Skocz do zawartości
Nerwica.com

Książki


Dydona

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo rozmawiamy tutaj o efektach nerwicy i łagodzeniu jej objawów a mało skupiamy się na tym co najbardziej istotne - na jej przyczynach, na źródle naszych problemów. Dlatego postanowiłem wrzucić tutaj fragment książki Wayna W. Dyera, czołowego psychiatry amerykańskiego, który porusza tematy osobowości nerwicowej i wskazuje zachowania sprzyjające pogłębianiu się patologii. Mi osobiście pomaga czytanie jego słów, pomyślałem że również Wam może się to okazać pomocne.

 

Wybór samopoczucia

 

Uczucia nie są emocjami, które są niezależne od Twojej woli. Uczucia to reakcje, na które ty sam się decydujesz. Jeśli kontrolujesz swoje emocje, to nie musisz wybierać rekacji, które ci szkodzą. Gdy już nauczysz się, że możesz odczuwać to co zechcesz, będziesz na prostej drodze do "inteligencji" - drodzie, która nie ma fałszywych skrótów prowadzących do załamań nerwowych. Będzie to nowa droga, ponieważ będziesz postrzegał daną emocję jako twój wybór, a nie jako coś znajdującego się poza kontrolą. Jest to samo sedno wolności osobistej. Z mitem o niemożności panowania nas uczuciami możesz się rozstać.

 

Masz władzę nad tym, co dopuszczasz do swojego umysłu. Jeśli coś po prostu "wskakuje ci do głowy", to ty zgadzasz się na to, chociaż może nie wiesz dlaczego, a wciąż masz władzę usunąć to "coś" i wówczas nadal kontrolujesz stan swojego umysłu. Mogę ci powiedziec: "pomyśl o różowej antyulopie", a ty zdołasz uczynić ją zieloną, zamienić w mrówkojada lub po prostu pomyśleć o czymś innym, jeśli tylko zechcesz. TYLKO TY decydujesz o tym, jakie myśli powstają w twojej glowie. Jeżeli nadal w to nie wierzysz, to odpowiedz na następujące pytanie. Jeżeli to nie ty kontrolujesz swoje myśli, to kto to czyni? Czy robi to współmałżonek? Twój szef? Twoja matka? Jesli oni je kontrolują, wyślij ich na psychoterapię a sam natychmiast poczujesz się lepiej. Ale przecież wiesz jak jest naprawdę. TY i TYLKO TY kontrolujesz swój umysł. Twoje myśli zależą od ciebie i tylko od ciebie, możesz je zatrzymywać, zmieniać, dzielić się nimi z innymi lub je kontemplować w swoim wnętrzu. Nie ulega wątpliwości, że to ty kontrolujesz swoje myśli, a twój mózg jest twoją własnością i możesz go używać zgodnie z własną wolą.

 

Nie trzeba uciekać się do badań naukowych, które to potwierdzają, by zwrócić uwagę na fakt, że emocje są pochodną naszych myśli. Nie możesz odczuwać niczego o czym wcześniej nie pomyślisz. Uczucie jest fizyczną reakcją na myśl. Jeśli płaczesz, rumienisz się, czujesz wzrost tętna, to najpierw musiał zostać wywołany bodziec z twojego osrodka myslenia. Każde uczucie, którego doświadczasz jest poprzedzone przez myśli i bez ich udziału nie możesz nic czuć.

 

Konlkuzja jest równie nieunikniona. Skoro kontrolujesz swoje myśli, a twoje uczucia (emocje) powstają w twoich myślach, to znaczy, że potrafisz kontrolować także twoje uczucia. Możesz je kontrolować pracując nad myślami, które je poprzedzają.

 

Mówiąc prościej: wierzysz, że to okoliczności i ludzie czynią cię nieszczęśliwym, ale tak nie jest. To ty czynisz się nieszczęśliwym poprzez swoje myślenie o ludziach, rzeczach czy sytuacjach w twoim życiu. Jeśli chcesz być osobą wolną i szczęśliwą, musisz nauczyć się nowego sposobu myślenia. Jeśli zaczniesz pracować nad myślami, to nowe uczucia zaczną powoli dominować i to będzie pierwszy krok na drodze ku wolności osobistej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Toba Konrad! Ja też uważam , ze nasze lęki nie biorą się z nikąd. To własnie nasze emocje, które nie mają ujścia, są przyczyną naszych lęków. Ostatnio przerabiam to na terapii. Odkąd dowiedziałam się skąd biorą się moje lęki, dlaczego sie pojawiają, jakie uczucia im towarzyszą to od tej pory muszę stwierdzić, że czuje sie lepiej, bo wiem co jest ich przyczyną i teraz mogę z nimi walczyć. Bo jak się zna wroga to łatwiej jest z nim walczyć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

książka obowiązkowa dla każdego "potęga podświadomości' Murphego,

c.Sisson .Wewnętrzne przebudzenie'

 

[ Dodano: Nie Kwi 02, 2006 5:43 pm ]

książka obowiązkowa dla każdego "potęga podświadomości' Murphego,

c.Sisson .Wewnętrzne przebudzenie'

Este 'biegnąca z wilkami' to bardziej dla kobiet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam rewelacyjne książki:

 

SHIRLEY TRICKETT "Lęk i depresja"

ZBIGNIEW PRZYBYLAK "Samouzdrawianie relaksem i autosugestią"

WILLIAM GLASSER "w życiu możesz wybierać"

KATARZYNA NIEMCZYCKA/JACEK SANTORSKI "Emocje,charaktery i...geny"

 

Szczegolnie dwie pierwsze podniosly mnie na duchu i wyjasnily wiele spraw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozochocony;) Waszą rekomendacją książki "Oswoić lęk" postanowiłem ją sobie zakupić. Tu pojawił się problem - szukałem w księgarniach internetowych i "nakład wyczerpany". Czy ktoś zna jakąś sprawdzoną księgarnię gdzie mają te książkę? Ewentualnie posiada ją w wersji elektronicznej i byłby skłonny sie podzielić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozochocony;) Waszą rekomendacją książki "Oswoić lęk" postanowiłem ją sobie zakupić. Tu pojawił się problem - szukałem w księgarniach internetowych i "nakład wyczerpany". Czy ktoś zna jakąś sprawdzoną księgarnię gdzie mają te książkę? Ewentualnie posiada ją w wersji elektronicznej i byłby skłonny sie podzielić?

 

przyłaczam się do kolegi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam faktycznie książki pomagają ja czytam pojedynek z nerwicą i pomaga mi i to za każdym razem kiedy po nią sięgam a czytałem ją chyba już ze20 razy i dziwię się że pomaga mi tak jak bym ją przeczytał poraz pierwszy. Czy książka oswoić lęk jest łatwo dostępna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie jest strasznie cięzko się skoncentrować na czytaniu.

Jednakże najlepsze ksiązki jaki czytałem to książki autorstwa takich mistrzów jak Masterton czy Lumley.

Z książek o tematyce egzystencjonalno-filozoficznej mogę polecić "Ścieżkę wojownika" ta książka ponoć może odmienić życie człowieka. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam wszystkim paniom, a może nie tylko książkę pod tytułem "chcę być kochana tak jak chcę" to rozmowa terapeutyczna dwóch pań o tym co w życiu najważniejsze. Czyta sie super. Czytając ją chwilami miałam wrażenie że czytam o sobie i o swoich problemach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez czytalem potege podswiadomosci swietna ksiazka i tak sie zastanawiam czy siegajac po jaka kolwiek ksiazke nie robimy tego dlatego ze nasz mozg nastawil sie na to ze po siegnieciu po nia poczujemy sie lepiej, czyi jakas alternatywa od leków, bioenergoterapeltow i innych dobrodziejstw naszej cywilizacji. Uwazam ze jestesmy sie w stanie sami wyleczyc tylko szukamy czegos co musi ciagnac nas za raczke, zamiast skorzystac z dobrodziejstw otaczajacego nas wszechswiata, wiary, nadzieji. Wiem ze to fajnie brzmi ale odkad zrezygnowalem z wszelkich srodkow zewnetrznych i korzystam tylko ze swojej podswiadomosci jest lepiej. Siadam na wygodny fotelu i wyciszam sie wewnetrznie myslac tylko o pozytywach, negatwynych nie dopuszczam, walcze z nimi i powiem wam ze pomaga czy przed wielka impreza gdzie musze sie spotkac z tlumem do ktorego moj mozg jakos nie zywi uczucia, czy przed waznym spotkaniem, czy przed codniowym dojazdem na studia do Częstochowy, a jade z dwie godziny pociagiem z Katowic musze codziennie wstawac o 03:45 robie to co zawyczaj sie robi rano i gnam na pociąg. Ale sie rozgadałem no ale gdzies trzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezmiernie polecam wydawnictwa"

 

Leczenie zaburzen lekowych Joseph Schopf

Psychiatria D.A.Tomb

Zaburzenia lekowe Stanley Rachman

Lek i depresja Shirley Trickett

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwitam chce roszpoczac te forum o psychologi uwazam za bardzo ciekawy temat psychologia intresowala mnie zawsze mam pare ciekawych ksiazekposzukam tytulow to podam choc 1 juz moge podac ; POTRZEBUJE CIEBIE czyli jak uzdrowic wiezi z innymi autor WILLIAM BACKUS moge przeslac 1 egrzemplarz :smile::smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×