Skocz do zawartości
Nerwica.com

Oświecenie


Natla_Miness

Rekomendowane odpowiedzi

neon, nie mówimy tu o korzystaniu z pieniedzy, a o pogoni za luksusem, bo jak ktoś sobie kupuje luksusowy zegarek na każdy dzień roku i ponad 100 luksusowych samochodów to coś tu jest nie halo.

strasznie wywyższał jego wyznawcy chodzili w szmatach on w tym swoim stroju jak ze startreka, oni otwierali mu drzwi od auta, on ich nauczał o braku ego XD

 

i nie wrzucałbym ich wszystkich do jednego kotła, Jung to akurat przyzwoity myśliciel, nie sprzedaje lekkostrawnej papki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strasznie wywyższał jego wyznawcy chodzili w szmatach on w tym swoim stroju jak ze startreka

 

Haha, no Osho miał swój styl, który pasował bogatym z USA, dlatego kupowali mu resoraki. Ja nie wiem czy to jest egoizm, ja np. w autobusie potrafie ustąpić miejsca starszej osobie, czy osoba której zwolniłem miejsce jest egoistą bo z niejgo skorzystała? Dla nich Osho był autorytetem, często potrafił znaleźć rozwiązanie na ich problemy a że jego uczniowie bardzo często byli majętni todla nich taki samochód to nic. Osho sam mówił, że lepiej mu sie medytuje w samochodzie, niż by miał to robić na ośle :)

 

Myśle że umiejętnie bujał sie między jednym światem a drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomoc potrzebującym to coś zupełnie innego, niż sprzedawanie egzotycznej duchopapki wynudzonym bogaczom.

dlatego monapayne, ma całkowitą rację, że to jest popduchowość.

wszystko co robił to teatrzyk, mimika twarzy, ten taki sztuczny akcent z przeciągniętym es.

pompował sobie ego luksusami i pozycją guru, nabierając naiwnych, jego nauki nie mają żadnej spoistości, to frywolny zlepek różnych kolorowych idei.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osho miał to coś, chociaż za dużo w tym co gadał bzdetów. Widziałem filmy z nim na youtube, podoba mi sie to jego sssss na końcu zdań. Jego zwolennicy (swoją drogą często wykształceni) ludzie kupili mu Rolls Royce'y na każdy dzień tygodnia. Ludzie zarzucali mu potem, że jest z tego powodu nie dość święty jak na nauczyciela duchowego. Ja sobie myślę, że to wszystko jedno, bo kiedy masz tytuł prof. dr. Fizyki Teoretycznej nie ma znaczenia czy chodzisz w starych zdartych jeansach i jeździsz syrenką czy w garniturach od Armaniego i Ferarri, twojej kompetencji w temacie to w żaden sposób nie zaszkodzi. Więc jeśli komus już totalnie zwisają dobra materialne może jeździc nawet Laburgini, bo to dla niego wszystko jedno, kwestia wygody.

Mimo wszystko swego czasu kiedy czytywałem ksiązki dot. filozofii wchodu bardzo doceniałem jeden z rozdziałów "Psychologii ezoteryki" dotyczący przerwy pomiedzy myślami i medytacji. Zresztą medytacja jako taka sprowadza się do "przerw pomiędzy myślami" - czyli stanu, w którym jest świadomość, nie ma obiektu świadomości, to balsam na moją nerwicę, ciało sie rozluźnia, człowiek staje się bardziej trzeźwy.

 

Tolle jest nudny jak flaki z olejem, kupiłem kiedyś niepotrzebnie Nową Ziemię, mogę komus wysłac za cenę przesyłki. (słaba, naiwna, nic nie wnosi). "Potęga teraźniejszości" jako taka dawała radę, ale była tak samo nudna jak sam autor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neon,

jako charyzmatyczny guru stanął na czele organizacji piorącej ludziom mózgi i regulującej ich życie tak by guru czerpał korzyści. to nie było tak, że doznał oświecenia i nagle bogactwo zaczęło na niego spływać, to jest raczej klasyczny przykład sekty, której lider żeruje na swoich owieczkach.

zresztą wystarczy popatrzyć, jak on sie zachowuje, wg mnie bardzo sztucznie, aby utrzymywać aurę guru.

 

twierdził nawet, że duchowość nie jest dla biednych bo oni muszą się zajmować zarabianiem.

no pewnie, jego celem byli przecież bogaci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neon, wpada w ręce? nic im w ręce nie wpada, najpierw muszą sprzedać swój produkt, czytaj oświecenie.

ludzie żyją w szarówie i chcą tego, chcą w to wierzyć, więc jeśli taki samozwańczy guru przy użyciu charyzmy przekona, że on jest tym oświeconym i może zapewnić to cudowne oświecenie, oczywiście w taki sposób, że się przy tym wzbogaci, to już całkiem tracą umiejętność krytycznego myślenia i wykupują np. drogi abonament na najnowsze filmiki Tolle, które są takie same tematycznie jak te na youtube, albo kupują rolexa dla Osho, za te piękne iluzje które im wcisnął.

Oczywiście wrażenie cudowności wywołane iluzjami się z czasem zaciera, tak działa umysł, więc trzeba kolejną książkę wykupić, kolejny filmik obejrzeć, na kolejną drogą przemowę pojechać, to działa jak narkotyk i oczywiście Guru dobrze o tym wiedzą i napiszą kolejną książkę o tym samym, rozszerzą swoją sieć dystrybucji, wdrożą nowe technologie wstrzykiwania płatnych uzależniających bajeczek dorabiając się przy tym milionów.

 

 

Wejdź sobie np. na stronę Tolle przecież marketingiem aż tam bije po oczach, nic w ręce nie wpada, to jest działalnosc zarobkowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reynevan,

krytkowałem Tolle na jego facebook, ale zobaczyłem wpis osoby, która straciła swoich bliskich mówiący o tym, że te jego nauki pomogły odzyskać równowage czy jakoś tak.

od tamtego momentu jakoś już nie zamierzam otwierać ludziom oczu, jak im się to podoba niech sobie śnią swój piękny sen, zresztą i tak moje słowa się odbijały jak od ściany. Tutaj pisze tylko swoje zdanie.

 

Ja sobie wytyczyłem inną ścieżkę samorozwoju, uczyć się z przedmiotów ścisłych, języków, przydatnych umiejętności, trochę sportu, mniej komputera, oraz zagłębić się w filozofię Hegla bo to prawdziwy majstersztyk.

a żeby to wszystko zrealizować, potrzebuje silnej woli, niestety jestem uzależniony od komputera, jestem słaby, mam niską energię, dlatego zaczne od tego: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/250471/sila-woli-wykorzystaj-samokontrole-i-osiagaj-wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już przeczytałem to co miałem przeczytać jeśli chodzi o filozofie, teraz czasem oglądam interesująch ludzi na youtube,

moge polecić wam (angol) Stefana Moleneux'a

[videoyoutube=DcS-NglyU3M][/videoyoutube]

 

Swego czasu (dla sportu i sprawdzając swoje umiejęntości perswazji) nawracałem chrześcijan na ateizm, kiedy rozmawiając o wierze, bogu i jego braku z pewną osobą zapędziłem ją siłą argumentów na skraj załamania nerwowego przestałem to robić. Nie nawracam juz i nie przekonuję nikogo, chyba, że trafiam na podatny grunt. Niektórzy po prostu muszą w coś wierzyć, a burzenie ich nie wiadomo jak głupiej i naiwnej wiary to zbrodnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jetodik, Nie chce bronić tu mistyków,bo nie jednemu można coś zarzucić. Ja im korzystania z pieniędzy nie bronie. A słowa Osho, że duchowość nie jest dla biednych są jak najbardziej na miejscu, chociaz przeciez sa wyjatki od reguły. W mistyke wchodzą ludzie którzy sie zblazowali, czy ci którzy osiągneli prawie wszystko, ci co sie znudzili swiatem doczesnym. Biedny zazwyczaj naturalnie mysli o pieniadzach, jak on ma sie zajmowac duchowoscia,jak nie wie czy bedzie miał jutro co do gara włożyć. To nie są wcale głupie słowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem wątek, a teraz nie wiem co napisać. :-)

 

Żeby rozpoznać, który mędrzec ma rację, trzeba być mądrzejszym od tego mędrca. A wtedy to on już nie jest potrzebny. :P

 

A z tą spójnością to chyba problem jest taki, że nie jest ona możliwa. W świecie przyrody jest wielka różnorodność, czemu nie wśród świata poglądów.

 

PS. Od ego się nie ucieknie, ono tylko zmienia szaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby rozpoznać, który mędrzec ma rację, trzeba być mądrzejszym od tego mędrca. A wtedy to on już nie jest potrzebny. :P

jeśli nie wiesz, kto ma rację, zawsze pytaj rabinów. jeden rabin powie tak, a inny rabin powie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neon, dla mnie Osho mógłby poprosić swoich darczyńców aby te rolexy i ferrari rozdawali biednym, nie jemu. Żeby biedni tez mogli się cieszyc duchowością, jeżeli ich na to nie stać na co dzień. Nie wiąze tego z mistyka, tylko ze zwykłą przyzwoitością.

 

No chyba żartujesz. To prywatna decyzja Osho, co on z tymi pieniędzmy robił, a przecież ponoć bardzo wielu ludziom pomógł, czy to juz nie mówi o jego przyzwoitości? Ciekawy jestem co ty byś zrobiła z bryką za 200 tys, złotych gdyby ci ją dał, tyle by cie widziano :D . A jak oddałabyś ja bezdonmy, którzy najczesciej stracili swoje majatki czy zostali wyrzuceni z grona rodzinnego przez głupotę lub alkoholizm, to gratuluje, ale jestes głupiutka, ale to takie urocze, kotecku :D

 

Wiesz kiedy ty i inni by w niego uwierzyli? dopiero wtedy gdy dałby sie ukrzyżować, a nawet wtedy i nie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jestes głupiutka, ale to takie urocze, kotecku :D
Bez spoufalania się proszę, koteczkiem jestem, ale na pewno nie dla Ciebie. Do reszty się nie odniosę, bo Twoje tłumaczenie, że bogaci maja być jeszcze bogatsi, a biedni dalej biedni, nie potrzebuje komentarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Jezus tez był oswiecony. Albo w cudzyslowie.

 

Każda religia czy system wierzen jest w ta stronę. W stronę duchowości albo oswiecenia. Akurat nie jestem raczej chrzescijanka, ale myśle ze to pierwotnie może i była całkiem niezła religia. W sumie cała Europa się rozwinęła dzięki niej.

 

Jezus przynajmniej miał baranki a nie rolexy. I potrafił kogoś uzdrowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie cała Europa się rozwinęła dzięki niej.

taaa... zapewne dyskryminacja homo, kobiet, innych nacji, palenie na stosie niepokornych, zakazywanie czytania niewygodnej dla KK literatury i kolaboracja ze zbrodniarzami wojennymi (vide Pius XI i Hitler) przyczyniły się do rozwoju cywilizacji europejskiej Obraz21.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez spoufalania się proszę, koteczkiem jestem, ale na pewno nie dla Ciebie. Do reszty się nie odniosę, bo Twoje tłumaczenie, że bogaci maja być jeszcze bogatsi, a biedni dalej biedni, nie potrzebuje komentarza.

 

Gdzie ja napisałem ze bogaty ma byc bogatszy? hę, jakis problem z czytaniem ze zrozumieniem? tego uczą w gimazjach. dlatego równiez do reszty sie nie odniosę, bo nie wiem nawet do czego.kocico ty haha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×