Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Sertralina w każdej dawce wpływa na dopaminę, ale w większej będzie to zupełnie niezauważalne ponieważ wysoki poziom serotoniny ją zdominuje. Z resztą w niższej dawce działanie na dopaminę jest raczej tylko na początku przyjmowania zauważalne.

Tak się składa, że już przy dawce 50 mg sertralina okupuje ok. 80% SERT, zwiększenie dawki do 200 mg powoduje wzrost okupacji o ok. 10% (czyli 90%), więc stwierdzenie, że przez te 10% "serotonina zdominuje dopaminę" jest nieprawdziwe:

occupancy.gif

 

http://ils.unc.edu/bmh/neoref/this.dir.unneeded/schizophrenia/review/tmp/352.pdf

 

Z resztą w niższej dawce działanie na dopaminę jest raczej tylko na początku przyjmowania zauważalne.

Możesz rozwinąć?

Ja to widzę tak, (brałem ten lek)

Na początku działanie dopaminy pewnie wcześniej się uwalnia niż serotoniny i stąd zauważalne jej działanie, następnie do głosu dochodzi serotonina i "tłumi" działanie dopaminy, które jest i tak dosyć słabe na tym leku.

Tak na marginesie słyszałem opinię lekarza, który posiada pewną wiedzę, że ten lek jest dosyć słaby.(zgadzam się z tym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak, (brałem ten lek)

Na początku działanie dopaminy pewnie wcześniej się uwalnia niż serotoniny i stąd zauważalne jej działanie, następnie do głosu dochodzi serotonina i "tłumi" działanie dopaminy, które jest i tak dosyć słabe na tym leku.

Tak na marginesie słyszałem opinię lekarza, który posiada pewną wiedzę, że ten lek jest dosyć słaby.(zgadzam się z tym)

Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody?

Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

 

Dzięki za wyczerpujące i dokładne wyjaśnienie tego skomplikowanego mechanizmu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak, (brałem ten lek)

Na początku działanie dopaminy pewnie wcześniej się uwalnia niż serotoniny i stąd zauważalne jej działanie, następnie do głosu dochodzi serotonina i "tłumi" działanie dopaminy, które jest i tak dosyć słabe na tym leku.

Tak na marginesie słyszałem opinię lekarza, który posiada pewną wiedzę, że ten lek jest dosyć słaby.(zgadzam się z tym)

Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody?

Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

 

Dzięki za wyczerpujące i dokładne wyjaśnienie tego skomplikowanego mechanizmu :lol:

Aleś zabłysnął :shock:

Dopytujesz się jak małe dziecko wklejasz ciągle jakieś tabele wykresy a na normalną rozmowę cię nie stać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr31 -a co ma wklejać jako obiektywne dane? Opinie jakiegoś lekarza czy wyniki badań? Oczywiście subiektywne opinie są ważne, sam chętnie je czytam, chętniej nawet niż naukowe tabele, ale stwierdzenie "słaby lek" czy "silny lek" wymaga jednak obiektywizacji. Jeśli na Ciebie słabo działał, to tak napisz, nie pisz, że jest słaby w ogóle, nie mówiąc już o autorskim opisie mechanizmu działania. Wtedy będzie można mówić o "normalnej rozmowie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Sertralina jest słabym lekiem czy silnym to jest tylko punkt widzenia.Z jakiej strony się patrzy z takiej będzie opinia.

Bo jeśli porównywać sertre do TLPD to teoretycznie jest słabym lekiem,TLPD wpływają na więcej receptorów,mają chemicznie większą siłę rażenia,są częściej postrzegane jako leki w bardzo ciężkich stanach.Mają działanie kardiotoksyczne,powodują nadciśnienie,tachykardie...

Sertralina nie ma działania kardiotoksycznego(można ją spokojnie stosować u osób starszych chorujących na serce,nadciśnienie).Jest jednym z najbardziej bezpiecznych antydepresantów,mało toksycznym,nie wpływającym na wiele receptorów,selektywnym.W ten sposób można postrzegać sertraline jako słaby lek.

 

Z drugiej strony sertralina to jednak lek psychotropowy a żaden z nich nie jest bezapelacyjnie bezpieczny,to nie witaminy,suplementy,ziółka.

W takim porównaniu sertralina to silny lek.To że TLPD teoretycznie lepiej mocniej działają na różne depresje nie oznacza że na kogoś właśnie sertralina nie będzie działała najsilniej najmocniej.Setralina może mieć dużo mocniejszą odpowiedz terapeutyczną niż TLPD i wtedy wychodzi że jest silnym lekiem.Jeśli u kogoś wystąpi po sertralinie poważne skutki uboczne,jakieś PSSD,nadciśnienie,problemy ze zdrowiem somatycznym to trudno żeby wtedy nie określić że to silny lek.

Co do wrzucania przez Grabarza obrazków, badań to nie rozumiem dlaczego ludzie mają z tym problem.Przecież to nie jest OT nie zauważałem żeby Grabarz wrzucał np. w temat sertraliny obrazków o klomipraminie a nie o sertrcie.Nie jest to oczywiście potrzebne osobom którzy leki postrzegają w kategorii ''Po tym leku czułem się żle'' ''Po tym leku czułem się dobrze'' i tyle.Takie osoby może to irytować ale przecież zawsze jest funkcja ignoruj ktora właśnie jest od tego że jak się nie chcę kogoś czytać i tego co on pisze to się ignoruję i ma spokój.Zamiast wygłaszać nie uzasadnione pretensje.Jeśli Grabarz ma takie hobby lubi wrzucać obrazki i wyniki badań nie robi OT to może to jedynie komuś pomóc bo jest to w jednym temacie i nie trzeba przekopywać internetów.Jest tu więcej różnych zjawisk na forum do których wypadało by się przyczepić niż do obrazków i wyników badań na temat leków Grabarza.

Piękne podsumowanie- :uklon:

Amen :yeah:

Mi bardzo odpowiada to co zamieszcza Grabarz :angel:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu wątku: Jakieś osobiste doświadczenia z Sertaliną ? Czas potrzebny do działania ? Efektywnośc działania ?

 

Nie mam tu na myśli stricte naukowych odnosników (które też sa ważne i na pewno wielu dały lepsze zrozumienie całości), ale subiektywne, osobnicze doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu wątku: Jakieś osobiste doświadczenia z Sertaliną ? Czas potrzebny do działania ? Efektywnośc działania ?

 

Nie mam tu na myśli stricte naukowych odnosników (które też sa ważne i na pewno wielu dały lepsze zrozumienie całości), ale subiektywne, osobnicze doświadczenia.

Sertralina lek I rzutu w zaburzeniach depresyjnych, według danych, szybko działający, mający mało skutków ubocznych, jest to dość skuteczny lek, w wyższych dawkach działa na dopamine, dzięki temu zmniejsza skutki uboczne typowe dla ssri, np:, libido, mniejsze zmęczenie, większy napęd i chęci do czegoś, z pewnością mniejsze zamulenie w stosunku np: do paroksetyny która dosłownie miażdzy mózg, choć paro to dobry lek. Trzeba pamiętąc, że sertralina to przedewszystkim ssri, a dodatkowe działania to tylko malutki dodatek, w każym razie, lek godny spróbowania, jeżeli są problemy ze snem, polecam trazadon, ewentualnie, jeśli jesteś chudy, możesz brać mirte/mianse, mam nadzieje, że pomogłem, pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu wątku: Jakieś osobiste doświadczenia z Sertaliną ? Czas potrzebny do działania ? Efektywnośc działania ?

 

Nie mam tu na myśli stricte naukowych odnosników (które też sa ważne i na pewno wielu dały lepsze zrozumienie całości), ale subiektywne, osobnicze doświadczenia.

Mi bardzo szybko pomógł Zoloft.Energia,koncentracja ,pamięć-super na tym leku.Citronil brałam wcześniej i też ok.Natomiast jak go wzięłam po przerwie to zamuła totalna.Tylko bym spała na nim.

Teraz wiem,że jeśli lek się nie rozkręca nawet powoli ale jakieś pozytywy to nie działa.To tylko moje doświadczenia.

 

-- 30 cze 2016, 12:39 --

 

Od jakich dawek zaczynaliście, od razu 50mg? I po ilu dniach/tygodniach można zwiększyć do 100?

Ja od 25 ,o ile pamiętam to piorunem zwiększałam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 200mg sertraliny czuję się podobnie jak opisywał Mug. Mało co mnie rusza. Mam więcej energii, zmęczenia praktycznie nie odczuwam.

Za to przy każdej próbie zmniejszenia dawki to jest równia pochyła. W ciągu 3-4 dni potrafię się posypać całkowicie, tak jakbym wracała do punktu wyjścia.

Cóż, widocznie jestem skazana na 200 mg już na zawsze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie bylo. Bo i nerwica odpuscila na 9 m-cy ale teraz czuje ze powoli wraca choc nie tak silna jak wczesniej. Mam pytanie czy jak zaczne brac sertraline mam w domu 2 opakowania z wczesniejszej kuracji chce zaczac od cwiarki 50mg bo zawsze zle znosze skutki uboczne a musze byc na chodzie bo mam male dziecko czy ta cwiartka nie spowoduje skutkow ubocznych mohe brac spokojnie bez obaw? Czy ktos zaczynal od tak malej dawki? I jak dlugo ja bral?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie bylo. Bo i nerwica odpuscila na 9 m-cy ale teraz czuje ze powoli wraca choc nie tak silna jak wczesniej. Mam pytanie czy jak zaczne brac sertraline mam w domu 2 opakowania z wczesniejszej kuracji chce zaczac od cwiarki 50mg bo zawsze zle znosze skutki uboczne a musze byc na chodzie bo mam male dziecko czy ta cwiartka nie spowoduje skutkow ubocznych mohe brac spokojnie bez obaw? Czy ktos zaczynal od tak malej dawki? I jak dlugo ja bral?

Ja bym zaczął od połówki, szkoda czasu na jakieś ćwiartki, ty już brałaś takie leki, nie jesteś nowicjuszem, ale jeżeli chcesz to zacznij od ćwiartki, pewnie nawet skutki uboczne przy takiej dawce się nie pojawią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Ja bralam rozne leki i za kazdym razem zle znosilam skutki uboczne dlatego boje sie tego zwłaszcza ze mam male dziecko i muszę się nim zajmowac. Chyba sie wstrzymam z ta sertralina i pojde najpierw do lekarza co ni powie tylko nie wiem czy dotrwam bo moj stan sie pogarsza z dnia na dzien. Kurde nie wiem co robic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Ja bralam rozne leki i za kazdym razem zle znosilam skutki uboczne dlatego boje sie tego zwłaszcza ze mam male dziecko i muszę się nim zajmowac. Chyba sie wstrzymam z ta sertralina i pojde najpierw do lekarza co ni powie tylko nie wiem czy dotrwam bo moj stan sie pogarsza z dnia na dzien. Kurde nie wiem co robic
Rozumiem, cię ja też przy wchodzeniu na ssri, zdycham około miesiąca, a pierwsze 2 tygodnie to jest istna masakra,objawy potężnie nasilone, ja na twoim miejscu zacząłbym brać już, bo jestem prawie pewien, że lekarza każe ci brać sertraline, skoro dobrze na ciebie działa, skrajną nieodpowiedzialnością byłoby wypisywać inny lek, chyba, że się boisz zacząć brać samej bez decyzji lekarza, ale skoro twój stan się pogarsza i to dość szybko to nie ma na co czekać, tak myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Ja bralam rozne leki i za kazdym razem zle znosilam skutki uboczne dlatego boje sie tego zwłaszcza ze mam male dziecko i muszę się nim zajmowac. Chyba sie wstrzymam z ta sertralina i pojde najpierw do lekarza co ni powie tylko nie wiem czy dotrwam bo moj stan sie pogarsza z dnia na dzien. Kurde nie wiem co robic
Rozumiem, cię ja też przy wchodzeniu na ssri, zdycham około miesiąca, a pierwsze 2 tygodnie to jest istna masakra,objawy potężnie nasilone, ja na twoim miejscu zacząłbym brać już, bo jestem prawie pewien, że lekarza każe ci brać sertraline, skoro dobrze na ciebie działa, skrajną nieodpowiedzialnością byłoby wypisywać inny lek, chyba, że się boisz zacząć brać samej bez decyzji lekarza, ale skoro twój stan się pogarsza i to dość szybko to nie ma na co czekać, tak myślę.

Też mam małe dzieci i połowa 50 czyli 25 mg będzie ok.Oby lek zadziałał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do lekarza ode za tydzien a dzis wzielam cwiartke zobacze jak bedzie.

 

-- 06 lip 2016, 16:48 --

 

Mam jeszcze pytanie jak długo brac cwiartke zeby organizm sie przyzwyczail? Mam w domu jeszcze trittico cr75 moze one mi zniweluja skutki uboczne jak zwieksze dawkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×