Skocz do zawartości
Nerwica.com

cześć i czołem


scrat

Rekomendowane odpowiedzi

A nasuwa mi sie jeszcze pytanie: czy cierpiacy na wszelkie "dys" i "dyz" beda w swoich CV zalaczac stosowne zaswiadczenia od logopedy? Ciekawe jak bedzie przebiegac rozmowa z potencjalnym pracodawca? Oczywiscie kopac rowy moze i analfabeta, nikt nie wymaga od niego umiejetnosci sklecenia trzech zdan bez bledow. Tylko czy o takiej karierze marza nasze orly?

nie muszą, po co?

przecież na rozmowie kwalifikacyjnej nie będzie widać Twoich błędów xD no na pewno na dziennikarstwo/filologię te wszystkie dys/dyz nie powinny się wybierać. ;)

 

ed: Majster, Ty sadysto! :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moja koleżanka powiedziała na rozmowie, że robi karygodne błędy. Pracodawczyni się, oczywiście, zapytała jak sobie wyobraża pracę. Ale koleżanka stwierdziła z całą pewnością siebie, że od tego jest program sprawdzający błędy (do którego namawiam użytkowników naszego forum). I pracę dostała ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, że ktoś przeniósł mój temat tutaj :D

 

to teraz znowu ja ;) możliwe jest całkiem, że na tym forum są osoby cierpiące na jakieś dziwne zaburzenia (w tym też dysleksję czy jak to się tam nazywa), więc może im się zdarzać pisać bez ładu/składu/prawidłowej interpunkcji/z błędami ortograficznymi i gramatycznymi. nie rozumiem natomiast osób, które cierpiąc na lęk napadowy nie umieją poprawnie pisać, bo przecież to w niczym nie przeszkadza, a z tego co wiem to raczej do szkoły wszyscy chodzili :roll:

faktem jest, że ludzie teraz mało czytają, a obejrzenie filmu z napisami przekracza możliwości przeciętnego Polaka, bo przecież tak szybko nie czyta/nie zamierza się męczyć z małymi literkami/lepszy jest lektor, mimo monotonnego tonu/nasza głupia telewizja publiczna woli wychowywać tabuny analfabetów niż zacząć emitować filmy z napisami, jak to się robi w każdym cywilizowanym kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadis, pamiętam jak byłam w Szwecji u rodziny na wakacjach- byłam mega zdziwiona, że tam nie ma czegoś takiego jak "instytucja lektora" - jedynie bajki dla małych dzieci były pozbawione napisów. Tak normalnie szwedzkie filmy miały angielskie napisy a angielskie filmy - szwedzkie napisy - dzięki temu ja mogłam pooglądać tv a i ćwiczyłam język angielski. Później przyjechałam do Polski i tylko wkurzał mnie lektor który mi zagłuszał......kiedyś był jakiś projekt, żeby był blok filmów w państwowej tv z napisami....ale jak sama napisałaś....to zbyt męczące.... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nasze społeczeństwo jest zbyt wygodnickie i leniwe. pamiętam pewnego razu gdy bardzo się zdziwiłam, że TVN wyemitował film "Oczy szeroko zamknięte" z napisami, jakoś ok. godziny 23.00. Przez to, że w naszym kraju filmy mają lektora, dzieci i dorośli mają mniejszy kontakt z językami obcymi. Tak jak napisałaś, linka, oglądając filmy z napisami uczymy się języków. Polska jest chyba jedynym krajem, który ma lektora. Z kolei Niemcy mają dubbing, który jest równie złym pomysłem, wyłączając bajki dla dzieci.

Bardzo mnie drażni, że w polskich kina filmy takie jak HP albo niektóre fantasty są z dubbingiem. Na początku, gdy się takie filmy pojawiły, nie było nawet możliwości obejrzenia takiego filmu z napisami. Na szczęście teraz już jest taki wybór, co mnie bardzo cieszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadis, nic nie mów, pamiętam jak się z chłopakiem najeździłam po kinach żeby obejrzeć The Simpsons - wersja kinowa bez dubbingu za to z napisami.........to samo mam teraz, na szczęście Alicja w krainie czarów na wieczornych seansach jest z napisami...bo dubbing mnie zabija. (może to z czasów dzieciństwa gdzie Cartoon network było po angielsku a muzyczne kanały tylko po niemiecku lub angielsku i się tak patrzyło, może nie rozumiałam zbyt wiele ale osłuchanie z językiem wiele daje)

Kiedyś na HBO często filmy leciały z napisami, teraz nawet tam chyba nie ma.....zawsze mnie dobija jak ktoś ode mnie chce pożyczyć filmy i tekst : ojej a to trzeba czytać...?? :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadiszawsze mnie dobija jak ktoś ode mnie chce pożyczyć filmy i tekst : ojej a to trzeba czytać...?? :evil:

 

Mnie też to wkurza. :evil:

A dubbingów nie lubię, filmy z dubbingiem wydają mi się sztuczne, nie mogę się skoncentrować na akcji. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktem jest, że ludzie teraz mało czytają, a obejrzenie filmu z napisami przekracza możliwości przeciętnego Polaka, bo przecież tak szybko nie czyta/nie zamierza się męczyć z małymi literkami/lepszy jest lektor, mimo monotonnego tonu/nasza głupia telewizja publiczna woli wychowywać tabuny analfabetów niż zacząć emitować filmy z napisami, jak to się robi w każdym cywilizowanym kraju.

dlatego ja wolę filmy z napisami, a najlepiej bez, no i bez lektora. dzięki temu utrwalam sobie język angielski np. (wiadomo - jeśli się nie używa, to się zapomina - a tak mam przynajmniej raz w tygodniu "lekcję" angielskiego ;) ).

niektórym by się właśnie tak przydało, ale analogicznie - z napisami w języku polskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej, że napisy do filmów pobieranych z internetu, są często bardzo źle napisane, z błędami ortograficznymi i niewłaściwie wykonanymi tłumaczeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej, że napisy do filmów pobieranych z internetu, są często bardzo źle napisane, z błędami ortograficznymi i niewłaściwie wykonanymi tłumaczeniami.

hehe, wiem :mrgreen: to nie sprzyja nauce języka polskiego..ale znajdują się i takie dobre 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja lubię lektora. Czasem bardzo mi sie przydaje. Mam kuchnię połączoną z pokojem i jak gotuję coś w kuchni to mogę sobie zerkać na film który leci na tv w pokoju i mogę SŁUCHAĆ.

A gdyby były same napisy to co ? Lipa :? Dlatego ten lektor czasem sie przydaje. Natomiast jak oglądam film sama np na komputerze albo wieczorem jak robimy sobie seans filmowy- to wolę z napisami bo lektor mnie rozprasza. Chyba że jest dobry lektor to mi nie przeszkadza :smile: Dubbingu wcale nie lubię, wieje sztucznością.

 

Jak widać i to i tamto sie przydaje.

A od napisów ściągniętych z neta nie ma co wymagać za dużo bo piszą je internauci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze jak oglądam Zgubionych, to z napisami czasem najpierw polskie, czasem angielskie.

Dwie wersje, tak się bardzo dobrze ćwiczy język.

Właśnie rozpoczynam seans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jest motyw z bajkami - mam np Epokę lodowcową z dubbingiem i oddzielnie bez, tak samo jak wszystkie części Shreka itd - okazuje się, że i jedno i drugie jest wyśmienite (tu akurat dubbing im się udał) ale w różnych językach są różne konteksty zdarzeń, idiomy, związki frazeologiczne i z czego innego można się uśmiać :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>>Przepraszam, że jestem jędzą i się wyżywam, ale naprawdę się zastanawiam co komu szkodzi poprawnie napisać.>>.

Jeszcze przecinek przed "co" powinien być. :) To tylko przykład, że ludzie, którzy poprawiają innych, sami robią błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>>Przepraszam, że jestem jędzą i się wyżywam, ale naprawdę się zastanawiam co komu szkodzi poprawnie napisać.>>.

Jeszcze przecinek przed "co" powinien być. :) To tylko przykład, że ludzie, którzy poprawiają innych, sami robią błędy.

 

przynajmniej nie wskazuję nikogo palcem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja studiuję FP i robię pisząc na forum pewnie sporo literówek, a to dlatego, że jak zaczynam tu pisać to chcę wywalić wszystko z siebie i już... Ale filologia polska może zwichrować człowieka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje ucho i oko doceniają, jeżeli ktoś pisze/mówi poprawnie. Ja np. staram się pisać poprawnie... ale mam pewien kłopot z przecinkami. :roll:

 

Mam dla Was mini test, :smile: dotyczący nagminnie pojawiających się błędów. Na pocieszenie dodam, że błędy te popełniają nawet dziennikarze, nie mówiąc już o politykach, którzy generują straaaszne baboki. Ba, niektóre uczone głowy wypowiadające sie w mediach również popełniają te błędy :shock:

 

jak rozwiniecie słownie datę: 2002

rok dwutysięczny drugi

rok dwa tysiące drugi

rok dwa tysiące dwa

 

a. wszystkie formy są poprawne

b. tylko jedna forma jest poprawna (która?)

c. poprawne są 2 formy (które?)

c. żadna z form nie jest poprawna

 

 

Jak zapiszecie datę?

10 kwietnia 2010 r.

10 kwiecień 2010 r.

 

a. obie formy są poprawne

b tylko jedna jest poprawna (która?)

 

Tę czy tą?

straszną depresję

straszną depresję

 

a. obie formy są poprawne

b. Jedna forma jest poprawna - która?

 

[Dodane po edycji:]

 

Starajcie się nie guglać ;) . Doceniane będą odpowiedzi spontaniczne :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, jak jest poprawnie, ale Was jeszcze pomęczę trochę :twisted:

Strzelajcie dalej 8) (Widzę, że pojawiają się kolejne propozycje)

 

Posłuchajcie zwłaszcza w telewizji, kto robi te błędy, a kto mówi poprawnie. Spostrzeżenia mogą być interesujące. Have fun!

 

[Dodane po edycji:]

 

Ja wiem, jak jest poprawnie, ale Was jeszcze pomęczę trochę :twisted:

Strzelajcie dalej 8) (Widzę że pojawiają się kolejne propozycje)

 

Posłuchajcie zwłaszcza w telewizji, kto robi te błędy, a kto mówi poprawnie. Spostrzeżenia mogą być interesujące. Have fun!

 

Rozwiązanie zagadki jutro, powiedzmy o 12.00. Nagrodą będzie jakaś urocza ikonka.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×