Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

W skrócie to poprzez pośredni agonizm 5-HT2c(=inhibicja dopaminy w różnych rejonach mózgu) wynikający ze zwiększonego stężenia serotoniny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15668911

 

Poza tym układ serotoninergiczny działa funkcjonalnie antagonistycznie w stosunku do układu dopaminergicznego.

http://www.gatsby.ucl.ac.uk/~dayan/papers/dkd01.pdf

 

Oczywiście nie można porównywać skali tego zjawiska do bezpośredniej blokady postsynaptyków D2 przez neuroleptyki w dużych dawkach- wtedy transmisja dopaminergiczna leży i kwiczy.

 

dzięki . no tak antagonizm 5ht2c = uwalnianie dopaminy . agonizm hamowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden SSRI nie blokuję dopaminy.Po przez zwiększenie poziomu serotoniny może obniżyć się dopamina lub zostać po prostu na niskim poziomie jak jest nie jest pobudzana.
Ale jebłeś posta, nie widzisz w nim sprzeczności?

 

Nie bo ktoś pisał o blokowaniu dopaminy,SSRI nie blokują dopaminy.Neuroleptyki tak.To że się nie czuję dopaminy to dlatego że SSRI zalewają serotoniną.Same z siebie nie blokują dopaminy.

 

zwał jak zwał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od zwiększenia dawki esc z 15mg do 20mg pierwszy dzień bez ciągłego napięcia ale zauważyłem ze strasznie spłycił mi się sen wybudzam się kilka razy w nocy i ciężko jet mi zasnąć ponownie na sen biorę olanzapine w dawce 5mg czy to wszystko się po jakimś czasie unormuje i wróci mi głęboki sen ????????????( Ogólnie esc biorę od dwóch miesięcy ale dawkę do 20 mg zwiększyłem od 2 tygodni)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zauważyłem ze strasznie spłycił mi się sen

rulonnpk,

mam tak samo , nawet przy dawce 5 mg / dziennie( biorąc lek z samego rana ).

Zawsze mi ten lek słycał sen , dlatego chcąc nie chcą często sie wspomagam benzodiazepinowym gównem .

U mnie to jest problem głównie z zaśnięciem i zbyt wczesnym budzeniem się ,,, jednak zalety tego leku są większe od wad , w innym wypadku jebn-ął bym ten specyfik w pizzzdu !

I nie polecam generyków Oriona jeśli chodzi o Esci . Nikt mi nie powie ,że wszystkie generyki tak samo fajne i skuteczne . Pralex to gówno .Brałem -wiem .

 

-- 10 maja 2016, 13:51 --

 

czy to wszystko się po jakimś czasie unormuje i wróci mi głęboki sen ????????????(

wątpię /

u mnie nie wrócił , i jakoś nie wraca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monster6,

substabcje dodatkowe

wiesz , mi sie wydaje ,że to przez cos więcej niż tylko substancje dodatkowe . Zwykły talk etc nie mógłby tak pierdzielić pozytywnej " akcji " z lekiem . Uważam ( choć chemikiem nie jestem ) ,że to raczej słabej jakości odczynniki ,substraty,które w końcowym efekcie działają tak niefajnie juz po reakcjach chemicznych jako leki .

Troche zagmatwałem , ale wycziłeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich objawach: skrupulanctwo religijne, obsesje na tle religijnym, natręctwa i obsesje myślowe, ataki niepokoju, omamy węchowe(wyczuwam zapach dopalacza po którym nawrociła mi się nerwica) i nadwrażliwość na zapachy, strach przed proszkiem do prania bo przypomina mi dopalacze, mam objawy somatyczne (piski w głowie, uczucie ciężkiej głowy, wychudzenie ciała, duzy apetyt) , napady niepokoju, tydzień temu wróciły mi po dwu miesięcznej przerwie ataki paniki. Po za tym omamy węchowe i czuciowe wewnętrzne(tak to chyba się nazywa), problemy ze skupieniem sie i pamięcią i nadwrażliwosć na zapachy.

Czy rano 40citalu i na wieczór 75trittico to dobre połączenie? Do tego dochodzi jeszcze psychotarapia grupowa apsychoanaliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam od lekarza Aciprex 10 mg. Biorę od 8 dni - jest zdecydowanie gorzej niż było. Szczęka zaciśnięta, ucisk w gardle , cięzkość w klatce. Wiem że trzeba kilku tygodni żeby lek zaczął działać ale czy może pogorszyć sytuację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam od lekarza Aciprex 10 mg. Biorę od 8 dni - jest zdecydowanie gorzej niż było. Szczęka zaciśnięta, ucisk w gardle , cięzkość w klatce. Wiem że trzeba kilku tygodni żeby lek zaczął działać ale czy może pogorszyć sytuację?
No wiadomo, że może, na początku brania ssri stan może się pogorszyć bardzo mocno, te skutki uboczne, które wymieniłeś to jak dla mnie nic strasznego, a jak z psychiką?, somatyka to pół biedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam od lekarza Aciprex 10 mg. Biorę od 8 dni - jest zdecydowanie gorzej niż było. Szczęka zaciśnięta, ucisk w gardle , cięzkość w klatce. Wiem że trzeba kilku tygodni żeby lek zaczął działać ale czy może pogorszyć sytuację?
No wiadomo, że może, na początku brania ssri stan może się pogorszyć bardzo mocno, te skutki uboczne, które wymieniłeś to jak dla mnie nic strasznego, a jak z psychiką?, somatyka to pół biedy.

 

 

jak na podstawie objawów somatycznych doszukuje się guzów w śródpiersiu to i z psychiką nie najlepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam od lekarza Aciprex 10 mg. Biorę od 8 dni - jest zdecydowanie gorzej niż było. Szczęka zaciśnięta, ucisk w gardle , cięzkość w klatce. Wiem że trzeba kilku tygodni żeby lek zaczął działać ale czy może pogorszyć sytuację?
No wiadomo, że może, na początku brania ssri stan może się pogorszyć bardzo mocno, te skutki uboczne, które wymieniłeś to jak dla mnie nic strasznego, a jak z psychiką?, somatyka to pół biedy.

 

 

jak na podstawie objawów somatycznych doszukuje się guzów w śródpiersiu to i z psychiką nie najlepiej

Na co ty się leczysz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nerwicę lękową
No to na to powinien ci pomóc ten le, ale na to trzeba trochę czasu, ze 2 miechy.

 

 

Do tego czasu zdążę wynaleźć sobie , mężowi i dzieciom wszystkie choroby świata :P

Hehe, nie marudz, tylko łykaj, jak masz

benzo to się ratuj nimi, ja jak brałem ssri ,to w zasadzie 1 miesiąc w sumie tylko spałem i czasami coś zjadłem jak dałem radę dojść do kuchni

oczywiście. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

średnio pocieszające :-) nie mam benzo niestety

 

-- 11 maja 2016, 10:53 --

 

Ale byłes taki senny czy zmeczony czy co? Ja mam wrażenie jakby mi ktos na klatce piersiowej siedział ;-) Po tym miesiacu pomogło?

Zmęczony, zamulony, myśl samobójcze, lęki i depresja dużo silniejsza niż przed braniem leku, najczęściej po miesiącu było już tylko lepiej,

czasem trzeba było zmienić lek bo skutki uboczne nie mijały, ale generalnie po miesiącu już jest tylko lepiej, u niektórych nawet szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpisze mi jakiś spec z tego forum na posta czy pytanie zbyt trudne? Wizytę mam za 2tyg, wiec pytam na razie tutaj.
Skąd mamy wiedzieć czy to dobre połączenie!?, teoretycznie cital i trazadon to ok leki i powinny pomóc na to, mi na natręctwa i zaburzenia lękowe pomogła paroksetyna, dla mnie to najlepszy ssri jeśli idzie o te rzeczy w twoim pytaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpisze mi jakiś spec z tego forum na posta czy pytanie zbyt trudne? Wizytę mam za 2tyg, wiec pytam na razie tutaj.

 

To jest pytanie rodem z gatunku do jasnowidza, a nie do speca. Skoro citalopram (Cital) bierzesz już prawie 19 tygodni (od 1 stycznia) to powinna być już zauważalna poprawa, bo zmiany neuroadaptacyjne w przypadku SSRI nie trwają aż tak długo. Trazodon(Trittico) jak sam pisałeś bierzesz dopiero od około tygodnia i to w dawce raczej nasennej (75mg). Nikt Ci nie odpowie kategorycznie jaka będzie indywidualna reakcja na lek czy kombinację leków w kontekście wrażliwości osobniczej. Można jednak przypuszczać, że leki (a przynajmniej citalopram)- do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vengence strasznie spłycił mi się sen po zwiększeniu dawki esc do 20mg (na początku jak zaczynałem z esc 10mg też tak było po jakiś kilku tygodniach wszystko się unormowało) myślisz że teraz też tak będzie bo już nie wiem czy nie wrócić do 15mg ??????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vengence strasznie spłycił mi się sen po zwiększeniu dawki esc do 20mg (na początku jak zaczynałem z esc 10mg też tak było po jakiś kilku tygodniach wszystko się unormowało) myślisz że teraz też tak będzie bo już nie wiem czy nie wrócić do 15mg ??????
Powinno minąć, po zwiększeniu dawki prawie zawsze są jakieś uboki, musisz czekać i się obserwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci sugeruję daj jeszcze czas Citalopramowi.Znam przypadki ludzi co im leki zaskoczyły po 5-6 miesiącach i to nie są jaja tylko prawdziwe fakty.

 

On już bierze ten lek blisko 5 miesięcy.

 

To niech da jeszcze dobre 2 miesiące żeby dobić do pełnych 7 i wtedy już definitywnie zmienić lek.Oczywiście niech podbije też dawkę do max nie wiem ile tam cita ma chyba 60mg.

 

Ma dawkę maksymalną 40mg/d i tyle właśnie bierze szopen35. Citalopram miał dawkę maksymalną 60mg/d kilka lat temu ale agencje medyczne obniżyły ją ze względu na incydenty sercowo-naczyniowego (zaburzona czynność serca, zapis EKG), podobnie escitalopram zjechał z dawki maksymalnej 30mg na 20mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nerwicę lękową
No to na to powinien ci pomóc ten lek, ale na to trzeba trochę czasu, ze 2 miechy.

 

Prawda. Im dłużej na escitalopramie tym lepiej dostrzegam jego działanie przeciwlękowe. Na lęk społeczny u mnie sprawdza się rewelacyjnie. Czasem mam nawet wrażenie, że za dużo po tym leku mówię :blabla:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×