Skocz do zawartości
Nerwica.com

Co z tym sokiem "sokiem grejpfrutowym" + SSRI?


onatonieptak

Rekomendowane odpowiedzi

Może powinnam napisać: "grapefruit juice" albo "sokiem grej(cośtam)" ale nie zamierzam się teraz rozwodzić (ani zaręczać) z odpowiednim.... erm, odpowiednikiem. Do sedna.

 

Nie znalazłam tu tematu, który jednoznacznie objaśnił sprawę, która dręczy mnie od lat: jak to jest, że osoby przyjmujące jakiekolwiek SSRI nie powinny pić "soku grejpfrutowego".

 

Przed chwilą spojrzałam na ulotkę - nie ma nic o tymże soku. A jednak od lat czytam, że należy go nie pić spożywając SSRI. Wchodząc na strony (również fora) widzę, że jest odradzane picie tegoż soku przez możliwość nastąpienia ZS.

 

Kiedyś nie było for i nie było takich stron a na ulotce nie napisano. I z tego co pamiętam pijałam - bo lubię - sok grejpfrutowy. Może nie zadziałało bo nie wiedziałam, że może zadziałać? :roll:

 

PS Szkoda ach szkoda, że nie chodzi o pomarańczowy, pomidorowy czy winogronowy. Łatwiej by się po polskiemu pisało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sok grapefriutowy zwiększa stężenie leków w osoczu, a więc jak bierzesz antydepy to będą mocniej działać. Nie przejmował bym się tym zupełnie,mieszałem SSRI z gorszymi rzeczami i żyję:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze onatonieptak, mieszala te gorsze rzeczy z jeszcze gorszymi rzeczami i nadal zyje.

 

Owszem, ale do czegoś konkretnego pijesz w tym momencie, ma mi w czymś pomóc Twoja wypowiedź czy po prostu kąsasz?

 

Dajze spokoj, kąsanie jest mi przeciwne w calej rozciągłości mojej szczęki ;) Be happy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze onatonieptak, mieszala te gorsze rzeczy z jeszcze gorszymi rzeczami i nadal zyje.

 

Owszem, ale do czegoś konkretnego pijesz w tym momencie, ma mi w czymś pomóc Twoja wypowiedź czy po prostu kąsasz?

 

Dajze spokoj, kąsanie jest mi przeciwne w calej rozciągłości mojej szczęki ;) Be happy ;)

 

Nie mogę dajżeć spokoju :smile: bo ja dociekam zawsze do źródła.

Nie napisałeś tego ot tak sobie z nudów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli te wszystkie zgryźliwe komentarze to takie drapanie za uszkiem? hehe :P:mrgreen:

 

Ale jakie zgryzliwe? Ktore konkretnie? Nie chce aby mi tu etykietke szydercy przypieto, zreszta wystarczy mnie poczytac zeby temu zaprzeczyc. Ale jesli cos mi sie wypslo to daj znać na PW, z gory dzieki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu - sok grejpfrutowy jest inhibitorem izoenzymu CYP3A i 3A4 cytochromu P450 będących najprawdopodobniej głównymi enzymami odpowiedzialnymi za metabolizm ów leków z którymi wchodzi w interakcję.

Dodatkowo zmienia metabolizm anagonistów wapnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O soku 'grapefruitowym' :mrgreen: nie słyszałam i piłam go biorąc lek bo bardzo lubię.

 

''Prawdopodobnie nie tylko sok grejpfrutowy wchodzi w niebezpieczne interakcje z lekami. Zgodnie z badaniami kanadyjskich naukowców ze względów bezpieczeństwa terapii powinno się unikać popijania leków wszelkimi sokami owocowymi.

 

Do napojów przed którymi trzeba zachować szczególną ostrożność zaliczane są między innymi soki pomarańczowe oraz jabłkowe. Istnieje bowiem coraz więcej danych mówiących o tym, że mogą one wpływać na wchłanianie substancji leczniczych z jelit, skutkując mniejszym niż potrzebne do terapii stężeniem we krwi. Większość soków owocowych to mieszanka setek, a nawet tysięcy różnych substancji chemicznych. Cześć z nich to niegroźne polimery cukrowe takie jak skrobia lub celuloza, istnieją jednak substancje aktywne, oddziałujące na funkcje naszego organizmu. Wśród tych, które wykazują interakcje z lekami można wyróżnić takie, które dezaktywują lek, zmniejszają jego wchłanianie, paraliżują specyficzny transporter śródbłonowy lub zmieniają intensywność metabolizmu. Najwięcej substancji zidentyfikowano z grupy blokujących lub przyśpieszających metabolizm leków, one są właśnie winne niebezpiecznego działania soku grejpfrutowego. Coraz częściej zwraca się jednak uwagę na soki działające w obrębie jelita i wpływające na przyswajanie. Powodują one bowiem nie tylko podniesienie kosztów terapii, ale również możliwość wystąpienia groźnych powikłań spowodowanych zaniżoną podażą leku.

 

W najnowszych badaniach wykazano, że gdyby pacjenci popijali leki wyłącznie wodą, rezygnując z soków i innych napojów możliwe byłoby zmniejszenie dawki stosowanych specyfików oraz znaczne obniżenie kosztów terapii, a także niebezpiecznych powikłań polekowych, z śmiercią włącznie.''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli te wszystkie zgryźliwe komentarze to takie drapanie za uszkiem? hehe :P:mrgreen:

 

Ale jakie zgryzliwe? Ktore konkretnie?(...)

 

Na przykład sam początek powitania mnie (pierwszy post z "gorzkimi żalami" - wtedy mnie nie znałeś całkowicie, podkreślam, całkowicie, później już poszło lepiej, ale mam dobrą pamięć.)

 

[Dodane po edycji:]

 

Dzięki za całą wstawkę, ale to co napisali:

 

(...)a także niebezpiecznych powikłań polekowych, z śmiercią włącznie.''

 

to już mogli sobie darować.

 

Ale, ale. Zauważyliście, co ostatnio się pojawiło przy różnych reklamach leków dost. bez recepty? Już nie ma wyłącznie znanego i chętnie przytaczanego: "... bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą", teraz już nawet o śmierci wspominają.

 

Mój czarny humor czasem wkracza do akcji. Wyobraziłam sobie wchodzącą młodą dziewczynę proszącą o herbatkę z malin na przeziębienie, na co farmaceutka ściągnąwszy brwi, lekko podsuwając na nosie okulary rzecze ochrypłym głosem:

- Ale zdaje sobie pani sprawę, że wypicie takiej herbatki bez konsultacji ze mną grozi śmiercią?

 

Spójrzcie na te zanieczyszczone powietrze. Wdychamy to wszystko codziennie, żeby tylko wychodząc na zewnątrz, nie, wystarczy okienko uchylić i już to wszystko wlatuje do środka.

 

I jeszcze żyjemy.

 

Ludzkość vs prusaki starcie nr 1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Kurcze a myslalam ze moge sobie zajadac grejpfruta i ze ulatwia przemiane

Mam duza nadwage.. jestem

Czy o znaczy ze wogole go nie mozna jesc? Jak tabletke biore rano a se zjem wieczorem ?

 

-- 16 sty 2014, 22:51 --

 

Hej

Kurcze a myslalam ze moge sobie zajadac grejpfruta i ze ulatwia przemiane

Mam duza nadwage.. jestem

Czy o znaczy ze wogole go nie mozna jesc? Jak tabletke biore rano a se zjem wieczorem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sok z grejpfruta nasila wchłanianie leków z przewodu pokarmowego i zawiera związki(np. furanokumarynę) które są inhibitorami niektórych izoenzymów cytochromu P450=przez co hamują metabolizm wielu leków i zwiększają ich stężenie. W ten sposób w praktyce "jedziesz" na znacznie wyższych dawkach leków, a niektóre z nich mogą osiągać stężenia toksyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sok z grejpfruta nasila wchłanianie leków z przewodu pokarmowego i zawiera związki(np. furanokumarynę) które są inhibitorami niektórych izoenzymów cytochromu P450=przez co hamują metabolizm wielu leków i zwiększają ich stężenie. W ten sposób w praktyce "jedziesz" na znacznie wyższych dawkach leków, a niektóre z nich mogą osiągać stężenia toksyczne.

 

 

 

Dzieki za Info ;) Ja biore ssri ponad rok i tak z 2 razy w tyg se podjadalam grejpfruta wieczorem,

lek biore rano. Nic nie poczulam zeby cos bylo. Teraz przez przypadek to o grejpfrucie

znalazlam. Lepiej go nie jesc juz ;)

 

-- 17 sty 2014, 22:07 --

 

Sok z grejpfruta nasila wchłanianie leków z przewodu pokarmowego i zawiera związki(np. furanokumarynę) które są inhibitorami niektórych izoenzymów cytochromu P450=przez co hamują metabolizm wielu leków i zwiększają ich stężenie. W ten sposób w praktyce "jedziesz" na znacznie wyższych dawkach leków, a niektóre z nich mogą osiągać stężenia toksyczne.

 

 

 

Dzieki za Ja biore ssri ponad rok i tak z 2 razy w tyg se podjadalam grejpfruta wieczorem,

lek biore rano. Nic nie poczulam zeby cos bylo. Teraz przez przypadek to o grejpfrucie

znalazlam. Lepiej go nie jesc juz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Związki zawarte w grejpfrucie i soku z niego flawonoidy i furanokumaryny blokują aktywność pewnych izoenzymów wątrobowych, które odpowiadają za metabolizm wielu leków= skoro te enzymy zostają zablokowane to metabolizm(rozkład) leków nie zachodzi poprawnie=niebezpiecznie zwiększa się stężenie leków=prowadzi to do działań toksycznych.

 

Jest to interakcja na poziomie metabolizmu. Jeżeli lek przeciwhistaminowy(np. Hismanal) popijemy sokiem grejpfrutowym to poprzez zablokowanie izoenzymów cytochromu P450 dojdzie do zahamowania metabolizmu leku=do zwiększenia jego stężenia o nawet 300-700%= doprowadzi to do komorowych zaburzeń rytmu serca(torsade de pointes).

 

Jeżeli popijemy lowastatynę sokiem grejpfrutowym to jej stężenie zwiększy się o 200-1400%=wystapi biegunka, senność, miopatia.

 

Jeżeli popijemy sokiem grejpfrutowym benzodiazepiny może wystąpić depresja oddechowo-krążeniowa.

 

Popicie grejpfrutem blokerów kanału wapniowego skończy się bradykardią, hipotonią ortostatyczną i migreną.

 

Popicie leków p/histaminowych skończy się zaburzeniami rytmu serca.

 

Wykazano, że za wzrost stężenia leków we krwi odpowiedzialne są, zawarte w soku grejpfrutowym flawonoidy (kampferol, naringenina, kwercetyna) i furanokumaryny (6,7 dihydroksybergamottyna, bergapten) oraz prawdopodobnie i inne, które są metabolizowane przez odpowiednią rodzinę enzymów cytochromu P-450. Popicie leku sokiem grejpfrutowym prowadzi do „niewydolności” czynnościowej grupy enzymów CYP3A i lek nie może być metabolizowany, co powoduje wzrost jego stężenia we krwi. (Arayne, Sultana, Bibi 2005).

 

Sok grejpfrutowy zawiera wiele składników mi.in.: kumarynę i jej pochodne, pochodne furanokumaryny oraz duże ilości flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych i flawanonowych. Udowodniono działanie kilku składników soku grejpfrytowego na CYP3A4 głównie: 6’,7’-dwuhydroksybergamottyna, naringenina, naringina, bergapten, kwercetyna. Najsilniejsze działanie hamujące aktywność CYP3A4 wykazuje prawdopodobnie 6’,7’-dwuhydroksybergamottyna.

 

Tyczy się to ogólnie cytrusów(grejpfruta, pomarańczy gorzkich i słodkich, limetki, pompelo, sweetie i soków z wymienionych owoców).

 

Zaczerpnięte z art. dr inż Katarzyny Wolnickiej.

 

Jeżeli ktoś sobie zlewa temat pt. "a co tam taki grejpfrut(owoc) mi może zaszkodzić" to niech się nie zdziwi jak pewnego dnia wyląduje w szpitalu albo gorzej.

 

Odwrotna sytuacja ma się z paleniem papierosów- niektóre związki zawarte w dymie tytoniowym są induktorami pewnych enzymów wątrobowych=nasilają działanie tych enzymów=zwiększa się metabolizm leków= spada stężenie leków=leki nie działają. Jeżeli ktos bierze leki metabolizowane akurat przez te izoenzymy, a jest palaczem to stężenia niektórych leków mogą się obniżyć nawet o 50%- innymi słowy bierze leki na próżno. Lekarze nie zawsze o tym informują, ale nałogowi palacze niektóre leki powinno brać w dawkach 1,5x wyższych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:o dziekuje za obszerne wyjasnienie! Zastanawia mnie, czy jak jestem nalogowym palaczem i nie moge wytrzymac bez cytrusow, to czy jest to wtedy problem? Od kiedy biore leki jakos nie zwracalam na to uwagi, i na jedno i na drugie, moze wlanie dzieki temu bilans mi wychodzi na zero i biore dawki normalne? Nie moge powiedziec profesorowi ze pale, bo on tego nienawidzi i wywali mnie z oddzialu.

Ale dziekuje Ci bardzo, pytalam juz sie o to w watku uzaleznienia od nikotyny, ale nikt mi nie odpisal. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×