Skocz do zawartości
Nerwica.com

temperament


listonosz

Rekomendowane odpowiedzi

czytalem pare ksiazek na temat temperamentow sa cztery podstawowe 1choleryczny 2 sangwiniczny 3 melachoniczny 4 flegmatyczny kazdy z temperamentow ma swoje cechy np flegmatyk lubi spokuj i cisze i jest bardzo zrownowazony choleryk idzie po trupach do celu sangwinik urodzony optymista a melachonik to pesymista oczywiscie to opis tylko ogolny i kazdy z ludzi jest mieszanka temperamentow ja jestem melachonik polaczony z cholerykiem mieszanka wybuchowa :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sa zbytnie uogolnienia wg mnie.

kiedys bylam sangwinikiem kiedy robilam sobie test. dzisiaj boje sie go robic.

bycie pesymista mnie przeraza.

 

a jednoczesnie jest we mnie cos z melanchonika teraz cenie sobie cisze i spokoj.

ale w pracy jestem cholerykiem.

taka mieszanka napreawde wybuchowa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Marcią nt. że taki opis zbyt uogólnia i upraszcza sprawę. Od siebie mogę dodać, że 4 typy osobowości wg Hipokratesa, które przytoczyłeś, sklasyfikowane zostały na podstawie tzw.substancji przeważającej w organiźmie (u choleryka - żółć, u sangwinkia - krew, u flegmatyka - flagma, a u melancholika -czarna flegma).

Oczywiście, dziś odnosimy sie do tego z lekkim przymrużeniem oka. Bardziej zwraca sie uwagę na rekację na bodziec u poszczególnych typów. I tak: choleryk: duże pobudzenie, małe hamowanie, sangwinik: duże pobudzenie, duże hamowanie, flegmatyk: małe pobudzenie, duże hamowanie, melancholik: małe pobudzenie, małe hamowanie.

Reakcja organizmu na bodziec tak naprawde warunkuje i określa nasz temperament. Tak, że Marcia nie ma racji, pisząc, że tu jest cholerykiem, a tam i ówdzie melancholikiem. Jasne, że nie ma typów czystych, ale takiej rozpiętości temperatur Hipokrates i jemu podobni nie przewidzieli. Nie rozumiem, dlaczego się boi zrobić test? Nieprawda, że pesymista to melancholik, a sangwinik musi byc optymistą. Tu o cos innego chodzi, choć oczywiście, nasuwają się takie skojarzenia.

Sorry, jeśli Was zanudziłam.

 

Kama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem pomiędzy flegmatykiem i melancholikiem :|

 

Natomiast co do cholerykow to zawsze wydawało mi się że są to osoby niezrównoważone i/lub niedojrzałe emocjonalnie. Nie chciałbym nikogo urazić, jeśli się mylę to przepraszam.

Bynajmniej dodam że nacierpiałem się w życiu "trochę" przez kilku choleryków... :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytalem pare ksiazek na temat temperamentow sa cztery podstawowe 1choleryczny 2 sangwiniczny 3 melachoniczny 4 flegmatyczny kazdy z temperamentow ma swoje cechy np flegmatyk lubi spokuj i cisze i jest bardzo zrownowazony choleryk idzie po trupach do celu sangwinik urodzony optymista a melachonik to pesymista oczywiscie to opis tylko ogolny i kazdy z ludzi jest mieszanka temperamentow ja jestem melachonik polaczony z cholerykiem mieszanka wybuchowa :?

 

 

tez ja czytalem ale osobiscie mam do nie ogromny dystans

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75% sangwiniki, 25% choleryk :smile:

ekstrawertyk :P

 

Z sangwinika wszystko po za równowagą, często mnie ponosi i walę prosto z mostu co myślę, a i wybuchowy jestem w takim przypadku - ale to ma odniesienie tylko do sytuacji w których jest jakieś napięcie między mną a kimś, generalnie po za tym sangwiniki :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×