Skocz do zawartości
Nerwica.com

DULOKSETYNA (AuroDulox, Depratal, Dulofor, Duloxetine Mylan/ +pharm/ Sandoz/ Zentiva, Dulsevia, Duloxetenon, Dutilox)


suzak29

Rekomendowane odpowiedzi

CYMBALTA

 

Streszczenie EPAR dla ogółu społeczeństwa

 

Niniejszy dokument jest streszczeniem Europejskiego Publicznego Sprawozdania Oceniającego (EPAR). Wyjaśnia, jak Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) ocenił przeprowadzone badania w celu ustalenia zaleceń w sprawie stosowania leku.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat stanu chorobowego lub sposobu leczenia należy zapoznać się z ulotką dla pacjenta (także stanowiącą część EPAR) bądź skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W celu uzyskania dodatkowych informacji na podstawie zaleceń CHMP należy zapoznać się z dyskusją naukową (także stanowiącą część EPAR).

Co to jest CYMBALTA?

 

Preparat CYMBALTA jest lekiem zawierającym substancję czynną duloksetynę. Jest dostępny w postaci kapsułek dojelitowych twardych (30 mg: biało-niebieskie; 60 mg: zielono-niebieskie). Wyrażenie „dojelitowe twarde” oznacza, że zawartość kapsułek przechodzi przez żołądek bez rozpuszczania się do momentu, kiedy dotrze do jelita. Zapobiega to niszczeniu substancji czynnej przez kwas żołądkowy.

 

W jakim celu stosuje się preparat CYMBALTA?

 

Preparat CYMBALTA stosuje się w leczeniu osób dorosłych z następującymi chorobami:

 

* epizody dużej depresji,

* ból związany z obwodową neuropatią cukrzycową (uszkodzenie nerwów kończyn, jakie może występować u pacjentów z cukrzycą).

 

Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

 

Jak stosować preparat CYMBALTA?

 

Zalecana dawka preparatu CYMBALTA wynosi 60 mg raz na dobę, podczas posiłków lub pomiędzy posiłkami.

Gdy lek jest stosowany w leczeniu depresji, odpowiedź zazwyczaj obserwuje się po dwóch - czterech tygodniach, lecz zaleca się kontynuowanie leczenia przez kilka miesięcy w celu uniknięcia nawrotu choroby.

W leczeniu bólu związanego z neuropatią cukrzycową niektórzy pacjenci mogą wymagać wyższej dawki 120 mg na dobę, a odpowiedź na leczenie należy oceniać dwa miesiące po rozpoczęciu leczenia. Jeżeli leczenie jest skuteczne, należy powtarzać ocenę co najmniej co trzy miesiące.

 

Należy zachować ostrożność podczas stosowaniu preparatu CYMBALTA u pacjentów w podeszłym wieku, szczególnie w wyższych dawkach. Preparatu CYMBALTA nie należy stosować u pacjentów, u których występują pewne zaburzenia czynności wątroby. W przypadku zakończenia leczenia, należy stopniowo zmniejszać dawkę preparatu.

 

Jak działa CYMBALTA?

 

Substancja czynna w preparacie CYMBALTA, duloksetyna, jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i adrenaliny. Jej działanie polega na przeciwdziałaniu wychwytywaniu neuroprzekaźników 5-hydroksytryptaminy (serotoniny) i noradrenaliny przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne umożliwiające komunikację pomiędzy komórkami nerwowym. Blokując ich wychwyt zwrotny duloksetyna zwiększa poziom komunikacji pomiędzy tymi komórkami nerwowymi. Jako że neuroprzekaźniki biorą udział w utrzymywaniu dobrego nastroju i zmniejszaniu uczuciu bólu, hamowanie ich wychwytu zwrotnego może złagodzić objawy depresji i bólu w neuropatii.

 

Jakie korzyści ze stosowania preparatu CYMBALTA zaobserwowano w badaniach?

 

W leczeniu dużej depresji preparat CYMBALTA oceniano w siedmiu głównych badaniach z udziałem 2 256 pacjentów. W sześciu z tych badań oceniano skuteczność preparatu CYMBALTA w leczeniu depresji, a w jednym badaniu oceniano jego działanie w zapobieganiu jej nawrotowi. W badaniach dotyczących leczenia skuteczność czterech różnych dawek preparatu CYMBALTA porównywano ze skutecznością placebo (nieaktywnego leczenia) przez okres do sześciu miesięcy. W niektórych badaniach porównywano także skuteczność preparatu CYMBALTA ze skutecznością paroksetyny (innego leku przeciwdepresyjnego). Główną miarą skuteczności była zmiana nasilenia objawów depresji, mierzona za pomocą 17-elementowej Skali Depresji Hamiltona (HAM-D). W badaniu dotyczącym nawrotów porównywano skuteczność preparatu CYMBALTA i placebo przez sześć miesięcy u pacjentów ze wstępną odpowiedzią na leczenie preparatem CYMBALTA, oceniając czas do wystąpienia nawrotu objawów.

W leczeniu bólu związanego z neuropatią preparat CYMBALTA oceniano w dwóch 12-tygodniowych badaniach z udziałem 809 osób dorosłych z cukrzycą, u których ból występował codziennie przez co najmniej sześć minionych miesięcy, lecz którzy nie mieli dużej depresji. Skuteczność trzech różnych dawek preparatu CYMBALTA porównywano ze skutecznością placebo. Główną miarą skuteczności była zmiana stopnia nasilenia bólu w każdym tygodniu, rejestrowana przez pacjentów na 11-punktowej skali w dobowych dzienniczkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazywam ten lek od szesciu tygodni. Samopoczucie i przyplyw energii poczulam juz po tygodniu, zadnych skutkow ubocznych nie zauwazylam, prowadze normalnie samochod codziennie poniewaz dojezdzam do pracy. Chyba, ze skutkiem ubocznym mozna nazwac zredukowanie laknienia o 80%. Po prostu nie czuje glodu i jem tylko wtedy gdy jest czas np. na kolacje. Z tego dzialania jestem bardzo zadowolona gdyz zrzucilam zbedne 4 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepisano mi ten lek w zwiazku z mala depresja, zlym nastrojem i brakiem checi do "zycia". To samopoczucie pogorszylo sie w zwiazku z ciezka choroba kogos bliskiego. Teraz z tymi tabletkami lepiej radze sobie z problemem. potrafilam przystosowac sie do zycia z chorym powaznie czlowiekiem Czuje sie coraz lepiej. Brak apetytu utrzymuje sie caly czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to godny następca Wenlafaksyny, Duloksetyna mocniej wychwytuje Serotonine i Noradrenaline, minimalnie oddziałuje na Dopamine, dodatkowo wywołuje mniej skutków ubocznych i efekty odstawienne są troszkę łagodniejsze.

 

Jak ten lek będzie tańszy to z pewnością zastąpi Wenlafaksyne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×