Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli przez dwa dni brałam esci to zanim zapodam Aurorix odczekać dwa tygodnie ?

http://wiki.psychiatrienet.nl/index.php/Escitalopram-moclobemide

 

2 tygodnie to bardzo długo, sam osobiście, nie czekałbym dłużej niż 5 dni, ale absolutnie do tego nie namawiam, że nie być przypadkiem sprawcą ZS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kofel a ty jak wszedles na 75 to lepiej bylo? Miales jakies uboki?

 

-- 04 sie 2016, 20:52 --

 

Kofel a ty jak wszedles na 75 to lepiej bylo? Miales jakies uboki?

Owszem, było lepiej. Pisałem Ci wyżej, że nie ma się czego bać. :) Jak nie pomaga Ci 50mg to marnujesz tylko lek. Byłem tylko ciut senny, ale wstałem wcześniej niż zwykle i być może było to tym spowodowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do włączenia Trittico do kuracji sertą, naprawdę tak niewiele to daje? Sam zastanawiałem się nad tym, bo mam poważne problemy z zasypianiem.

Trazodon (Trittico CR) w dawkach 75-150 mg to bardzo dobry lek nasenny, nie tylko jako dodatek do SSRI.

Grabarz, a jaka byłaby najbardziej optymalna dawka Trittico, gdy biorę 150mg Sertagenu, tak bym mógł dobrze pospać, a leki nie weszłyby w jakąś interakcję typu nagłe pogorszenie depresji, czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz, a jaka byłaby najbardziej optymalna dawka Trittico, gdy biorę 150mg Sertagenu, tak bym mógł dobrze pospać, a leki nie weszłyby w jakąś interakcję typu nagłe pogorszenie depresji, czy coś.

Jeśli tylko jako dodatek na spanie, to zazwyczaj w dawkach 75-150 mg 2-3 h przed snem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sertralinę to mogę przybliżyć temat odnośnie fal mózgowych. Otóż w płatach czołowych i skroniowych przy dawce 75mg po niespełna 2 tygodniach okresowo występują fale alfa, które występują przy otwartych oczach (powinny przy zamkniętych i tylko w płacie potylicznym) odpowiedzialne za stan wyciszenia i uspokojenia. Co to daje? No na pewno powoduje dekoncentrację. Niedużą, ale jednak. Wynika to z powodu przerywania fali beta (odpowiedzialną za skupienie) falą alfa. Podejrzewam, że te fale się wzmocnią przy wkroczeniu na 100mg i przy dłuższym stażu z lekiem. Również jest to istotą działania przeciwlękowego i uspokajającego ssri. Także temu użytkownikowi co był zaskoczony, że szybko u niektórych zaskakuje mam nadzieje, że wyczerpująco odpowiedziałem. :)

Jestem chory na padaczkę niemniej fale alfa u mnie nigdy nie występowały i raczej nie występują przy padaczce. Mówię oczywiście o patologicznych falach. :mrgreen:

 

Nie wiem, czy to akurat mój przypadek, ale kompletnie ostatnio nie moge sie skoncentrować. Co prawda duzo pracuje, ale czuję, że pamięc mi szwankuje. I logiczne myślenie. Oglądam wczoraj np "Spectre". Nie no, fajny film, efekty akcja, fabuła przez to raczej szczątkowa. Żaden psychologiczny dramat ani adaptacja powieści Danielle Steel. A ja po pięciu minutach firmu trace wątek. Nie wiem dlaczego dzieje sie akurat to co sie na ekranie dzieje. Najgorsze, że rzuciło sie trochę na język obcy, którym posługuje się czesciej niz polskim.

 

Pracuje duzo i długo - może to tylko efekt wypalenia zmęczeniem.

 

-- 05 sie 2016, 11:35 --

 

Co do włączenia Trittico do kuracji sertą, naprawdę tak niewiele to daje? Sam zastanawiałem się nad tym, bo mam poważne problemy z zasypianiem.

Trazodon (Trittico CR) w dawkach 75-150 mg to bardzo dobry lek nasenny, nie tylko jako dodatek do SSRI.

Grabarz, a jaka byłaby najbardziej optymalna dawka Trittico, gdy biorę 150mg Sertagenu, tak bym mógł dobrze pospać, a leki nie weszłyby w jakąś interakcję typu nagłe pogorszenie depresji, czy coś.

 

Nasennie przyjmuję 50 mg Trittico wieczorem przy Sertagenie w dawce 100 mg. Po włączeniu Trittico, zadnych negatywnych skutków, typu pogorszenie nerwicy, lęków, natrętnych mysli nie było. Lek działa łagodnie. Reguluje sen. Jestem po nim bardziej wyspany. Jak dla mnie duzo lepszy niż Mianseryna, która brałem przez kilka dni kiedyś i która ścina z nóg jak cios karate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzielam dzis 75mg serty dziwnie sie czulam serce mi walilo i krecilo w glowie musialam benzo wziasc bo mialam sprawe do zalatwienia. Zobaczymy co bedzie dalej. Bolaly kogos na ssri nogi? Mnie bardzo czesto bola szczegolnie rano a i dreszcze mam mino ze poce sie jak swinia. A czy po podniesieniu dawki znow trzeba czekac jakis czas na efekty czy szybciej sie to odczuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mug - Wydaje mi się, że ssri mogą pogarszać funkcje poznawcze. Nie jakoś diametralnie, ale mogą. Nadmiar serotoniny i fale alfa nie sprzyjają koncentracji.

margor26 - Pewnie trochę krócej, ale i tak trzeba poczekać kilkanaście dni zanim można zakwalifikować tę wyższą dawkę jako działającą. Ja sie poce jak prosięcie tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mug - Wydaje mi się, że ssri mogą pogarszać funkcje poznawcze. Nie jakoś diametralnie, ale mogą. Nadmiar serotoniny i fale alfa nie sprzyjają koncentracji.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20373470

Fluvoxamine, as a potent sigma-1 receptor agonist, has shown ameliorating effects in animal models of psychosis, depression, stress, anxiety, obsessive-compulsive disorder (OCD) and aggression and has been shown to improve cognitive impairments. In humans, fluvoxamine may repair central nervous system (CNS) atrophy and restore cognitive function.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22288409

In clinical studies, some sigma-1 receptor agonists, including fluvoxamine, donepezil and neurosteroids, improve cognitive impairment and clinical symptoms in neuropsychiatric diseases.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20021354

In a cell culture system, we demonstrated that fluvoxamine, but not sertraline or paroxetine, significantly potentiated nerve-growth factor (NGF)-induced neurite outgrowth in PC12 cells, and that the effect of fluvoxamine on NGF-induced neurite outgrowth was significantly antagonized by treatment with the selective sigma-1 receptor antagonist NE-100.

 

i tak dalej, i tak dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agoniści dopaminy mogą pomóc. :P

Mówię o fali alfa. Fale mózgowe są wypadową chemii w mózgu. Skoro jej nie było przed to logiczne jest to, że powoduje ją sertralina. Z falami mózgowymi ciężko walczyć. Jakby się dało walczyć to już dawno bym się z padaczki sam wyleczył.

Podobnie jest z theta i delta obecnymi przy epilepsji. Uwierz mi, że nie ma żadnej szansy na to, żeby mózg co jakiś czas się nie zdekoncentrował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agoniści dopaminy mogą pomóc. :P

Mówię o fali alfa. Fale mózgowe są wypadową chemii w mózgu. Skoro jej nie było przed to logiczne jest to, że powoduje ją sertralina. Z falami mózgowymi ciężko walczyć. Jakby się dało walczyć to już dawno bym się z padaczki sam wyleczył.

Podobnie jest z theta i delta obecnymi przy epilepsji. Uwierz mi, że nie ma żadnej szansy na to, żeby mózg co jakiś czas się nie zdekoncentrował.

Ale nie mówimy o padaczce i lekach przeciwpadaczkowych, tylko o lekach przeciwdepresyjnych. Poza tym to sama depresja jako choroba robi większe spustoszenia w mózgu niż same leki i, tak jak wcześniej napisałem, te lecząc chorobę (albo przynajmniej maskując jej objawy) poprawiają funkcjonowanie tego organu. Agonistyczny wpływ fluwoksaminy na receptory sigma-1 jest w tym przypadku szczególnie korzystny. Dodam również, że sertralina jest z kolei antagonistą w/w receptorów.

 

Na lenistwo to nie pomogą ani agoniści dopaminy, ani DRI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

swoją przygodę z Zoloftem rozpocząłem dwa i pół miesiąca temu od dawki 50mg 1-0-0 było lepiej ale nie idealnie, lekarz po miesiącu zwiększył dawkę do 100mg 1-0-0. Upłynęło półtora miesiąca i przyjmując zwiekszona dawkę rozpoczeły się problemy: drżenie mięśni rąk, przemieszczający się ból w klatce piersiowej, płytszy oddech, kłopoty ze snem, uczucie kołatania serca (puls w nocy 83), drętwienie dłoni, szczękościsk.

 

Co powinienem zrobić ? 7 lat temu pomógł mi Seroxat ale bardzo po nim przytyłem. Przed Zoloftem próbowałem Brintellixu ale też było zbyt dużo efektów ubocznych. Co zrobić ? Jakiego leku spróbować ? (Walczę z fobią społeczną, nerwicą lękową i neurastenią)

 

Bardzo proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja współczuje tym którzy mają takie uboki. Ja poza leniem i niskim libido nie odczuwam żadnych skutków ubocznych. No wczoraj troche wystrzelony byłem, ale było to nawet przyjemne. :D Ogółem zwiększałem jak cukierki.

 

-- 07 sie 2016, 20:06 --

 

15 dzień - mam lenia i libido raz wysokie raz niskie, ot taka sinusoida. Dawka to 100mg. Powoli się zaczynam niecierpliwić, ale wiem, że najwcześniej za jakiś tydzień będę mógł się spodziewać poprawy.

Jednak myślę nad zarzuceniem jakiegoś stabilizatora. Ostatnio lekarka proponowała mi Tegretol to podziękowałem. Zasugeruję Trileptal, bo on może mi nie zdemoluje funkcji poznawczych. No i pogadam z nią na temat agonistów dopaminy. Pirybedyl albo pramipeksol. Serta już teraz mnie bardzo rozleniwiła. No i libido. Zwiększać serty do 200mg celem uzyskania miernego zwiększenia dopaminy nie zamierzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mug - Wydaje mi się, że ssri mogą pogarszać funkcje poznawcze. Nie jakoś diametralnie, ale mogą. Nadmiar serotoniny i fale alfa nie sprzyjają koncentracji.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20373470

Fluvoxamine, as a potent sigma-1 receptor agonist, has shown ameliorating effects in animal models of psychosis, depression, stress, anxiety, obsessive-compulsive disorder (OCD) and aggression and has been shown to improve cognitive impairments. In humans, fluvoxamine may repair central nervous system (CNS) atrophy and restore cognitive function.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22288409

In clinical studies, some sigma-1 receptor agonists, including fluvoxamine, donepezil and neurosteroids, improve cognitive impairment and clinical symptoms in neuropsychiatric diseases.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20021354

In a cell culture system, we demonstrated that fluvoxamine, but not sertraline or paroxetine, significantly potentiated nerve-growth factor (NGF)-induced neurite outgrowth in PC12 cells, and that the effect of fluvoxamine on NGF-induced neurite outgrowth was significantly antagonized by treatment with the selective sigma-1 receptor antagonist NE-100.

 

i tak dalej, i tak dalej...

 

Czyli jak rozumiem Fluvoxamina by sie przydała zamiast Sertagenu w moim przypadku. :?:

 

-- 08 sie 2016, 08:05 --

 

Choć z drugiej strony:

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12692706

 

CONCLUSION: "(...)Cognitive and psychomotor performance are not altered in healthy humans receiving multiple dosing with sertraline. The observed decreases in heart rate and SCL may be due to a sympatho-inhibitory effect of sertraline. (...)

 

 

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12647451

 

Little correlation was found between the effect of sertraline on OCD symptoms and on cognitive dysfunctions. This may suggest that these two effects may be connected with different pharmacological properties of the drug. The effect of sertraline on OCD symptoms, similarly like other drugs inhibiting serotonin transporter (clomipramine, other SSRI) is associated with its influence on serotonergic system. On the other hand, the effect of sertraline on dopaminergic neurotransmission may be related to its favorable action on cognitive functions connected with the activity of frontal lobe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12647451
Little correlation was found between the effect of sertraline on OCD symptoms and on cognitive dysfunctions. This may suggest that these two effects may be connected with different pharmacological properties of the drug. The effect of sertraline on OCD symptoms, similarly like other drugs inhibiting serotonin transporter (clomipramine, other SSRI) is associated with its influence on serotonergic system. On the other hand, the effect of sertraline on dopaminergic neurotransmission may be related to its favorable action on cognitive functions connected with the activity of frontal lobe.

Tylko z drugiej strony sertralina jest antagonistą receptorów sigma-1, co teoretycznie powinno pogarszać funkcje kognitywne.

 

Obecnie jestem po zamianie escytalopramu 5 mg na fluwoksaminę 50 mg i, o dziwo, czuję się lepiej, tzn. poprawił mi się sen (być może dlatego, że fluwoksamina zwiększa stężenie mirtazapiny we krwi), jestem mniej nerwowy (prawdopodobnie agonizm sigma-1), i jestem mniej zobojętniony i odczuwam więcej pozytywnych emocji (prawdopodobnie działanie dopaminergiczne agonizmu sigma-1 oraz słabsza siła inhibicji SERT przez fluwoksaminę). Tak więc na połączeniu fluwoksamina 50 mg + mirtazapina 30 mg czuje się najbliżej tego, co było przed chorobą.

 

Mój nr 1 na liście SSRI to fluwoksamina, jej agonizm rec. sigma-1 ma, w moim przypadku, bardzo duży potencjał.

 

Dla bardziej zainteresowanych tym bardzo niedocenianym lekiem:

 

http://www.psychiatraonline.com/wp-content/uploads/2015/07/PSY_SPEC_2_2015_eBOOK_blur.pdf

 

http://old.ipin.edu.pl/fpn/aktualne/3-4/t22z34_5.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×