Skocz do zawartości
Nerwica.com

Kółko ateistyczne.


wiejskifilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Liber8,

nie o to mi chodziło, konflikty są i będą, chodziło mi raczej o to, że wiedza o świecie się zazębia.

 

jetodik, jasne że racja, mimo wczesnej godziny, mój umysł nie zatrybił o co biega, ciekawe dlaczego? :pirate::pirate:

Dzięki dostępowi do internetu coraz więcej ludzi patrzy na świat inaczej, nie podoba się to rabinom, imamom itd, którym samodzielne myślenie swoich wiernych jest nie na rękę.

PS

Najpewniej jest tak, że dalej wiemy 0% o wszechświecie, a może w ostatnich dekadach ta wiedza podskoczyła do 30%? zależy co brać pod wagę, co by powiedział Kopernik, gdyby pokazać mu zdjęcia z marsa w internecie? posądziłby ludzi XXI wiecznych o czary, imo tego nie przełknąłby nawet sam Galileusz, pewnie zrezygnowałby z szerzenia bzdur i podporządkował się kościołowi :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

YEAH. The power of internet.

 

Z tym porównaniem to chodziło też o jedną rzecz. Ktoś był ciekawy, czy dałoby się stworzyć maszynę, która by znała aktualny stan wszechświata i potrafiła dzięki wiedzy o jego prawach przewidzieć przyszłość. Ale dylemat był taki, że nawet gdyby pojedyncza informacja zajmowała tylko jeden atom to maszyna musiałaby być większa od samego wszechświata, tylko gdzie ją wstawić w takim razie. Trzeba by mieć inny wszechświat do tego, a wtedy to nie byłby wszechświat. To jest chyba podobny problem co w matematyce zbiór wszystkich zbiorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalebx3, ja nie byłem katolikiem nigdy.

przez chwilę myślałem, że jestem jakiś rok temu, ale ego mnie uświadomiła, że katolik to ktoś kto musi wyznawać doktryny katolickie bezwzględnie, a ja nie wierzę przykładowo (i nie wierzyłem bo zaraz ktoś wyskoczy, że jestem zmienny) w piekło/niebo czy w nieomylność papieża :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno,

no tak, możemy się zgodzić, że jest prosty, brzmi on:

 

należy postępować zawsze wedle takich reguł, co do których chcielibyśmy, aby były one stosowane przez każdego i zawsze

 

jakie to np. reguły?

przestępca ma takie:

yebać kurvy i frajerów, nie wolno iść na policje a tych co zgłoszą przestępstwo należy potępiać itd.

 

czyli wg imperatywu kategorycznego tak powinien też postępować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno,

 

imperatyw kategoryczny to już jest wgl troche dalsza kwestia, jest to zasada etyczna, jakiś drogowskaz postępowania, całkiem niegłupi muszę przyznać, ale mi chodziło bardziej o to na czym opierają samą etykę.

z czego wywodzą podstawowe normy, co jest dobre, co jest złe, co jest sprawiedliwe itd.

ten fundament etyczny, o to mi chodziło, a nie o regułe postępowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno,

no tak, możemy się zgodzić, że jest prosty, brzmi on:

 

należy postępować zawsze wedle takich reguł, co do których chcielibyśmy, aby były one stosowane przez każdego i zawsze

 

jakie to np. reguły?

przestępca ma takie:

yebać kurvy i frajerów, nie wolno iść na policje a tych co zgłoszą przestępstwo należy potępiać itd.

 

czyli wg imperatywu kategorycznego tak powinien też postępować?

Tzw. imperatyw kategoryczny jest znacznie bardziej zawiły niż się ludziom wydaje. Tutaj jest on w miarę prosto wytłumaczony: http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,1567.

Przykład, który podałeś, jest niemoralny z punktu widzenia etyki kantowskiej, ponieważ wynika z pobudek czysto egoistycznych. To nie jest obowiązek, lecz zwykły partykularny interes.

 

 

Moim postępowaniem kierują rozum (wiedza + sceptycyzm), intuicja, wrażliwość i pęd do wolności, zwłaszcza umysłowej. Nie uznaję moralności chrześcijańskiej/katolickiej, opartej głównie na zaprzeczeniu istnienia seksualności człowieka. Można wręcz rzec, że jestem satanistą, zwłaszcza że fascynuje mnie zmysłowość i pierwotność natury, w tym ludzkiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reynevan, Ty chyba lubisz ten serwis racjonalista, bo dużo wrzucasz z niego.

Wrzucam to, co uważam za adekwatne i ciekawe, a to, że akurat tak często z racjonalisty to kwestia tematyki portalu i jego dostępności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×