Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wchodzę na 1/4 tabletki. Trzymajcie kciuki.

sprobuje byc 14 dni na 1/4, potem brać co drugi dzień 1/4, potem co trzeci i tak coraz mniej. wojtek2 - jeśli nie jesteś uczulony na żadną substancję wxchodzącą w skład paroxinoru to będzie ok. Nie ma się co nakręcać. Słuchajcie wytrzymajcie pierwsze 2-3 tygodnie, potem będzie lepsze życie. Też w to nie wierzyłem próbowałem nawet zrezygnować z leku, ale mój lekarz powiedział, że muszę wytrzymać, że dam radę, wspierał mnie mocno,. Powiedział, że jeśli po 4 tyg. na dawcde 20 mg nadal bedzie tak samo, to przyzna mi racje, ale zeby jemu zaufać, bo wie co robi. I rzeczywiście, po 4 tygodniach bylo juz lepiej, po 5-6 super, a po 8 rewelacja. Teraz jestem na 1/4 tabletki i na razie jest cool.

Dzięki .

Trzymam kciuki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisząc uzależnienie nie miałem na myśli objawów odstawiennych tylko to co jest potem, można spotkać głosy mówiące o tym że ta aktywność wychwytu serotoniny niekoniecznie musi wrócić do stanu równowagi, to samo tyczy się gęstości receptorów ser., co by tłumaczyło dlaczego wiele osób po odstawieniu po pewnym czasie jest zmuszona do powrotu do leku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dużą rolę odgrywa w tym praca nad sobą. Trzeba często robić to co kiedyś było związane z lękiem, np. przy fobii społecznej to po odstawieniu trzeba jak najczęściej przebywać z ludźmi i nie zaszywać się w domu. Bo jak bedzie inaczej to receptory znowu się 'rozleniwią' i wróci to co było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... ta aktywność wychwytu serotoniny niekoniecznie musi wrócić do stanu równowagi, to samo tyczy się gęstości receptorów ser....

Czasami tak się dzieje, co może wystąpić pod postacią PSSD.

 

co by tłumaczyło dlaczego wiele osób po odstawieniu po pewnym czasie jest zmuszona do powrotu do leku

Najczęściej jest to powód zbyt szybkiego odstawienia leków po wystąpieniu odpowiedzi terapeutycznej lub remisji. Depresja to choroba przewlekła, często branie leków książkowo 6 miesięcy od wystąpienia poprawy (a nawet remisji) to za mało, aby "wyleczyć" depresję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zażywam paroksetynę ponad cztery lata. I powiem tak, że nie jestem już zadowolony z terapii prowadzonej tym lekiem. Na początku zażywałem paxtin w dawce nie przekraczającej 25 mg na dobę wieczorem i czułem się rewelacyjnie. Spałem po leku bardzo dobrze zarówno w dzień jak i w nocy. Nadmieniam, że leku nie biorę ciągle, tylko z przerwami na ok 1 m-c, może półtorej. Wracam następnie do preparatu, gdyż na ogół pojawiają się od nowa objawy lękowo-depresyjne, czasem nawet natręctwa. Podczas wznawiania leku przez ok 2 tygodnie czuje się dobrze i nastrój jest wyraźnie podniesiony "dostaję skrzydeł", potem sytuacja się jednak zmienia i nie jest już tak różowo. Obecnie nie stosuję dawki większej jak 15 mg, a spania po leku praktycznie nie ma! - bezsenność totalna - dziwne, bo na początku było odwrotnie ;-(. Wy też tak macie? Dziwi mnie to, jak zmienia się organizm - niestety zwykle na gorsze;-(. Początkowo sądziłem, że bezsenności winna jest postać leku, gdyż w pewnym okresie leczenia wykupywałem tańszy zamiennik t.j. paroksinor czy reksetin, ale okazało się, że powrót do paxtinu nie przyniósł satysfakcji i sen wcale po tym się nie poprawił. Nadal to zażywam. Dawek większych od wspomnianych 25 mg raczej nie stosowałem, bo wydają się za silne, jednak boję się przechodzić na inne depresanty, gdyż prowadzę na tyle aktywne życie zawodowe i inne, że nie wiem czy byłbym w stanie wtedy funkcjonować. Gdy natomiast lek odstawiacie, radzę Wam czynić to stopniowo, bardzo powoli nawet 5mg pod koniec, bo w przeciwnym razie jest nieciekawie. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadmieniam, że leku nie biorę ciągle, tylko z przerwami na ok 1 m-c, może półtorej. Wracam następnie do preparatu, gdyż na ogół pojawiają się od nowa objawy lękowo-depresyjne, czasem nawet natręctwa. Podczas wznawiania leku przez ok 2 tygodnie czuje się dobrze i nastrój jest wyraźnie podniesiony "dostaję skrzydeł", potem sytuacja się jednak zmienia i nie jest już tak różowo.

 

Znaczy że co chwilę odstawiasz paro do zera i na nowo zaczynasz brać? To straszne, jak Twój mózg wytrzymuje takie bombardowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm odstawienny paroksetyny nie jest znany. Przyczynia sie do niego krótki okres półtrwania tej substancji tzw. half-life. SRRI działają bezpośrednio na serotoninę ale mają szereg działań pośrednich na inne układy. SSRI to głównie leki antyobsesyjne i przeciwlękowe do pewnego stopnia. Ich działanie antydepresyjne wiąże się z działaniem na receptory 5HT1a i 5HT3. Z moich doświadczęń wynika, że nie są to leki skuteczne na depresyjne objawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczęłam redukcję 7 tygodni temu. Najpierw 20 i 10 mg przez 2 tygodnie na przemian. Od 5 tygodni 15 mg.po 3 tygodniach od początku redukcji dostałam objawy uboczne. W zeszłym tygodniu miło nie było,ale zrozumiałam że to tylko uboki .

Dziwi mnie że niektóre osoby w tempie expresowym redukują ten lek.... a potem wariują. Każdy antydepresant musi być redukowany bardzo wolno. Dajcie sobie czas . Nie ma co świrować bohatera a potem płakać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm odstawienny paroksetyny nie jest znany. Przyczynia sie do niego krótki okres półtrwania tej substancji tzw. half-life. SRRI działają bezpośrednio na serotoninę ale mają szereg działań pośrednich na inne układy.

Fluwoksamina ma jeszcze krótszy half-life niż paroksetyna, a objawy odstawienne po zakończeniu kuracji występuję około 10-krotnie rzadziej niż po paroksetynie.

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_5_2007/Heitzman%20s601_Psychiatria%20Polska%205_2007.pdf

Przywrócenie aktywności wychwytu zwrotnego serotoniny następujące po odstawieniu SSRI, w kombinacji z desensytyzacją i zmniejszeniem gęstości transporterów serotoninowych, może prowadzić do ostrego stanu niedoboru serotoniny w synapsie (stan hiposerotoninergiczny). Zatem czas trwania objawów odstawiennych byłby uzależniony od czasu ustalenia się nowej równowagi w zakresie receptorów presynaptycznych, postsynaptycznych, w samym neuronie serotoninergicznym, transporterów serotoninowych i poziomu serotoniny w synapsie. Wpływa to następnie na pozostałe układy neurotransmiterów. Określony czas trwania objawów odstawiennych po danym leku jest miarą czasu potrzebnego na „regenerację” receptorów i ustalenie się nowej równowagi neurobiochemicznej. W przypadku innych leków antydepresyjnych, np. trójcyklicznych, wiadomo od dawna, że wywołują objawy odstawienia. Leki trójcykliczne wykazują nieco inny niż SSRI profil objawów odstawiennych (dominują bóle głowy i objawy żołądkowo-jelitowe), co tłumaczone jest słabym wpływem hamującym wychwyt zwrotny serotoniny.

Większość leków trójcyklicznych jest relatywnie silnymi antagonistami cholinergicznych receptorów muskarynowych. Zatem to czas potrzebny do zmian adaptacyjnych dotyczących receptorów muskarynowych i gwałtowne zmiany w poziomie acetylocholiny miałyby być odpowiedzialne za objawy odstawienie. Chodzi mianowicie o początkowy spadek jej poziomu, a następnie gwałtowny wzrost z odbicia (rebound effect), oraz współistniejące zmiany w układach pozostałych neuromediatorów. W tym kontekście możliwe, że częściej odnotowywane występowanie objawów odstawianych po paroksetynie, niż po innych SSRI, mogłoby być przypisane częściowo jej umiarkowanemu powinowactwu do receptorów muskarynowych.

 

Ich działanie antydepresyjne wiąże się z działaniem na receptory 5HT1a i 5HT3. Z moich doświadczęń wynika, że nie są to leki skuteczne na depresyjne objawy.

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_5_2007/Heitzman%20s601_Psychiatria%20Polska%205_2007.pdf

Wiadomo już, dzięki wykorzystaniu pozytronowej tomografii emisyjnej i badaniom laboratoryjnym, że główną rolę w działaniu przeciwdepresyjnym leków z grupy SSRI odgrywają zmiany adaptacyjne (o typie desensytyzacji) receptorów serotoninowych presynaptycznych i postsynaptycznych oraz transporterów serotoninowych. Utrzymywana blokada wychwytu zwrotnego serotoniny podczas ekspozycji na SSRI wywołuje desensytyzację receptorów postsynaptycznych 5-HT1A w niektórych tylko strukturach mózgu. Różny jest czas, w różnych częściach mózgu, wymagany do adaptacji autoreceptorów i znajduje to odbicie w opóźnieniu działania terapeutycznego SSRI. Dla przykładu, autoreceptory 5-HT1A w szwie i autoreceptory 5-HT1B w hipokampie (struktura mózgu nierozerwalnie związana z depresją i odpowiedzią na leki antydepresyjne) potrzebują 2 tygodni na desensytyzację, podczas gdy autoreceptory 5-HT1B w części oczno-czołowej (część mózgu odgrywająca rolę w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych) potrzebują 2 miesięcy na desensytyzację. Ta różnica odpowiada opóźnieniu działania SSRI w przypadku OCD w stosunku do depresji. Zmiany o typie down-regulation pod wpływem SSRI dotyczą nie tylko receptorów serotoninowych, ale także transporterów serotoninowych.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10333979

A leading hypothesis for this action [sSRI] is desensitization of somatodendritic serotonin 1A autoreceptors in the midbrain raphe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dajcie spokoj- jak odstawilam z dnia na dzien to myslalam, ze oszaleje!!

mialam 100 razy silniejsze objawy nerwicy lekowej...

nigdy bym nie odstawila tak nagle, ale kazano mi, bo dostalam alergii na lek na tarczyce i musialam przez tydzien nie brac zadnych tabletek.....

 

 

mam pytanie- zwiekszylam dawke z 10 mg na 20 mg- po jakim czasie bede czula roznice? tez jak na poczatku- do 3 miesiecy? czy to powinno zaskoczyc szybciej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

MILI89

Mysle ze znacznie szybciej.ja zwiekszylem z 40 do 50 dwa tyg.temu i juz czuje ku lepszemu roznice.wczoraj bylem na rozmowie o prace,rany jak mnie walkowali godzine lekko,testy z jezyka angielskiego,w mowie,i pismie,ale wypadlem dobrze,i w poniedzialek ide na 3 godziny praktyki,i jak sie spisze dobrze to podpisuja ze mna kontrakt,w moim zestawie jest jeszcze sulpiryd,i mianseyna na noc

Pozdrawiam was,i pamietajcie ZYCIE JEST PIEKNE :great:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawas, ja dzis wlasnie wypelnilam aplikacje na tlumacza . Mieszkam w Anglii ...

 

Ja biore od 2 dni 20 mg, wczesniej przez 1,5 roku bralam 10 mg, ale czulam, ze czegos brakuje. mam nadzieje, ze te 20 mg mi wystarcza.

wczesniej nie zwiekszyli dawki, bo bylam w ciazy...a paro zaczelam zaledwie miesiac przed zajsciem...

 

zycze powodzenia z nowa praca :)

 

a na co bierzesz paro jesli moge zapytac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MILI89

Tak,dwa razy do roku spotykam sie z moim psychiatra w Polsce,ta mowi mi jaki lek,i w jakiej dawce brac,i gdy ide do GP w angli mowie ze mi specjalista zapisal,i bez problemu mi zapisuja,teraz to tylko recepte rzucam czekam dwa dni,i odbieram w aptece,zreszta sama wiesz jak to dziala.moze wez opakowanie xanaks pokaz i powiedz ze specjalista ci zapisal,i mysle ze bez problemu ci tutaj zapisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawas, problem z xanaxem jest tu tako, ze go w anglii nie zapisuja nikomu z tego co czytalam... Moze inne benzo by dalo rade chociaz nie chcieli mi nawet hydroksyzyny zapisac heh ale na zawroty glowy odrazu rzucili mi neureptyk.

Fajnie by bylo, bo nie place za recepty;)

Ty jak bedziesz pracowal i wezmiesz working tax to tez nie bedziesz musial,wiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki mam problem.... powracaja do mnie słabe dni coraz częściej... walcze z nimi.... ale objawy sie nasilają.... co mam zrobić.... moj lekarz nawet mial dylemat czy podniesc mi paro do 60mg czy wyslac mnie na wenle.... na razie kazal mi poczytac i sie zastanowic i powalczyc jeszcze na dawce tej co jestem za tydzien znow sie z nim widze i mamy podjac decyzje....

 

wczoraj wizyta u znajomych mega mi szumi w glowie poczucie deralizacji i sennosc... uczucie puchniecia głowy.... dzis... spacer z rodzinka i znajomymi... i nagle przyszedł stres.... ciezej sie oddychało.... bekanie, odbijanie wydęty brzuch a chwile pozniej uczucie przelewania w glowie... uczucie jakby mozgl mi puchl za uszami i z tyłu.... sennosc i tylko relaksowalem sie gdy oczy zamykalem..... nie wiem co robic jak z tym walczyc.... czuje sie i boje sie ze rodzinna znow bedzie przez to cierpiec itp... zaczynam sie bac nawrotu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

feniksx, jak pytasz chlopcow o rade to ja sie nie wypowiem ... :P

 

No dobra, moze jednak:D

 

Ja mialam podobnie z sertra i zwiekszanie dawki tylko pogarszalo. Zmienilam na paro i odrazu lepiej.

Moze przeczekaj jeszcze i jak nic sie nie zmieni pomysl nad zmiana leku.

Czasem trzeba pokombinowac zeby znalezc cos dla siebie.

Niektorych nawet hydro uspokaja..

slawas, to jest tu cudowne. Jak odbieram seroxat leki na tarczyce i proprananol i mysle ile kasy bym musiala na to wydac w Pl to masakra.

Szkoda mi ludzi ktorzy musza sie tak meczyc i jeszcze wydaja setki zlotych miesiecznie.

Zawsze chodze do jednej apteki gdzie daja seroxat a nie generyk paroxetine bo to wogole na mnie nie dziala nie wiem czemu...niby substancja taka sama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma co czekac tylko zwiekszac dawke.moze nie koniecznie na 60,moze 50 mg cos ruszy,poczekaj potem z 2 tyg.i jak nie ruszy do przodu,to moze wtedy zmiana leku

http://www.nature.com/npp/journal/v34/n4/pdf/npp2008148a.pdf

Paroxetine dose escalation in depressed patients has no clinical benefit over placebo dose escalation. This is explained by the absence of significant increases of SERT occupancy by paroxetine dose escalation, despite increased paroxetine serum concentrations (ISRCTN44111488).

Dlatego uważam, że nie ma sensu zwiększać dawki paroksetyny powyżej 40 mg. jeżeli dawka 40 mg nie jest skuteczna, to trzeba pomyśleć albo o augmentacji, albo o zmianie leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej wam , jutro mam badanie krwi (morfologia, grupa) i mam pytanie czy mam brac rano normalnie tabletke ParoGenu? nie powinno brac sie jej na czczo ale badania krwi najlepiej jak sie robi na na czczo, a w internecie za wielu informacji rzetelnych na ten temat nie moge znalezc.. pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam, że nie ma sensu zwiększać dawki paroksetyny powyżej 40 mg. jeżeli dawka 40 mg nie jest skuteczna, to trzeba pomyśleć albo o augmentacji, albo o zmianie leku.

A jaka jest twoim zdaniem najwyższa terapeutyczna dawka w przypadku sertraliny? Warto brać więcej niż 150mg, jeśli ilość ta nie jest skuteczna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest twoim zdaniem najwyższa terapeutyczna dawka w przypadku sertraliny? Warto brać więcej niż 150mg, jeśli ilość ta nie jest skuteczna?

Sertralina jest również inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy (IC50 = 48 - 260 nM, w zależności od badania), tak więc wyższe dawki (>50 mg) będą powodowały zwiększenie głównie działania dopaminergicznego. Uważam, że nie ma sensu przekraczać dawki maksymalnej, czyli 200 mg.

 

http://www.preskorn.com/books/ssri_s3.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×