Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Martiszon ja nie robię żadnej przerwy biorąc paro na drugi dzień przechodzę na rexetin bo to ta sama grupa.Tak jak Dark napisał :)

 

Powodzenia życzę:)

 

Przecież rexetin to jest paroksetyna, to co ty przechodzisz z paroxetyny na rexetin, który jest przecież paroksetyną!, coś ci się pomyliło,

inne ssri to sertralina, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksoamina, citalopram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki skrót myślowy. O lekach z tej samej grupy można mówić w przypadku paroksetyny, sertraliny, citalopramu, escitalopramu, fluwoksaminy i fluoksetyny - ot, są to substancje należące do jednej grupy leków- SSRI (wszystkie selektywnie blokują wychwyt zwrotny serotoniny).

 

Gdy mówimy już o konkretnej substancji , przykładowo o- paroksetynie, to czy to będzie "Parogen", czy "Rexetin", czy "Paroksetyna Teva" albo "Paroksetyna Aurobindo" (niekiedy nazwa handlowa leku jest taka sama jak nazwa międzynarodowa substancji czynnej, bo producent wpadł na pomysł, aby akurat taką nazwę opatentować) to jeden grzyb. To są wszystko leki, które zawierają tę samą substancję czynną- paroksetynę (z grupy SSRI)- a różnią się tylko nazwą handlową, koncernem farmaceutycznym, który je wytwarza, ceną z marżą jaką narzuci sobie dany koncern, no i substancjami pomocniczymi.

 

Z tym, że zgodnie z polskim prawem( i nie tylko) substancje pomocnicze (czyli wszelkie wypełniacze, powlekacze, barwniki, konserwanty itp. w masie tabletkowej) nie mają prawa wywierać własnego działania farmakologicznego, ani modyfikować działania farmakologicznego substancji czynnej (w tym wypadku paroksetyny). Poza tym lek generyczny musi mieć tę samą postać, biodostępność i działanie farmakologiczne. Wykonuje się badania biorównoważności zamienników względem leku innowacyjnego. Jeżeli lek ma taką samą dostępność farmaceutyczną oraz dostępność biologiczną(biodostępność) jak inny lek (z tą substancją czynną) to można z b. wysokim prawdopodobieństwem przyjąć, że te dwa leki będą wykazywały niemalże takie samo działanie farmakologiczne.

 

Ewentualne różnice to raczej mogą w zakresie drobnych skutków ubocznych(niezwiązanych z substancją czynną), reakcji uczuleniowych, np. jeżeli w leku Y w przeciwieństwie do leku X zastosowano jako substancję pomocniczą laktozę- a ktoś ma akurat pecha i jest uczulony na laktozę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, z tym ze biorownowaznosc generyku nie zawsze bada się względem leku oryginalnego, czasami względem innego wczesniej dopuszczonego generyku. Wątpię , ze sami lekarze czytają raporty z badan biorownowaznosci każdego jednego generyka tylko przepisują taki który im się najlepiej kojarzy, albo który jak wynika z ich praktyki klinicznej opartej na feedbacku mądrości ludowych pacjentów jest najlepiej tolerowany, względnie produkowany przez koncern który finansuje im wakacje. :pirate: A jak dopiero pacjent ma nie zbaraniec. Musiałby sam dla każdego jednego generyka w necie wyszukiwać raport z badania biorownowaznosci albo jak go stać kupować same oryginaly. A w przypadku niektórych leków nie ma możliwości kupna oryginalu bo firma podlegala jakimś przejeciom, fuzjom, rebrandingom na przestrzeni lat, pogasly patenty itp.. Może to nie psychotrop, ale kup w Polsce oryginał paracetamolu. Nie ma takiej opcji. I tak wszyscy kupują Apap i żrą jak cukierki. Mimo, ze w Polsce samej tylko jest zarejestrowanych ponad 60 preparatów prostych i złożonych z paracetamolem ( nie sprawdzałem, uzyskalem te liczbe od dr). Moja dr twierdzi, ze największe roznice w farmakokinetyce(czyli w biodostepnosci tez) występują przy generykach o przedluzonym uwalnianiu i przy mieszaninach racemicznych- rynek generykow wenlafaksyny i citalopramu co za tym idzie to jest jej zdaniem dno i metr mułu.

 

-- 22 paź 2015, o 00:13 --

 

No ale sama nie przepisuje oryginalow, lecz obojętnie jakiego leku bym od niej nie dostał to po sprawdzeniu okazuje się, ze jest produkowany przez KRKA , wiec nie wiem czy jest do konca obiektywna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, najbardziej podejrzane są generyki leków o przedłużonym uwalnianiu, dlatego biorę oryginał wenli, który jest refundowany i jego cena nieznacznie różni się od generyków. Gorzej z taką paro, gdzie oryginał można wyskubać za około 45 zł. Jeszcze gorzej z innymi oryginałami których po prostu nie ma, nie dostanie się prozacu ani zoloftu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, najbardziej podejrzane są generyki leków o przedłużonym uwalnianiu, dlatego biorę oryginał wenli, który jest refundowany i jego cena nieznacznie różni się od generyków. Gorzej z taką paro, gdzie oryginał można wyskubać za około 45 zł. Jeszcze gorzej z innymi oryginałami których po prostu nie ma, nie dostanie się prozacu ani zoloftu.

 

Jak to nie dostanie się Zoloftu, przecież można kupic oryginalny w aptece coś około 20zł kosztuje, kilka miesięcy temu

kupowałem "Zoloft", jeśli ktoś chciałby prozać to z sieci z USA można zamówić "Prozac"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wykryto ogromne rozbieżności w biorównoważności pomiędzy Wellbutrinem XR (w US Wellbutrinem XL) ,a generykami bupropionu. Znowu mamy lek o przedłużonym uwalnianiu. Ludzie narzekali na nasilone skutki uboczne i niższą skuteczność terapeutyczną po Budeprion XL. ConsumerLab.com to zbadało na prośbę, okazało się, że są drastyczne różnice w biodostępności. Potem wysłano pismo do FDA- FDA przebadało i stwierdziło, że wszystko jest cacy, że biodostępność bupropionu i jego metabolitów jest taka sama w przypadku oryginału i tego generyku, a jak komuś się pogarsza depresja po przejściu z Wellbutrinu XL na Budeprion XL no to sorry, ale to pewnie wynika z wahań nastroju, indywidualnych predyspozycji, a nie samego leku. Aczkolwiek potem FDA odwróciło kota ogonem wycofując swoją opinię- stwierdzili, że Budeprion XLnie wykazał skuteczności terapeutycznej na poziomie Wellbutrinu XL. Potem w przypadku kilku innych generyków też stwierdzono, że sa drastyczne różnice w biodostępności.

 

Ale różnie to bywa. Czasami to nawet w obrębie w jednego koncernu farmaceutycznego w różnych filiach-zakładach produkcyjnych mogą występować pewne różnice w biorównoważności poszczególnych partii tego samego leku. A czasami to nawet w jednym zakładzie z jednej linii produkcyjnej zjeżdżają dwie partie i mają pewne odchylenia w parametrach. Kwestia czy są dopuszczalne wg. norm i przepisów czy też nie, a producent i tak leci w uja.

 

-- 22 paź 2015, o 10:52 --

 

W Polsce są zarejestrowane preparaty Zoloftu i faktycznie można dostać oryginalny Pfizer'owski Zoloft wytwarzany w IT. Z tym, że ostatnio nie widziałem go w aptece.

 

A co do Prozacu to można bliżej- od naszych czeskich sąsiadów ->>> http://www.docsimon.pl/towar/prozac-cps-28x-20mg.

Oczywiście na receptę, bo to ^ legalnie działająca czeska apteka. Ale polskie recepty są honorowane w całej UE po zmianie przepisów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że dziwna sprawa. Od wczoraj mam na tej cholernej paro takie jakby uderzenia w głowę (jak przy schodzeniu z leków antydepresyjnych!!!). Dawki nie zmieniłam, nadal 40mg. A te niby prądy mam, plus oczywiście zawroty. O diabła tu chodzi?! :evil:

 

Jeszcze jedno pytanie: paro na lęki jest bardzo ok. Niestety po jakimś czasie (u mnie) pojawia się mega zmęczenie i zawroty głowy. Nic mi się nie chce. Mogłabym spać codziennie do 14. Czy jest sens np. dodać do paro jakiś lek aktywizujący, również z grupy SSRI? Sertralina, wenla? Jakie są Wasze doświadczenia?

 

P.S. Wizytę u psychiatry mam przełożoną. Przeziębiłam się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens np. dodać do paro jakiś lek aktywizujący, również z grupy SSRI? Sertralina, wenla? Jakie są Wasze doświadczenia?

 

eeeee raczej nie ma sensu dadawać czegokmolwiek co działa na wzrost serotoniny . Może jakiś neuroleptyk aktywizujący ,,, może

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Brałem do tej pory escitalopram. Mam nerwice lękową. W ciągu roku zdarzały mi się 2-3 większe ataki lęku, a tak to czułem się dobrze. Po ostatnim ataku lekarz zmienił mi na paroksetyne (parogen) i dorzuciłe trittico, które brałem od około 2 miesięcy. Usypiało bardzo dobrze, ale bardzo mi zatykało nos więc w porozumieniu z lekarzem odstawiłem. Od momentu gdy odstawiłem czuję się jak kupa wiecie czego. Boję się przyjmowania paroksetyny bo wmawiam sobie, że to przez nią się tak czuję. Nie mogę sypiać bo ciągle mam lęki. Czuję się sparaliżowany i najchętniej skuliłbym się w kłębek i leżał. Najgorsze jest to, że nie mogę spać bo się boję dosłownie wszystkiego. Chłonę problemy i lęki jak nigdy. Zazwyczaj coś je wywoływało co się wydarzyło, teraz siedzi mi w głowie mnóstwo rzeczy, których się boję, a nie mają miejsca. Czy to możliwe, że paroksetyna robi mi taką sieczkę w głowie, a póki brałem trittico to jakos mnie asekurowało po przesiadce z escitalopramu? Teraz ciągle myślę, że bez leków nasennych nie będę mógł spać. Poradźcie coś bo jestem wyjęty z życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens np. dodać do paro jakiś lek aktywizujący, również z grupy SSRI? Sertralina, wenla? Jakie są Wasze doświadczenia?

 

eeeee raczej nie ma sensu dadawać czegokmolwiek co działa na wzrost serotoniny . Może jakiś neuroleptyk aktywizujący ,,, może

 

 

Ano właśnie lekarka wspominała o sulpirydzie jako aktywizującym. Ale kurczę, neuroleptyk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×