Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nasze teorie


Gość Druid

Rekomendowane odpowiedzi

życiem każdego człowieka rządzi egoizm. Nie ma czegoś takiego jak przyjaźń, altruizm czy miłość. Nawet miłość matki do dziecka nie jest bezwarunkowa - wypływa ona z egoizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobniki i osobniczki którzy noszą brązowe oczy jawnie zdradzają swoje problemy z emocjami i są groteskowo wylewni roją sobie że każdy chce być zalewany falami nielogicznej i niewytłumaczalnej czułości na uderzające podobieństwo iż matka natura oznaczyła osobników fałszywych i obłudnych rudymi czuprynami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

życiem każdego człowieka rządzi egoizm. Nie ma czegoś takiego jak przyjaźń, altruizm czy miłość. Nawet miłość matki do dziecka nie jest bezwarunkowa - wypływa ona z egoizmu.

 

To się nazywa cynizm, dlatego też Twoją teorię trudno nazwać osobistą, gdyż ten nurt jest omawiany od dawna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

życiem każdego człowieka rządzi egoizm. Nie ma czegoś takiego jak przyjaźń, altruizm czy miłość. Nawet miłość matki do dziecka nie jest bezwarunkowa - wypływa ona z egoizmu.

Zgodzę się tylko z tym, że nie istnieje altruizm, który z definicji brzmi nierozsądnie. Kto by chciał poświęcać siebie dla innych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Zgodzę się tylko z tym, że nie istnieje altruizm, który z definicji brzmi nierozsądnie. Kto by chciał poświęcać siebie dla innych?

Aniu, Twoje słowa są nieprecyzyjne. Altruizm istnieje jako abstrakt, czyli pewien model opisu rzeczywistości. Nielogicznym jest przeczenie istnienia takiegoż abstraktu. Rozważaniom można jedynie poddawać na ile ludzie w swych zachowaniach postępują na sposób opisany w modelu. :smile:

 

(Rozumiem użycie skrótów myślowych, lecz one czasem prowadzą do nieporozumień.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Altruizm istnieje jako abstrakt, czyli pewien model opisu rzeczywistości. Nielogicznym jest przeczenie istnienia takiegoż abstraktu. Rozważaniom można jedynie poddawać na ile ludzie w swych zachowaniach postępują na sposób opisany w modelu. :smile:

Bazuję na własnym przypadku. Nie wiem, co motywuje innych do zachowań, które można interpretować jako altruistyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Altruizm istnieje jako abstrakt, czyli pewien model opisu rzeczywistości. Nielogicznym jest przeczenie istnienia takiegoż abstraktu. Rozważaniom można jedynie poddawać na ile ludzie w swych zachowaniach postępują na sposób opisany w modelu. :smile:

Bazuję na własnym przypadku. Nie wiem, co motywuje innych do zachowań, które można interpretować jako altruistyczne.

Nie podważam żadnych przypadków.

Zastanawiam się tylko nad znaczeniami słów i pojęć, oraz ich zakresem.

Załóżmy, że nie istnieje altruizm.

Jednak altruizm krewniaczy jest naukowym faktem. (psych. ewolucyjna, socjologia)

Znane są jego mechanizmy wrodzone.

Jeśli altruizm krewniaczy jest podzbiorem altruizmu, to czy można postulować nieistnienie altruizmu?

Wydaje się to nielogiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Altruizm jako "zachowanie polegające na działaniu na korzyść innych." Zachowanie można zaobserwować, motywację (uświadomioną lub nie) "altruisty" już nie. Może to tylko ułomność, zakamuflowany sposób komunikowania własnych potrzeb poprzez prezentację na własnym przykładzie (np. chcę być traktowany tak, jak traktuję innych, nie wyrażając potrzeb wprost). Nie wiem, czy ta wypowiedź wnosi coś do tematu, ale przeklejenie artykułu z Wikipedii wniesie jeszcze mniej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli altruizm krewniaczy jest podzbiorem altruizmu, to czy można postulować nieistnienie altruizmu?

Fani tej teorii tak wszystko opisują, żeby wyeliminować zachowania altruistyczne z opisu. Jak widzą coś co miałoby być takim zachowaniem to najpierw próbują znaleźć widoczny powód, który pokaże, że było to zachowanie mające na celu osiągnięcie jakiegoś zysku np. szacunek u ludzi, pieniądze itp., który przeważa nad kosztem związanym z tym zachowaniem (czymkolwiek ten koszt miałby być). Jak nie uda się czegoś takiego znaleźć to zaczynają tworzyć mitologię. Mówią, że zyskiem było np. dobre samopoczucie. Jak wykluczą możliwość dobrego samopoczucia, to powiedzą, że było to zepchnięte do podświadomości dobre samopoczucie. Jeśli taka opcja się nie spodoba, to powiedzą, że to zachowanie nie przyniosło wymiernego zysku ale pozwoliło uniknąć poczucia winy, czyli zminimalizowało stratę. Jeśli ktoś zrobi coś co ewidentnie nie przyniosło żadnej korzyści, ani nie minimalizowało straty to albo zmyślą kolejny zysk albo powiedzą, że ktoś popełnił błąd w ocenie sytuacji.

Altruizm krewniaczy w takim wypadku zostałby uznany za pozorny altruizm. Jest on możliwy tylko dlatego, że została sztywno ustalona definicja tego co korzystne. W ten sposób moglibyśmy u ludzi np. mierzyć użyteczność pieniędzmi i altruizm by się pojawił, bo ewidentnie są zachowania, które nie przynoszą korzyści majątkowej. Tyle, że anty-altruiści powiedzą, że korzyści są nie tylko pieniężne ale jeszcze duchowe, psychiczne, eschatologiczne itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siddhi, tak? nic mi nie wiadomo o tym. Masz na myśli rzekomą telepatię między ludźmi o jakiej się słyszy? Nie ma dowodów na to, wikipedia tak twierdzi. Ja mam na myśli urządzenie (w przyszłości), które będzie odbierało, przetwarzało i wysyłało do odbiorcy myśli tak aby mógł je odczytać. Jak na razie można sterować jedynie prostymi urządzeniami, mając blisko mózgu czujniki. Ale nie jestem maniakiem technologii, może czegoś nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×