Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Może to akurat taka zbieżność w czasie, a jak sertralina dobrze działa, to już coś. Może poobserwuj się trochę. Co na to lekarz? Bierzesz coś teraz?

A jak odstawiałeś kiedyś sertralinę i w jakiej dawce?

Ja nie wiem czy to schodzenie u mnie z asentry ( na razie jeszcze 100 mg ze 150 mg) , czy to też od nowego leku ( biorę od miesiąca, z tym że dawkę 60 mg od 2,5 tygodnia) ale czuje się kiepsko ( mam miękkie nogi, napięcie, niepokój, brak energii). Masz jakieś doświadczenie w tym temacie? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to akurat taka zbieżność w czasie, a jak sertralina dobrze działa, to już coś. Może poobserwuj się trochę. Co na to lekarz? Bierzesz coś teraz?

A jak odstawiałeś kiedyś sertralinę i w jakiej dawce?

Ja nie wiem czy to schodzenie u mnie z asentry ( na razie jeszcze 100 mg ze 150 mg) , czy to też od nowego leku ( biorę od miesiąca, z tym że dawkę 60 mg od 2,5 tygodnia) ale czuje się kiepsko ( mam miękkie nogi, napięcie, niepokój, brak energii). Masz jakieś doświadczenie w tym temacie? Pozdrawiam

To raczej nie zbieżność a tak działa sertralina mnie i wypadają mi włosy ;( brałem 50mg raz dziennie więc mała dawka a skutki uboczne i tak mnie dosięgły. Po zaprzestaniu brania sertraliny trochę włosy odrosły więc to na 100 procent wina tego leku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu przeszłam z Setaloft na Miravil i czuję się fatalnie, intensywne dolegliwości zaczęły powracać.

Powiedzcie mi, jak to jest, że niby ta sama substancja a jednak leki różnych producentów inaczej działają? Chyba, że to tylko psycha mi tak szaleje i nie ma to związku stricte z lekiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Byłem około roku czasu na 100 mg sertraliny (Asertin), odstawiłem nie wiem po co, wiecie jak to jest, czujecie sie dobrze, to w sumie czujecie że nie potrzebujecie już tego więcej. No ale niestety choroba po kilku miechach powróciła, doszły nowe objawy, których nigdy nie miałem (a mianowicie te fizyczne, jakieś ciagłe bóle głowy, zaparcia), ogólnie masakra, nie daje już rady. Chce wrócić do leków.

 

1.Teraz pytanie czy moge od razu wskoczyć na 100mg, czy zaczynać od 50? Jak zaczynałem kiedyś od 50mg to nic nie czułem, dopiero od 100mg poczułem różnice. Zostało mi jeszcze pudełko z kiedyś i dlatego pytam, czy można od razu na 100 skoczyc.

 

2.A teraz 2 pytanie. Czy jeśli kiedyś odstawiłem ten lek, to czy jest mozliwość, ze teraz juz nie zadziala? Czy to tak nie jest? Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej zaczynać od mniejszej dawki, najwyżej szybciej wejść na 100 mg, niż to było wcześniej. A czy zadziała? Myślę ,że tak. Czy w tej samej dawce to się okaże. Zależy to od m.in. od tego w jakim teraz jesteś stanie, myślę że możesz się ocenić . Najwyżej wskoczysz na większą dawkę. Ale to wszystko konsultuj z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum. Moim głównym problemem są zaburzenia lękowe, w mniejszym stopniu depresyjne. Biorę Asertin w dawce 50mg od ponad 2 tygodni. Przedtem był escitalopram przez kilka lat, ale bardzo mnie zamulał, ciągle chodziłam senna i skołowana, dlatego decyzja o zmianie na sertralinę. Na razie odczuwam ciągłe niepokój i lęk. Doraźnie biorę Afobam 0,25 mg. Trochę pomaga. Zastanawiam się jak długo może się taki stan utrzymywać i czy jest szansa, że lęki miną po kilku tygodniach. Co prawda w końcu nie chodzę cały dzień śpiąca, ale ten niepokój bardzo mnie męczy. Jak u was sertralina działa na lęki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy zwiększenie dawki mogłoby pomóc. Jaka dawka działa bardziej przeciwlękowo? Wiem, że często to sprawa indywidualna, ale jeśli 50 mg nie niweluje lęku to może 75mg albo 100mg zadziała lepiej. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Od wczoraj jestem na Sertralinie - Asertin 50 mg rano - 1/2 tabl po 3 tygodniach mam dojść do 1i1/2tabl (75 mg). Dodatkowo biorę Chlorprothixen 15mg-15mg-50mg

Cierpię na Fobię społeczną, Zaburzenia osobowości mieszane, trochę Natręctwa myślowe, Dystymie i Bezsenność.

Czy Asertin + Chlorprothixen to dobry zestaw na leczenie moich zaburzeń? Wiem że dodatkowo powinienem chodzić na psychoterapie ale na razie to z domu nie wychodzę z powodu lęków.

Leczę się już 16 lat, brałem wszystkie albo większość andtydepresantów, kilka neuroleptyków. Na tym mixie (asertin+chlorprothixen) jestem pierwszy raz.

Co sądzicie o tym połączeniu?

Jeszcze mam dodatkowe pytanie:

Prawdopodobnie mam nietolerancje laktozy, a w tych dwóch lekach akurat jest w składzie laktoza jednowodna, czy taka ilość jak w lekach może jakoś niekorzystnie wpływać na osobę z nietolerancją laktozy? W sumie jak na razie nic prócz wzmożonych pierdów nie zauważyłem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od tygodnia biore asentre 50, z tym, ze lekarz b.powoli wprowadza tj

4dni 1/4, 4 -1/2, 4-3/4 i potem juz bedzie calosc. Dzis ostatni raz 1/2. Do tego doraznie mam perazin i tritico na noc.

Ubocznych skutkow nie mam wiele suchosc blony sluzowej, pragnienie.

 

No ale to co najbardziej mi przeszkadzs to wydaje mi sie ze po asentrze mam taki niepokoj lekki lub sredni. Doraznie wtedy biore perazin 1/2 lub 1 tabletke ktory znow mnie dosc zmula... takze jedne objawy innymi zastepuje :/

 

Leki biore w celu uspokojenia zlych mysli, zeby sie nie zamartwiac i uregulowac sen bo mam problemy z zasypianiem (tu tritico super na mnie dziala).

 

Czy ten stan niepokoju po asentrze sie unormuje??? Teraz i tak mam czesciowe dawki, wiec obawiam sie co bedzie na calej :(. Niestety zrodla klopotow nie moge wyeliminowac bo to stres o dziecko, ktore ma niemowlece problemy.

 

-- 09 gru 2017, 09:32 --

 

Witam na forum. Moim głównym problemem są zaburzenia lękowe, w mniejszym stopniu depresyjne. Biorę Asertin w dawce 50mg od ponad 2 tygodni. Przedtem był escitalopram przez kilka lat, ale bardzo mnie zamulał, ciągle chodziłam senna i skołowana, dlatego decyzja o zmianie na sertralinę. Na razie odczuwam ciągłe niepokój i lęk. Doraźnie biorę Afobam 0,25 mg. Trochę pomaga. Zastanawiam się jak długo może się taki stan utrzymywać i czy jest szansa, że lęki miną po kilku tygodniach. Co prawda w końcu nie chodzę cały dzień śpiąca, ale ten niepokój bardzo mnie męczy. Jak u was sertralina działa na lęki?

I jak juz lepiej z tym niepokojem bo mam to samo :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertralina chyba jako jedyny SSRI dziala na receptor sigma.

Najsilniej, spośród SSRI, na rec. sigma-1 działa fluwoksamina (agonista), dopiero później sertralina (antagonista). Ilościowo przedstawia się to następująco:

 

4ffce8977e5c7.jpg

 

Więcej informacji u źródła:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20021354

 

I to powodowaloby jej dzialanie przeciwlękowe.

Działanie przeciwlękowe sertraliny wynika z inhibicji SERT. Jej antagonizm rec. sigma-1 jest zdecydowanie niepożądany, w przeciwieństwie do agonizmu fluwoksaminy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działanie przeciwlękowe sertraliny wynika z inhibicji SERT.

-to dlaczego (za każdym podejściem do tego leku )mam silne lęki , wręcz paniczne . Tyle razy juz próbowałem i chyba góra tydzień udało mi się max wytrzymać . Ani snu , ani apetytu , ściski i lęki , ot cała serta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-to dlaczego (za każdym podejściem do tego leku )mam silne lęki , wręcz paniczne . Tyle razy juz próbowałem i chyba góra tydzień udało mi się max wytrzymać . Ani snu , ani apetytu , ściski i lęki , ot cała serta.

 

Moim zdaniem przez blokadę DAT (aczkolwiek to tylko moje przypuszczenie). Niby blokada wychwytu zwrotnego dopaminy nie jest duża, ale może pobudzać. Mnie o ile sobie przypominam sertralina mocniej pobudzała niż escitalopram który teraz biorę, ale i to po pewnym czasie mijało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-to dlaczego (za każdym podejściem do tego leku )mam silne lęki , wręcz paniczne . Tyle razy juz próbowałem i chyba góra tydzień udało mi się max wytrzymać . Ani snu , ani apetytu , ściski i lęki , ot cała serta.

Obstawiam, że może to być właśnie, niepożądany, antagonizm rec. sigma-1 i/lub inhibicja DAT, które "przebijają się" przez działanie wynikające z inhibicji SERT. Daleko tym lekom do ideału ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie escitalopram usypiał i czułam się po nim zmęczona. Brałam go kilka lat. Z lękami radził sobie nieźle, ale bez rewelacji. Ciągła senność i zmęczenie skłoniły mnie do zmiany leku. Asertin biorę od miesiąca. Wczoraj weszłam na dawkę 100 mg. Przy dawce 75 mg miałam już lepsze dni, ale lęk wciąż się pojawiał, więc docelowo mam brać 100 mg. Niestety dziś niepokój jest bardzo nasilony. Mam nadzieję, że to przez zwiększenie dawki. Biorę Afobam (0,25mg) doraźnie, ale wolę z nim uważać. Ludzie tu piszą, że sertralina długo się rozkręca więc ciągle czekam na pozytywne zmiany. Po Asertinie nie chodzę cały dzień śpiąca, to na razie jedyny plus. :?

 

-- 09 gru 2017, 20:15 --

 

Sertralina chyba jako jedyny SSRI dziala na receptor sigma. I to powodowaloby jej dzialanie przeciwlękowe.

Czyli ten niepokoj, napiece powinno minac?

Powiem szczerze, że cały czas mam taką nadzieję. U mnie zaburzenia lękowe są dominujące więc przede wszystkim zależy mi na wyciszeniu lęków. Nie mam lęku panicznego, raczej wolnopłynący. Straszne dziadostwo niestety.

 

-- 09 gru 2017, 21:12 --

 

Czytam różne wpisy, i jedni piszą, że sertralina działa bardzo słabo w zaburzeniach lękowych uogólnionych, lub wcale nie działa. Inni piszą, że jednak im pomogła, więc jak to jest z tym działaniem? Moja doktor twierdzi, że pomaga? A ja już sama nie wiem co o tym myśleć. :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wy chcecie poznać działanie leku po 2-3 tygodniach brania? wiadomo że ten okres to w większości przypadków skutki uboczne i pogorszenie stanu. myślę że trzeba 2-3 miesięcy żeby ocenić jednoznacznie czy dany lek działa czy nie. po za tym lękowcom proponuję rzucić wszystkie używki typu kawa, herbatę, papierosy, alkoholu ani kropelki, brać leki o tych samych porach, stosować się do zalecanych dawek, pić jedynie wodę mineralną i jeść zdrowo.

 

Mam pytanie do znawców, może ktoś mi wreszcie odpisze. Biorę właśnie sertralinę i do tego chlorprothixen. Czy taka kombinacja jest odpowiednia na zaburzenia jak fobia społeczna, agorafobia, zaburzenia osobowości mieszane, nerwica natręctw?

 

Fakt na razie biorę ten zestaw 4-5 dni i też odczuwam rozdrażnienie, złość, wkurw mimo to wydaje mi się że w mniejszym natężeniu jak po wellbutrinie, tylko że ten wkurw to jest skutek tego ze po sercie wlacza sie pobudzenie, ktore zmusza do jakiegos dzialania ale mozg i cialo sie broni mowi nie chce mi sie, nie dam rady tego zrobic i wtedy skutkuje to zloscia - chyba na siebie samego, na ta niemoc, sprzecznosc ze niby pobudzenie do dzialania jest ale zajebiscie sie nie chce nic robic. hehe taka moja teoria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie escitalopram usypiał i czułam się po nim zmęczona. Brałam go kilka lat. Z lękami radził sobie nieźle, ale bez rewelacji. Ciągła senność i zmęczenie skłoniły mnie do zmiany leku. Asertin biorę od miesiąca. Wczoraj weszłam na dawkę 100 mg. Przy dawce 75 mg miałam już lepsze dni, ale lęk wciąż się pojawiał, więc docelowo mam brać 100 mg. Niestety dziś niepokój jest bardzo nasilony. Mam nadzieję, że to przez zwiększenie dawki. Biorę Afobam (0,25mg) doraźnie, ale wolę z nim uważać. Ludzie tu piszą, że sertralina długo się rozkręca więc ciągle czekam na pozytywne zmiany. Po Asertinie nie chodzę cały dzień śpiąca, to na razie jedyny plus. :?

 

-- 09 gru 2017, 20:15 --

 

Sertralina chyba jako jedyny SSRI dziala na receptor sigma. I to powodowaloby jej dzialanie przeciwlękowe.

Czyli ten niepokoj, napiece powinno minac?

Powiem szczerze, że cały czas mam taką nadzieję. U mnie zaburzenia lękowe są dominujące więc przede wszystkim zależy mi na wyciszeniu lęków. Nie mam lęku panicznego, raczej wolnopłynący. Straszne dziadostwo niestety.

 

-- 09 gru 2017, 21:12 --

 

Czytam różne wpisy, i jedni piszą, że sertralina działa bardzo słabo w zaburzeniach lękowych uogólnionych, lub wcale nie działa. Inni piszą, że jednak im pomogła, więc jak to jest z tym działaniem? Moja doktor twierdzi, że pomaga? A ja już sama nie wiem co o tym myśleć. :-|

 

Nie chce Cie zniechęcać ale jak dla mnie to sertalina nie nadaje się do leczenia lęku...na pewno nie do GAD... u mnie nie dosyć że nie pomagała to jeszcze lęk ten nasilala,czasami masakrycznie ....A dałem szansę jej prawie rok i dojechałem do 200 mg...

 

Jakie masz objawy tego GAD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fakt na razie biorę ten zestaw 4-5 dni i też odczuwam rozdrażnienie, złość, wkurw mimo to wydaje mi się że w mniejszym natężeniu jak po wellbutrinie, tylko że ten wkurw to jest skutek tego ze po sercie wlacza sie pobudzenie, ktore zmusza do jakiegos dzialania ale mozg i cialo sie broni mowi nie chce mi sie, nie dam rady tego zrobic i wtedy skutkuje to zloscia - chyba na siebie samego, na ta niemoc, sprzecznosc ze niby pobudzenie do dzialania jest ale zajebiscie sie nie chce nic robic. hehe taka moja teoria

No wlasnie mam cos podobnego. Stad napiecie, niepokoj, oby szybko minelo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666 - u ,

a jak wg Ciebie zamienić skutecznie sertralinę na dulsevię. Dodam ,że byłam na dawce sertraliny 150 mg. Lekarz zmienił mi na dulsevię , przy czym pierwsze 2 tygodnie brałam 100 sertry i 30 mg dusevii , niecałe 1,5 miesiąca jestem dalej na 100 mg sertry i 60 dulsevii. Miałam przez ten czas zejść przynajmniej na 50 sertry i pozostać na 60 dulsevii, ale kolejne próby kończą się niepowodzeniem. Moje samopoczucie ulega znacznemu pogorszeniu, czuję się jakaś przykurczona, ciągną mnie mięśnie, mam jakieś drżenia, boli mnie głowa, czuje niepokój. Nie wiem czy to schodzenie z asentry i trzeba przeczekać te złe samopoczucie, czy też dulsevia jeszcze nie działa jak trzeba i nie mogę zejść z sertry bezobjawowo, czy też dawka dulsevii za mała na schodzenie z sertry.

Masz może jakieś doświadczenie w tym temacie? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy u mnie to typowy GAD, bo ten objawia się głównie ciągłym zamartwianiem o wszystko. Ja tak nie mam. Jestem raczej optymistką. Całe życie towarzyszą mi za to lęki społeczne, z którymi długie lata radziłam sobie bez pomocy leków. Miałam też inne poważne życiowe problemy, które pewnie też mnie osłabiły. Potem miałam przygodę z kleszczem i podejrzenie o boreliozę. Tak się tym nakręciłam, że moja nerwica rozhuśtała się na całego. Lęk o własne zdrowie całkowicie mnie rozregulował. Zaczęły się drżenia w okolicy serca, ucisk w klatce piersiowej, lęki tak silne, że nogi miałam jak z waty i myślałam, że się przewrócę. Serce waliło mi jak szalone. Nie mogłam spać. Było ze mną kiepsko. Pierwszym lekiem przeciwdepresyjnym jaki brałam była fluoksetyna. Bardzo mi wtedy pomogła, chociaż podobno nie działa dobrze na lęki. U mnie zadziała, ale długo się rozkręcała - około 9 tygodni.

Czułam się w miarę dobrze i odstawiłam lek. Przez pół roku było ok, później wszystko zaczęło wracać. Drugie podejście do fluo było już nie udane. Potem, tak jak wcześniej pisałam, parę lat brałam escitalopram. Zmieniłam go na Venlectine, którą brałam miesiąc, bez efektu. Myślę, że za wcześnie doktor zmieniła mi lek. Wg niej powinien zacząć działać po kilku dniach, przy płynnym przejściu z jednego antydepresanta na inny.

U mnie ogólnie długo antydepresanty się rozkręcają, dlatego chciałabym jeszcze dać szansę sertralinie, bo nie usypia mnie tak jak escitalopram, po którym chodziłam momentami jak pijana.

Czasami się zastanawiam skąd ten niepokój w mnie, nawet jak jestem zrelaksowana. Nie rozumiem tego.

Zwiększyłam 2 dni temu dawkę z 75mg na 100 mg. Niepokój się nasilił. Głównym objawem jest zatykanie w gardle, szybkie bicie serca, drżenie rąk. Jak długo mogą potrwać te objawy po zwiększeniu dawki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×