Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

juz sama nie wiem co by bylo najlepsze na to

 

wiesz to jest tak ,że leczymy sie u lekarza , ale w końcu ( w pewnym monencie ) sami zauważamy co nam najlepiej pomaga , w jakiej dawce i o której porze dnia wzięte . Każdy z tych 3 czynników ma decydujące znaczenie . Nikt Ci tu nie poda gotowej recepty , każda wypowiedż jest tylko próbą podpowiedzi ,,, ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic,

Bardzo możliwe że od paro w ulotce jest że do niezbyt częstych działań niepożądanych należą występowanie nietypowych siniaków lub krwawienia. Ale skoro konsultowałeś to z lekarzem i nie kazał przerwać leczenia to chyba nie jest groźne. Obserwuj czy w kupie nie masz krwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, rozumiem. Jak masz możliwość to skonsultuj się z psychiatrą bo taki ubok może kwalifikować się pod odstawienie leku. Zakładając że to faktycznie od leku.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz mialem wysypke jak bylem na 20 mg, przeszła po zejsciu na 10, wysypke tez mialem po sertralinie, moze mnie to zmotywuje do zejscia na jeszcze nizsza dawke, bo te leki to wiecej szkody niz pozytku, najpierw męczarnie zeby sie ustabilizowało dzialanie a potem i tak względny spokoj jest tylko chwilowy bo zawsze w koncu cos wyskoczy, przerabialem to juz z kazdym lekiem i za kazdym razem jest tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Mnie cos bolalo w plecach z prawej strony pod zebrami,i oczywiscie bylem pewny ze to watroba,i biegiem polecialem do lekarza,ten mnie skierowal na badania krwi,i dzis ku mojemu zdziwieniu okazalo sie ze wyniki sa w normie,czyli znowu moja nerwica.lekarz zwiekszyl mi paroksetyne do 50mg,i wracam do sulpirydu,moze to i dobrze bo mam sporo stresu z szukaniem pracy,moze wrzuce na wiekszy luz.

Pozdrawiam wszystkich :great:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .Lekarka mi przepisała Paroxinor 20 mg mam zacząć od poniedziałku bo teraz zchodze z Bioxetinu,Ale mam problem dodatkowo dała mi xanax boje się uzaleznienia od niego i inny Perezin 25 mg 3xdziennie tyle że w ulotce od pernazin pisze że powoduje słabsze działanie leku i zachamowanie wychwytu leków przez tkanki .

Nie bardzo rozumiem co mam robić ,miał może ktoś coś podobnego? Bo bez peraziny jestem jak galaretka .

I jeszce jedno pytanie po jakim czasie zaczyna działac Paroxinor.

Pozdrawiam

wojtek 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, paro na pewno nie uzaleznia tak jak benzo.

Przecież nikt by nie oszukiwał z takimi lekami. To, że mogą być objawy odstawienne nie znaczy jeszcze, że to jest uzależniająca substancja. Uważa to trzeba na xanax i inne tego typu środki, albo na leki nasenne.

wojtek2 - paro działa standardowo - po 2-3 tygodniach. Wtedy widać poprawę. Pełny efekt można uzyskać po 7-8 tygodniach regularnego zażywania.

Zastanawiam sie czy Ci, którzy stosują paro na kłopoty z wytryskiem też mają takie początkowe skutki uboczne ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o uzależnienie to też nigdy tego nie rozumiałem. Substancja uzależniająca fizycznie charakteryzuje się tym, że daje efekty odstawienne, które ma, np. benzo, etanol czy morfina. SSRI też je mają, a nie uzależniają. Fuck logic. :shock:

Chyba, że ktoś mi to wyjaśni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o uzależnienie to też nigdy tego nie rozumiałem. Substancja uzależniająca fizycznie charakteryzuje się tym, że daje efekty odstawienne, które ma, np. benzo, etanol czy morfina. SSRI też je mają, a nie uzależniają. Fuck logic. :shock:

Chyba, że ktoś mi to wyjaśni?

Benzodiazepiny są pozytywnymi allosterycznymi modulatorami GABA-A, ich działanie agonistyczne wobec podjednostki alfa-1 receptora GABA-A nasila aktywność interneuronów dopaminergicznych biegnących z obszaru brzusznego nakrywki (VTA) do jądra półleżącego, zwiększając uwalnianie przez nie dopaminy (jest to stymulacja tzw układu nagrody), co jest posądzane za główny mechanizm działania uzależniającego (powodują to również opioidy, etanol):

fc77b8cbe22c6.jpg

https://www.drugabuse.gov/news-events/nida-notes/2012/04/well-known-mechanism-underlies-benzodiazepines-addictive-properties

 

Natomiast SSRI hamują ostrzał interneuronów pola brzusznego nakrywki (VTA):

It is concluded that inhibition of the basal firing rate of dopaminergic neurons in the VTA is a common characteristic of selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs). The effects of SSRIs on VTA dopaminergic cell activity might be relevant for their therapeutic action and may explain the origin of the reported cases of akathisia.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9744293

 

Jeśli chodzi natomiast o najsilniejszy zespół odstawienny paroksetyny spośród wszystkich SSRI, to jest on najprawdopodobniej spowodowany jej działaniem antycholinergicznym. Więcej w linku poniżej:

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_5_2007/Heitzman%20s601_Psychiatria%20Polska%205_2007.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, paro na pewno nie uzaleznia tak jak benzo.

Przecież nikt by nie oszukiwał z takimi lekami. To, że mogą być objawy odstawienne nie znaczy jeszcze, że to jest uzależniająca substancja. Uważa to trzeba na xanax i inne tego typu środki, albo na leki nasenne.

wojtek2 - paro działa standardowo - po 2-3 tygodniach. Wtedy widać poprawę. Pełny efekt można uzyskać po 7-8 tygodniach regularnego zażywania.

Zastanawiam sie czy Ci, którzy stosują paro na kłopoty z wytryskiem też mają takie początkowe skutki uboczne ??

A czy są jakieś przeciwskazania do Paroxinoru ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .Lekarka mi przepisała Paroxinor 20 mg mam zacząć od poniedziałku bo teraz zchodze z Bioxetinu,Ale mam problem dodatkowo dała mi xanax boje się uzaleznienia od niego i inny Perezin 25 mg 3xdziennie tyle że w ulotce od pernazin pisze że powoduje słabsze działanie leku i zachamowanie wychwytu leków przez tkanki .

Nie bardzo rozumiem co mam robić ,miał może ktoś coś podobnego? Bo bez peraziny jestem jak galaretka .

I jeszce jedno pytanie po jakim czasie zaczyna działac Paroxinor.

Pozdrawiam

wojtek 2

 

Dlaczego zrezygnowałes z Bioxetinu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .Lekarka mi przepisała Paroxinor 20 mg mam zacząć od poniedziałku bo teraz zchodze z Bioxetinu,Ale mam problem dodatkowo dała mi xanax boje się uzaleznienia od niego i inny Perezin 25 mg 3xdziennie tyle że w ulotce od pernazin pisze że powoduje słabsze działanie leku i zachamowanie wychwytu leków przez tkanki .

Nie bardzo rozumiem co mam robić ,miał może ktoś coś podobnego? Bo bez peraziny jestem jak galaretka .

I jeszce jedno pytanie po jakim czasie zaczyna działac Paroxinor.

Pozdrawiam

wojtek 2

 

Dlaczego zrezygnowałes z Bioxetinu?

To był pomysł pani doktor uważała że tyle lat już go biore to pewno już nie pomaga i kazała zamienić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wchodzę na 1/4 tabletki. Trzymajcie kciuki.

sprobuje byc 14 dni na 1/4, potem brać co drugi dzień 1/4, potem co trzeci i tak coraz mniej. wojtek2 - jeśli nie jesteś uczulony na żadną substancję wxchodzącą w skład paroxinoru to będzie ok. Nie ma się co nakręcać. Słuchajcie wytrzymajcie pierwsze 2-3 tygodnie, potem będzie lepsze życie. Też w to nie wierzyłem próbowałem nawet zrezygnować z leku, ale mój lekarz powiedział, że muszę wytrzymać, że dam radę, wspierał mnie mocno,. Powiedział, że jeśli po 4 tyg. na dawcde 20 mg nadal bedzie tak samo, to przyzna mi racje, ale zeby jemu zaufać, bo wie co robi. I rzeczywiście, po 4 tygodniach bylo juz lepiej, po 5-6 super, a po 8 rewelacja. Teraz jestem na 1/4 tabletki i na razie jest cool.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666 - Dzięki za odpowiedź. Mechanizm uzależnienia benzodiazepin i etanolu jest mi znany. Chodzi mi o to dlaczego ssri mają objawy odstawienne, a nie uważa się je za uzależniające.

Z benzo jest tak, że lekami w dużym skrócie ułatwiamy przekaźnictwo GABA-ergiczne co prowadzi do zwiększenia tego neuroprzekaźnika w mózgu. Po odstawieniu mózg 'oducza' się produkować tego neuroprzekaźnika i z tego powodu są objawy odstawienne.

Jak wyczytałem w powyższym artykule tutaj sytuacja wygląda podobnie. Leki zwiększają ilość serotoniny pomiędzy synapsami. Po skończeniu leczenia dochodzi do stanu hiposerotoninergicznego i z tego powodu są objawy odstawienne.

No jak dla mnie to dosyć podobny mechanizm/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666 - Dzięki za odpowiedź. Mechanizm uzależnienia benzodiazepin i etanolu jest mi znany. Chodzi mi o to dlaczego ssri mają objawy odstawienne, a nie uważa się je za uzależniające.

Z benzo jest tak, że lekami w dużym skrócie ułatwiamy przekaźnictwo GABA-ergiczne co prowadzi do zwiększenia tego neuroprzekaźnika w mózgu. Po odstawieniu mózg 'oducza' się produkować tego neuroprzekaźnika i z tego powodu są objawy odstawienne.

Jak wyczytałem w powyższym artykule tutaj sytuacja wygląda podobnie. Leki zwiększają ilość serotoniny pomiędzy synapsami. Po skończeniu leczenia dochodzi do stanu hiposerotoninergicznego i z tego powodu są objawy odstawienne.

No jak dla mnie to dosyć podobny mechanizm/

Odpowiedź jest prosta, dlatego, że ich działanie nie wpływa na tzw układ nagrody, tak więc mechanizm jest całkiem inny.

Zacytuję powyższy artykuł (dla leniwych):

Przywrócenie aktywności wychwytu zwrotnego serotoniny następujące po odstawieniu SSRI, w kombinacji z desensytyzacją i zmniejszeniem gęstości transporterów serotoninowych, może prowadzić do ostrego stanu niedoboru serotoniny w synapsie (stan hiposerotoninergiczny). Zatem czas trwania objawów odstawiennych byłby uzależniony od czasu ustalenia się nowej równowagi w zakresie receptorów presynaptycznych, postsynaptycznych, w samym neuronie serotoninergicznym, transporterów serotoninowych i poziomu serotoniny w synapsie. Wpływa to następnie na pozostałe układy neurotransmiterów. Określony czas trwania objawów odstawiennych po danym leku jest miarą czasu potrzebnego na „regenerację” receptorów i ustalenie się nowej równowagi neurobiochemicznej.

Większość leków trójcyklicznych jest relatywnie silnymi antagonistami cholinergicznych receptorów muskarynowych. Zatem to czas potrzebny do zmian adaptacyjnych dotyczących receptorów muskarynowych i gwałtowne zmiany w poziomie acetylocholiny miałyby być odpowiedzialne za objawy odstawienne. Chodzi mianowicie o początkowy spadek jej poziomu, a następnie gwałtowny wzrost z odbicia (rebound effect), oraz współistniejące zmiany w układach pozostałych neuromediatorów. W tym kontekście możliwe, że częściej odnotowywane występowanie objawów odstawiennych po paroksetynie, niż po innych SSRI, mogłoby być przypisane częściowo jej umiarkowanemu powinowactwu do receptorów muskarynowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×