ZABURZENIA OSOBOWOŚCI-pytania do psychologa

W tym dziale umieszczane są tematy, w których została udzielona odpowiedź przez psychologa współpracującego z forum nerwica.com. Dział jest zamknięty na nowe tematy. Do tego miejsca trafiają wyselekcjonowane wątki z innych kategorii.

przez ernest00 18 kwi 2017, 17:46
Jak ma się unormować skoro nie występuje senność, zmęczenie? W dalszym ciągu nie rozumiesz tematu. Pisałem że im dalej w las tym więcej drzew, taka przenośnia. Z każdym dniem sen zanikał. Aż w końcu nie występował. Mogę to tak opisać. 1 noc: bezsenna. 2 noc: śpi od 4 rano do 10 rano. 3 noc: tak samo. 4 noc: tak samo. 5 noc: bezsenna. 6 noc: bezsenna. 7 noc: popadanie w paranoje (tutaj sen występuje ale nie wiadomo kiedy, urywki filmu, spanie gdzie popadnie). 8 noc: szukanie środka do zaśnięcia bez opamiętania (występuje ogromne pobudzenie z agresją). Pobudzenie psycho-ruchowe występuje cały czas, każdego dnia i nocy. Z każdym dniem się nasila. Taki tydzień to katorga. To ostra jazda bez trzymanki. A na końcu wielkie BUM. Wtedy do kolegi bez noża nie podchodź. Zachowuje się jak opętany

przez łiki 19 kwi 2017, 05:53
to na oddział i niech tam pod opieką nauczy się spać na nowo

przez ernest00 19 kwi 2017, 06:29
Próbowano, nic nie zdiagnozowali. Dali 0,5mg risperidonu na spanie i nara. Taki oddział. Oczywiście były różne formy terapii ale nic nie poskutkowało. A problem dalej pozostał.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Bodo195 19 kwi 2017, 09:09
Noc w noc próbuję zasnąć bez pomocy tabletek nasennych tzn. biorę Mianse 30 mg. wieczorem która ma mi pomóc zwalczyć depresję i wyregulować sen . Niestety jak z tym pierwszym jest w miarę to ze snem jest totalna lipa. Nie występuje u mnie coś takiego, jak senność . To że kładę się do łóżka wynika z tego że rodzina idzie spać. Ja wiercę się kiedy inni już śpią. Próbowałem dobierać Tritico CR 0,25 mg. lecz skończyło się na bezsennej nocy, a dniem z zawrotami głowy, i w ogóle do kitu. Na razie pomaga mi Zolpidem , ale jak długo mogę tak ciągnąć.

przez ernest00 19 kwi 2017, 09:44
Trittco to się bierze 50mg na początek a później 75mg docelowo na bezsenność. Mniej nie ma sensu. I brać ciągiem. Ogólnie lek dość słabo reguluje sen (u mnie) i zastanawiam się nad Valdoxanem. A co do problemu mojego kolegi (poznaliśmy się na oddziale i mamy podobne zaburzenia) to powiedział mi że znacznie lepiej usypia mirta niż miansa. Nawet 15mg mirty lepiej kładzie niż 30mg miansy. Działa bardziej otłumaniająco niż miansa, która działa tak subtelnie. Myślę że 30mg mirtoru (szybko działa) powinno lepiej Cię uśpić niż miansa. Pozdrawiam no i czekam na opinię eksperta
"Kupić wielką sztabę złota, wykuć w niej kibel, zesrać się i spuścić wodę łzami zazdrośników"

przez Naemo 19 kwi 2017, 10:25
Jest dział "bezsennosc".
f60.3 | f32.1
tegretol 600 mg | fluoksetyna 40?? mg | trittico CR 50 mg | chlorprothixen 7,5mg
"Jeśli coś było na tyle ważne, że nie możesz o tym zapomnieć wiedz, że musi do Ciebie wrócić."
"Jeszcze zanim zostanę całkiem zmiażdżony ciężarem tego świata."

przez Bodo195 19 kwi 2017, 10:28
Dzięki za podpowiedż , spróbuję pogadać o tym z moim " psycho". Ja także jestem zainteresowany odpowiedzią psychologa , na zadane przez Ciebie pytanie.

przez ernest00 19 kwi 2017, 16:32
Jest dział "bezsennosc".

To zbyt złożony problem by mówić tylko o bezsenności. Bezsenność to tylko objaw czegoś czego nie umiem określić. Także dzięki za radę
"Kupić wielką sztabę złota, wykuć w niej kibel, zesrać się i spuścić wodę łzami zazdrośników"

przez Naemo 19 kwi 2017, 17:09
Nie ma sprawy.
f60.3 | f32.1
tegretol 600 mg | fluoksetyna 40?? mg | trittico CR 50 mg | chlorprothixen 7,5mg
"Jeśli coś było na tyle ważne, że nie możesz o tym zapomnieć wiedz, że musi do Ciebie wrócić."
"Jeszcze zanim zostanę całkiem zmiażdżony ciężarem tego świata."

przez Reghum 20 kwi 2017, 08:35
Raczej nie jest to zaburzenie osobowości, ale pytanie się nadaje idealnie tutaj.
Skoro przez większość mojego życia nie miałem żadnych kontaktów społecznych, a we wszystkich innych byłem dziwakiem, po zejściu choroby psychicznej chciałbym nauczyć się być normalnym.
Pytanie, jak to zrobić xD?
W którym momencie uszkodziłem sobie mózg?
Rubik's cubes, Unix stuff, and games while listening to mad medleys.

przez ekspert_abcZdrowie 25 kwi 2017, 19:28
Jak wytłumaczyć pojęcie uzależnienia w tym przypadku? To jest uzależnienie od leków (ogółem, również z tymi "podobno" nie uzależniającymi) czy bardziej podchodzi pod zaburzenia osobowości?
Jak dla mnie ta osoba cierpi na bezsenność która nie chcę się wyleczyć. Taki trwały proces. Ale to moja wizja. Czy możliwe jest jakieś zaburzenie w układzie GABA? Które uniemożliwa normalny sen? Po lekach które nie działają na GABA śpi sztucznie, sen jest bardzo słaby jakościowo, ale jest. Po lekach które ułatwiają przewodnictwo GABA znacznie lepiej śpi, krócej, lepsza jakość, bardziej naturalnie. Ogólnie osoba ta nie potrzebuje w ogóle snu jeśli nie zażyje czegokolwiek.

ernest00, ja widzę to trochę tak, że branie różnego rodzaju leków, próba suplementacji jest wtórna do zasadniczego problemu, jakim są zaburzenia snu. Zatem trudno tutaj mówić o uzależnieniu od leków/lekomanii. Znając taki kontekst, nie postawiłabym diagnozy uzależnienia. Istotnie istnieje zależność, o której wspomniałeś - wzrost wytwarzania kwasu GABA przyczynia się do minimalizowania problemów ze snem. Są osoby, które twierdzą, że łykanie suplementu z kwasem GABA pomaga w zasypianiu. Są też jednak osoby, które uważają, iż dostarczany w ten sposób kwas zwykle nie jest w stanie przekroczyć bariery krew-mózg, a jeśli przekroczy – jego działanie nie będzie aż tak bardzo odczuwalne. Nie jestem jednak specjalistą w zakresie bezsenności, więc obawiam się, że moja odpowiedź może Cię do końca nie usatysfakcjonować.
Psycholog

przez Ricah 30 kwi 2017, 11:06
Bedac na oddziale zamknietym wykonywalem test osobowosci kwestionariuszem SCID-II (tak mam na wypisie), z czego wyszly mi podobno zaburzenia osobowosci mieszane, z przewaga osobowosci unikajacej z dodatkiem depresyjnej i schizoidalnej. Nie jestem pewien 100% poprawnosci tego wyniku, bo poklocilem sie z lekarzem i kilka rzeczy powpisywali mi tam na zlosc (jak np. uzaleznienie od alkoholu), ale kilka rzeczy pewnie tez sie zgadza. No ale mniejsza, chce o cos bardziej ogolnego zapytac.

Czy zaburzenia osobowosci wykluczaja inne jednostki chorobowe, jak np. depresje? Chodzi mi o to, czy specjalista widzac taka diagnoze moj stan przypisze zaburzeniom osobowosci i bedzie niechetny do leczenia farmakologicznego/EW (mialem sytuacje, ze psychiatra nie chcial leczyc moich objawow z powodu podwyzszonej prolaktyny, stwierdzil, ze dopiero po wyleczeniu tego)?

Czy zaburzenia osobowosci moga miec nagly poczatek i bezposrednia przyczyne? Moj glowny problem zaczal sie od zerwania z dziewczyna (majac 16 lat), a pozniej po leku, ktory pogorszyl moje objawy (majac juz lat 18), a wydaje mi sie, ze takie rzeczy chyba ma sie od malego i nie ma az tak wyraznego poczatku?

Domyslam sie, ze na terapii generalnie powinno sie mowic o rzeczach, ktore byly lub sa dla nas wazne, o przezyciach, o tym co wzbudzalo w nas najwieksze emocje lub nadal to robi. Jak moze pracowac osoba nieposiadajaca emocji na terapii, oprocz opowiadania suchych faktow z czasow, kiedy te emocje sie jeszcze mialo?
Trazodon 100mg
Pregabalina doraźnie

przez mhrps 01 maja 2017, 08:07
Leczy się objawy, na zasadzie dążenia do poprawy stanu zdrowia. Jeżeli lekarz uzna, że leki pogorszą Twój stan, to ich nie przepisuje. Oczywiście jeśli są objawy depresyjne/lękowe/psychotyczne na przykład, to nie ma powodów by ich nie leczyć tylko z powodu współistniejących zaburzeń osobowości.
Wszystko, czego pragniesz jest po drugiej stronie strachu.

przez ekspert_abcZdrowie 09 maja 2017, 18:54
Ricah napisał(a):Czy zaburzenia osobowosci wykluczaja inne jednostki chorobowe, jak np. depresje? Chodzi mi o to, czy specjalista widzac taka diagnoze moj stan przypisze zaburzeniom osobowosci i bedzie niechetny do leczenia farmakologicznego/EW (mialem sytuacje, ze psychiatra nie chcial leczyc moich objawow z powodu podwyzszonej prolaktyny, stwierdzil, ze dopiero po wyleczeniu tego)?

Nie, zaburzenia osobowości nie wykluczają rozpoznania np. depresji. Można zatem mieć mieszane zaburzenia osobowości i do tego zaburzenia nastroju.

Ricah napisał(a):Czy zaburzenia osobowosci moga miec nagly poczatek i bezposrednia przyczyne? Moj glowny problem zaczal sie od zerwania z dziewczyna (majac 16 lat), a pozniej po leku, ktory pogorszyl moje objawy (majac juz lat 18), a wydaje mi sie, ze takie rzeczy chyba ma sie od malego i nie ma az tak wyraznego poczatku?

Główne cechy ZO to:
- głęboko zakorzenione i utrwalone wzorce zachowań (od dzieciństwa lub młodości),
- mało elastyczne reakcje na różnorodne sytuacje indywidualne i społeczne,
- skrajne lub znaczące odmienności w porównaniu z przeciętnym w danej kulturze sposobem spostrzegania, myślenia, odczuwania i odnoszenia się do innych,
- obejmowanie wiele zakresów funkcjonowania psychologicznego (emocje, postawy, myślenie, pobudliwość, kontrola popędów itp.),
- związek z subiektywnym cierpieniem (distresem) oraz trudnościami w osiągnięciach życiowych.
Zaburzenia osobowości nie mają bezpośredniej przyczyny i nie pojawiają się nagle.
Psycholog

Sortuj wg