tak chorym kraju w ktorym miesieczne koszty skladek za dzialalnosc wynosza prawie tyle co zarobki. W anglii bym placil 8 funtow miesiecznie i jest NIN (angielski NIP) itd.

 

No niestety. Przy tego typu działalności trzeba na opłaty liczyć jakieś 700zł miesięcznie jeśli masz upust w ZUSie. 390zł ZUS, no i podatek do US i opłaty Allegro.

A jeszcze coś- prowadzenie sklepu Allegro to koszt 2,50zł przez pierwszy miesiąc a potem 10zł. Za samo prowadzenie (nie licząc kosztów wystawiania aukcji, prowizji itd).

I pamiętaj aby wszystkie faktury zbierać i trzymać wszystkie dokumenty. Oczywiście nie będąc na podatku ogólnym nie możesz brać czegoś np na paragon czy na wuzetkę, na WSZYSTKO musisz mieć faktury i dopłacać w hurcie 22% do ceny netto.

 

Także jak masz kasę na start to jedz do Urzędu Miasta i złóż wniosek. I oczywiście NIP i REGON. A potem heja do ZUSu. Będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CandyGirl,

A gdy juz masz zalozona firme to mozna np laptopa kupic na firme i sobie pozniej odliczyc te 22% od podatku, tak ? Albo np aparat do wykonywania zdjęc na aukcje.

 

Można, jeśli jesteś vatowcem. Jeśli jesteś vatowcem to nie możesz sobie odliczyć podatku od niczego. W ogóle nic nie możesz odliczać. Ale na vat nie ma się co pchać samemu.

Także tutaj wszystko kupujesz po cenach brutto (z vatem) i nic nie odliczasz. Niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak zaloze na tate bo on pracuje i bedziemy oplacac tylko stawke zdrowotna (okolo 170zl na miesiac).

 

Zaryzykuje, zaloze na kilka miesiecy i jak sie nie bedzie oplacalo to zawiesze dzialalnosc. Musze z czegos zyc i miec na leki...

 

Pisales, ze chcesz dorobic 200 zl miesiecznie - do tego w ogole nie potrzeba DG :)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×