Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj bylem u mojego guru,dostałem recke na 75 mg. od jutra zaczynam, bo te 37,5 to takie jak powiew wiaterku na ustach no ale cos tam zaczęło sie przesuwać na plus.do tego 30 mg mirty na dobranocke no i 10mg melatoniny bo mirta juz niema takiego nasennego działania nawet 60mg.myślałem też nad trazodonem.bral ktos może oddzielnie mirte i trazodon jak tak to który mocniej lulał do snu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na noradrenaline działa chyba gdzieś od dawki 150mg, a na dopaminę to już od jakiejś kosmicznej, na którą i tak trudno namówić lekarza.

Nie wiem skąd sobie wymysleliście tą ostrą granicę 150 mg. Poniżej wyjaśnienie:

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.psjd-c980f057-59bb-4032-aa40-5aea1f758050/c/Psychiatria_3.2014_Swiecicki__Wenlafaksyna.pdf

W dawkach do 225 mg/dobę wenlafaksyna jest lekiem o działaniu głównie serotoninergicznym (hamującym wychwyt zwrotny serotoniny). W dawce przewyższającej 225 mg/dobę lek wywiera istotne działanie na hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku dawek w zakresie 225–300 mg/dobę zwiększa się hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny. Choć efekt ten jest stosunkowo niewielki (oceniany na około 5%), to zdaniem części autorów może być klinicznie znaczący.

Wenlafaksyna jest zaliczana do grupy leków określanych jako środki hamujące wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny (serotonin–norepinephrine reuptake inhibitor, SNRI), co w zasadzie powinno wystarczyć jako odpowiedź na pytanie postawione w tytule. Trzeba jednak pamiętać, że działanie leku wyraźnie zależy od dawki. Debonnel i wsp. oceniali wpływ małych (75 mg/dobę) i dużych (do 375 mg/dobę) dawek wenlafaksyny na hamownie wychwytu serotoniny i noradrenaliny w grupie pacjentów z dużą depresją. W badaniu wykorzystano podwójnie ślepą próbę. W ocenie wzięło udział 44 pacjentów, kuracja trwała cztery tygodnie. Autorzy stwierdzili, że obie stosowane dawki wenlafaksyny z podobną siłą hamowały wychwyt zwrotny serotoniny (55% po jednym tygodniu, 75% po czterech tygodniach), jednak tylko wyższe dawki wenlafaksyny istotnie hamowały wychwyt zwrotny noradrenaliny. Zdaniem autorów tego badania dopiero w dawkach od 225 mg/dobę i więcej można określić wenlafaksynę jako SNRI, w dawkach niższych lek zachowuje się raczej jako SSRI. Podobną prawidłowość stwierdzili także Owens i ws Badając grupę pacjentów leczonych ambulatoryjnie z powodu depresji, autorzy wykazali, że im wyższa jest stosowana dawka wenlafaksyny, tym większe hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny, choć nawet dla dawki najwyższej (375 mg/dobę) działanie to i tak było istotnie słabsze (60%) niż hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny (80%). Autorzy zwracają uwagę, że obserwowane przez nich zależne od dawki hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny może mieć znaczenie kliniczne, choć ich zdaniem nie jest to do końca udowodnione.

http://www.nature.com/npp/journal/v33/n13/pdf/npp200847a.pdf

npp200847f2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz dzięki za wykres.Ja na 75 całkiem fajnie ,ale gdzieś ok 14 wzieła bym sobie 37,5.Jutro zadzwonię do mojej psychiatry.Biorac ten lek czuję jego działanie gdzieś z 5 godzin naprawde fajne a potem jak by słabsze.Dziwne to bo w wersji er powinien być uwalniany powoli.

 

-- 21 paź 2016, 14:20 --

 

Dzisiaj bylem u mojego guru,dostałem recke na 75 mg. od jutra zaczynam, bo te 37,5 to takie jak powiew wiaterku na ustach no ale cos tam zaczęło sie przesuwać na plus.do tego 30 mg mirty na dobranocke no i 10mg melatoniny bo mirta juz niema takiego nasennego działania nawet 60mg.myślałem też nad trazodonem.bral ktos może oddzielnie mirte i trazodon jak tak to który mocniej lulał do snu?

I jak u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień na 75mg.dosc pobudzony byłem, wyraźne działanie na noradrenalinę za to nie odczułem działania serotoninowego no, ale to pierwszy dzień na tej dawce także to pobudzenie traktuję jako obok no i z jedzeniem srednio ,ale pociąg do słodkiego byl jak zawsze. to chyba od tej mirty mam słabość do łakoci.powtórzę pytanie odnośnie leku na sen.jak myślicie czy zamienienie mirty na trazo było by dobrym rozwiązaniem?czy jednak mirta mocniej usypia.nie brałem trazo to nie chce na pałę przerywać jednego leku i sie rozczarować jak nowy nie wypali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień na 75mg.dosc pobudzony byłem, wyraźne działanie na noradrenalinę za to nie odczułem działania serotoninowego no, ale to pierwszy dzień na tej dawce także to pobudzenie traktuję jako obok no i z jedzeniem srednio ,ale pociąg do słodkiego byl jak zawsze. to chyba od tej mirty mam słabość do łakoci.powtórzę pytanie odnośnie leku na sen.jak myślicie czy zamienienie mirty na trazo było by dobrym rozwiązaniem?czy jednak mirta mocniej usypia.nie brałem trazo to nie chce na pałę przerywać jednego leku i sie rozczarować jak nowy nie wypali

Mi to pobudzenie bardzo pasowało.Odbieram to pozytywnie.Co do Trazodonu to mialam dwa podejścia.Mnie nie pomagal na sen.Przerwalam bo źle działał mi na serce.Biore Cloranxen i on u mnie dziala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biorę wenle 37.5mg rano i czuje takie lekkie przymulenie, mgiełkę, obojętność, spokój i tak upływa dzień za dniem, a mi się nie chce nic specjalnego, fizycznie źle się nie czuje, ale nie wiem co ze sobą zrobić, nie mam ukierunkowania, po prostu robie co musze, myje sie, jem i siedze leniwie przed kompem, na nic wiecej nie mam ochoty.

 

nie wiem czy odstawić ten lek w takiej sytuacji bo na lęki jakoś tam pomaga, szkoda, że mnie wyjaławia przy tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salir, to znaczy kiedyś brałem nieregularnie co dwa dni gdzieś czy trzy nawet, a teraz regularnie o tej samej porze tydzień czasu no i regularnie ide spać i tak to wygląda, pierwsze dni się pociłem a teraz jest tak od kilku dni.

 

wchodzę np. do jakiegoś tematu chce napisać komentarz, ale myślę, sobie, że co za różnica jak go napisze czy nie napisze (no bo w sumie nie ma różnicy) i wychodzę z tematu, czuje się jak warzywko choć nie jestem ociężały fizycznie, ale jednak jakiś taki w mgiełce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75 to dawka na wybadanie gruntu, jeżeli nie masz napędu i nie czujesz nawet lekkiego podku..wienia to raczej nie da Ci to kopa. Taka dawka działa bardziej serotoninowo tzn. zamulająco-rozleniwiająco dopiero dawka po której poczujesz lekkie rozdrażnienie może dać Ci napęd ale raczej motywacji na tym leku się nie spodziewaj będzie to bardziej pobudzenie do robienia czegoś takie wewnętrzne poszturchiwanie ale dające siłę żeby coś zrobić. Ja noradrenalinkę odczuwam dopiero od 225 ale niektórych już kopie przy 75. Max 6 tyg bym czekał na twoim miejscu, a jak nastrój u Ciebie
tak pisał yahoo kilka stron wcześniej.

 

Napiszę tak, byłam na weneli 7 miesięcy ale bez poprawy...gdy rzuciłam było gorzej. Przeważnie brałam 75mg a i tak czułam się podobnie jak Ty. Mnie nie pomógł, choć są tu osoby które chwalą wenelę. Był czas, że brałam 150 mg ale wtedy nie byłam sobą, odjazd totalny. Maksymalne wkurzenie, chęć wyładowania na przemian z płaczem. Nie wiedziałam co z sobą począć więc wróciłam do 75mg. Tydzień czasu to krótko, nie zniechęcaj się. Może potrzebna większa dawka ale po konsultacji z lekarzem oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biorę wenle 37.5mg rano i czuje takie lekkie przymulenie, mgiełkę, obojętność, spokój i tak upływa dzień za dniem, a mi się nie chce nic specjalnego, fizycznie źle się nie czuje, ale nie wiem co ze sobą zrobić, nie mam ukierunkowania, po prostu robie co musze, myje sie, jem i siedze leniwie przed kompem, na nic wiecej nie mam ochoty.

 

nie wiem czy odstawić ten lek w takiej sytuacji bo na lęki jakoś tam pomaga, szkoda, że mnie wyjaławia przy tym.

ogolnie musza wyjaławiac zeby oslabic lęki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biorę wenle 37.5mg rano i czuje takie lekkie przymulenie, mgiełkę, obojętność, spokój i tak upływa dzień za dniem, a mi się nie chce nic specjalnego, fizycznie źle się nie czuje, ale nie wiem co ze sobą zrobić, nie mam ukierunkowania, po prostu robie co musze, myje sie, jem i siedze leniwie przed kompem, na nic wiecej nie mam ochoty.

 

nie wiem czy odstawić ten lek w takiej sytuacji bo na lęki jakoś tam pomaga, szkoda, że mnie wyjaławia przy tym.

ogolnie musza wyjaławiac zeby oslabic lęki.

Ja tez tak sie czułam na takiej dawce.Teraz 75 i jest ok.

 

-- 23 paź 2016, 19:45 --

 

Przetrzymaj,będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie daruję trazodon.,zostanę przy mircie.dzis trzeci dzień na 75mg.wenli i 30 mirty,ale mirte biorę od maja i jako mono to przynosi tylko sztuczny sen wiec pomyślałem o combo z wenla.odczucia na mini CRF po trzech dniach to wysokie JA spłycenie emocji pozytywnych a pogłębienie negatywnych mam ochotę na spięcia czyli działanie noradrenalinowe.z fizycznych suchość w ustach i brak laknienia ale bez obrzydzenia jedzenia,poprostu nie odczuwam, ze jestem glodny.czekam z otwartymi neuronami na serotoninę i zniesienia neuropatycznych bólów głowy, których przyczyną zapewne jest jej brak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie daruję trazodon.,zostanę przy mircie.dzis trzeci dzień na 75mg.wenli i 30 mirty,ale mirte biorę od maja i jako mono to przynosi tylko sztuczny sen wiec pomyślałem o combo z wenla.odczucia na mini CRF po trzech dniach to wysokie JA spłycenie emocji pozytywnych a pogłębienie negatywnych mam ochotę na spięcia czyli działanie noradrenalinowe.z fizycznych suchość w ustach i brak laknienia ale bez obrzydzenia jedzenia,poprostu nie odczuwam, ze jestem glodny.czekam z otwartymi neuronami na serotoninę i zniesienia neuropatycznych bólów głowy, których przyczyną zapewne jest jej brak

Zawsze możesz spróbować.Może na Ciebie podziala.Mi z kolei Cloranxen pasi.Wycisza mnie na noc.

 

-- 23 paź 2016, 21:03 --

 

Co do wenli to tez tak masz,że ok 3 godz od wziecia dziala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Doroty.mam tak jak cos zjem wczesniej to dwie godz i zaczyna wchodzić takie dziwne pobudzenie od środka.a jak na czczo wziąłem to pól godz i juz ,ale mialem ciężko cokolwiek zjeść później.całkowity brak śliny .i dość spore pragnienie .po napiciu ok 20min i parcie na mocz i tak w kółko.dziś 4 dzień na 75.także to początki.myślę,ze jeszcze z tydzień dwa i powinienem się zacząć lepiej czuć bo jak narazie to tylko podminowanie czuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Doroty.mam tak jak cos zjem wczesniej to dwie godz i zaczyna wchodzić takie dziwne pobudzenie od środka.a jak na czczo wziąłem to pól godz i juz ,ale mialem ciężko cokolwiek zjeść później.całkowity brak śliny .i dość spore pragnienie .po napiciu ok 20min i parcie na mocz i tak w kółko.dziś 4 dzień na 75.także to początki.myślę,ze jeszcze z tydzień dwa i powinienem się zacząć lepiej czuć bo jak narazie to tylko podminowanie czuję.

Ja podminowanie czuję po południu.Chyba wezmę na próbę rano 75 i ok 15 37,5.Parcie na mocz mam i to jest syper bo zoloft mi zatrzymywal wode.Palę wiec pije dużo.Brak apetytu mam .Banan rano lepiej mi wchodzi niz jedzenie.

 

-- 24 paź 2016, 11:11 --

 

DOROTA777, wzialem dwie.

hej a przez jak dlugo moglbym brac taka dawke 75mg?

bo jak bedzie dobrze działało, to ja nie chce schodzić z tego leku, bo po co.

To pytanie do Twojego lekarza nie mi decydować.Ja mam umowę z moim ,ze sama dawkę sobie dobieram.Dzwonie do niej aby poinformować ja jak sie czuję.Mam zaświadczenie,ze biorę 75 mg 2razy dziennie.To tak na zapas aby lek sie nie czepial ze duzo tab biorę.

 

-- 24 paź 2016, 13:12 --

 

Atic i jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś to z jedzeniem naprawde krucho, musze jesc przez siłę.na dodatek przeziębienie mnie pobiera to będzie problem z odczuciem działania leku.a w ustach pustynia mimo ciągłego uzupełniania płynów.pobudzenie jest dość silne,ale chęci brak.narazie szala stoi w miejscu z pochyłem na minus.przeczekam najgorsze a po tym może nastaną lepsze dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DOROTA777, apetyt spadł, i nie chce mi się od kompa odchodzić, chciałem dziś jechać spotkać ludzi ale zrezygnowałem, bo dalej ta obojętność "po co". brak radości życia.

 

to tak ma być, że pierwsze dwa tygodnie dołek a później jest górka? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DOROTA777, apetyt spadł, i nie chce mi się od kompa odchodzić, chciałem dziś jechać spotkać ludzi ale zrezygnowałem, bo dalej ta obojętność "po co". brak radości życia.

 

to tak ma być, że pierwsze dwa tygodnie dołek a później jest górka? :)

Najcześciej tak jest, że przez pierwsze tygodnie jest gorzej niż przed lekiem, potem przychodzi jakaś tam poprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×