Skocz do zawartości
Nerwica.com

Anoreksja, bulimia


terapeuta3

Rekomendowane odpowiedzi

Zaburzenia odżywiania uznawane są w klasyfikacjach medycznych za chorobę. Wbrew społecznym stereotypom nie są wymysłem ani fanaberią. By wyzdrowieć nie wystarczy silna wola – podobnie jak w przypadku innych chorób, zaburzenia odżywiania wymagają profesjonalnego leczenia. Bagatelizowane prowadzą do poważnych konsekwencji – fizycznych i psychicznych. Warto to podkreślić, ponieważ osoby chore często doświadczają wstydu i poczucia winy w związku z występującymi objawami. Dodatkowo przeżywają konflikt wewnętrzny dotyczący leczenia – z jednej strony są zmęczone objawami choroby, z drugiej strony są przywiązane do choroby, ponieważ daje im narzędzia do radzenia sobie z napięciem emocjonalnym. Niestety są to narzędzia destrukcyjne, które coraz bardziej wyniszczają organizm i często izolują od ludzi. Pamiętaj, że nie masz wpływu na pojawienie się zaburzeń odżywiania. Jednak od Ciebie zależy, czy podejmiesz próbę leczenia!

 

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje zaburzeń odżywiania:anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się oraz atypowe zaburzenia odżywiania. Każdy rodzaj schorzenia ma inną charakterystykę, obraz kliniczny i przebieg. Zaburzenia mogą płynnie przechodzić z jednego w drugie. Mają zróżnicowane, wieloczynnikowe podłoże. Najbardziej efektywną formą leczenia jest psychoterapia. Czasem niezbędne jest również włączenie leczenia farmakologicznego a w skrajnych sytuacjach hospitalizacja.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki rodzaj nerwów że potrafię obżerać się jak nienajedzona locha w ciąży - czytaj zagryzać ciasto śledziami i ogórkami kiszonymi. Ale jest też rodzaj nerwów - przez który nie przełkne nic . Ostatnio robiłam przy takich eksperyment , ani ulubiona jajecznica nie przeszła ani burger z Maca .

A waga spada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama jestem matką i wiem, że szczególną podatność na anoreksję i bulimię mają nastolatkowie, którzy wchodząc w wiek dorosły coraz bardziej chcą podobać się społeczeństwu i w jakiś sposób wyróżnić. Niestety może to doprowadzić do wielu chorób i problemów. Warto zawczasu zainteresować dziecko sportem i zdrowym odżywianiem, nie dość że zrobimy wiele dla jego zdrowia to jeszcze pokażemy mu sposób na to jak wyglądać dobrze bez wywoływania szwanku na zdrowiu. Każdego rodzica zachęcam do "podrzucania" swojemu dziecku różnego rodzaju książek na ten temat oraz do czytania artykułów o zdrowych produktach jak chociażby jarmuż: https://naturaonline.pl/jarmuz-wlasciwosci-przepisy-sklad/ Dziecko zaczyna zauważać wtedy również zalety zdrowego organizmu i ciężko uzależnić się psychicznie od nadmiernego odchudzania. Przecież takie zachowanie prowadzi również do zaburzenia wyglądu skóry, włosów itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×