Skocz do zawartości
Nerwica.com

natręctwa na tle religijnym i skrupulatyzm


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nie są dla mnie denerwujące. To Ty się z nimi męczysz. Te emotikonki mają zwrócić uwagę na Twoje szczelne zamknięcie się na informacje z zewnątrz i brak sensu w niektórych Twoich działaniach, które niepotrzebnie powtarzasz, które nie sprzyjają Twojej równowadze i w które nie są wcale zalecane przez Kościół, a są neurotyczne.

Chodzisz do spowiedzi co tydzień - co absolutnie nie jest zalecane. Jednocześnie się żalisz, że nie powinno się od Ciebie wymagać rachunku sumienia.

A może najpierw spróbuj powalczyć ze swoim neutorycznym chodzeniem do spowiedzi, bo nikt od Ciebie nie wymaga rachunku sumienia co tydzień.

Piszesz, że w ogóle nie powinno się wymgać od Ciebie spowiedzi, a chodzisz do niej co chwila- gdzie tu sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótka spowiedź z czegoś, co się jasno zna, nie stanowi dla mnie zbyt dużego problemu. Ale ocenianie, co jest grzechem, czy trzeba chodzić do spowiedzi - na to nie czuję ochoty, "nie mam o tym pojęcia".

Dziś przed przebudzeniem miałem takie nieczyste myśli (związane z moimi nienormalnymi preferencjami seksualnymi) i doznania, że uważam, że spowiedź (przynajmniej w przypadku niezaburzonej osoby?) jest konieczna. Zgadzałem się na rozkosz seksualną, okazało się też, że miałem wytrysk czy polucję (to uciążliwe zjawisko). Może przez produkcję nasienia w organizmie pojawiły się "seksualne" sny (dziś to było coś "bardziej świadomego", przynajmniej z tego, co mi się wydaje)? Przy polucji nierzadko zdarza mi się doświadczenie rozkoszy seksualnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

take, to sama natura, nie Twoja wina. Nie mówił Ci nigdy tego spowiednik? Przyjemność seksualna nie jest grzechem jako taka, tylko jest zła, kiedy zaczynasz ją instrumentalnie wykorzystywać. Rano mężczyznom rośnie poziom testosteronu i potrzeby seksualne, poza tym jeśli nie realizujesz potrzeb seksualnych świadomie i je kontrolujesz, to się uaktywniają kiedy śpisz - bo wtedy ich nie możesz kontrolować, a natura się nie daje zbyć.

Nie wydaje mi się, żeby cokolwiek uzasadniało tak częstą spowiedź, to jest coś, jak ciągłe obsesyjne mycie rąk.

Czy żaden ksiądz Ci nie mówił, że za często chodzisz do spowiedzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dawniej mówiono mi na spowiedzi, że za często do niej chodzę, ale tego nie pamiętam, czy na pewno tak było.

Rachunek sumienia jawi się mojej naturze jako ZBĘDNE ZAWRACANIE GŁOWY, do którego nie mam motywacji. Uważa ona, że dla nikogo nie powinien być obowiązkiem, a dla kogoś takiego jak ja to powinien być nawet zakazany.

 

Dziś znowu miałem seksualne motywy we śnie, ale na szczęście nie było polucji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś po dłuższej przerwie od spowiedzi przygotowując się do niej, a mam problemy z pamięcią już dawno, zapisałem sobie grzechy na kartce, tak robię czasem gdy idę do lekarza by czegoś nie zapomnieć. Ksiądz zauważył że usiłuję czytać z kartki bo brakowało mi światła, ksiądz zapalił światło w konfesjonale i powiedział " nie czytaj grzechów z kartki, spal ją, a teraz powiedz co pamiętasz, Bogu nie chodzi o to by spowiadać Cię z rzeczy których nie pamiętasz tylko z gżechów które trapią twoją duszę i czujesz się do nich przywiązany, a gdy po spowiedzi Bóg Ci wybaczy, to jest prawdziwe uwolnienie z ciężaru jaki nosiłeś, Pan Jezus jest miłosierny i zna ludzkie ułomności ". Od tego czasu po rachunku sumienia i modlitwie o dobrą spowiedź, spowiadam się z tego co pamiętam i co moje sumienie gryzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

detektywmonk, ale nie chodzi mi o religię.

chodzi mi o to jakie masz poglądy, skąd wziął się świat (nie wystarczy powiedzieć Big Bang, ale że np. Big Bang to czysty przypadek stanowi odpowiedź, "nie wiem" też stanowi odpowiedź)

jaki jest sens życia, czy np. moralność jest jakoś ufundowana uniwersalnie czy jest tylko biologiczną podbudowa wsparta socjalizacją?

 

pytam bo często widzę wypowiadasz się w tematach światopoglądowych, negując katolicyzm, nie odsłaniając przy tym swoich kart ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" jeśli CELOWO i DOBROWOLNIE Pan niczego nie zataił, nie ma sensu do tego wracać."

 

http://www.spowiedz.pl/skrupuly005.htm

Dla mnie tych rzeczy było za dużo, jak na jedną spowiedź. "Nie mam siły" ogarniać tego. Spowiedź generalna to "wyraźnie za dużo, jak na mnie". Jak nie chciało mi się czegoś powiedzieć, bo za dużo tego wszystkiego było na jeden raz, i nie powiedziałem, to co wtedy? Takie osoby w ogóle powinny mieć limit, jeśli chodzi o liczbę grzechów wyznawanych podczas jednej spowiedzi, aby unikać skrupułów związanych z zatajeniem. Takie skomplikowane zadanie, jak spowiedź generalna, jest za trudnym zadaniem jak na mnie. Powiedzieć trzy grzechy księdzu osobno jest łatwiej, przygotować spowiedź z dużej ich ilości - dla mnie "koszmar"!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz Monka w co wierzy i czy wierzy w Wielki Wybuch... możliwe, że to się z czymś u Ciebie łączy, ale nie jest na temat. Oczywiście nie mogę nikomu zabronić pisać w jakimś wątku, ale takie dyskusje ciągną się przez wiele stron w innych wątkach, w co kto wierzy i dlaczego, ewolucja, Wielki Wybuch, a tu może ktoś by chciał znaleźć coś na temat natręctw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refren,nie gorączkuj się tak.Było pytanie,była odpowiedź.

 

detektywmonk, spokojnie tłumaczyłam, w tym co napisałam nie ma emocji i nerwów, więc słowo "gorączkować się" jest nieadekwatne.

 

Ale,ja pisałem nie do Ciebie,ale nie mam nic ,że zabrałaś głos.

 

Rozumiem, że pisałeś do innej refren/refrena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×