Skocz do zawartości
Nerwica.com

WORTIOKSETYNA (Brintellix)


zaqzax-0

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

74 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      29
    • Nie
      26
    • Zaszkodziła
      19


Rekomendowane odpowiedzi

U mnie był pobudzający, bardziej w kierunku sertraliny (+pogorszenie snu).

 

NO TO NIEDOBRZE :/

Bo ja po sertralinie wpadałem w agresję, ogólny niepokój i nastrój taki wrogi.

 

Ja nie wiem, jak niektórzy, mogą być pobudzeni po sertralinie, ja po 150mg z rana jedyne o czym marzyłem to pójść w kime w środku dnia, najgorsze jest to, że z kolei w nocy miałem kłopoty ze snem. :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ja nie wiem, jak niektórzy, mogą być pobudzeni po sertralinie, ja po 150mg z rana jedyne o czym marzyłem to pójść w kime w środku dnia, najgorsze jest to, że z kolei w nocy miałem kłopoty ze snem. :pirate:

 

Dlatego, że masz bardziej depresyjne objawy niż lękowo-nerwicowe gdzie jest konflikt emocjonalny.

Osoby z lękiem, nerwicą i niepokojem często dostają kurwicy po sertralinie, było o tym pisane setki

razy w dziale o sertralinie, sam znam osobiście parę takich osób.

Dodatkowo 150mg to już zamula niż pobudza, szczególnie brane powyżej 2-3 miesięcy.

 

A właśnie kłopot ze snem wynika z tego, że pobudza, ale nie powoduje to mimo to u ciebie lęku/agresji/wrogości.

Więc akurat to jest lek dla ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ja nie wiem, jak niektórzy, mogą być pobudzeni po sertralinie, ja po 150mg z rana jedyne o czym marzyłem to pójść w kime w środku dnia, najgorsze jest to, że z kolei w nocy miałem kłopoty ze snem. :pirate:

 

Dlatego, że masz bardziej depresyjne objawy niż lękowo-nerwicowe gdzie jest konflikt emocjonalny.

Osoby z lękiem, nerwicą i niepokojem często dostają kurwicy po sertralinie, było o tym pisane setki

razy w dziale o sertralinie, sam znam osobiście parę takich osób.

Dodatkowo 150mg to już zamula niż pobudza, szczególnie brane powyżej 2-3 miesięcy.

 

A właśnie kłopot ze snem wynika z tego, że pobudza, ale nie powoduje to mimo to u ciebie lęku/agresji/wrogości.

Więc akurat to jest lek dla ciebie.

 

To nie jest tak jak piszesz objawy nie maja nic do rzeczy, po prostu każda osoba ma inny organizm i choć mózg to mózg organ każdy ma taki sam, to różnimy się zapewne poszczególnymi receptorami, jeden będzie odczuwał senność a inny pobudzenie i to nie dlatego, że jeden ma depresja a inny nerwice, przecież hipoteza serotoninowa tyczy się wszystkich tych zaburzeń dlatego, każdy z nich jest leczony tymi samymi lekami, choć jak dla mnie to totalna bzdura, jesteśmy tym leczeni tylko dlatego, że póki co nie ma za bardzo nic innego i choć depresje i nerwice da się leczyć ssri, to nie znaczy, że te leki są super na te choroby.

Ale zgadzam, się co do czasu brania, im dłużej bierzesz lek serotoninowy tym coraz gorzej jesteś przymulony, co do dawek to różnice w wychwycie serotoniny, są rzędu kilu procent i tak na prawdę zwiększenie dawek niewiele wiecej daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak jak piszesz objawy nie maja nic do rzeczy, po prostu każda osoba ma inny organizm i choć mózg to mózg organ każdy ma taki sam, to różnimy się zapewne poszczególnymi receptorami, jeden będzie odczuwał senność a inny pobudzenie i to nie dlatego, że jeden ma depresja a inny nerwice, przecież hipoteza serotoninowa tyczy się wszystkich tych zaburzeń dlatego, każdy z nich jest leczony tymi samymi lekami, choć jak dla mnie to totalna bzdura, jesteśmy tym leczeni tylko dlatego, że póki co nie ma za bardzo nic innego i choć depresje i nerwice da się leczyć ssri, to nie znaczy, że te leki są super na te choroby.

Ale zgadzam, się co do czasu brania, im dłużej bierzesz lek serotoninowy tym coraz gorzej jesteś przymulony, co do dawek to różnice w wychwycie serotoniny, są rzędu kilu procent i tak na prawdę zwiększenie dawek niewiele wiecej daje.

 

owszem, ale to jest w sumie jednoznaczne.

zarówno predyspozycje psychiczne jak i neurologiczne mają wpływ.

ale to na jedno wychodzi, że dana osoba potrzebuje określonego leku

pod kątem indywidualnych objawów jakie odczuwa, leki SSRI minimalnie

się różnią od siebie i jest to wyczuwalne, choć bywają osoby, które nie czują

wyraźnej różnicy.

 

dlatego nie bierze się tylko leków serotoninowych ale i dopaminergiczne/adrenergiczne, często też wspomagająco gabaminergiczne i antyhistaminowe.

monoterapia SSRI to już przeszłość i znajduje zastosowanie jedynie w krótkich i pierwszych epizodach depresji.

 

-- 04 sie 2015, 01:48 --

 

Naczytałem się trochę na temat działania tego leku na rożne receptory i przypomina on mix:

Pogrubiłem to co ważne w tym leku.

 

- Escitalopramu (SRI - podobna wartość ki ~1.5nM wychwytu zwrotnego co czyni go dość silnym serotonergikiem ale nie najmocniejszym)

- Paroksetyna (NET - wartość ki 113nM czyli 2x mniejsza niż na Paroksetynie a więc wartość bardzo niska).

- Buspironu (5HT1A - wartość ki 15nM minimalnie wyższa)

- Brak danych (5HT-1B - wartość ki 33nM czyli niska) - brak wpływu na depresję (skurcz naczyń krwionośnych).

- Brak danych (5HT-1D - wartość ki 54nM czyli dosyć mała) - brak wpływu na depresję (skurcz naczyń krwionośnych).

- Mianseryna i Mirtazapina (5HT-3A - wartość ki 3,7nM czyli wysoka).

- Amisulpryd (5HT-7 - wartość ki 19nm czyli średnia, minimalnie mniejsza niż Amisulpryd).

- Brak danych (Beta-1-Adrenergik - działanie zbliżone do beta blokerów, wartość ki 46nm czyli dosyć niska)

 

 

Czyli to takie dziwadło w stylu Escitalopramu+Buspironu+Mianseryny i Amisulprydu - ciekawy mix.

Dodatkowo niskie wartości ki dla 5HT-1B i 5HT-1D mają mogą zmniejszać migreny, ale różne efekty uboczne są niewykluczone.

 

Działanie Buspironu nie wiem po co zastosowali, dodatkowe zamulenie jak i tak działa mocno na SERT.

Działanie Amisulprydu (5HT-7 - raczej się nie sprawdza, u mnie na Amisulprydzie nie odczułem efektów jego działania, mimo że niby dziala na nastrój).

Mianseryna/Mirtazapina (5HT-3) tutaj się trochę obawiam, nie wiem czego się spodziwać po 5HT-3A, Mianse i Mirte brałem tylko na sen w mikro dawkach).

Reszta jest bez znaczenia.

 

Piszecie, że lek bardziej pobudza, ale z czego to wynika, skoro działanie na SERT jest wysokie, 5-HT1A dodatkowo to nasila,

reszta receptorów działa znacznie słabiej i ciężko powiedzieć czy mają one wpływ na cokolwiek, w tym pobudzenie.

 

Ale jak bedzie w praktyce, tego nie wiadomo, jedyna gwarancja to przynajmniej 10 dni męczarni z żołądkiem czego się boję.

 

Z góry wielkie dzięki za pełne i mądre wypowiedzi.

 

Jest tu jakiś hiper znawca od receptorów ? ;)

 

-- 04 sie 2015, 02:41 --

 

I jeszcze jedno na koniec, przeczytalem wiele polskich i zagranicznych artykułów o Wortioteksynie,

niestety wszędzie jest napisane, że nie przewyższa on skutecznością obecnych SSRI. Ehhh,

ale i tak będę próbować, może będzie mniejsze zamulenie jak po ESCI i akurat działanie

mi bardziej przypasuje, będąc znudzonym i dosyć wyczerpany Escitalopramem branym od nastu lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buspiron nie zamula, agonizm 5-HT1a nie ma działania zamulającego, ma za to działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

 

Wortio nie jest antagonistą ale agonistą beta receptorów, czyli działa przeciwnie do beta blokerów - stąd ew. uboki sercowe.

 

Lek pobudza bo zwiększa histaminę i acetylocholinę, nie pamiętam przez jakie receptory.

 

Antagonizm 5-HT3 i 5-HT7 jest teoretycznie przeciwdepresyjny.

 

To nie jest tak, że oni sobie wybierali jakieś działanie - wynaleźli substancję która ma takie właściwości i tyle.

 

Nudności i problemy żołądkowe są prawdopodobnie z agonizmu 5-HT1a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Dzień, w którym zacząłem Brintellix, był jednocześnie pierwszym dniem bez paroksetyny i mirtazepiny.

Dzień 1 - Silne nudności przez cały dzień, ból głowy w okolicach oka, na który nie pomogła żadna tabletka przeciwbólowa

Dzień 2- Nudności po tabletce, ale znacznie słabsze, delikatne. Zmniejszony apetyt. Pogorszenie samopoczucia 0,25 xanax

Dzień 3- Dalsze pogorszenie samopoczucia. Nudności bardzo deliktne, prawie bez znaczenia. Bardzo mały apetyt. Co prawda zrezygnowałem z mirty ale tak mało to nawet przed mirtą nie jadłem. 0,25 mg xanax

Dzień 4 - Robi się na prawdę nie ciekawie. Zaczynam myśleć o schizofrenii. Nie wychodzę z domu. Sporadyczne myśli samobójcze. Cały dzień przed komputerem i czytam opracowania medyczne o schizie. 0,5 mg xanax

Dzień 5 - Tak samo jak dzień 5. Apetytu brak. Skutków ubocznych somatycznych brak. O nudności już zapomniałem

Dzień 6 - Dalsze pogorszenie samopoczucia. Dawno się tak źle nie czułem. 0,5 mg xanax

Dzień 7 - chcę umrzeć nie na żarty. Najgorszy dzień ze wszystkich. Gorzej być już chyba nie może. Z nudów robię test Backa na depresje wynik 48/63. Ciągłe myśli samobójcze, nie ubieram się nawet. Chcę płakać ale nie mogę. Biorę 0,5 mg xanax

Dzień 8 - Obudziłem się i poczułem, że ten dzień nie będzie zły. Początkowo z nie dowierzaniem, ale faktycznie uczucie po otwarciu oczu nie było złudne. Znaczna poprawa - jak pomiędzy życiem a śmiercią :P. ubieram się jadę umyć auto, na zakupy, z psem na spacer, humor znacznie lepszy. 0,25 xanax. Za chwilę idę w kime.

Kolejna aktualizacja windowsa po 2 tygodniach stosowania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lękowo-nerwicowe gdzie jest konflikt emocjonalny.

 

 

To takie coś jak u mnie. Brałem sertrę góra 50mg, myślę że lekkie pobudzenie było. Zero agresji czy nerwowości. Ale gdy próbowałem wrócić do setry to rano nie miałem siły aby z wyrka zleźć. Dętka totalna. Więc po 5 dniach odstawiłem. Co mądre chyba nie było.

 

Wypróbuję to wortio niebawem, jak się trochę ustabilizuję emocjonalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi psychiatra powatarza, że ten lek świetnie poprawia zdolności kognitywne, poznawcze. Jest bardzo dobry przy terapii, nauce nowych wzorców zachowania.

 

no to daj znać po 14 dniach brania jak ze skutkami ubocznymi i czy będzie już jakaś lekka poprawa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarlek tak go reklamuje sprzedawca leku Lundbeck, a jak jest w rzeczywistości to nie wiadomo. Ja żadnej poprawy funkcji poznawczych na nim nie zaznałem, a brałem go 8 tygodni.

 

a brałeś coś poza nim, jakieś inne leki ? jaka dawka, 10 czy 20mg ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarlek tak go reklamuje sprzedawca leku Lundbeck, a jak jest w rzeczywistości to nie wiadomo. Ja żadnej poprawy funkcji poznawczych na nim nie zaznałem, a brałem go 8 tygodni.

 

Bez urazy, ale po twoich postach nie widać jakiegoś upośledzenia funkcji poznawczych, więc co miał ci lek poprawić. :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dr. Psycho Trepens samą wortio, 10 mg przez 6 tyg. i 20 mg przez 2.

 

Rocky2 mam problemy z pamięcią i koncentracją, po postach tego nie widać, ale w rozmowie wychodzi, ludzie zwracają na to uwagę. Poza tym jeśli lek poprawia funkcje poznawcze to robi to też u osób zdrowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dr. Psycho Trepens samą wortio, 10 mg przez 6 tyg. i 20 mg przez 2.

 

Rocky2 mam problemy z pamięcią i koncentracją, po postach tego nie widać, ale w rozmowie wychodzi, ludzie zwracają na to uwagę. Poza tym jeśli lek poprawia funkcje poznawcze to robi to też u osób zdrowych.

 

Skąd ten pomysł, źe atydepresanty porawiają funkcje poznawcze u zdrowych odobników?

Takie założenie nie ma sensu, co może IQ ci też poprawia. :pirate::mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W badaniach na zdrowych szczurach wortio poprawia pamięć:

 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091305713000233

 

"Vortioxetine (Lu AA21004), a novel multimodal antidepressant, enhances memory in rats"

 

"In conclusion, vortioxetine enhanced contextual and episodic memory in rat behavioral models."

 

No ale wiadomo, że szczury to nie ludzie :) Myślę, że wzmocnienie funkcji poznawczych może też nastąpić na lekach dopaminowo noradrenalinowych, jak bupropion, reboksetyna, czy ew. SNRI. Ale akurat badania tego nie potwierdzają. Zależy co rozumiemy przez "zdrowych" ludzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W badaniach na zdrowych szczurach wortio poprawia pamięć:

 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091305713000233

 

"Vortioxetine (Lu AA21004), a novel multimodal antidepressant, enhances memory in rats"

 

"In conclusion, vortioxetine enhanced contextual and episodic memory in rat behavioral models."

 

No ale wiadomo, że szczury to nie ludzie :) Myślę, że wzmocnienie funkcji poznawczych może też nastąpić na lekach dopaminowo noradrenalinowych, jak bupropion, reboksetyna, czy ew. SNRI. Ale akurat badania tego nie potwierdzają. Zależy co rozumiemy przez "zdrowych" ludzi :)

 

Ja mam na myśli ludzi bez depresji, czy reszta jest zdrowa!?, to już zależy jak na to patrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warioksetyna nie ma najmniejszego wpływu na funkcje poznawcze , pamięć , koncentrację . Firma produkująca ten lek popuściła sobue wodze fantazji. Myslą już ,że jak lek dobry to i wyleczy Cię jednocześnie z Alzchajmetra i ,,, sraczki .

Obniżcie pedały lepiej cenę !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałem Was przestrzec przed tym lekiem spowodował on u mnie arytmie serca gdzie nawet na pogotowiu żadną kroplowka mi nie szlo uspokoić serca ,prędzej czy później u wszystkich wyjdzie wpływ tego leku na serce!

 

Coraz lepiej, nowe leki, a mają taki wpływ na organizm, porażka naprawdę, wychodzi na to, że stare TLPD to nie były wcale taką tragedia, patrząc na te nowe cukierki. :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałem Was przestrzec przed tym lekiem spowodował on u mnie arytmie serca gdzie nawet na pogotowiu żadną kroplowka mi nie szlo uspokoić serca ,prędzej czy później u wszystkich wyjdzie wpływ tego leku na serce!

Masz jakieś badania kliniczne w temacie. CZY MOŻE wyciągnąłeś sobie z dupy tą teorie żeby postraszyć innych ludzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałem Was przestrzec przed tym lekiem spowodował on u mnie arytmie serca gdzie nawet na pogotowiu żadną kroplowka mi nie szlo uspokoić serca ,prędzej czy później u wszystkich wyjdzie wpływ tego leku na serce!

 

Coraz lepiej, nowe leki, a mają taki wpływ na organizm, porażka naprawdę, wychodzi na to, że stare TLPD to nie były wcale taką tragedia, patrząc na te nowe cukierki. :pirate:

 

Brałem TLPD, ale myślę, że to co napisał Rocky2 niekoniecznie moglo wynikać tylko z samego efektu Wortioteksyny, może jakieś inne leki jeszcze brał i coś się pomieszało,

tylko pytanie czy przed braniem Wortioteksyny miał kiedykolwiek arytmię ? Od jakiej dawki zaczął brać lek i po jakim czasie te efekty nastąpiły ?

Czasem trudno określić winowajcę danych objawów, choć możliwe, że to niestety efekt uboczny Wortio. - może był nie przyzwyczajony do lekow (nowicjusz),

nadwrażliwy, bez tolerancji na psychotropy i ogólnie z kiepskim stanem zdrowia.

 

Tak czy siak i tak za 2 tygodnie wypróbuję ten lek, 3 opakowania (próbki już czekają na biurku):

vortiotest1.jpg

 

-- 07 sie 2015, 02:03 --

 

BTW. Zauważyłem, że Lundbeck wprowadza nowe antydepresanty co 12 lat: Citalopram (1989), Escitalopram (2001), Wortioteksyna (2013). Ciekawe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem ze to tak zostanie odebrane ,jeśli chodzi o dawkę zaczynałem od 5 mg i siódmego dnia zaczęło się lekarka kazała zwiększyc do 10 mg tak też zrobiłem ale niestety to była zła decyzja .Jeśli chodzi o SSRI brałem już wszystkie także Efectin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×