Skocz do zawartości
Nerwica.com

Antagoniści NMDA-nowa rola w depresji.


Gość miko84

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Coraz więcej słyszy się o badaniach nad antagonistami receptorów NMDA i systemu glutaminergicznego i ich roli w depresji. Są np badania nad działaniem Memantyny (leku stosowanego w chrobie Alzheimera) w ADHD, depresji, zaburzeniach lękowych. Spotkałem się też ostatnio na necie z tekstami ludzi, którzy brali ten lek i którym pomógł on w depresji/zaburzeniach lękowych lub fobii społecznej.

 

Memantyna jest antagonistą receptora NMDA i agonistą dopaminowego receptora D2. Jako, że stosuję atualnie agonistę dopaminy i mój stan się znacznie poprawił, ale jestem b. ciekaw czy może być jeszcze lepiej i czy lek ten (działający zupełnie inaczej niż większość) ma jakieś pozytywne działanie, postanowiłem zamówić jego generyk (oryginał jest dość drogi i pewnie ciężko byłoby zdobyć receptę) na zagranicznej stronce i spróbować jego działania na sobie. Jak tylko lek dojdzie to zdam relację w tym oto poście.

 

PS. Alkohol w pewien sposób wpływa na glutaminian, więc może częściowe, pozytywne działanie alkoholu jest powiązane z tym systemem?

 

[Dodane po edycji:]

 

Podaje link do badań: http://www.neurotransmitter.net/depressionglutamate.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat.

 

Na jednym z forów ktoś opisywał lekkie pobudzenie ruchowe i silne pamięci i postrzegania po memantynie.

 

 

Jednak w miare zwiekszenia dawki mogą wystąpić lęki, halucynacje, zmęczenie, senność bóle głowy.

 

Dodatkowa stymulacja dopaminy, a antagonizm NMDA to gdzies mi sie obiło o uszy że szybko leczy z prokastynacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam na razie zwiększać dawki i zacznę od 5 mg 1 raz dziennie. Czytałem pare relacji osób chorych na fobię społeczną, że dobrze działało. Także na OCD. Może przesyłka przyjdzie w tym tyg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic,chyba za krótko biorę, albo za małą dawkę -5mg. Odrzuciłem ropinirol bo chciałem sprawdzić jak działa czysta memantyna i przez pierwsze dni odczuwałem jakby wzrost noradrenaliny, który był blokowany przez ropinirol - zwiększyła się nerwowość. Pozytywny efekt memantyny to wzrost koncentracji, ale nie wiem czy to nie jest spowodowane wzrostem noradrenaliny. Tak czy owak, spektakularnych efektów nie odczuwam, a szkoda... zobacze jak będzie z czasem. Ostatnio w badanich wyszło mi DHEA ponad normę, więc zastanawiam się jak tam moje nadnercza...planuję zrobić korytol rano i parę innych hormonów nadnerczowych.

 

[Dodane po edycji:]

 

Zaprzestanie przyjmowania ropinirolu było błędem. Ten lek rzeczywiście działa na mnie bardzo pozytywnie. W ostatnich dniach zaobserwowałem powrót zwiększonego napięcia mięśni, a przez to bólu karku, nerwowości, problemów ze snem i wycofania społecznego, na co ropinirol tak świetnie działał. Dziś rano było na tyle kijowo, że wróciłem do ropinirolu 1 mg, a teraz już czuję się coraz lepiej. Może spróbuję brać memantynę z ropinirolem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko napisał:

Witajcie. Coraz więcej słyszy się o badaniach nad antagonistami receptorów NMDA i systemu glutaminergicznego i ich roli w depresji. Są np badania nad działaniem Memantyny (leku stosowanego w chrobie Alzheimera) w ADHD, depresji, zaburzeniach lękowych. Spotkałem się też ostatnio na necie z tekstami ludzi, którzy brali ten lek i którym pomógł on w depresji/zaburzeniach lękowych lub fobii społecznej.

 

Memantyna jest antagonistą receptora NMDA i agonistą dopaminowego receptora D2.

dziś zażyłem ( dzięki uprzejmości pewnej osoby )pierwszą w życiu b. małą dawkę ( 2,5 mg) Memantyny. Po dwóch godzinach naszedł mnie bardzo dobry nastrój ( a obudziłem się kurews*o wkur=wiony, bez powodu ) i superowo wyciszony.PO PROSTU SUPER! Nie wiem jak i na czym to polega te antagoniści NMDA ,ale jak dla mnie BOMBA! Jak na tym leku dalej tak pójdzie będę chyba pierwszy czubkiem , który na trwale wyleczył się ( dzięki eksperymentom ) z ADHD ;) . Nara.

 

Marek 77 napisal:

"O memantynie czytałem wiele pozytywnych opinii na zachodnich portalach,prawdopodobnie jako antagonista NMDA gdy przewlekle się ją stosuje upreguluje receptory dopaminowe ".

 

-- 28 cze 2013, 17:04 --

 

i to jeszcze :

<<>>

 

Teraz juz wiem w czy będę drążył receptory NMDA , zwłaszcza ,że Ibogaina i tramadol też są w tej grupie( mementyna )

 

-- 28 cze 2013, 17:14 --

 

To ta grupa , całkiem ciekawe

oj dobra ta memantyna , oj dobTypowe antagonistów receptora NMDA obejmują:

Amantadyna [ 22 ]

Ketamina

Methoxetamine

Fencyklidyna (PCP)

Podtlenek azotu

Dekstrometorfan i dekstrorfan

Memantine

Etanol

Riluzole (stosowany w ALS) [ 23 ]

Ksenon

HU-211 (również kannabinoidów )

Ołów (Pb2 +) [ 24 ]

Conantokins

Huperzine

Atomoksetyna [ 25 ]

Podwójne opioidowych i antagonistów receptora NMDA:

Ketobemidon

Metadon

Dekstropropoksyfen

Tramadol

Kratom alkaloidy

Ibogaina

ra :lol:;)

 

-- 28 cze 2013, 17:17 --

 

Następujące 52 stron tej kategorii z 52 ogółem. Ta lista może nie odzwierciedlać najnowszych zmian ( dowiedz się więcej ).

*

Antagonista receptora NMDA

A

Akamprosat

Napoje alkoholowe

Amantadine

AP-7 (lek)

AP5

Aptiganel

B

Besonprodil

C

CGP-37849

D

DCKA

Delucemine

Dexanabinol

Dekstrometorfan

Dekstrorfan

Dizocilpiny

E

Eliprodil

Esketamine

Etanol

E cd.

NEFA (lek)

G

Gacyclidine

Gavestinel

H

Hodgkinsine

Huperzine

Ja

Ibogaina

Ifenprodil

Indantadol

K

Ketamina

Ketobemidon

Kwas kinureninowy

L

Levomethadone

Lubeluzole

LY-235, 959

M

Memantine

Metaphit

Midafotel

N

Nerameksanu

N cd.

Podtlenek azotu

P

PEAQX

Perzinfotelu

Fencyklidyna

8A-PDHQ

Psychotridine

R

Recreational zastosowanie ketaminy

Remacemidu

Rhynchophylline

Riluzole

S

Sabeluzole

Selfotel

T

Tiletamine

Tramadol

Traxoprodil

X

Ksenon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry lek ta Memantyna ,ale tak mnie dziś po niej ciągnęło do alkoholu ,że masakra . Już rozważałem ,żeby trzepnąć ze dwa piwa . Takie głody , szok! Od jutra w karmanie zaczynam nosić Anticol w razie co. Nie będzie pierdolen+a i łykam jak pojawi się jakieś zagrożenie .Tak samo miałem na początku z Metylo, jesli chodzi o fajki .

Memantyna to chyba jest u mnie brakujące ogniwo w tej układance.

Spróbuj . ;)

O tolerce nie wiem , bo dziś pierwszy raz 2,5 mg ,ale myśle ,że poza 5-7,5 dziennie nie wyjadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma działanie stymulujące? Jak w kwestii ochoty do kontaktów społecznych? Jest jakieś działanie na układ krążenia?

Nie, nie ma zupełnie działania stymulującego , (ale jak dorzucisz do niego ,najlepiej w nochala ;) , cząstkę Metylo), będzie lepiej niż w niebie. :lol:

U mnie pełen relaks i luzik ,ale taki miły dla siebie i wszystkich wokół. Miłe przeżycie . Zupełnie inaczej niż po benzo , czy cokolwiek . najbardziej przypominało mi Baclofen na początku brania , ale jednak troszku inaczej , choć podobnie.

Marek , może trochę z Tianeptyny ,może troszkę ,ten taki pozytywny , odważny postęp ,ale to dalekie porównanie , choć...

Na układ krązenia ?, nie wiem , chyba jeszcze żyję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

to dobrze dobrze :) pytam bo ostatnio po przygodzie z bupropionem i wenlafaksyną mam trochę problemów z kołataniem i nadciśnieniem

 

to żes sobie polepszył noradrenalikami system . Mnie tam te leki co wymieniłeś w ogóle nie interesują . Sztywne i napięte szczęki po nich tylko pamiętam co najbardziej . Wolę bardziej wysublimowane rzeczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co? Mi nie chodzi o to zeby poczuc sie jak w niebie, ale zeby wyeliminowac bolesna proznie z piersi, ktora nasila sie wsrod ludzi, nad ktora nie jestem w stanie zapanowac i opisac i uprzyczynowic, na terapi nie jestem w stanie go powiazac z zadnym tokiem myslenia, uczuciem. Rowniez intelektualnie sie slabo czuje.natomiast bez lekow to odczucie jest nie do wytrzymania. Obawiam sie agonizmu dopaminy, ze nasili leki, natomiast jestem zainteresowany glutamina.Powiedzcie mi ktory lek jest najblizszy dzialaniu tak chwalonej ketaminie? i czy ketamina jest tylko glutaminowcem? Jesli tak to chce tego dzialania wyproboxac, mysle ze moze to odmienic moje odczuwanie.

 

-- 19 lip 2013, 14:48 --

 

musze sie pozbyc tej prozni zeby zycie bylo wporzadku, z nia jego jakosc jest zla.

 

-- 19 lip 2013, 14:51 --

 

jest to pewien rodzaj odczuwania nie godny czlowieka.Pocieszny piesek biegajacy lepiej odczuwa odemnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Najbliższy lek chwalonej ketaminie." ? Chyba nic nie znajdziesz, a może .

Ja mam takie odczuwanie ( jak Ty), albo podobne w splocie nerwowym < słonecznym . Każdy stres tam odczuwam w postaci ścisku.

Na takie rzeczy wybitnie ciężko jest znależć lek , który uleczy. Można coś tam kombinować , ale to zawsze będzie jakieś dorażne. Ja już przez tyle lat takie rzeczy u mnie. Odkąd pamiętam , już jako dziecko tam umiejscawiał i się każdy stres w postaci ścisku. Ty masz to wyżej , chyba bliżej serca. Tak jakby czakra kręciła Ci się w drugą stronę , jak u mnie tylko inna. Mi tak naprawdę na to pomagały posty, 1-3 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ujmuje anafranilowi, zeby nie on lezal bym w psychiatryku, wil bym sie w bolu, otumaniony jakims tisercinem lub innym gownem, ale ja w tym wszystkim widze taka sztucznosc. Albo sie usmiecham, ze sie ludzie zastanawiaja dlaczego, jak sie nie usmiecham to rowniez nie czuje sie z tym dobrze, to wszystko jest jakies takie puste ,sztywne, spiete,nie moje. Prawdziwy ja to jestem jak siedze i gapie sie w sciane, cala reszta jest nienaturalna. Duzo naturalniej czuje sie bez lekow, ale odczucia nie pozwalaja funkcjonowac. Mysle ze mogl bym sprobowac nmda ale moj lekarz jest tradycyjny, on mi mowi o braniu odpowiedzialnosci za zycie, o wychodzeniu z roli ofiary, on nie wie ze to wrzystko jest podszyte nienaturalnoscia, pewnego rodzaju spieciem i nie byciem soba, odczlowieczeniem. Nie wiem nawet czego moglbym sprobowac z tych lekow, nie chcialbym dostac jakiegos pobudzenia. Bo nie potrzebuje tego. Chce byc poprostu soba na lekach, marze o takim precyzyjnym zadzialaniu.

 

-- 19 lip 2013, 22:47 --

 

chce poczuc zmeczenie , sennosc, milosc, chce wejsc pod kaldre po ciezkim dniu i poczuc cielesnie ze jest mi dobrze pod ta koldra. Juz nie mowie o libido. Nie ma tego przez te cholerne odczlowieczacze. Mozna powiedziec ze oprocz chwastow powyrywalo wszystkie rosliny to cholerstwo.

 

-- 19 lip 2013, 22:52 --

 

nie jestem w stanie np. zaczac relacji z jakals dziewczyna. Tutaj poprostu cala moje nie czucie sie soba przybiera postac blokady nie do przeszkoczenia

 

-- 19 lip 2013, 23:22 --

 

sory czy anafranil ma jakis zwiazek z przewodnictwem nmda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie tej glutaminy to jakis czas temu w dziale nowe odkrycia w leczeniu depresjii ktos wklejal link do leku ktory ma wyjsc w 2014 . Cos na bio bi(heh nie pamietam). Ma podobno dobre recenzje nawet w leczeniu objawow negatywnych schizofrenii.

 

Bardzo dobrze depresyjny potrafisz opisac swoje stany z ktorymi zreszta w wiekszej mierze utozsamiam sie (nawet odnoscie sprawy ze zwiazkami). Nie myslales moze kiedys zeby psychiatrom/teraupetom wlasnie przekazac to wlasnie wszystko na pismie...wtedy lepiej moze by to zrozumieli a Ty z kolei wiedzialbys , ze przekazales o sobie wszystko co można...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z tym pisaniem to dobra sprawa, tylko ze lekarz jest gluchy.On chce dodawac te leki, dodawac, bez celu , automatycznie. Jak nie pomaga to daje sulpiryd, a jego mozna zwieksyac przez kilka lat o mala dawke co 2 miesiace. To jest niby jeden z lepszych lekarzy, a mam wrazenie ze nie ma pojecia o tym co sie u mnie dzieje. Pochodze na terapie, terapeutka to jego znajoma, to moze powie mu cos znaczacego o mnie. Bo mnie on nie chce sluchac. A jak bedzie dzialal ten nowy lek? Tj ketamina powieksza rozmiar neuronow, ilosc wypustek, odbudowuje mozg?

 

-- 20 lip 2013, 10:14 --

 

nie moge znalezc tego leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ketamina silnie blokuje receptor NMDA co prowadzi do kompensacyjnego wzmocnienia przewodnictwa za pomocą AMPA. Po zblokowaniu AMPA ketamina przestaje byc antydepresantem.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17643398

 

w przeciwienstwie do obecnych antydepów ketaminie wystarcza kilka zastrzyków aby wyleczyć depresje. Oczywiscie, nie u kazdego, ale lek jak najbardziej ma potencjał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×