Skocz do zawartości
Nerwica.com

Tomografia, Rezonans, EEG,EKG,EHO itp


mysia

Rekomendowane odpowiedzi

Limba nie jesteś wariatką, nawet tak nie myśl. To normalne, że chodzimy po lekarzach, żeby sie upewnić, że nic nam nie jest. Ja mysle, że nam to jest potrzebne, zeby mieć troche spokoju. Ja mam o tyle wesoło, że moja mama pracuje w przychodni i ciągle z lekarzami o mnie gada, wszyscy już tam znaja moją historię i każdy powtarza, ze to nerwica ;)

A kontrastu nie miałam podawanego, widocznie nie było potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem robiony 4 lata temu rezonans magnetyczny. Najpierw musisz podpisać zgodę na podanie dożylnio kontrastu. Musisz wpisać, czy nie jesteś uczulona na jakieś leki (np. penicylinę). Później miły pan radiolog poinformuje cię, żebyś wszystkie metalowe "klamoty" zostawiła na "zewnątrz". Pielęgniarka informuje cię i wkłada ci do prawej łapki "gruszkę" - gdyby ci się coś działo, to masz ją nacisnąć i ona przyjdzie i cię "wyciągnie" z paszczy potwora. Pielęgniarka pyta, czy jesteś gotowy/a i wstrzykuje ci kontrast. Ty kładziesz się na "kozetce", która wyjeżdża z tego urządzenia i wjeżdżasz do niego. Jak już ktoś wspominał, kiedy jesteś już "w urządzeniu" słychać bardzo nieprzyjemny, pulsujący dźwięk. Samo badanie trwa jakieś 15-20 minut, a na wynik trzeba czekać kilka dni (chyba, że badanie zleca szpital i to na "cito"). Tyle.

 

A sam "wynik" badania wygląda tak :

 

http://img206.imageshack.us/img206/9656/1hi3.jpg

 

[ Dodano: Wto Sie 22, 2006 3:44 pm ]

A tak dla pewności, powinnaś iść do laryngologa i powinnaś zrobić badanie ENG. Dla wykluczenia problemów z błędnikiem. A czasem takie objawy wywołuje uszkodzony błędnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam robiony rezonans magnetyczny głowy jakis czas temu.Jako wieeeelki lękowiec udało mi sie przetrwać te kilkanaście minut w "trumnie" bez najmniejszego szmeru :D Nie miałam nawet podawanego kontrastu hmmm.Napewno dasz radę..nie ma prawa Ci sie nic stać,przeciez dookoła będą lekarze.Zaciśnij zęby i sio na badanko ;) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krzysztofT-miałeś podany kontrast i czułeś to ????Czułeś jakieś ciepło czy coś w tym rodzaju??Ja myślę,że będę to miała,bo mam już dawno zdiagnozowane,jakieś zwężenie naczynek doprowadzających coś tam do mózgu.A poza tym ile jest miejsca ,,do sufitu''??? :( i czemu nawet na moim skierowaniu pisze,że badanie trwa 60 min :( Cholender,ale spanikowałam :oops::oops: A może byście przyjechali i potrzymali mnie za....nóżkę,bo pewnie tylko to wystaje z tej paszczy :D

 

[ Dodano: Wto Sie 22, 2006 5:50 pm ]

czy rezonans głowy, a cały czymś się różni????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz limba nie wiem czy się różni ale myśle,że wygląda podobnie.Ja mając badaną tylko głowe tez musiałam być cała w tej machinie,no a jezeli chcą przebadać całego człowieka to tym bardziej musi cały tam leżeć:lol: i nie powinnaś przejmować się czasem jaki Ci napisali na skierowaniu.Moje badanie samej głowy trwało jakies 30 minut...no to na całego człowieczka muszą poświęcić więcej czasu.Wiem,że to tak łatwo komus napisać ale postaraj sie byc dzielna.Napewno będzie dobrze:) Potrzymam kciuki za Ciebie :smile:

 

[ Dodano: Wto Sie 22, 2006 7:02 pm ]

Ja moge przyjechac potrzymać Cię za nóżkę i rączkę, tylko najpierw ktoś będzie musiał wsiąśc ze mną do autobusu lub pociągu ,żebym cało dojechała do Ciebie :lol: A tak na marginesie to mi wykryli jakies zwapnienia mózgu co mnie załamało na początku,ale chyba da się z tym żyć skoro jeszcze dreptam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neurosis Dobrze,że Ci coś wogóle wykryli :D Bo ja już myślę,co będzie jak wjadę tam,a tam.....nie ma mózgu :( Tak bardzo chcę,abyś potrzymała mnie za nóżkę, a co do przyjazdu????Przyjade po Ciebie z wielką obstawą ;);)

To co Ci wykryli brzydko brzmi!!!! Leczysz się teraz na to???? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też sie obawiałam,że okaze się ze mam w środku tylko sznurki podtrzymujące uszy ale ufffff udało się :lol: Tych zwapnień nie leczę,nie wiem czy powinnam.Mój lekarz raczej sie tym nie przejął więc ja też się tym nie stresuje teraz i dziwie się,że nie łapie schiz na tym punkcie ;) Jasne,jasne czekam na Ciebie i tą obstawe...zacznę juz robic transparenty powitalne i zorganizuje orkiestrę dętą :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej :)

miałam rezonans i dla kogoś z klaustrofobią pewnie nie jest szczytem marzeń, ale da się spokojnie wytrzymać. Poza tym trzyma się w rece takś "gruszkę", po której naciśnięciu od razu wyjmują z urządzenia i wszystko gra.

To bylo dawno i nie pamiętam dokładnie ile to trwalo, ale raczej z pół godziny.

 

Potem dostajesz zdjęcia czaszki i możesz popatzeć na siebie od środka. :)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o Martusia napewno wyglądam tam ślicznie.... Wielka pustka i głupie myśli,

Jasne,jasne czekam na Ciebie i tą obstawe...zacznę juz robic transparenty powitalne i zorganizuje orkiestrę dętą
Poznasz mnie -jestem bardzo widoczna zwłaszcza podczas ataku.Biała na gębie,wielkie niewidzące oczy, i na głowie mam napisane-Pomocyyyy.Ajak mnie zauważysz to szybko mnie łap...bo zwieję do domciu :roll: .A tak przy okazji w tym rezonansie wysoko do sufitu,czy zawadzę nosem????? :(:(

 

[ Dodano: Sro Sie 23, 2006 6:15 pm ]

a tak wogóle co to dla mnie 30 min w tym urządzeniu,jak śnił mi się całą noci byłam w nim przez 8 godzin!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o Martusia napewno wyglądam tam ślicznie.... Wielka pustka i głupie myśli,
Jasne,jasne czekam na Ciebie i tą obstawe...zacznę juz robic transparenty powitalne i zorganizuje orkiestrę dętą
Poznasz mnie -jestem bardzo widoczna zwłaszcza podczas ataku.Biała na gębie,wielkie niewidzące oczy, i na głowie mam napisane-Pomocyyyy.Ajak mnie zauważysz to szybko mnie łap...bo zwieję do domciu :roll: .A tak przy okazji w tym rezonansie wysoko do sufitu,czy zawadzę nosem????? :(:(

 

[ Dodano: Sro Sie 23, 2006 6:15 pm ]

a tak wogóle co to dla mnie 30 min w tym urządzeniu,jak śnił mi się całą noci byłam w nim przez 8 godzin!!!!!!

 

Bardzo nisko. "Sufit" jest bardzo nisko, ale nosem nie zawadzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neurosis,a ja miałam nadzieje,że wypijemy tak razem kawkę :lol:

 

[ Dodano: Sro Sie 23, 2006 7:10 pm ]

o krzysztoft-to ja już lepiej nie będę wnikać JAK nisko,ale dasz choć z pół metra???Cholender,mogę liczyc na zawiązane oczęta,aby nie widzieć tej przyjemności??? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie zarejestrowałam sie na ten rezonans(ale jestem odważna :D )Mam badanie 6 Września.12 dni strachu 1 paniki i wszystko się okaże.Rozmawiałam z rejestratorką -powiedziała,że spędzę u nich z 2 godziny. :(:( szczyt moich marzeń i próba dla moich lęków.A dzisiaj odebrałam wyniki z radiologi okazało się ,że zawroty mam przez wyrównaną lordozę(coś tam w kręgach szyjnych)i przez zwapnienie w więzadle przednim.Wystarczy piękny kołnierzyk i rehabilitacje :D:D:D i koniec zawrotom-a przypisywałabym je do objaw nerwicy.Jeszcze jak okaże się ,że nerwicę lękową nie mam na tle psychiki tylko uszkodzeń kręgów,bo podobno to jakoś działa na mózg.To mogę podziękować moim lekarzom,że zamiast zrobić mi badania i leczyć , na podstawie wyników z moczu wsadzali we mnie psychotropy :(:(:(:(

Neurosis-ja przyjadę do Ciebie na to ciacho!!!!!!I nawet postawie ci drugie,wogóle będziemy się objadać,aż nas zemdli ! :D:D OBIECUJE!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest,że lakarze potrafią szybko zaszufladkowac człowieka...tak jest najprościej bo po co tracic swój cenny czas heh.Widzisz masz juz jakiś punkt zaczepienia.Może rzeczywiście wystarczy tylko rehabilitacja i bedzie wszystko dobrze.Wytrzymaj do 6 wrzesnia(to już niedługo) i bądz dzielna na badanku.Ja potrzymam za Ciebie kciuki:) Pozdrawiam ciepło:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej :)

miałam rezonans i dla kogoś z klaustrofobią pewnie nie jest szczytem marzeń, ale da się spokojnie wytrzymać. Poza tym trzyma się w rece takś "gruszkę", po której naciśnięciu od razu wyjmują z urządzenia i wszystko gra.

To bylo dawno i nie pamiętam dokładnie ile to trwalo, ale raczej z pół godziny.

 

Potem dostajesz zdjęcia czaszki i możesz popatzeć na siebie od środka. :)

 

Pozdrawiam.

Ja miałem robiony rezonans z powodu podejrzenia zerwania wiazadła krzyzowego przedniego w kolanie(i tak było)Przed badaniem zestresowany byłem,ciagle wydawała mi sie koniecznosc pójscia do ubikacji :cry:

kiedy byłem w rezonansie okropnie sie czułem,i wtedy akurat nasiliły mi sie lęki zwiazane z chodzeniem do ubikacji.Leżąc tam nie mozna sie ruszac o czym "pan" radiator mnie poinformował i ciągle na mnie krzyczał zeby sie nie ruszac :evil: nie mialem co robic wiec odliczałem sekundami minuty i myslałem o jednym kiedy to cholerne badanie sie skonczy,gdy badanie było na półmetku dzwieki z tej przekletej maszyny tak mnie zestresowały ze natychmiastowo zechciało mi sie do ubikacji(w wiadomej sprawie :? )

Nacisnełem gruszke i chciałem przerwac badanie,przyszedl radiolog i zaczął krzyczec czego przerywam badanie.Odpowiedziałem mu ze źle sie czuje i ze musze natychmiast isc do toalety a ten wykrzyczał ze TRWA SEKWENCJA NIE RUSZAC SIE!!

 

i przez to moje leki sie nasiliły,niezapomne tego dnia nigdy..

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Badanie elektromiograficzne opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta związana jest ze zdolnością przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki. Wskutek nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu w obrębie komórki mięśniowej - dochodzi do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki w stosunku do błony komórkowej. Potencjał polaryzacji, wynoszący w spoczynku około 80 mV, ulega zmianom w zależności od stanu czynnościowego mięśnia. Przy pomocy elektromiografów z użyciem elektrod igłowych rejestrowane są zmienne bioprądy z mięśni w spoczynku i podczas wysiłku.

 

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Elektromiografia jest jednym z podstawowych badań w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie to pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach, oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego.

 

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

Różnicowanie niedowładów pochodzenia mięśniowego.

Wykrywanie i różnicowanie niedowładów wywołanych uszkodzeniem nerwu obwodowego.

Ocena funkcji mięśni po urazach.

Zanik mięśni o nieznanej etiologii (przyczynie).

 

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Przed badaniem należy dokładnie umyć badaną kończynę. Nie ma ograniczeń co do spożywania posiłków. Nie należy używać kremów lub maści na skórę w obszarze, który ma być badany.

 

OPIS BADANIA

Skóra w miejscu ukłucia igły powinna być oczyszczona alkoholem. Wysterylizowana elektroda igłowa wkłuwana jest prostopadle do mięśnia. Następne wkłucia (około 10 - 20 wkłuć) wykonuje się w odległości 1 - 2 cm od pierwszego. W pierwszym etapie badania oceniany jest zapis w trakcie minimalnego skurczu mięśni. Następnie badanie jest prowadzone przy maksymalnym skurczu mięśni, jaki pacjent może wykonać. Miejsca wkłuć igły są odkażane.

 

Wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wykresem (zapisem czynności elektrycznej mięśni).

 

CZAS

Badanie trwa około 40 minut

 

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

Aktualnie przyjmowane leki - zwłaszcza leki przeciwkrzepliwe i wydłużające czas krwawienia.

Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna). W czasie badania

Wszelkie dolegliwości bólowe w miejscu wkłuwania igły.

 

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Nie ma specjalnych zaleceń.

 

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy badanie jest bolesne?

 

 

Skóra w miejscu ukłucia igły powinna być oczyszczona alkoholem. Wysterylizowana elektroda igłowa wkłuwana jest prostopadle do mięśnia. Następne wkłucia (około 10 - 20 wkłuć) wykonuje się w odległości 1 - 2 cm od pierwszego.

 

Nie miałem takiego badania ale łatwo wywnioskować, że to troszkę boli. Prawda? Wiadomo jak zastrzyk, choć to pewnie jest bardziej podobne do akupunktury.

 

wiesz, domyslam sie, ze masz internet

 

Nie trzeba się nawet domyślać, to chyba oczywiste. Poprostu chciałem pomóc. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co opisla malcolm przypomona mi badanie na probe tezyczkowa ktore ma wykryc padaczke

badanie mialo dziwny przebieg

tez wkluwano mi dlugie igly i drazniono pradem niewielkim ale fajnie mi to wygladalo bo rece i nogi same mi skakaly

badanie nie jest bolesne ale nie wiem czy pisze o tym samym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialam sie dowiedziec czy ktos z was mial wykonywany renozans magnetyczny mozgu? czy te badanie wykrywa depresje? nerwice lekowa? czy wiecie gdzie mozna zrobic badanie poziomu seretoiny i dopaminy w mozgu?

 

[ Dodano: Pią Lut 09, 2007 10:18 am ]

ja mam skierowanie do neurologa. chce na nim wymusic tomografie i renozans, chce aby szybko to wykonali. czy zmiany depresja? poziom serotoiny i dopaminy mozna zaobserwowac ina tym badaniu? chorujac na depresje jakie byly wasze wyniki? czy wykazalo jakies zmiany w mozgu zwiazane z depresja lub nerwica lekowa. prosze o odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badanie miałem robione razem z kontrastem w marcu u mnie wygladało to tak ze od połowy klatki piersiowej i cała głowa była zamknieta reszta nie tak wiec badanie nie było w moim przypadku nieprzyjemn\e tylko głowa nieruchomo przez poł godziny dziwne uczucie i szu7m cały czas ale ogólnie nie ma sie czego bac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×