Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

102 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      26
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Grabarz666 z jakiego artu pochodzi ten pierwszy rysunek?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25532701

 

http://www.cell.com/trends/cognitive-sciences/fulltext/S1364-6613(14)00237-X

 

Jak zapewne zauważyłeś autorzy proponują, że opóźnione działanie kliniczne SSRI i SNRI może wynikać (również) z początkowej redukcji transmisji glutaminergicznej. Niestety nie mam dostępu do pełnej publikacji więc szczegółów nie podam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666, dzieki za dojasnienie. Nie bylem pewien zaleznosci zwiekszenia dawki i czasu potrzebnego na zadzialanie.

Spoko ;)

Generalnie sprawa z SSRI wcale nie jest taka prosta jakby mogło to się wydawać.

Co prawda zwiększenie ilości serotoniny w przestrzeni synaptycznej następuję już po 1. tabletce SSRI, na skutek inhibicji SERT, ale działanie kliniczne obserwowane jest najwcześniej koło 2. tygodnia stosowania (przynajmniej dla escytalopramu) i wynika to właśnie z czasu potrzebnego na downregulację presynaptycznych autoreceptorów 5-HT1a (szczegóły w poście wyżej - po angielsku), aczkolwiek autorzy powyżej cytowanej publikacji sugerują również zaangażowanie układu glutaminergicznego w tą opóźnioną odpowiedź kliniczną SSRI.

 

-- 25 mar 2016, 11:44 --

 

Psychopharm, poniższy artykuł trochę rozjaśnia powiązanie układu serotonina-glutaminian (co prawda nie w odniesieniu do SSRI, ale jednak):

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2430669/pdf/CN-4-2-101.pdf

 

Ogólnie im więcej o tym czytam tym większe mam przekonanie, że wiem mniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyplątały sie zaburzenia lekowe z FS

biore zolofcik 5 tygodni.

na 50siatce nie czulem zadnej roznicy, po miesiacu przyjmowania leku przeszedlem na 100mg, dzisiaj po 5 tygodniach wzialem 150mg ;) rano wzialem te 150mg i caly dzien sie poce jestem pobudzony niemal drze (a moze to po mocnej kawie, normalnie nie pije - dzis wyjatkowo musialem wypic z 3 lyzeczek:D) takze skutki uboczne jak najbardziej daja osobie znac. z pozytywow to troszke juz mi sie lęki zmniejszyly :)

moje pytanie do Was czy nie za szybko przeszedlem na 150mg?

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyplątały sie zaburzenia lekowe z FS

biore zolofcik 5 tygodni.

na 50siatce nie czulem zadnej roznicy, po miesiacu przyjmowania leku przeszedlem na 100mg, dzisiaj po 5 tygodniach wzialem 150mg ;) rano wzialem te 150mg i caly dzien sie poce jestem pobudzony niemal drze (a moze to po mocnej kawie, normalnie nie pije - dzis wyjatkowo musialem wypic z 3 lyzeczek:D) takze skutki uboczne jak najbardziej daja osobie znac. z pozytywow to troszke juz mi sie lęki zmniejszyly :)

moje pytanie do Was czy nie za szybko przeszedlem na 150mg?

Pozdrawiam!

 

A Twój lekarz tak zalecił? Ja nie pamiętam jak zwiększałem dawkę setaloftu. Teraz przy esci to co 7 dni zwiększam dawkę o 5 mg. Pamiętam za to, że sam zapach kawy mnie odrzucał na setrze. Pogodnych Świąt :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zalecone zwiększać co tydzień 2x

Czyli tak:

12.5

25

50

100 podzielone na rano i wieczorem

Więc uważam, że dobrze zrobiłeś.

Pamiętaj, że maksymalna dawka to 200mg Daj mu jeszcze szanse na tych 150mg przez dwa, cztery tygodnie a gdy nie pomoże to należy go zmienić na inny lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz zalecil brac 100 do nastepnej wizyty (czyli jeszcze 2 tygodnie) jednak chcialbym zeby jak najszybciej przekonac sie o efektach dlatego zwiększyłem sobie dawke . Najgorsze jest ta niepewność czy sie polepszy czy nie , jak sobie poukladac zycie w zwiazku z tym...:(

 

-- 27 mar 2016, 21:48 --

 

BlueBP Escitil bralem miesiac i nie czulem zadnej roznicy wiec zrezygnowalem. Sertralina jest 2 w kolejce i efekty uboczne są, więc mam nadzieje że efekt oczekiwany też będzie. Są tutaj osoby którym sertra pomogła na lęki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz zalecil brac 100 do nastepnej wizyty (czyli jeszcze 2 tygodnie) jednak chcialbym zeby jak najszybciej przekonac sie o efektach dlatego zwiększyłem sobie dawke . Najgorsze jest ta niepewność czy sie polepszy czy nie , jak sobie poukladac zycie w zwiazku z tym...:(

 

-- 27 mar 2016, 21:48 --

 

BlueBP Escitil bralem miesiac i nie czulem zadnej roznicy wiec zrezygnowalem. Sertralina jest 2 w kolejce i efekty uboczne są, więc mam nadzieje że efekt oczekiwany też będzie. Są tutaj osoby którym sertra pomogła na lęki?

Na lęk powinna Ci chociaż trochę pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie lek super .Lecz odkąd go biorę mam non stop podwyższoną temperaturę ciała od 37,5-38.Infekcje wykluczone.

 

-- 28 mar 2016, 21:19 --

 

Lekarz zalecil brac 100 do nastepnej wizyty (czyli jeszcze 2 tygodnie) jednak chcialbym zeby jak najszybciej przekonac sie o efektach dlatego zwiększyłem sobie dawke . Najgorsze jest ta niepewność czy sie polepszy czy nie , jak sobie poukladac zycie w zwiazku z tym...:(

 

-- 27 mar 2016, 21:48 --

 

BlueBP Escitil bralem miesiac i nie czulem zadnej roznicy wiec zrezygnowalem. Sertralina jest 2 w kolejce i efekty uboczne są, więc mam nadzieje że efekt oczekiwany też będzie. Są tutaj osoby którym sertra pomogła na lęki?

Na lęk powinna Ci chociaż trochę pomóc.

Na lęki nie bardzo.Za to napęd super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie lek super .Lecz odkąd go biorę mam non stop podwyższoną temperaturę ciała od 37,5-38.Infekcje wykluczone.

 

-- 28 mar 2016, 21:19 --

 

Lekarz zalecil brac 100 do nastepnej wizyty (czyli jeszcze 2 tygodnie) jednak chcialbym zeby jak najszybciej przekonac sie o efektach dlatego zwiększyłem sobie dawke . Najgorsze jest ta niepewność czy sie polepszy czy nie , jak sobie poukladac zycie w zwiazku z tym...:(

 

-- 27 mar 2016, 21:48 --

 

BlueBP Escitil bralem miesiac i nie czulem zadnej roznicy wiec zrezygnowalem. Sertralina jest 2 w kolejce i efekty uboczne są, więc mam nadzieje że efekt oczekiwany też będzie. Są tutaj osoby którym sertra pomogła na lęki?

Na lęk powinna Ci chociaż trochę pomóc.

Na lęki nie bardzo.Za to napęd super.

U mnie było odwrotnie, no może bez słowa super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorota777 ja raczej nie potrzebuje dodatkowego napedu:) Zaczynam sie zastanawiac po kija lekarz mi to przepisal!

a czy jak pojde do lekarza i poprosze o recepte na benzo (bo ponoc dobre na lęki) to mi przepisze czy raczej bd robil problem? Dzieki za odpowiedz.

Próbowałeś Atarax ?lek jak dla mnie super.Psychiatra może i Ci przepisze .Ja brałam Afobam i było ok,Spróbuj najpierw Ataraxu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare lat temu ja bralem i bylo ok. Teraz ja biore juz poltora miesiaca i nie moge zwiekszyc dawki z 50mg. Czuc co prawda wiecej chceci do dzialania, ale poki co slabo dziala na lęki. Po jakim czasie odnotowywaliscie pierwsze pozytywne zmiany?

Pozdro i dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare lat temu ja bralem i bylo ok. Teraz ja biore juz poltora miesiaca i nie moge zwiekszyc dawki z 50mg. Czuc co prawda wiecej chceci do dzialania, ale poki co slabo dziala na lęki. Po jakim czasie odnotowywaliscie pierwsze pozytywne zmiany?

Pozdro i dzieki.

Nie napiszę dokładnie ale bardzo szybko aż byłam zdziwiona.Natomiast jak z 50 zwiększałam do 200 to tak jak bym nic nie dokładała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare lat temu ja bralem i bylo ok. Teraz ja biore juz poltora miesiaca i nie moge zwiekszyc dawki z 50mg. Czuc co prawda wiecej chceci do dzialania, ale poki co slabo dziala na lęki. Po jakim czasie odnotowywaliscie pierwsze pozytywne zmiany?

Pozdro i dzieki.

A dlaczego nie możesz zwiększyć??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare lat temu ja bralem i bylo ok. Teraz ja biore juz poltora miesiaca i nie moge zwiekszyc dawki z 50mg. Czuc co prawda wiecej chceci do dzialania, ale poki co slabo dziala na lęki. Po jakim czasie odnotowywaliscie pierwsze pozytywne zmiany?

Pozdro i dzieki.

Nie napiszę dokładnie ale bardzo szybko aż byłam zdziwiona.Natomiast jak z 50 zwiększałam do 200 to tak jak bym nic nie dokładała.

 

Tez slyszalem, ze szybko i dlatego sie dziwie ze biore male dawki poltora miesiaca a leki mam dosyc spore. Pewnie jak bralem kiedys choroba mogla byc w mniejszym stadium..// BTW moze za krotko czekalas. Istnieje teoria ze jak zwiekszasz dawke tez musisz odczekac dluzsza chwile.. Wiesz z lekami nic nie wiadomo (a moze raczej z dopasowaniem sie organizmu :D ) moze jakbym pobral kolejne poltora miesiaca to mialbym jakiejs efekty??

 

Zostalo mi jeszcze pare dni do wizyty u psch. i watpie raczej zeby z dnia na dzien cos zaskoczylo.. Bede staral sie przerzucic na escitalopram. Przynajmniej jak na dzien dzisiajszy, bo co dzien to mam inne plany. Duzo osob pisalo opinie, ze bardzo dobrze dziala, ale ze zamula itd przynajmniej u nas. Na innych forach z kolei bardzo zachwalali, rowniez pod tym wzgledem, ze dziala w miare dobrze pobudzajaco (glownie to zamulenie mnie zniechecalo..). Chyba coraz bardziej zaczne ufac w to, ze reakcja kazdej osoby na lek jest indywidualna i nie ma co sie negatywnie nastawiac, anie bez sensu napalac.

 

-- 31 mar 2016, 23:25 --

 

Pare lat temu ja bralem i bylo ok. Teraz ja biore juz poltora miesiaca i nie moge zwiekszyc dawki z 50mg. Czuc co prawda wiecej chceci do dzialania, ale poki co slabo dziala na lęki. Po jakim czasie odnotowywaliscie pierwsze pozytywne zmiany?

Pozdro i dzieki.

A dlaczego nie możesz zwiększyć??

 

Przalalamel sie zwiekszylem :D co za benadziejny dzien heheh myslalem ze w domu jest slabo, ale Pelna MOC POCZULEM jak wszedlem do marketu..

Dobrze, ze czesto przerabialem takie stany i wiem, ze to tylko chwilowy stan i z dnia na dzien wszystko moze sie odmienic. Postrzeganie siebie i swojej sytuacji zyciowej zalezy tylko od nastroju jaki mamy. Mam gdzies krzywe fazy tylko najgorsze jest to, np trzeba chodzic do pracy gdzie raz sie rznie kozaka a kiedy indziej siedzi cicho i nie odzywa sie do ludzi..

 

To chyba nie dla mnie (s.) i jak pisalem w poprzednim poscie sprobuje esci.

 

Dzieki za odpowiedzi i pozdro!! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę juz 2,5 miesiąca setre. 1 miesiąc 50 i 1,5 miesiąca 75. Od dwóch dni biorę 100 i są lekkie skutki uboczne, szybsze bicie serca, ucisk w klatce piersiowej,poty i ze spaniem trochę ciężej w nocy. Powiem tak, że leki mi obniżył o 70%, napewno jestem dużo spokojniejszy i ogarniam lepiej stres. Depresję myślę zredukował tez o około 70%, natomiast na fobie spoleczna prawie wogole u mnie nie zadziałał myślicie że zadziała jeszcze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×