Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

szaraczek, przyznaję, że jestem troszkę przerażona Sertraliną, gdyż na żadnym wcześniejszym leku (Escitalopramum, Fevarin oraz Paroksetyna) nie czułam takiego rozdrażnienia ani agresji. Przez miesiąc brałam 100mg sertraliny, aktualnie tydzień 75mg i ciągle bez zmian. Efekty uboczne jak były, tak są. Ciężka jest dla mnie myśl, że zrezygnowałam z Paroksetyny przy której miałam długą remisję... Mam też objawy niedoboru magnezu, więc mam nadzieję, że suplementacja i lek do końca roku zaczną wykazywać pozytywne działanie.

 

Nawet mnie nie załamuj, ja dopiero zacząłem dzisiaj 4 dzień biorę, może poproś lekarza o lek dodatkowy np: mirta/miansa, bądz trazadon!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziom1623 Jak zaczęłam brać dawkę 50mg (w lutym) nic takiego się nie działo. W czerwcu miesiąc musiałam brać leki moczopędne, w sierpniu zaczęły mi wypadać włosy oraz zaczęłam tracić na wadze. Następnie dostałam lęków. Lekarka zwiększyła mi dawkę na 100mg, ponieważ myśli kierowały, że to z nerwicy, lecz teraz się dowiedziałam, że wypłukałam witaminy z organizmu. Cały czas drga mi powieka. Dlatego bardzo ważna jest suplementacja -> zwłaszcza magnezu. Niedobory są okropne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawie na pewno od leku. Drżenie mięśni miałem na moklobemidzie i sertralinie właśnie. Na paroksetynie tego nie było. Smieszne uczucie jak nagle na plecach miesien sam zaczyna chodzic albo w rece.

 

Nigdy nie miałem drżeń mięśniowych ani na moklobemidzie(600mg/d) ani nie mam na sertralinie(200mg/d). Drżenia mięśni albo jak kto woli zrywania- mioklonie zdarzają się normalnie, w warunkach fizjologicznych. Pod wpływem zmęczenia, stresu, wysiłku fizycznego, ale też nadużywania kofeiny itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziom1623 Jak zaczęłam brać dawkę 50mg (w lutym) nic takiego się nie działo. W czerwcu miesiąc musiałam brać leki moczopędne, w sierpniu zaczęły mi wypadać włosy oraz zaczęłam tracić na wadze. Następnie dostałam lęków. Lekarka zwiększyła mi dawkę na 100mg, ponieważ myśli kierowały, że to z nerwicy, lecz teraz się dowiedziałam, że wypłukałam witaminy z organizmu. Cały czas drga mi powieka. Dlatego bardzo ważna jest suplementacja -> zwłaszcza magnezu. Niedobory są okropne.

 

Witaminy, to nie mikroelementy. Diuretyki w zależności od grupy mogą, owszem , spowodować hipokaliemię (albo hiper- ), hipomagnezemię czy hipochloremię, ale hipowitaminozy, czy wręcz awitaminozy raczej nie. Zanim zaczęłaś suplementację miałaś robiony jonogram i oznaczany magnez w surowicy krwi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam to mój pierwszy post na tym ,mam pytanie do osob ktore zazywaja sertraline albo maja jakies wieksze pojecie o lekach a wiec od 3lat przyjmuje sertraline,1,5 roku jestem na dawce 150mg na objawy fobii społecznej ale wydaje mi sie ze ta dawka leku przestała dawac terapeutyczny efekt , praktycznie siedze tylko w domu przed koomputerem albo spie nigdzie nie wychodze prawie przez moje coraz mniejsze chęci na cokolwiek stracilem prace i jak juz wspominalem 5miesiecy nie wychodze z domu i teraz czy zwiększenie dawki leku pomogło by na to bym stał sie bardziej aktywny czy tez zostaje mi juz tylko konsultacja z psychiatra i zmiana leku na inny nadmienie tez że przez ten okres siedzenia w domu starałem sie jakoś zaktywizowac poprzez cwiczenia ale moje mieśnie odmawiaja mi posłuszenstwa i non stop ratuje sie teraz tez kawą bo tak nie wiem czy bym napisał nawet ten post i chciałbym doodać ze kiedy pierwszy raz sertralina zatrybiła to troche własnie tak jakbym wyszedł z "autyzmu" zaczełem rozumieć w końcu świat , prosze o jakas odpowiedz. pozdrawiam

MrPsychoPL, Czasem jest też tak, że lek cały czas działa a nam się wydaje, że jego siła działania osłabła lub przestał działać bo przyzwyczailiśmy się już do jego działania. Jednakże podobno może być też tak jak piszesz - że po czasie lek przestał działać. Chociaż ja nigdy nie spotkałem się u siebie z czymś takim. Jeśli u mnie lek już zaskoczy to działa przez cały czas. Natomiast kiedy odstawiłem kiedyś wenlafaksynę i powróciłem do niej po kilku miesiącach przerwy, to wtedy już nie zaskoczyła. Nie wiem - być może była to kwestia tego, że w czasie drugiej kuracji nią stosowałem ją pod inną nazwą (w czasie pierwszej kuracji był to Jarvis, a w czasie drugiej - Prefaxine) leku generycznego, a ponoć mogą się one trochę różnić w działaniu pomimo tej samej substancji czynnej. I wtedy rzeczywiście muszę przyznać, że tak jak za pierwszym razem wenlafaksyna postawiła mnie do pionu, tak za drugim - czułem się jakbym łykał jakieś cukierki. Dlatego też teraz - nauczony poprzednim doświadczeniem - nie zamierzam odstawiać sertraliny. Na nerwicę i fobię społeczną sprawuje się właściwie bez zarzutów. Jedynie w kwestii depresji chyba troszkę ustępuje wenlafaksynie (kiedy ta działała), ale to takie niuanse tylko ;)

Odnośnie Twoich wątpliwości. W sumie - tak jak piszesz - są dwa wyjścia. Albo Twój lekarz zaleci zwiększenie dawki sertraliny, albo też zmieni lek na inny. Gdyby zmienił na inny, to obstawiam, że dostaniesz albo wenlafaksynę albo paroksetynę. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to w takim razie nie wiem co to ;d co jakiś czas łykam magnez i potas profilaktycznie bo podobno w nerwicy łatwo o ubytki zwłaszcza potasu.

 

-- 27 paź 2015, 22:51 --

 

Szaraczek a tak z ciekawości. Miałeś jakieś uboki na wenlafaksynie? Niektórzy pisali, że straszny syf - wypadanie włosów, tycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziom1623, Nie. Przynajmniej ja żadnych nie zauważałem. Pamiętam tylko, że była wtedy zima kiedy działał ten lek na mnie i przy dość sporych mrozach było mi przyjemnie ciepło, ale nie pociłem się jakoś nadmiernie przy tym, jedynie trochę bardziej. Więc w sumie były to skutki uboczne, ale nie było to jakoś bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Te ciepło - wręcz powiedziałbym - że było przyjemne. Nie wyobrażam sobie tego co by było latem w czasie upałów. Ale nawet gdyby było mi piekielnie gorąco, że nie mógłbym wytrzymać i lało by się ze mnie strumieniami to za tak spektakularne działanie leku, nie byłoby to żadnym minusem dla mnie. Brałem wtedy wenlafaksynę w postaci leku Jarvis (był dość drogi, teraz chyba jest już niedostępny w Polsce). Za minus mogę uznać jedynie bardzo powolne i niezauważalne rozkręcanie się leku. Przez długi czas miałem wrażenie, że nic się nie zmienia na plus, ale później ruszyło i było błogo. Wszystkie objawy jak ręką odjął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też sertra nakręcała i powodowała czasami nieprzyjemne pobudzenie + lęki, a paro wręcz przeciwnie - większe uspokojenie i mniejszy lęk. Ale rzeczywiście reakcja na dany lek może się dużo różnić między osobami.

 

ziom1623 ja Ci mogę napisać coś o ubokach na wenli w porównaniu do SSRI - ja mam przyspieszoną akcję serca, większą potliwość, czasami boli mnie głowa, mam też chwilowe uderzenia gorąca, takie typowe noradrenalinowe uboki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym nakręcaniem na sertralinie ? Czy ona rzeczywiście jakoś pobudza tak, że człowiek nie może usiedzieć w miejscu ? Chciałbym podejść do tego leku lub ewentualnie do wenlafaksyny, ale trochę mnie przeraża to pobudzenie o którym mówicie. Czy to nie jest tak po prostu, ze człowiek na tym leku ma większe chęci do działania, a nie tak, że wykazuje jakąś nadpobudliwość ruchową?

Jak ze snem na tym leku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym nakręcaniem na sertralinie ? Czy ona rzeczywiście jakoś pobudza tak, że człowiek nie może usiedzieć w miejscu ? Chciałbym podejść do tego leku lub ewentualnie do wenlafaksyny, ale trochę mnie przeraża to pobudzenie o którym mówicie. Czy to nie jest tak po prostu, ze człowiek na tym leku ma większe chęci do działania, a nie tak, że wykazuje jakąś nadpobudliwość ruchową?

Jak ze snem na tym leku ?

 

Pobudzenie nie u każdego występuje, ale takie roztrzęsienie jest możliwe, ale równie dobrze może występować u kogoś sennośc, trudne do przewidzenia, jedno jest pewne sertralina oddziaływuje na dopamine i troche na noradrenaline - pośrednio, tak więc

pobudzenie oczywiście może wystąpić, aczkolwiek nie zawsze tak jest, najlepiej przez kilka tygodni brania leku, pobrać benzo

i wejść na lajcie na dany lek. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to jest takie negatywne pobudzenie, że się trzęsę ze strachu i latam z kąta w kąt czy po prostu nabiera człowiek ochoty do działania ?

Dopamina to chyba jeden z tych hormonów dzięki, któremu czujemy się lepiej więc nie powinien chyba rozdrażniać?

 

Kurczę, jutro chcę iść do lekarza, odstawić paro bo uboki mnie wykańczają i rozważam właśnie sertralinę. Przecież benzo uzależniają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to jest takie negatywne pobudzenie, że się trzęsę ze strachu i latam z kąta w kąt czy po prostu nabiera człowiek ochoty do działania ?

Dopamina to chyba jeden z tych hormonów dzięki, któremu czujemy się lepiej więc nie powinien chyba rozdrażniać?

 

Kurczę, jutro chcę iść do lekarza, odstawić paro bo uboki mnie wykańczają i rozważam właśnie sertralinę. Przecież benzo uzależniają...

 

Na początku może występować pobudzenie, trudno powiedzieć jak będzie u ciebie na początku pewnie będzi to akatyzja, wpisz w wyszukiwarke :szukam:

 

Co do benzo, to można je stosować kilka tygodni, bez rozwoju uzależninienia, więc nie widzę żadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja dorzucę swoje trzy grosze, jako ze zażywam sertre juz prawie 2 miesiące, w tym ponad miesiąc wieksza dawka 50 mg. Zaczelam normalnie funkcjonować po jakichś 4 tygodniach od wzięcia większe dawki. Paulina - akatyzja przeszla, ale byla nieznosna. Nie wiem czy to ten magnez, o ktorym Ci pisałam mi pomógł, ale po rozpoczęciu jego suplementacji akatyzja przeszla w przeciągu kilku dni. Mam wiecej radości, luzu w sobie, nie martwię i nie przejmuje się juz wszystkim. Mam do wszystkiego więcej energii. Może to komuś pomoże, bo ja tak jak szaraczek dlugo meczylam się ze skutkami ubocznymi, jakiś miesiąc plus potem ta akatyzja.

 

Jedyne co mi teraz doskwiera to problemy jelitowe i nie wiem czy obarczać tym lek czy to np. Jelito drażliwe albo dieta. Fakt, ze dietę mam specyficzna, bo wczesniej cierpialam na bole żołądka - pewnie tez efekt nerwicy - imoja dieta jest ubogo-blonnikowa.

 

Szaraczek czy Ty przy tych skutkach ubocznych miałeś problemy jelitowe? Zastanawiam się czy to lek, bo w końcu wpływa na neuroprzekazniki, a jak wiadomo maja one wpływ na perystaltyke jelit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliście te problemy jelitowe tylko na początku czy później też? Ja mam z tym duże problemy, leczę się u gastrologa. Jeśli by wystąpiło nasilenie objawów u mnie to by było kiepsko. :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szaraczek, dzieki za info. Czyli to może być jednak działanie leku. Pomodyfikuje jeszcze moja dietę i zobaczę jak będzie.

 

No u mnie niestety są właśnie te problemy jelitowe, na samym poczatku to jak większość: Mdlosci i uczucie jak przy zatruciu. Ale to minelo i teraz jedynie jakas zła motoryka jelit. Ale nie mam 100% pewności, ze to od leku, choc jakoś dziwnie to się w czasie zbiega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×