Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Od 8 tygodni biorę esc obecnie w dawcę 20mg bez szczególnej poprawy Pani doktor zadecydowała o zmianie ssri na paro powiedziała że z dnia na dzień mam przejść na serotax w dawce 20mg wolałbym jakiś łagodniejszy spsób na zmianę leku czy ktoś ma jakieś doświadczenia ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RULONNKPK

Ja tez przechodzilem z citalopramu na paro z marszu tzn.z dnia na dzien,i nie mialem problemu z przejsiem,ale mozesz zejsc najpierw na 10esc i pobrac z tydz,a potem na 10 paroksetyny,a po tyg zwiekszyc na 20,i mysle ze byl by to dobry sposob,napewno nie odczul bys tak roznicy w pszejsciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie biorę paro już od 5 tyg w dawce 40mg i od jakiegoś czasu 15mg mirty lecz niestety biur odczuwam poprawy ani w depresji ani nerwicy natrectw. Czasem bywają dni kiedy czuję się dużo gorzej. Oprócz tego mam anhedonie iw ciągu dnia nie mam tak że mam jakąś ulgę że nie myślę o chorobie.

Powiedzcie czy jest jeszcze szansa że ten zestaw coś u mnie ruszy czy muszę zmienić leki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie biorę paro już od 5 tyg w dawce 40mg i od jakiegoś czasu 15mg mirty lecz niestety biur odczuwam poprawy ani w depresji ani nerwicy natrectw. Czasem bywają dni kiedy czuję się dużo gorzej. Oprócz tego mam anhedonie iw ciągu dnia nie mam tak że mam jakąś ulgę że nie myślę o chorobie.

Powiedzcie czy jest jeszcze szansa że ten zestaw coś u mnie ruszy czy muszę zmienić leki?

Może warto zwiększyć mirtazapinę do 30 mg.

Jeśli to nie pomoże, to może warto pomyśleć o klomipraminie (w monoterapii) w wysokiej dawce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirta dopiero od 30mg działa antydepresyjne. Niższe dawki to typowo nasenne.

Dawki p/depresyjne mirtazapiny zaczynają się od już od 15 mg. Wyższe dawki mogą działać bardziej pobudzającą. Dawki typowo nasenne to 7.5 - 15 mg.

Aczkolwiek często poprawa snu przy większych dawkach mirtazapiny wynika ze zwiększonego efektu p/depresyjnego, a tym samym poprawy snu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta dawka 15mg działa u mnie na sen bardzo ładne lecz niestety nie czuję działania na depresję i to mnie bardzo martwi. Ostatnio bardzo mnie ciągnie do łóżka i nie mam siły nic robić nie mówiąc już o pracy:( Tak bym chciała poczuć jakiś przeblysk poprawy by wiedzieć że tren stan jest tylko przejściowy i że to minie. A tak to mam taki zniekształcone postrzeganie i brak wiary w to że to minie:(

 

-- 02 maja 2016, 14:42 --

 

Powiedzcie mi czy takie leżenie w łóżku jest typowym objawem w tej chorobie czy każdy na to indywidualnie? Czuję wyrzuty sumienia że leżę i nic nie robię a jednocześnie brakuje mi siły i motywacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta dawka 15mg działa u mnie na sen bardzo ładne lecz niestety nie czuję działania na depresję i to mnie bardzo martwi. Ostatnio bardzo mnie ciągnie do łóżka i nie mam siły nic robić nie mówiąc już o pracy:( Tak bym chciała poczuć jakiś przeblysk poprawy by wiedzieć że tren stan jest tylko przejściowy i że to minie. A tak to mam taki zniekształcone postrzeganie i brak wiary w to że to minie:(

Podkręć stopniowo dawki leków do dawek maksymalnych, wtedy dostaniesz odpowiedź, czy leki są w twoim przypadku skuteczne.

Generalnie SSRI + NaSSA to bardzo skuteczne połączenie, skuteczniejsze jest tylko SNRI (wenlafaksyna) + NaSSA (mirtazapina). Jeśli paroksetyna nie daje rady, może warto wymienić ją właśnie na wenlafaksynę.

A tak na marginesie jestem entuzjastą STAR*D (z małymi modyfikacjami :P ):

 

http://www.nimh.nih.gov/funding/clinical-research/practical/stard/allmedicationlevels.shtml

 

Denko_BigTable.jpg

Ziffra_BigTable_2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ladywind, to znaczy,że psychotropy otumaniają a nie leczą ;)

 

Aktualnie czuje takie takie otumanienie i straszny brak wiary w lepsze jutro,ponieważ już trochę czasu minęło a ja nie odczuwam poprawy i mam ostatnio przykre myśli nad którymi jest mi ciężko zapanować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliscie tez tak ze po prawie 3 tyg. paro jest gorzej niz wczesniej? Nawet w drugim tyg. mialam wiecej energii pomimo skutkow ubocznych niz teraz. Spie cala noc a wstaje jakbym wogole nie spala, oczy opuchniete, jestem otumaniona i bez sil przez caly dzien. Nie funkcjonuje w ogole. Biore mala dawke 10mg a tak mnie powala. Czy to jeszcze skutki uboczne czy ten lek mi po prostu nie podchodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliscie tez tak ze po prawie 3 tyg. paro jest gorzej niz wczesniej? Nawet w drugim tyg. mialam wiecej energii pomimo skutkow ubocznych niz teraz. Spie cala noc a wstaje jakbym wogole nie spala, oczy opuchniete, jestem otumaniona i bez sil przez caly dzien. Nie funkcjonuje w ogole. Biore mala dawke 10mg a tak mnie powala. Czy to jeszcze skutki uboczne czy ten lek mi po prostu nie podchodzi?

 

Trudno powiedzieć bo bierzesz mala dawkę. Może to być skutek uboczny paro jak i samej choroby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirta dopiero od 30mg działa antydepresyjne. Niższe dawki to typowo nasenne.

Dawki p/depresyjne mirtazapiny zaczynają się od już od 15 mg. Wyższe dawki mogą działać bardziej pobudzającą. Dawki typowo nasenne to 7.5 - 15 mg.

Aczkolwiek często poprawa snu przy większych dawkach mirtazapiny wynika ze zwiększonego efektu p/depresyjnego, a tym samym poprawy snu.

 

Nie wiedzieć czemu polscy psychiatrzy upierają się na dawanie ludziom dawek nasennych rzędu 7,5-15mg, tymczasem jako porządny dopał działa w dawkach 30-45mg.

 

Niskie dawki mają praktycznie tylko działanie nasenne, zaś wyższe bardziej pobudzające. Ogólnie schemat wygląda tak: Rano bierzemy ssri/snri/, wieczorem np. 60mg miansy, albo 30 mirty. Idziemy lulu z powodu antagonizmu histaminy, a rano zaczynamy dzień z metabolitem miansy/mirty walącym w noradrenaline którą znów oczywiście łączymy z np. ssri/snri. Oczywiście to tak w teorii, bo jeden będzie się czuł jak młody bóg, inny jak ścierka do podłogi. No ale tak to już jest z tymi psychotropami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzieć czemu polscy psychiatrzy upierają się na dawanie ludziom dawek nasennych rzędu 7,5-15mg, tymczasem jako porządny dopał działa w dawkach 30-45mg.

Rozróżnijmy dwie kwestie: bezsenność wynikająca z depresji i bezsenność innego pochodzenia.

W tej pierwszej poprawa snu jest wynikiem działania przeciwdepresyjnego leku, w tej drugiej odwrotnie. W tej pierwszej stosuje się dawki przeciwdepresyjne (w przypadku mirtazapiny 30-45 mg), w tej drugiej dawki nasenne (7.5-15 mg). Użycie w tej pierwszej zbyt małych dawek może nie dać oczekiwanej odpowiedzi przeciwdepresyjnej i tym samym nie poprawić snu, w tej drugiej zbyt duże dawki mogą pogorszyć sen na skutek nadmiernej aktywizacji układu noradrenergicznego.

 

Za przykład podam siebie, po dodaniu 5 mg escytalopramu do 30 mg mirtazapiny znacznie poprawiło sen, mimo iż escytalopram sam z siebie zdecydowanie nie poprawia snu, wynikająca z poprawy nastroju. Rano wstaje rześki.

 

Osobiście uważam, że jednym z najlepszych leków przeciwdepresyjnych do leczenia bezsenności przewlekłej nie wynikającej z depresji jest trazodon. Wykazujący prawie "czyste" działanie blokujące rec. 5-HT2A i alfa-1. Uważam, że usypia lepiej niż NaSSA, mimo iż nie blokuje rec. H1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by znaczyło dlaczego nie mam poprawy w depresji skoro biorę tak mała dawkę która mnie tylko usypia:/

U mnie bezsenność wynika z depresji i nerwicy, na 15mg mirty przesypiam noc ale mmo z tego, kiedy nic się nie poprawia w samopoczuciu a czasem mam wrażenie że jest gorzej://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×