Skocz do zawartości
Nerwica.com

Książki, książki..i książeczki.


meskalina

Rekomendowane odpowiedzi

"Obłęd" Jerzego Krzysztonia. nie jest może to książka na jeden wieczór, czasami pojawiają się momenty, przez które ciężko przebrnąć, ale polecam.

autobiograficzna(?) historia schizofrenika, wszystkie jego urojenia, potem leczenie. naprawdę ciekawa, zostaje w głowie na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam;) Ostatnio interesuje się problematyką kobiet w Azji , Afryce itd..Ciekawe ksiązki które ostatnio przeczytałam to..Spalona zywcem, Złota klatka, Spowiedz Chinki..a także ksiązki z innej stopy to..Byłem księdzem , Jestem synem księdza..a także Bez skrupułów..Czyta sie jednym tchem..Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam "spór o duchy" książka o parapsychologii, różnych zjawiskach nadprzyrodzonych i wywołanych przez umysł i jak do tego podchodzą różne wierzenia i kultury typu okultyzm, chrześcijaństwo, buddyzm, parapsycholodzy, medycyna, naukowcy itp itd :) polecam, bardzo wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche to mnie dziwi,ze wwszystkie watpliwosci macie zapisane w dwoch moich ksiazkach,tam jest,i schizo i samotnosc,i nowy sens istnienia.autorka wie,ze glowny problemem jest depresja,a tak to sa ksiazki onas samych,bolesna prawda d;laczego chorujtcie i po co,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatki chemiczne w produktach spozywczych oraz kosmetykach i ich negatywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Polecam książke:SWIADOME ZAKUPY czyli CO NAPRAWDĘ KUPUJEMY-

PAT THOMAS(AUTOR)

JESTEŚMY TYM ,CO JEMY.

JESTEŚMY TYM,CO WDYCHAMY.

JESTEŚMY TYM,CO NAKŁADAMY NA SWOJĄ SKÓRĘ.

JESTEŚMY WSZYSTKIM TYM,Z CZYM MAMY KONTAKT NA CO DZIEŃ.I STĄD BIORĄ SIĘ NASZE PROBLEMY.

 

 

nie trzeba brać tego dosłownie,wiadomo,że kontakt z chemikaliami jest nieunikniony ale można w pewien sposób ograniczyć ich ilość w naszym życiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam serię Terrego Goodkinda "Miecz prawdy"

To książki, które pomagają zrozumieć siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Niosą pociechę, nadzieję i pozwalają przetrwać trudne chwile w życiu.

 

Dały mi więcej niż półtora roku psychoterapii, bo dzięki nim poradziłam sobie z rozwodem i odmieniłam swój los.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj trochę całkiem niezłych czytałem:

 

R. McCammon "Chłopięce lata" - kapitalna książka o życiu, bardzo polecam

 

Ruiz Zafón Carlos "Cień Wiatru"

Ruiz Zafón Carlos "Dotyk Anioła" - akcja obu toczy się w Barcelonie, wspaniałe historie, świetnie napisane, nie sposób się oderwać od nich.

 

Umberto Eco - "Imię Róży" - kryminał historyczny, naprawdę świetnie napisany, może początek odrobinkę męczący ale jak tylko się przez niego przebrnie książka wciąga do samego końca.

 

Ken Kesey - "Lot nad kukułczym gniazdem" - przeczytałem błyskawicznie, czyta się jednym tchem, piękna i smutna zarazem.

 

Neil Gaiman - "Nigdziebądź" i inne książki Gaimana - Neil świetnie pisze i ma wyśmienite pomysły, jego dzieła to połączenie fantasy z horrorem, przygodą z domieszką humoru. Naprawdę pierwsza klasa. Polecam też zbiór opowiadań "Dym i Lustra"

 

Mario Puzo - "Ojciec Chrzestny" - Tego nie trzeba nikomu przedstawiać, absolutnie polecam

 

James Clavell - "Król Szczurów" - świetna powieść opisująca życie w obozie jenieckim w czasie wojny.

 

Jose Saramago - "Miasto Ślepców" - kolejna bardzo dobra powieść opowiadająca o tym jak wszyscy mieszkańcy pewnego miasta nagle tracą wzrok. Świetna historia.

Arthur C.Clarke - "Rama", "Odyseja Kosmiczna" - świetne książki s/f napisane przez mistrza gatunku

 

G.G. Marquez - "Sto lat samotności" - bardzo dobrze mi się czytało, lubie styl pisania Marqueza.

 

Paulo Coelho - przede wszystkim "Alchemik" i "Piąta Góra" - obie czytałem kilkukrotnie, piękne, bardzo mądre i ze świetnym klimatem. Warto

 

Wszystkie Książki Stephena Kinga - Ciężko mi jedną konkretną wymienić, czytałem praktycznie wszystko co wydał i prawie wszystkie są świetne. Uwielbiam cykl "Mroczna Wieża" i w powiązaniu z nią "Talizman", "Czarny Dom", "Serca Atlantydów"

Świetne jest "To" oraz "Wielki Marsz" ogólnie wszystkie jego książki są super.

 

o książkach Tolkiena oczywiście nie muszę wspominać? Bo sa obowiązkowe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem każda kobieta w wieku produkcyjnym i nie tylko powinna przeczytać książkę kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood "Opowieść podręcznej".

Powieść została sfilmowana przez Volkera Schlöndorffa w 1990 r.

 

Ten, kto tę książkę przeczyta, nigdy w życiu jej nie zapomni. I mimo, ze niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, czyta się ją jednym tchem.

Polecam z całego serca i życzę przyjemności z lektury oraz wielu konstruktywnych wniosków ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ferdydurke - odkryłam całkiem niespodziewanie, że rzeczywiście niesie chyba jeden z najbardziej przerażających faktów o ludzkiej osobowości. To przerażające, niosące poczucie absurdu-braku sensu, coś z czym nie można się pogodzić. Jeśli to prawda.

Próchno Wacława Berenta - O artystycznej warszawskiej bohemie XIX, pod koniec większość się zabija - truje, strzela sobie w pierś lub oddaje sztuce. Piękna książka, niesamowicie napisana - sama estetyka języka to jedno, ale konsekwencja Berenta w najdrobniejszych szczegółach - choćby nacisk na U w zdaniach, w których dominantą jest "smutek", matko MISTRZ... Albo opisy miasta przy uzyciu onomatopej określających neurozy - przez to ma się jak na dłoni bohaterów i nawet się o tym nie wie. Szczerze mówiąc, za nim przeczytałam Próchno, myślałam, że w moim rankingu nic nie przebije Brunona Szulca. Berent przebił.

 

Ostatnia przeczytana książka: Margot nowe, kontrowersyjne(?) dzieło Witkowskiego. Dla mnie nic tam z kontrowersji nie ma - po Witkowskim dokładnie tego można było się spodziewać. A i tak każdy inteligentny człowiek zdaje sobie sprawę z realiów mainstreamu czy tam tych tirów...;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób dużo czytających. Przed około trzydziestoma laty przeczytałam fascynującą książkę. Niestety nie pamiętam ani tytułu ani autora :?

Opowiadała o człowieku, który po torturze garrotą utracił pamięć i swoje dotychczasowe życie. Akcja powieści rozgrywa się prawdopodobnie w Hiszpanii lub Meksyku. Możliwe, ze autor jest Latynosem. Okładka przedstawia czarnowłosego mężczyznę z czerwoną chustą we włosach.

 

Jeżeli ktoś wie lub się domyśla, o jaką książkę może chodzić, proszę o wiadomość na pw.

 

Z góry dziękuję.

 

[Dodane po edycji:]

 

Oto książki, które moim zdaniem naprawdę warto przeczytać:

 

1.Dla miłośników fantasy:

Ursula K.Le Guin "Planeta wygnania" oraz cykl "Ziemiomorze"

Marion Zimmer Bradley "Mgły Avalonu"

Anne McCaffrey "Jeźdźcy smoków"

Andre Norton "Świat czarownic" i "Świat czarownic w pułapce"

Kim Newman "Anno Dracula"

Orson Scott Card "Planeta spisek"

 

2. Dla kobiet:

Virginia C. Andrews "Płatki na wietrze"

David Herbert Lawrence "Kochanek lady Chatterley"

Margaret Atwood "Opowieść podręcznej"

Katarzyna Leżeńska "Ależ Marianno!", "Sądy i osądy" oraz inne książki

Joan Bowen "Nieznajomi z parku"

Jack London "Księżycowa dolina" i "Maleńka pani wielkiego domu"

Alexander Dumas "Hrabia Monte Christo"

Lucy Maud Montgomery "Błękitny zamek"

Irena Matuszkiewicz "Salonowe życie", "Agencja złamanych serc" i "Dziewczyny do wynajęcia"

Mika Waltari „Turms nieśmiertelny“

Amy Tan „Przeciwieństwo losu“ i inne powieści

 

3.Dla młodzieży i nie tylko

Małgorzata Musierowicz seria "Jeżycjada"

Lucy Maud Montgomery seria o Ani z Zielonego Wzgórza

książki Joanny Chmielewskiej o Janeczce i Pawełku oraz Teresce i Okrętce

powieści Jamesa Curwooda („Włóczęgi północy“ i inne)

 

4. Dla miłośników horrorów i thrillerów:

Dean R. Koontz "Grom" i "Złe miejsce"

F. Paul Wilson "Twierdza"

James Herbert "Księżyc" i "Święte miejsce"

Dorothy Uhnak "Śledztwo"

Michael Connely “Poeta”

 

5. Dla tych, którzy lubią kryminały nie całkiem na serio:

Jeremi Bożkowski “Piękna kobieta w obłoku spalin” i “Msza za morderce”

oraz wczesne powieści Joanny Chmielewskiej (np "Lesio", "Wszystko czerwone" czy "Całe zdanie nieboszczyka")

 

6. Dla rodziców i osób planujących nimi zostać:

Haim G. Ginott “Miedzy rodzicami a dziećmi”

Anna Sosnowska “Dobra miłość”

Adele Faber i Elaine Mazlish- “Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci”,

“ Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, “ Jak mówić, aby dzieci się uczyły w szkole i w domu”

oraz “Rodzeństwo bez rywalizacji”

 

7. Dla wszystkich

Ursula K.Le Guin "Miejsce początku",

John Wyndham "Poczwarki"

Joseph Heller "Paragraf 22"

John Irving "Świat według Garpa" i "Jednoroczna wdowa"

Orson Scott Card cykl o Enderze ("Gra Endera" i inne)

Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach" oraz "Wielki las"

Zofia Nałkowska “Medaliony”

Steffen Möller “Polska da się lubić”

Paulo Coelho "Jedenaście minut"

 

"Czytamy książki, aby odkryć siebie. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać."

Urszula K.Le Guin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Picoult ma wszystkie genialne. Tylko drogie, niestety. A Tolkiena nie lubię, że się tak przyznam. Wiem! Christopher Moore. Jego książki są genialne na poprawę humoru, bo tak pokręcone i z taką dawką pochrzanionego humoru, jak to tylko Moore potrafi. Aż się chyba zaraz za 'Najgłupszego anioła' zabiorę po raz któryś... ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×