Skocz do zawartości
Nerwica.com

Magnez ...


Gość KOREK

Rekomendowane odpowiedzi

nienormalna., też Ci tego życze ;) Magnezu raczej nie da się przedawkować, chyba że się bierze po 10 tabletek dziennie, ale pewnie i tak by było trudno... postaraj się jeszcze jakieś minerały jeść :) i witaminy... był już chyba nawet jeden temat taki, ze to bardzo ważne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, dzięki;). To na pewno z niedoboru magnezu, ale nie tylko:).

Ogólnie to długo miałam problem z zaakceptowaniem siebie, ale ostatnio poznałam świetnego faceta, wie o mnie wszystko, o mojej nerwicy, jej objawach, problemach i mimo to uważa że jestem fantastyczną dziewczyną.

Nie jesteśmy jeszcze razem, ale dzięki niemu odkrywam siebie na nowo.

Chyba sam Pan Bóg mi go zesłał:).

Minerały czasem pije w 'pluszu':).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, dzięki;). To na pewno z niedoboru magnezu, ale nie tylko:).

Ogólnie to długo miałam problem z zaakceptowaniem siebie, ale ostatnio poznałam świetnego faceta, wie o mnie wszystko, o mojej nerwicy, jej objawach, problemach i mimo to uważa że jestem fantastyczną dziewczyną.

Nie jesteśmy jeszcze razem, ale dzięki niemu odkrywam siebie na nowo.

Chyba sam Pan Bóg mi go zesłał:).

Minerały czasem pije w 'pluszu':).

Super że masz koło Siebie kto Cę wspiera i akceptuje taką jaką jesteś. To bardzo ważne.

 

---- EDIT ----

 

MAGNEZ

 

Zapotrzebowanie zdrowego człowieka na magnez to ok. 300 mg dziennie. Magnez jest konieczny do prawidłowej czynności nerwów i mięśni. Bierze on udział w kierowaniu pracą 300 różnych enzymów, odgrywa więc ważną rolę w przemianie węglowodanów, tłuszczów, kwasów nukleinowych i białka oraz w procesach wytwarzania i zużytkowania energii.

Według niektórych badaczy, odpowiednie dawkowanie magnezu zwiększa zdolność obrony organizmu przed infekcjami, jak również poprawia zdolności intelektualne. Magnez jest potrzebny do utrzymania równowagi wapnia, sodu, potasu i fosforu w organizmie, do wymiany jonów oraz przyswajania witaminy C. Zaleca się zwiększenie dawki magnezu:

-kobietom: od 300 mg magnezu

-kobietom w ciąży i karmiącym piersią: od 450 mg magnezu

-kobietom zażywającym tabletki antykoncepcyjne, estrogeny, hormony: od 450mg magnezu

-mężczyznom: od 350 mg magnezu

-sportowcy: od 450 mg magnezu

 

Wg. porf. J. Aleksandrowicza, przelicznik zapotrzebowania na magnez w żywieniu dla osoby zdrowej: na 1 kg masy ciała potrzeba 10 mg magnezu

 

Opóźnia proces starzenia się organizmu, korzystnie wpływa na układ krążenia i zapobiega chorobom serca. Konsekwencją niedoboru magnezu może być wzrost poziomu cholesterolu we krwi i większa podatność na zmiany miażdżycowe. Jeśli podać choremu 500mg magnezu dziennie, to notuje się znaczną poprawę, a cholesterol spada do normy w ciągu około miesiąca. Pamiętać należy, aby magnez podawać zawsze w wapniem.

Elektrolity w komórkach i płynach pozakomórkowych są czynnikiem sprawczym ruchów motorycznych naszych mięśni. I tak jak akumulator o rozrzedzonym elektrolicie nie uruchomi samochodu, tak też nieodpowiednie stężenie elektrolitów może poważnie zakłócić pracę serca. Jeżeli jest to krótkotrwała przerwa, następuje niedotlenienie mózgu i chwilowa utrata świadomości. Jeżeli zaś pompa ta z powrotem nie zaskoczy – może skończyć się tragicznie nagłym zgonem. Kluczową rolę odgrywa w tym wypadku magnez, którego największe niedobory występują często w pożywieniu sportowców. Na nieracjonalne żywienie sportowców wielokrotnie zwracał uwagę prof. Światosław Ziemlański z Instytutu Żywienia i Żywności, w tym również na potrzebę utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej.

Zdrowym osobom potrzeba 300mg magnezu dziennie, ale sportowcy tracą go bardzo dużo w czasie treningów i zawodów, więc ich organizmy potrzebują o wiele więcej magnezu. Rutynowe badania nie pozwalają sprawdzić, czy jego ilość jest wystarczająca. Nawet analiza krwi niewiele daje, gdyż magnez wydala się z organizmu przede wszystkim z moczem i potem, a we krwi pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie. Wapń z magnezem mogą również pomóc w nocnych skurczach w łydkach, które wiele osób wyrywają ze snu, bo są bardzo bolesne.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest długotrwały i ogromny stres. Osoby mocno zestresowane bardzo szybko tracą magnez!

 

UWAGA !

 

* Nie zaleca się przyjmowania przez dłuższy okres czasu dużych dawek magnezu (więcej niż 1000 mg dziennie) bez dodatkowego podania wapnia.

* Witamina A, wapń oraz fosfor zwiększają przyswajalność i skuteczność magnezu.

*Magnez dobrze współpracuje również z witaminami z grupy B, a szczególnie B6.

*Wapń i magnez są najlepiej wchłaniane wtedy, gdy preparat, który zażywamy, zawiera je w formie chelatowej.

*Magnez łącznie z witaminą B6 zapobiega odkładaniu się kamieni wapniowych w układzie moczowym.

*Magnez przyjmowany podczas posiłku może utrudnić trawienie, ponieważ zobojętnia soki żołądkowe. Lepiej więc zażywać go między posiłkami. Natomiast przy nadkwasocie przyjęta na czczo tabletka magnezu skutecznie zobojętni soki żołądkowe i złagodzi dolegliwości.

*Osoby, przyjmujące z powodu chorób serca tabletki zawierające magnez powinny uzgodnić z lekarzem dawkę wszelkich innych preparatów z magnezem.

 

"Wrogami" magnezu są tabletki moczopędne i alkohol oraz nadmiar tłuszczu i cukry w diecie, mocna kawa i mocna herbata oraz stosowanie destabilizujących "diet cud".

 

Jego naturalnym źródłem są oleiste ziarna, kasza i mąka gryczana, warzywa, jabłka i wiśnie, mąka razowa, kakao, lucerna siewna, lubczyk, mięta pieprzowa, malina, mniszek lekarski, kminek, majeranek, lubczyk. kolendra, i twarda woda pitna. Magnez pochodzący ze źródeł roślinnych występuje w postaci tzw. soli kwasu fitynowego. Sole te są trudno rozpuszczalne, z tego powodu również słabo wykorzystywane w organizmie.

 

Niedobory magnezu mogą być również wywoływane stanami chorobowymi takimi jak: biegunka czy inne infekcje obniżające jego przyswajalność w organizmie. Efektem niedoboru magnezu mogą być:

 

* nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa

* brak koncentracji

* skurcze mięśni

* szybkie bicie serca, arytmia

* zmniejszenie apetytu

* wymioty, biegunki

* osłabienie, drżenie mięśni, omdlenia

 

Przedawkowanie magnezu

 

Jest to sytuacja niemal niemożliwa, jeśli magnez pochodzi wyłącznie ze źródeł pokarmowych lub ma postać chelatową w suplementach, na dodatek zawsze w prawidłowym połączeniu wapnia z magnezem w stosunku 2:1 lub stosowany w kompleksem witamin z grupy B.

Sytuacja przedawkowania może mieć miejsce wyłącznie przy stosowaniu specjalnych preparatów skomponowanych na bazie minerałów w tym również magnezu o chemicznych związkach.

 

Nadmierne spożycie samodzielnych dużych dawek magnezu zapisywanych przez lekarza np. na stres, może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie nerek oraz przewodu pokarmowego i zaburzać gospodarkę elektrolitową w organizmie.

 

artykuł ten pochodzi ze strony :http://www.faceci.com.pl/r_magnez.html

 

Objawy przedawkowania:

zamglone lub podwójne widzenie, śpiączka zawroty głowy, omdlenia wypieki, gorączka , ogromna senność zwiększenie lub zmniejszenie ilości oddawania moczu, wolne bicie serca, zaburzenia oddychania (tłum. R. Burda, M. Gutowska-Jabłońska, A. Rudowska 'Witaminy i Mikroelementy Przewodnik USP", Pruszyński i S-ka, W-wa 1998).

 

Jak zatem widać mimo wszystko magnez można przedawkować a przedawkowanie jest niebezpieczne dla zdrowia.

 

---- EDIT ----

 

MAGNEZ

 

Zapotrzebowanie zdrowego człowieka na magnez to ok. 300 mg dziennie. Magnez jest konieczny do prawidłowej czynności nerwów i mięśni. Bierze on udział w kierowaniu pracą 300 różnych enzymów, odgrywa więc ważną rolę w przemianie węglowodanów, tłuszczów, kwasów nukleinowych i białka oraz w procesach wytwarzania i zużytkowania energii.

Według niektórych badaczy, odpowiednie dawkowanie magnezu zwiększa zdolność obrony organizmu przed infekcjami, jak również poprawia zdolności intelektualne. Magnez jest potrzebny do utrzymania równowagi wapnia, sodu, potasu i fosforu w organizmie, do wymiany jonów oraz przyswajania witaminy C. Zaleca się zwiększenie dawki magnezu:

-kobietom: od 300 mg magnezu

-kobietom w ciąży i karmiącym piersią: od 450 mg magnezu

-kobietom zażywającym tabletki antykoncepcyjne, estrogeny, hormony: od 450mg magnezu

-mężczyznom: od 350 mg magnezu

-sportowcy: od 450 mg magnezu

 

Wg. porf. J. Aleksandrowicza, przelicznik zapotrzebowania na magnez w żywieniu dla osoby zdrowej: na 1 kg masy ciała potrzeba 10 mg magnezu

 

Opóźnia proces starzenia się organizmu, korzystnie wpływa na układ krążenia i zapobiega chorobom serca. Konsekwencją niedoboru magnezu może być wzrost poziomu cholesterolu we krwi i większa podatność na zmiany miażdżycowe. Jeśli podać choremu 500mg magnezu dziennie, to notuje się znaczną poprawę, a cholesterol spada do normy w ciągu około miesiąca. Pamiętać należy, aby magnez podawać zawsze w wapniem.

Elektrolity w komórkach i płynach pozakomórkowych są czynnikiem sprawczym ruchów motorycznych naszych mięśni. I tak jak akumulator o rozrzedzonym elektrolicie nie uruchomi samochodu, tak też nieodpowiednie stężenie elektrolitów może poważnie zakłócić pracę serca. Jeżeli jest to krótkotrwała przerwa, następuje niedotlenienie mózgu i chwilowa utrata świadomości. Jeżeli zaś pompa ta z powrotem nie zaskoczy – może skończyć się tragicznie nagłym zgonem. Kluczową rolę odgrywa w tym wypadku magnez, którego największe niedobory występują często w pożywieniu sportowców. Na nieracjonalne żywienie sportowców wielokrotnie zwracał uwagę prof. Światosław Ziemlański z Instytutu Żywienia i Żywności, w tym również na potrzebę utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej.

Zdrowym osobom potrzeba 300mg magnezu dziennie, ale sportowcy tracą go bardzo dużo w czasie treningów i zawodów, więc ich organizmy potrzebują o wiele więcej magnezu. Rutynowe badania nie pozwalają sprawdzić, czy jego ilość jest wystarczająca. Nawet analiza krwi niewiele daje, gdyż magnez wydala się z organizmu przede wszystkim z moczem i potem, a we krwi pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie. Wapń z magnezem mogą również pomóc w nocnych skurczach w łydkach, które wiele osób wyrywają ze snu, bo są bardzo bolesne.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest długotrwały i ogromny stres. Osoby mocno zestresowane bardzo szybko tracą magnez!

 

UWAGA !

 

* Nie zaleca się przyjmowania przez dłuższy okres czasu dużych dawek magnezu (więcej niż 1000 mg dziennie) bez dodatkowego podania wapnia.

* Witamina A, wapń oraz fosfor zwiększają przyswajalność i skuteczność magnezu.

*Magnez dobrze współpracuje również z witaminami z grupy B, a szczególnie B6.

*Wapń i magnez są najlepiej wchłaniane wtedy, gdy preparat, który zażywamy, zawiera je w formie chelatowej.

*Magnez łącznie z witaminą B6 zapobiega odkładaniu się kamieni wapniowych w układzie moczowym.

*Magnez przyjmowany podczas posiłku może utrudnić trawienie, ponieważ zobojętnia soki żołądkowe. Lepiej więc zażywać go między posiłkami. Natomiast przy nadkwasocie przyjęta na czczo tabletka magnezu skutecznie zobojętni soki żołądkowe i złagodzi dolegliwości.

*Osoby, przyjmujące z powodu chorób serca tabletki zawierające magnez powinny uzgodnić z lekarzem dawkę wszelkich innych preparatów z magnezem.

 

"Wrogami" magnezu są tabletki moczopędne i alkohol oraz nadmiar tłuszczu i cukry w diecie, mocna kawa i mocna herbata oraz stosowanie destabilizujących "diet cud".

 

Jego naturalnym źródłem są oleiste ziarna, kasza i mąka gryczana, warzywa, jabłka i wiśnie, mąka razowa, kakao, lucerna siewna, lubczyk, mięta pieprzowa, malina, mniszek lekarski, kminek, majeranek, lubczyk. kolendra, i twarda woda pitna. Magnez pochodzący ze źródeł roślinnych występuje w postaci tzw. soli kwasu fitynowego. Sole te są trudno rozpuszczalne, z tego powodu również słabo wykorzystywane w organizmie.

 

Niedobory magnezu mogą być również wywoływane stanami chorobowymi takimi jak: biegunka czy inne infekcje obniżające jego przyswajalność w organizmie. Efektem niedoboru magnezu mogą być:

 

* nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa

* brak koncentracji

* skurcze mięśni

* szybkie bicie serca, arytmia

* zmniejszenie apetytu

* wymioty, biegunki

* osłabienie, drżenie mięśni, omdlenia

 

Przedawkowanie magnezu

 

Jest to sytuacja niemal niemożliwa, jeśli magnez pochodzi wyłącznie ze źródeł pokarmowych lub ma postać chelatową w suplementach, na dodatek zawsze w prawidłowym połączeniu wapnia z magnezem w stosunku 2:1 lub stosowany w kompleksem witamin z grupy B.

Sytuacja przedawkowania może mieć miejsce wyłącznie przy stosowaniu specjalnych preparatów skomponowanych na bazie minerałów w tym również magnezu o chemicznych związkach.

 

Nadmierne spożycie samodzielnych dużych dawek magnezu zapisywanych przez lekarza np. na stres, może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie nerek oraz przewodu pokarmowego i zaburzać gospodarkę elektrolitową w organizmie.

 

artykuł ten pochodzi ze strony :http://www.faceci.com.pl/r_magnez.html

 

Objawy przedawkowania:

zamglone lub podwójne widzenie, śpiączka zawroty głowy, omdlenia wypieki, gorączka , ogromna senność zwiększenie lub zmniejszenie ilości oddawania moczu, wolne bicie serca, zaburzenia oddychania (tłum. R. Burda, M. Gutowska-Jabłońska, A. Rudowska 'Witaminy i Mikroelementy Przewodnik USP", Pruszyński i S-ka, W-wa 1998).

 

Jak zatem widać mimo wszystko magnez można przedawkować a przedawkowanie jest niebezpieczne dla zdrowia.

 

---- EDIT ----

 

wkleiło się dwa razy przepraszam-jakis problem był u mnie z netem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm i chyba kawa bo cos takiego tez wyczytałem 8) No to ... przy stylu zycia typu 2 kawki rano do 4 papierosków bez śniadania pozniej w pracy było tak tych kawek 4-5 a wieczorkiem tak ze 2-3 piwka przy nieregularnym odzywianiu sie ... i tak przez pare dobrych lat .... Ciekawe czy ja mam w ogole w organizmie jakiekolwiek witaminy nie mowiac o magnezie ? :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :D jestem na forum nowa aczkolwiek czytalam juz tutaj dość sporo na temat nerwicy natręctw gdyż od dłuższego czasu miewałam natrętne myśli, nie mogłam sobie z tym poradzić, byłam w 100% przekonana że będę musiała iść na jakąś terapie, brac jakies psychotropy i juz oczami wyobraźni widziałam "biały domek" :/ a przeciez jeszcze pare miesiecy temu cieszyłam sie życiem w pełni! Realizowałam marzenia i cele... a teraz nie potrafię się na niczym skupić a tu matura za pasem :/ i tak sobie myślałam jakie są przyczyny tego wszystkiego, że skądś to się wzieło napewno tylko muszę do tego dojść... przeanalizowałam sobie wszystko po kolei, jak to się zaczeło i włola... a mianowicie przed natrętnymi myślami miałam szereg objawów wskazujący na niedobór magnezu: byłam zdenerwowana bez przyczyny ( denerwowało mnie wszystko w koło, dosłownie wszystko, gdyby ktoś przykładowo puścił bąka w moim towarzystwie to bym zabiła :)) myślałam ze to tzw "humorki" wydawało mi się to bardzo prawdopodobne dlatego że stosowałam antykoncepcje(zawsze sobie mozna wszystko jakoś wytłumaczyć), miałam złe samopoczucie, budziłam się bez energii, i miałam kołatanie serca oraz bóle w klatce piersiowej i duszności (mama mowila ze to nerwowe, miala racje tylko ze ja nic z tym nie robilam) pozniej pojawily sie natrętne myśli, problemy z koncentracją, skurcze mięśni, pocenie się w nocy i nawet depresja! Wszystkie te objawy świadczą o przewlekłym niedoborze Magnezu! Zaburzenia spowodowane niedoborem magnezu są odwracalne! Podniesienie zasobności magnezu w organizmie zmniejsza nadpobudliwość nerwowo-mięśniową. Odpowiedni poziom magnezu w ustroju warunkuje odpowiedni dopływ substancji energetycznych do mózgu, co eliminuje deficyt energetyczny mózgu i zaburzenia psychiczne(czyli wlasnie te natręctwa!)

oto strona która dużo mi pomogła i pisze na niej jak uzupełniać niedobór magnezu żeby naprawde go uzupełniać :Dhttp://nerwica.vegie.pl/niedobor_magnezu.html

Mam nadzieje że komuś pomoże to co tutaj napisałam i da mu nadzieje że będzie dobrze- mi dało :) nastawiłam się pozytywnie że teraz tylko o siebie zadbać i wszystko wróci do normy! bo kiedy czytałam o nn to tylko sie dolowalam o Boze jak ja z tego wyjde??? ludzie sie lecza latami, o Boze!! a może własnie nie masz zadnych konfliktów wenętrznych i nie potrzebujesz terapi ani psychotropów tylko poprostu brak Ci Magnezu???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To strona jednego z użytkowników Tomakina, ale nie jest do końca kompletna, zaraz Ci podlinkuję coś lepszego. Magnez jest przyczyną nerwic, na pewno mojej, bo cierpię na tężyczkę hipomagnezemiczną.

 

[*EDIT*]

 

http://lekarze.w.interia.pl/magnezoterapia.pdf

 

[*EDIT*]

 

www.aptekabatorego.pl/magnez.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja znalazłam takie coś :D

 

 

Magnez - swego czasu przypadkiem trafiłem na forum "nerwica lękowa". Po przejrzeniu kilkudziesięciu tematów "czy to na pewno nerwica?", w których ludzie opisywali swoje objawy, złapałem się za głowę. To wyglądało na jakiś koszmar. Ludzie mieli w większości książkowe objawy niedoboru magnezu, niemal u każdego z nich lekarz rozpoznawał nerwicę i przepisywał drogie, uzależniające psychotropy z silnymi skutkami ubocznymi. Poradziłem im suplementację magnezem w odpowiednio silnych dawkach - tylko kilku mi uwierzyło, reszta wyśmiała. Z tego co wiem ta reszta dalej szprycuje się psychotropami (może to jest po prostu przyjemne?), grupa która mi uwierzyła niemal w całości została "wyleczona" z nerwicy w ciągu kilku tygodni magnezowania - z dwoma wyjątkami, u których zdiagnozowałem inne choroby. To był dość wstrząsający kontakt z polską opieką zdrowotną. Jaka z tego dla nas nauka? Niedobory magnezu bywają powszechne, są skutkami błędów żywieniowych. Najwięcej magnezu w naszej diecie jest w zbożach - nie w żadnych czekoladach czy kakao, to bzdura wymyślona chyba przez producentów tychże. Nawet banany mają kilkakrotnie więcej magnezu w przeliczeniu na 1000 kcal niż czekolada. Warunek co do zbóż, muszą być z pełnego przemiału. Biała mąka odpada. Również witamina B6, niezbędna do zmagazynowania tego pierwiastka, jest nieobecna w białej mące, za to mnóstwo jej w pieczywie razowym. Drobna uwaga - test magnezu z krwi jest bezwartościowy, o ile nie jest to pomiar stężenia w środku erytrocytów. Nawet nie wiem, czy jakiekolwiek laboratorium w Polsce wykonuje takie badania, w razie czego zainteresowanym mogę podać adres w Londynie :) Dla biegaczy w magnezie ważne jest to, że znacznie przyspiesza regenerację komórek nerwowych, przez co mamy "więcej energii", a w praktyce łatwiej nam pracować nad układem nerwowym - to właśnie od niego zależy, jak wytrzymali będziemy na trasie, jak równy i ekonomiczny będzie nasz krok. Bez niego nasz organizm nie potrafi bronić się przed infekcjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz przez 3 miesiące 3x2 Mg+B6, unikaj kawy i alkoholu i zobaczysz, czy będzie poprawa, czy nie...

Brałam - żadnej poprawy...a dodam, że nie pijam kawy, napojów gazowanych i znacznie ograniczyłam alkohol............niestety nie za wszystko jest odpowiedzialny magnez.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×