Skocz do zawartości
Nerwica.com

SSRI-temat ogólny


BirdyNamNam

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio psychiatra u którego byłem poinformował mnie, ze wyszedł nowy super SSRI, który praktycznie nie ma skutków ubocznych. Powiedział, że nie jest on refundowany i kosztuje 170 zł. Ktoś coś słyszał? Niestety nie zapamiętałem nazwy tego leku.

 

Wortioksetyna (Brintellix) nie jest SSRI tylko inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny(SRI) oraz częściowym agonistą receptora serotoninowego 5-HT1a/b, antagonistą receptorów serotoninowych 5-HT1d, 5-HT3a, 5-HT7 i Beta1-adrenergicznego (skutki uboczne...). Drugiej literki 'S' na początku akronimu ,oznaczającej "selectivity" być nie może, bo lek posiada więcej punktów uchwytu niż tylko blokada wychwytu zwr. 5-HT, więc nie jest selektywny sensu stricto. Właściwie to marketingowcy z H.L. okrzyknęli go hucznie jako modulator i stymulator przekaźnictwa serotoninergicznego (w skrócie SMS).

 

Podsumowanie opracowania IPIN, Klinika Psychiatrii Dorosłych, II Katedra Chorób Układu Nerwowego, Uniwersytet Medyczny, Łodź:

Wortioksetyna jest nowym lekiem przeciwdepresyjnym o wielofunkcyjnym mechanizmie działania, który obejmuje hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, agonizm wobec receptorów 5-HT1A i 5-HT1B oraz antagonizm wobec receptorów 5-HT3A i 5-HT7. Wyniki badań klinicznych potwierdzają jej skuteczność przeciwdepresyjną, zaś profil działań ubocznych ma być lepszy niż dla duloksetyny oraz wenlafaksyny. Jednakże, w dwóch dość dużych badaniach (obejmujących łącznie ponad 1200 pacjentów) nie wykazano przewagi wortioksetyny nad placebo, podczas gdy różnicę taką stwierdzono dla duloksetyny. Ponadto, w jednym z tych badań duloksetyna rzadziej niż wortioksetyna powodowała zaburzenia seksualne. Być może wynika to z faktu, że niskie dawki leku (takie jak stosowane w tych badaniach –2,5 mg i 5 mg) nie wywierają wystarczająco silnego działania przeciwdepresyjnego. Z drugiej strony, w innych badaniach potwierdzono przewagę wortioksetyny w dawce 5 mg nad placebo. Wyniki badań nad jej skutecznością w leczeniu zaburzenia lękowego uogólnionego nie są jednoznaczne. W jednym z dwóch badań (dość podobnych metodologicznie) stwierdzono przewagę nad placebo, której nie udało się wykazać drugiej grupie badaczy. Profil bezpieczeństwa wortioksetyny jest zbliżony do typowego dla innych leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI. Dostępne dane kliniczne nie wskazują jednak, aby lek ten przewyższał skutecznością stosowane obecnie leki przeciwdepresyjne. Ponadto, wortioksetyna nie była badana w badaniach klinicznych trwających ponad 20 tygodni (tylko jedno badanie trwające dłużej), dlatego też nie dysponujemy mocnymi danymi potwierdzającymi skuteczność i bezpieczeństwo tego leku w długoterminowym leczeniu.

 

Wortioksetyna nie wykazała skuteczności przewyższającej placebo w leczeniu GAD (zespół lęku uogólnionego):

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22901736

http://www.ecardiologynews.com/fileadmin/content_pdf/cpn/archive_pdf/vol37iss12/70441_main.pdf

 

Brak skuteczności dawek 2,5mg oraz 5mg w leczeniu zaburzeń depresyjnych:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23252878

 

Brak skuteczności dawki 5mg:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22963932

 

Brak skuteczności w leczeniu lęków w dawkach 2,5-10mg:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24424707

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24341301

 

Dwa poprzednie leki tej firmy (citalopram, escitalopram) nie są do dziś refundowane. Wortioksetyna też nie będzie. Argumenty podejrzewam będą mniej więcej takie "lek nie wprowadza nowej jakości, nie ma dowodów wskazujących na jego przewagę nad innymi obecnie stosowanymi lekami przeciwdepresyjnymi, nie jest bezpieczniejszy, nie ma mniej skutków ubocznych, nie istnieją podstawy, aby finansować go ze środków publicznych". Wniosek refundacyjny zginie w trybach maszyny urzędniczej śmiercią tragiczną.

 

Sam oceń czy warto wydać blisko 2 bańki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bardziej cenie klasyczne leki przeciwdepresyjne aniżeli tzw. nowoczesne z kilku powodów: są przez dziesiątki lat stosowane i ich skuteczność jest potwierdzona podobnie jak długofalowe potencjalne objawy niepożądane (skoro nadal są one sprzedawane np.amitryptylina,trazodon czy klomipramina) świadczy to o tym że ich skuteczność przeciwdepresyjna jest potwierdzona w praktyce.Tzw. nowoczesne leki przeciwdepresyjne są w obiegu od kilku lat-stąð ich długoterminowa skuteczność jest potwierdzana jedynie na papierze firm farmaceutycznych które te leki zaprojektowały,niewiele też wiadomo o długotewrminowych objawach nieporządanych ( jak np. możliwość trwałego wystąpienia Zespołu PSSD po farmakoterapii SSRI).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy SSRI mają jakiś wpływ na działanie antyhistaminowe pozostałych leków? Brałem paroksetynę i kiedy zacząłem brać olanzapinę, to ta wcale mnie nie zamulała, a kilka lat temu, ten lek ścinał mnie z nóg po kilkunastu minutach. Nawet nie odczuwam działania antyhistaminowego chlorprotiksenu, a normalnie powinno mnie ściąć i zatkać nos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olanzapina nie ma zbyt silnego działania antyhistaminowego. Uspokaja poprzez blokade dopaminy (przy wiekszych dawkach mozna dostac akatyzji) i działa przeciwlękowo przez znaczną blokadę receptora 5-ht2A (tak samo jak hydroksyzyna). Co innego mirtazapina - ta w dawkach do 15 mg ma jakby wyłącznie efekt nasenny - antyhistaminowy (H1) bo w większych dawakch następuje uwalnianie noradrenaliny i dopaminy i efekt uspokajający antyhistaminowy jest równoważony zwiększonym uwalnianiem dopaminy i noradrenaliny - podobnie mianseryna.

 

SSRI to stymulanty - pobudzają. TLPD jak anafranil to depresanty - wyciszają.

 

Ja zauważyłęm żę na citalopramie olanzapina słabiej działała uspokajająco. A jak pobrałem SSRI kilka tygodni to mnie tak nakręciły że nawet końskie dawki hydroxyzyny (jak na mnie) nie radziły sobie z uśpieniem mnie - choć tu bezsennośc mogła także wynikać z odstawienia nagle wenlafaksyny którą brałęm 2 tygodnie. To częsty objaw odstawienny przy wenlafaksynie - kłopoty z zaśnięciem. Ja po kuracji citalem a potem bo zmianie na wenle a potem zmianie na fevarin przez tydzien spalem tylko po 3 h na dobe mimo że bralem hydroksyzyne. Po odstawieniu wszlekich leków juz malutkie dawki hydroksyzyny wspaniale mnie usypiały i wydłużały sen a i łapałem drzemki w ciągu dnia. Jestem zły na lekarzy debili co przez nieroztropne nagłe zmiany leków wywołują u pacjenta objawy odstawienne których można uniknąć gdyby choć troche znać się na psychiatri i lekach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sebo001, TLPD sa stare i maja mnostwo ubokow (suchosc w ustach, zaparcia, kardiotoksycznosc), co jest glownym powodem rezygnacji z tych srodkow. SSRI w teorii maja je o wiele mniejsze poprzez wieksza selektywnosc (chociaz nie wiedziec czemu malo kto wspomina o apatii, anhedonii i PSSD). Duzym plusem na rzecz TLPD moze tutaj byc czas (badania mowia juz o zauwazalnych efektach przy 3 tyg, ale to zawsze zalezy od osoby), jaki potrzebuja by zaczac dzialac w porownaniu do SSRI (tutaj fluoksetyna jest rekordzista, ktora moze potrzebowac nawet 3ch miesiecy).

 

Zas pozostale leki moga miec inne mankamenty. Reboksetyna wykazuje niska skutecznosc, powodujac przy tym duze skutki uboczne i zwiekszenie lęku (a to jest dosc czesty objaw przy depresji, mozna pod to podpiac rowniez NDRI jak bupropion). Koszt tego leku tez nie przemawia na jego plus. Tianeptyna przez wiele osob jest uwazana za delikatny lek, ktory raczej nie ma wiekszej sily przy wiekszej depresji (aczkolwiek co do sensownosci tego sie nie wypowiem). Pozostaja jeszcze IMAO, przy ktorych nalezy uwazac na wzrost tyraminy (lub tez na niewiedze lekarzy, jak np. w przypadku moklobemidu, przy ktorym nie trzeba), atypowe neuroleptyki w niskich dawkach (ktore to raz, ze powoduja tolerancje, dwa, ze sa zle kojarzone, bo sa neuroleptykami) i leki NaSSa (tu zas duzym minusem jest przybieranie na wadze, za to skutecznosc jest porownywalna do SSRI i dzialaja szybciej). Trazodon jest dosc slabym antydepresantem. Kolejnosc przypadkowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anhedonia, apatia i zerowe libido były u mnie pierwszymi objawami choroby, stąd moja obawa, że SSRI jeszcze poglębią ten stan. Stosuję mianseryne przeszło i nie dostrzegam jej skuteczności na depresję czy nerwicę a zwłaszcza na nerwicę. Podobnie sprawa się ma z ketrelem, choć oba ułatwiają zasypianie. Żałuję, że nie zapytałem dzisiaj lekarza o leki nowej generacji, zawsze zapomnę o coś zapytać.

 

btw. na co stosujesz piracetam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sebo001, teoretycznie ma mi podnosic koncentracje i poprawic pamiec, aczkolwiek tego nie zauwazam. Wg badan piracetam obniza poziom serotoniny i to jest moj glowny cel w tym leku. Pogorszenie moich objawow (takich jak Twoje) nastapilo po SSRI, zatem to dosc logiczne rozwiazanie. Dopiero pierwszy miesiac za mna, po drugim bede juz moze w stanie stwierdzic, czy byl sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sebo001, z TLPD stosowalem tylko klomipramine (anafranil) i przymierzam sie do amitryptyliny. Klomipramina jest bardzo silna serotoninowo i przez to czulem sie naprawde kiepsko na tym leku. Amitryptylina jest o wiele slabsza wzgledem SERT (Ki = 43nM), za to plusem jest jego antagonizm 5-ht2c oraz blokada receptorow muskarynowych (ktore to powoduja uboki, ale zwiekszaja poziom dopaminy). Jezeli ami nie wypali, to raczej nie predko wroce do TLPD.

 

Pirybedyl stosuje glownie by obnizyc poziom prolaktyny, aczkolwiek w moim typie depresji moze sie sprawdzic (apatia, anhedonia, problemy z libido). Niestety, ale nie czuje jego dzialania (moge tylko strzelac, ze to przez tak wysoka prolaktyne - ponad dwukrotna norma)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sebo001, nie tyle obawiam, co wiem, ze tak sie stanie. Moze sertralina bylaby neutralna (nie wytrzymalem na niej pelnego okresu, ze wzgledu na obawe przed pogorszeniem sie objawow), ale po co mi neutralnosc (i to niepewna)? U mnie o wiele lepiej dzialaja dopaminergiki (najlepiej do tej pory zareagowalem na bupropion, aczkolwiek slaby efekt i drogi lek, fajnie by bylo metylofenidatu sprobowac). Gdybym ja wciaz sie sluchal lekarzy, to juz dawno bym sobie cos zrobil, bo do tego by mnie doprowadzili. Spotkalem sie juz z naprawde wieloma psychiatrami i ani jeden nie wykazal sie jakakolwiek wiedza, a jedynie z jakims glupim kompleksem wyzszosci i kompletnym brakiem zainteresowania wzgledem tematu, ktorym sie zajmuja. Juz nie wspomne nawet o durnotach, ktore od nich slyszalem. Od pewnego czasu sam sobie dobieram leki, na tyle na ile moge (nie kazdy lek latwo jest dostac) i wychodze na tym lepiej (co najmniej nie miewam np. zadnych skutkow ubocznych czy pogorszen objawow, poki co zadnej remisji nie mialem).

 

Juz nie porownujac internetowego wacka w doswiadczeniach z lekarzami, wystarczy spojrzec jak wygladaja przecietne studia i nauka po nich. Studia byle zaliczyc (lub na sciagach), a pozniej tyle, co w trakcie pracy sie nauczy czlowiek. Medycyna nie jest wcale lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od 3 dni biorę Fevarin i czuję że kompletnie zanikła mi zdolnosć do udawania entuzjazmu i chęci do pracy/życia przed innymi. Do tej pory umiałem fałszować "prawdziwy uśmiech" a teraz już nie. Do tego dochodzą kłopoty z komunikacją (wysławianie się kuleje) Czy to minie po jakimś czasie? Ile trzeba się przemęczyc w takim stanie? Mam też metylofenidat, niestety sam powoduje bardzo silne lęki i zaburzenia ze strony układu pokarmowego i to czasem na dwa fronty (tak wiem że ssri też, ale odpukać póki co u mnie jest ok).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×