Skocz do zawartości
Nerwica.com

Problem z przelykaniem...


Kim022

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczne od tego że psycholog wykryła mi nerwicę lekowa .... Moje życie jest pełne stresowac i nerwów... Mam 22lata ... Od 3 lat wmawiam SB choroby na szczęście nic nie było przyczyną tych objawów tych chorób... Mam lek przed polykaniem boje się połykać pokarmów stałych .... Jestem na jogurtach i stokach z przecierow owocowych ... Jak mam się przełamać i zacząć jeść normalnie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kim

też miałam lęk przed przełykaniem - to się nazywa fagofobia. Bardzo dobrze reaguje na nawet niewielkie dawki afobamu. Brałam minimalną dawkę przed posiłkiem i... starałam się nie myśleć. Było ciężko, ale dałam radę. Samą psychoterapią teraz tego nie rozwiążesz, najpierw leki, a więc psychiatra, bo schudniesz i będziesz się coraz bardziej nakręcać. Jak będziesz już normalnie jeść to wtedy z terapeutą rozpracujesz dlaczego ujawnia się to akurat w ten sposób.

Organizm broni się przed zakrztuszeniem w ten sposób, że kiedy przełykasz zatyka się automatycznie przejście do płuc. Nie jest więc łatwo się zakrztusić, zwłaszcza pokarmami w małych kęsach i wilgotnymi. Musiałabyś robić za jednym zamachem wdech i przełykać co fizycznie jest prawie niemożliwe.

Powtarzaj sobie, że to tylko lęk. Że nic Ci nie grozi, jesteś bezpieczna.

Jak coś to możesz pisać na priv do mnie, postaram się wesprzeć psychicznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kim, spokojnie. To jest lęk i możesz sobie z tym poradzić. Pójdź do psychiatry i powiedz o problemie - dostaniesz leki, które ułatwią Ci zadanie. Ja dodatkowo robiłam sobie przyjemną atmosferę przy jedzeniu: włączałam tv, żeby oglądać a nie myśleć o połykaniu, spokojnie przeżuwałam, jadłam tak długo, jak potrzebowałam, małe kęsy, pokarmy wilgotne, np. makaron z sosem i popijałam często.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem ;) chodzenie na terapię i przełamuje się powolutku

Mam nadzieję że znaczne jeść normalnie wkoncu mam ochotę na dużo rzeczy żeby zjeść ale boje się choć nawet dziś wafelka ugryzlam

Dziś nawetugryzlam kawałek paczka ;)

Czy gdybym do dróg oddechowych dostało mi się kakao czy coś by mi się stało ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×