Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

wellbutrin nasila lęki,taka jest prawidłowosc,sa zapewne wyjątki ale mówie o nich tylko z czysto logicznym załozeniem a nie doswiadczeniem które co innego pokazuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witojcie!

 

Biorę Wellbutrin w dawce 300mg od ponad miesiąca. Rewelacji nie ma, ale poprawa jest. Większa niż pół roku wnlafaksyny. Chce mi się robić różne rzeczy, nie zalegam w łóżku w ciągu dnia, mam więcej energii no i zmniejszył się ten straszny lęk o to, że za minutę świat się zawali, albo ja kogoś zabiję. Problem mam nadal z przeżywaniem uczuć ludzkich takimi jak je znałem kiedyś i z satysfakcją z siebie. Ze skupieniem uwagi też. Ale lekarz mówi ze w moich dystymicznych problemach miesiąc to jest nic.

 

[Dodane po edycji:]

 

wellbutrin nasila lęki,taka jest prawidłowosc,sa zapewne wyjątki ale mówie o nich tylko z czysto logicznym załozeniem a nie doswiadczeniem które co innego pokazuje

 

nie wiem jaka jest prawidłowość ale u mnie zdecydowanie zadziałał anksjolitycznie. Więc to bzdura. Może mówisz o pierwszych dniach jako efekcie ubocznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budzo

To pocieszające co piszesz. Ja tez już biorę około miesiąca, ale po 150 mg . Na razie nie poczułam znacznej poprawy, może na samym początku trochę silniejsza motywacja. Właśnie się zastanawiałam nad zwiększeniem dawki, ale boję się ,że nasilą się lęki. Ale po tym co napisałeś może się odważę. Być może nie działa jeszcze na mnie bo np nie poczułam żadnej niechęci do papierosów, a palę dość dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lęk zdecydowanie tak ale raczej taki wolno płynący, lęki napadowe mi się zdarzyły może ze 2 razy w życiu. Jak zaczynałem brać antydepresanty to brałem chwile signopam, ale nie widziałem żadnej różnicy.

 

Puchnięcia nie miałem ale objawy uboczne to inne u każdego. Sprawdź sobie na ulotce czy coś takiego występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiola:

generalnie nic o puchnięciu w ulotce nie ma,ale ja też zauważyłam,że puchnę w okolicach twarzy. w ogóle jakbym zatrzymywała w sobie wodę i cała jakaś była nabrzmiała. wiązałam to z tabletkami antykoncepcyjnymi,ale te biorę od kilku lat i nic podobnego się nie zdażało, a przez dwa dni nie brałam well i jakby to wszystko ze mnie zeszło.

 

[Dodane po edycji:]

 

a lęki niestety po miesiącu brania well zaczynają się pojawiac :(. będę musiała miec dołączone coś niestety typowo przeciwlękowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasia

 

Dzięki. Właśnie nigdzie o tym puchnięciu nie ma , a ja tez wyraźnie to odczuwam a nigdy dotąd nie miałam takiego problemu. Ja jeszcze cały czas biorę połówkę 75 anafranilu, więc lęków niby nie mam, ale chciałam z tego anafranilu zejść. Sama już nie wiem jak ten well działa czy nie. Śpię dalej po kilkanaście godzin, chęci do życia też jakoś mi specjalnie nie przybyło. Za to roztrzęsiona trochę jestem. A jak czułaś się przez te 2 dni gdy nie wzięłaś? Bo ja jadę na wesele i chciałabym chociaż lampkę wina wypić dla lepszego humoru, a przy nowym leku to się boję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiola173

 

tak naprawdę przez te dwa dni nie czułam żadnej różnicy :? i to jest najzabawniejsze... jeżeli chodzi o alkohol to w sylwestra pozwoliłam sobie na całkiem niemałą ilośc biorąc przy tym well i nic mi nie było :P , nie czułam żadnych niepokojących objawów,zresztą w piątek i sobotę też wypiłam po dwa drinki i ok :D . ja wiem,ze w zasadzie żadnych leków nie powinno się łączyc z alkoholem,ale moja pani doktor powiedziała,że well jest jedynym lekiem z grupy antydepresantów, przy którym można (oczywiście nie za często :D ) czegoś się napic.

 

[Dodane po edycji:]

 

a może powinnam zmienic lekarza ??? :lol::lol::lol::lol::lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i czas well-u chyba się skończył :( . niecałe dwa opakowania a ja czuję się coraz gorzej. totalny dół i znow mogłabym spac 24 godziny na dobę. nie ma nawet śladu po kopie ,który dostałam na początku :? ... już chyba lepiej nie będzie co? czy jest szansa,że to przejściowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiola173

 

do tej pory brałam 150-kę,może faktycznie zbyt mała dawka. Trochę niechętnie myślę o zwiększeniu, bo kurcze tyję. nie wiem czy po well-u, ale dokładnie od czasu kiedy zaczęłam go brac :( . idę niedługo do lekarza to się zastanowimy, chociaż pani doktor nie bardzo już wie co ma mi dac, bo wszystko działa na krótką metę. u Ciebie o tyle fajnie, ze nie masz doła a ja wpadam w coraz większy. dramat :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasiu

Po Wellu nie powinnaś tyć. Tak przynajmniej twierdzi mój lekarz i wszystko co czytałam na ten temat. Ja tez mam ten problem, tzn po anafranilu kilogramów mi od powietrza dosłownie przybywało. Ciągle się ograniczałam itd. Od kiedy biorę Well (anafranil niestety też jeszcze) trochę sobie odpuściłam z tym jedzeniem i wiesz, nie przytyłam. Co prawda nie schudłam ale i tak się cieszę bo teraz jem normalnie i waga stoi. Może u Ciebie to jednak nie od tego? Doła jako takiego nie mam to prawda, ale niewiele się zmieniło, u mnie problem poza lękami, to ospałość, brak siły i napędu. O zwiększeniu dawki myślę również dlatego ,że nadal palę i nie odczułam żadnych zmian w tym temacie, więc może go jednak biorę za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wellbutrin najsilniej wychwytuje dopamine ponoć w dziennej dawce 300 mg

 

niektóre lęki mi nasila, niektóre likwiduje\

 

zniknęło to moje rozmyślanie

 

pojawia się uczucie wrogości(noradrenalina) i czasem tremy(noradrenalina)

 

zacząłem cos robić w końcu

 

poprawia erekcje,zwiększa zainteresowanie płcią przeciwna, codziennie widze pewną kusicielke w spódnicy(mimo mrozu) i chętnie bym ją pocisnął:)

 

jak jednego dnia nie wziąłem tego dnia dziwny stan, zwiększona nerwowość

 

prowadząć auto boje się troche, bez tegoleku było lepiej

 

ogólnie jest inaczej i cieszy mnie to

 

znalazłem psychola, który mnie rozumie:)

w końcu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

przeczytałem dość uważnie dyskusje na temat wellbutrinu i chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami.

Może najpierw dolegliwość: depresja, obniżona samoocena, apatia, brak aktywności i energii, stan totalnej inercji, nerwica.

Trwało to ok 7 lat- sam nie wiem jakim cudem w ogóle jeszcze pracuję, tzn nie non stop ale jako ogromne wahania nastroju, cykliczne po kilka miesięcy ze stanami dosyć poważnymi.

Generalnie jakbym mógł to leżałbym w łóżku. Aczkolwiek nie mam tendencji aspołecznych. Chętnie sie spotkam ze znajomymi, ale nie za często i nie specjalnie mam ochotę na zabawę..

Udawanie że jest ok przed znajomymi mnie jeszcze bardziej dobija

Gonitwa myśli, niekończące rozkimianie, skupienie na pracy- prawie zerowy- ogromny wysiłek, nie mówiąc o uczelni-uczenie do sesji to jak wysiłek ponadludzki.

Brak siły i konsekwencji, bardzo duża niecierpliwość, ale nie nadpobudliwość.

Żadnych problemów ze snem, najchętniej spałbym 24/h (forma zobojętnienia i ucieczki od rzeczywistości z myśleniem 'jakoś to bedzie')- ALE POBUDKA TO PORAżKA- i nie dlatego że poniedziałek;), ale ze względu na totalny brak chęci do czegokolwiek

Lęki- brak- właściwie na pytanie psychiatry czy wystepują lęki nie wiedziałem co odpowiedzieć, bo nie za bardzo wiem co to lęki. Ok, występuje niepokój ale spowodowany sytuacją - raczej strach przed nieporadzeniem sobie- ale tego p. psychiatra jak i ja nie zakwalifikowaliśmy do pojęcia 'lęków'

Myśli samobójcze były.

Głównym podłożem depresji jest brak wiary we własne umiejętności. Terapia nie do końca jest skuteczna (albo kiepski psychterapeuta), bo wydaje mi sie że wiem z czego to wszystko wynika i jakie jest podłoże. Wiem też co powinienem zrobić, brakuje tylko siły. Dół spowodowany brakiem akceptacji.

Emocje: pozytywne doznania trwają krótko, nie mówiąc o stanach euforycznych, które praktycznie nie występują. (odkąd pamiętam - pojęcie optymizmu u mnie nie występowało nigdy)

Rozchwianie emocjonalne- poczucie bezsilności. Po rozstaniach to już w ogóle jakiś dramat...Ale one jakoś specjalnie często nie występowały, bo ich za wiele nie było:)

Emocje negatywne- to jak gonitwa myśli wymieniona wcześniej.

 

Leki typu SSRI nie działają- włąściwie powodują rozdrażnienie, przyspieszone bicie serca, 'mini adhd', trudności w skupieniu. Somatyczne skutki uboczne nie występowały oprócz nadpobudliwości i silnego zmniejszenia łaknienia (ale to po 2 tygodniach prawie przeszło)- dodam że brałem bioxetin 10 tygodni.

 

Dopiero zaczynam brać wellbutrin (7 dzień) wraz afobamem jakby pojawiły się lęk; efekty:

ŁATWIEJ PANOWAĆ NAD NEGATYWNYMI MYŚLAMI- one nie znikneły, ale mogę nad nimi panować, wyłączać złe myślenie. Jak czuję że mogę mieć doła biorę afabam i jest lepiej

POWER (NA RAZIE OGRANICZONY), ale widzę światełko w tunelu

MOTYWACJA- POSTĘP SUBTELNY, ALE DA SIę ZAUWAżYć, JA JESTEM NA RAZIE USATYSFAKCJONOWANY, chociaż mogłoby być lepiej jeśli chodzi o skupienie

BRAK JAKICHKOLWIEK SKUTKÓW UBOCZNYCH (SOMATYCZNYCH)- oprócz dziwnych snów, które pamiętam jeszcze długo po przebudzeniu, ale to powoduję że nie czuję zmęczenia po przebudzeniu

EMOCJONALNA ZNIECZULICA(dystans do siebie samego)- BARDZO SUBTELNA, SZCZEGÓLNIE PO Afabamie - ale właśnie o to mi chodziło, żeby nie czuć negatywnych ani pozytywnych (nieczęsto się zdarzały, ale bywały:), żEBY MóC SKUPIć SIę NA CELU A NIE NA SENSIE ISTNIENIA

PEWNOŚĆ SIEBIE- ZWIęKSZENIE, POPRAWA MOTYWACJI

POWOLNY ZANIK ZNIECHĘCENIA

BRAK GONITWY MYŚLI

 

Nawet czuję optymizm...

CHYBA POGRATULUJę MOJEMU PSYCHIATRZE, CHOCIAż WOLę DMUCHAć NA ZIMNE. Poczekam jeszcze z miesiąc i napiszę czy sobie tego nie wymyśliłem ;))))

 

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biore wellbutrin jakies 1,5 roku.z czego pierwsze 5 miesiecy zyban ktory jest na fajki.udalo mi sie rzucic palenie biorac zyban po 2 tabl 150 mg dziennie.nastepnie dowiedzialem sie o tanszym jego generyku czyli welbutrinie.biore go nadal poniewa obawiiam sie poodstawiennej depresji jaka mialem kiedy rzycalem fajki bez wspomagaczy.po 5 miesiacu zybowania 300 mg dzien,przeszedlem na well w dawce 150 mg.oczywiscie przed rzucaniem fajek stwierdzalem u siebie mala/srednia depresje.przeczytalem w miare wasze posty i dziwi mn ie to ze spora czesc startowala 300 narzekajac na objawy w stylu tetna i bolow glowy.z wlasnych obserwacji moge wniesc ze dobre skutki wella sa wtedy gdy;

1.zero alkoholu w miare mozliwosci(jesli ktos ma powana depreche to moze bez wiekszego wysilku moze z niego zrezygnowac ;)

2.aktywnosc fizyczna w miare mozliwosci(sport.szybkie spacery,biegi,trucht,silownia,cokolwiek zwiazanego z intensywniejszym ruchem niz chód ;)

3....guma do zucia :mrgreen:

pytanie do weteranow wella :kto bierze to tak dlugo jak ja lub dłuzej?

czy wiadoma cos o bezpieczenstwie dlugotrwalego takiego stoaowania(150 mg per day)?

jak tam watroba sie ma do wella?

z wlasnych doswiadczen zauwazylem ze podnosza sie transaminazy,ale jaki poziom ich przekroczenia jest dopuszczalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na różowe. Jak próbowałem zrealizować w pierwszej napotkanej aptece to pani oznajmiła, że narkotyków nie sprzedają i poleciła mi innego dilera . Co za kraj... Osobiście radzę najpierw spróbować bupropionu. Ja receptę załatwiłem na Zyban u rodzinnej (rzucanie palenia) a w aptece bez problemów zamienili mi to na wella, bo ta sama dawka i substancja czynna a ponad połowę tańsze. Well XR dłużej się uwalnia od Zybanu przez co działa równiej i spokojniej.

 

Concerta 18 mg 30 szt 154 zł bez refundacji , z refundacją (do 18 lat, bo wg pani minister w dniu osiemnastych urodzin zostajesz ustawowo wyleczony z ADHD) ok 4 zł

Wellbutrin 150 mg 30 szt ok 50 zł

 

nie doczytałem tego posta. Ok. Mój bład ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

dołączyłem właśnie do forum ale z wellbutinem już się zegnam

brałem 2 miesiące z hakiem i zacząłem mieć corac większe lęki, ostatnio sie trzęsę wewnętrznie

na początku mnie trochę zaktywizowało, a teraz znowu jest dupa brak sił i te cholerne lęki

więc przechodzę na lerivon, mam nadzieję że mnie nie udupi, będę miał siłę żyć i zniweluje lęki

mam podobnie jak Miko deprechę i nerwicę :x

przewalona mieszanka

depre sprzedał mi ojciec a matka podarowała nerwicę :mrgreen:

leczę się juz kawałek czasu, było lepiej ale niedawno straciłem pracę i to mnie zaczęło dołować, tzn że nie mogę znaleźć nowej

teraz będę relacjonował w temacie lerivon, oby było lepiej

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No well może nasilać nerwicę przez noradrenalinę. Tak samo leki na adhd - jak się nie ma tej choroby to mogą nasilać nerowowść przez wzrost noradrenaliny. Ja miałem silne objawy nadmiaru noradrenaliny lub zwiększenia aktywności układu współczulnego ale okazało się, że mam nadczynność tarczycy, więc takie objawy mogą się pojawiać. Biorę metizol i wystąpiła pewna poprawa w nadmiernej potliwości / nerwowości / szybkim biciu serca, ale nadal denerwowała mnie anhedonia i czegoś ciągle brakowało, więc wróciłem do ropinirolu (agonisty dopaminy) i jest już całkiem dobrze. Ten lek dodatkowo zmniejsza objawy nerwowości, napięcia mięśni (nie boli mnie już kark) i wpływa pozytywnie na odczuwanie przyjemności, oraz aktywizuje mnie w pewnym stopniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×