Skocz do zawartości
Nerwica.com

Lęk przed badaniami lekarskimi


Normalny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem tu nowy, pozwolę sobie opisać swój problem.

 

Od gimnazjum mam lek przed badaniami lekarskimi, ta całą otoczką gabinetów medycznych itd, najgorzej jest gdy trzeba zbadać serce czy ciśnienie, to jest dla mnie najgorsze, zmierzenie mi ciśnienia graniczy z cudem, sam widok ciśnieniomierza doprowadza mnie do szybkiego bicia serca, nie ukrywam, że boje się że coś będzie mi dolegać, myślę, że też brakuje mi obycia z tym, czego unikam jak ognia, ale niestety po ukończeniu edukacji za niedługo pójdę do pierwszej pracy i co ja zrobię gdy pójdę na badania okresowe do medycyny pracy? nie byłem nigdy u psychologa, czy może warto pójść i dostałbym od niego jakieś zaświadczenie, że mam lęk przed takimi badaniami? (te obowiązkowe badania w kodeksie pracy to jest pozbawienie mnie decyzji o własnym zdrowiu, państwu nie powinno być nic do tego, czy jestem zdolny do pracy i czy chce pracować czy nie)

 

Była sytuacja parę lat temu na komisji wojskowej, że dostałem skierowanie na ekg serca do szpitala, myślałem, że nie przeżyje tego, a iść trzeba było, wiadomo jak to wojsko... To był jedyny moment w historii u lekarzy, że opanowałem się i rozluźniłem, bo trafiłem na taką sympatyczną Panią pielęgniarkę, że położyła mnie rozmawiała ze mną i nawet nie wiedziałem kiedy poszło...

 

Co byście mi doradzili?

 

Parę lat temu również zmarli mi rodzice i od 2-3 lat od kiedy dostałem pismo ze skarbówki (nie rozliczyłem się, bo myślałem, że ZUS mnie rozliczy) o wszczęciu postępowania (zakończyło się tym, że oddałem pit później i było w porządku) mam tez takie obawy, boje się, że dostane jakieś hiobowe wieści z urzędu, sądu, czy policji... wiadomo brakuje mi wsparcia rodziców, mam dopiero 25 lat a już ich nie mam.

 

Czytając ten cały tekst co byście mi doradzili? psycholog?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psycholog na pewno nie zaszkodzi. Zaświadczenie może i Ci wystawi, ale na pewno nie wcześniej niż po kilku wizytach, rozmowach, może testach. Zależy od konkretnego psychologa.

Ale do pracy nie radziłabym Ci zanosić takiego zaświadczenia, bo mogą nie chcieć zatrudnić kogoś, kto się leczy na głowę, ma zaburzenia psychiczne itp.

 

A co do tego, co znalazłeś w kodeksie, to nie do końca masz rację. Jeśli nie nadajesz się do pracy, do której zostaniesz przyjęty i coś Ci się stanie, to Twój pracodawca będzie mieć spore kłopoty. Poza tym to nie od niego zależy, takie jest prawo, że musisz iść na badania kontrolne, okresowe, to nie jest zachcianka pracodawcy. On też wolałby Ciebie tam nie posyłać, bo on za to płaci. No i musi być pewność, że nie chorujesz na coś, przez co stanowiłbyś zagrożenie dla innych pracowników, szkodził efektywności i jakości pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wyżej, że to wina państwa, które ingeruje w relacje między mną a potencjalnym pracodawcom, pracodawca ma prawo wymagać badań, ale co obchodzi to państwo np, że nie moge dźwigać? skoro moge to samo robić w domu? w niemczech nie ma żadnych badań okresowych po za pracownikami publicznymi i nie mają z tym problemu.

 

ale do konkretów.

 

Co jeżeli na badaniu okresowym będę miał wysokie ciśnienie i serce będzie biło mi jak szalone? lekarz mnie nie dopuści do pracy? to co mam robić, siedzieć i jeszcze bardziej pogrążyć swoje nerwy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka praca. Jeśli miałbyś być zawodowym pilotem to zapewne nie zostałbyś dopuszczony do pracy. Do roboty biurowej, czy na kasie w sklepie raczej nie będzie przeciwwskazań. Możesz powiedzieć lekarce, że bardzo stresuje Cię mierzenie ciśnienia, że cierpisz na "nadciśnienie białego fartucha". Również mam ten problem, gdy sam mierzyłem ciśnienie - zawsze było w normie. W momencie pójścia do lekarza od razu podskakiwało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×