Skocz do zawartości
Nerwica.com

FLUOKSETYNA(Andepin, Bioxetin, Fluoksetyna EGIS, Fluoxetin Polpharma, Fluoxetine Aurovitas/ Vitabalans, Fluxemed, Seronil)


shadow_no

Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

241 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      155
    • Nie
      69
    • Zaszkodziła
      37


Rekomendowane odpowiedzi

Według modelu neurochemicznego przyczyną depresji może być niedobór pewnych amin biogenicznych Hipotezy na temat neurochemicznego podłoża depresji dotyczą głównie spadku poziomu noradrenaliny oraz serotoniny . Obniżenie poziomu tych amin biogenicznych powoduje pojawienie się deficytów motywacyjnych.

 

Norepinefryna (bądź serotonina) wyprodukowana w jednej komórce nerwowej jest uwalniana do synapsy, gdzie stymuluje drugą komórkę. Aby powstrzymać tę stymulację norepinefryna (bądź serotonina) musi zostać zdeaktywowana:

 

albo przez reabsorpcję do neuronu presynaptycznego;

albo przez jej zniszczenie.

Leki przeciwdepresyjne powstrzymują te procesy, nie dopuszczając do spadku poziomu norepinefryny i serotoniny. Biorąc pod uwagę budowę i mechanizm działania, wyróżniamy następujące grupy leków przeciwdepresyjnych:

 

-trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - zatrzymują dostępną norepinefrynę (bądź serotoninę) w synapsie przez blokowanie reabsorpcji (tzw. hamowanie nieselektywne wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny) - np. amitryptylina, doksepina, imipramina, klomipramina, dezipramina, dibenzepina, dotiepina i inne.

-leki czteropierścieniowe - mianseryna (antagonista receptora alfa2)

-leki hamujące selektywnie wychwyt serotoniny (SSRI), np. fluwoksamina, fluoksetyna, paroksetyna lub sertralina

względnie selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny(SNRI) - wenlafaksyna, duloksetyna, milnacipran

-selektywne inhibitory MAO - które opóźniają rozkład chemiczny amin biogenicznych przez hamowanie monoaminoksydazy, enzymu który jest za owo rozbijanie odpowiedzialny - np. moklobemid

pozostałe leki np.:

-inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy NDRI (bupropion),

-inhibitory wychwytu serotoniny blokujące receptor 5HT2 (nefazodon, trazodon),

-antagoniści receptorów 5HT2 , alfa2, 5HT3 (mirtazapina),

-sole litu,

-leki o innych mechanizmach działania (tianeptyna).

URL Źródło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale mnie cos dreczy czuje sie fatalnie zle zle zle czasem tycke lepiej tylko ze mam dziene objawy:

np swedzi mnie wszystko

mroczki przed oczami

poczucie ze cos zarez zobacze albo zobaczylam mimo ze nic sie nie dzieje

mrowienie glowy

sztywnosc twarzy

chec ucieczki

strach

i wiesz martwi mnie to bo boje sie ze nerwica moze wywolac umnie jakas powazna chorobe psychiczna

wole zeby mnie ktos uspokoil ze wszystko bedzie ok

ale nie moge na to liczyc z zadnej strony :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedewere, to odwiedź psychiatrę on wytłumaczy ci genezę choób psychicznych.....

To co opisujesz to klasyczne objawy nerwicy, od niej sie nie umiera ani nie świruje.......zrozumienie tego jest częśćią walki z chorobą - tu naprawde meliska nie pomoże.

Tylko leki i/lub psychoterapia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich :D

 

Może przejdę od razu do rzeczy. Mam lekką depresje i mój psychiatra przepisał mi właśnie seronil (1 tabl 20mg na dobe przez 2mies). Chciałabym się od Was dowiedzieć czy tego typu leki mogą pomóc także w przypadku dość silnej nieśmiałośći. Ja oprócz tej depresji i ogólnie sfrustrowania z powodów rodzinnych i szkolnych, zawsze byłam bardzo nieśmiała. Głównie chodzi o paraliżujący strach przed wystąpieniami publicznymi, unikanie kontaktów z ludżmi (głównie facetów), denerwowanie się gdy przebywam w wiekszej gromadzie osób, jak jestem gdzieś w miejscach publicznych to mam takie uczucie że wszyscy mnie obserwują i poza tym typowe oznaki nieśmiałości takie jak czerwienienie i potliwość itp. Jakoś tam sobie radzę ale ta nieśmiałość mnie mocno męczy. Czy ten seronil coś mi pomoże w tej kwestii? A tak poza tym to obawiam się tych skutków ubocznych w pierwszych tygodniach które tu opisujecie. Moje obawy są tym większe bo nie dość że zbliża powoli się sesja na uczelni (trzeba wkuć sporo materiału a poza tym mam też prezentacje do wykonania) to w dodatku za tydzień rozpoczynam nową pracę (w tej pracy także będe musiała przyswoić sobie sporą ilość materiału oraz być że tak powiem intelektualnie na najwyższych obrotach). Myślicie że to dobry moment dla mnie aby teraz brać seronil czy też poczekać aż sesja się skończy i w pracy zrobi się trochę lużniej? No i czy nie jestem naiwna jeśli mysle że ten seronil zwalczy moją nieśmiałość? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Aga, z tego co wiem seronil przepisuje się też przy fobii społecznej tak więc teoretycznie może pomóc w zwalczaniu nieśmiałości (ja też po cichu na to liczę). Ogólnie wydaje mi się że cudów nie ma i po prostu mając dobry humor człowiek nie przejmuje się takimi pierdołami jak np. "co sobie ktoś o mnie pomyśli?". Ot całe działanie. Myślę, że w tym bardziej pomocna jest psychoterapia, bo leki i tak kiedyś będzie trzeba odstawić. Czy masz teraz zacząć brać seronil to sobie musisz odpowiedzieć sama. Niektórzy nie mają w ogóle skutków ubocznych a niektórzy mają dosyć nieprzyjemne. Najgorsze skutki powinny minąć po ok 2 tygodniach. Z drugiej strony, skoro zastanawiasz się czy brać przed sesją czy nie to może znaczy, że nie jest jeszcze z tobą tak źle? ;)

 

A ja od rana czuję się normalnie :):):) Zasnąłem wczoraj w miarę szybko i wstałem dzisiaj o 8:30. Mój przyjaciel trafił do szpitala i jak dowiedziałem się co mu jest pomyślałem sobie "czym ty się tak przejmujesz?". Ludzie mają gorsze problemy i na prawdę nie mam realnych powodów do depresji. Dobra. Siadam do nauki, bo mam dużo zaległości. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

namiestnik, u mnei bardzo bardzo dobrze, żeby nei zapeszyć, teraz troszkę spadek (popiłam....:-/) ale ogólnie odczuwam efekty działania fluo i czuję się już dobrze a co ważne minęły wszystkie objawy somatyczne....i teraz mam zwiększoną dawkę jednego dnia biorę 20mg, następnego 40mg i tak na przemian :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm mój lekarz mi przepisał terapie na 2 mies.

 

Mnie również psychiatra przepisał 60tabl, po jednej dziennie a więc 2 miesiące. Trudno mówić u mnie o depresji (przynajmniej ja jej nie widzę) więc z tego winika że przy lżejszych depresjach lub tylko przy róznych rodzajach leków 2 miesiące brania seronilu wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kampus, nie nie wystarcza, naprawdę, dwa miesiące to mało, za mało żeby nawet dobrze ocenić czy seronil działa.....

Ja sobie tego nie wymyśliłam....a już w ogóle nie widzę sensu bania leków gdy tak naprawdę nie ma potrzeby........

 

No nie wiem, może po tych dwóch miesiącach macie się zgłosić na kontrolę po następną receptę..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej.ja biore seronil od około 2 miesięcy.po 2 tygodniach stosowania czulam sie po prostu swietnie!!!!wydawalo mi sie,ze to juz koniec moich problemow.co prawda libido duzo duzo mniejsze,powiedzialabym znikome.oprocz tego zadnych innych skutkow ubocznych.aaa,i schudlam okolo 3 kilogramow, bo mam mniejszy apetyt.ale nie wiem czy to skutek brania leku.po prostu ogolnie czulam sie rewelacyjnie!!!ale od okolo tygodnia mam wrazenie,ze seronil przestal dzialac:((wrocilo wszystko:((poczekam troche...ale czasem trace nadzieje,ze jeszcze kiedys bede normalnie funkcjonowac:((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też dostałam bioxetin i brałam go aż 4 dni! Miałam wszystkie efekty uboczne: drgawki, drżenie nóg i rąk takie, że nie byłam w stanie nic do ręki wziąć ani ustać na nogach, problem z wyjściem z domu, biegunkę, ból brzucha, nasilenie stanów lękowych do maksimum, myślałam, że oszaleję, do tego totalny brak apetytu i 4 kilo mniej.I dziwne uczucie pieczenia skóry i jakby napięcia mięśni szczególnie na ramionach i karku. I lekarka kazała mi to natychmiast odstawić z zastrzeżeniem, że jeszcze przez 2-3 dni będę odczuwać działanie tego leku. I rzeczywiście tak jest, nie biorę go dwa dni, a czuję jeszcze odrobinę te skutki uboczne! To były koszmarne 4 dni! Ale lek pewnie na każdego działa inaczej. Na mnie akurat tak fatalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zwiększyłam dawkę do 40, zobzaczymy czy bedzie okey.

Czy jest ktoś kto bierze Seronil czy inne SSI od około 10 lat z przerwami?

 

[*EDIT*]

 

Ja właśnie biorę... Mam 35 lat i pomimo tego, że cągle coś łykam czuje apatię i niechęć. Sprawa robi sie coraz trudniejsza, bo właśnie w pracy dostałam nowe projekty i ostrzeżenie, że mam być bardziej zaangażowana i entuzjastycznie nastwiona, a ja nie moge. Boję się co to bedzie. Miałam coś zrobić w weekend jest 14 a ja siedzę i szukam wsparacia w necie zamiast pracowac. Mam pustą głowę i najchętniej tylko leżałabym w łożku. Tragedia :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może dawki macie zbyt małe , albo ten lek jednak wam nie pasuje. JA zaczęłam leczenie depresji i nerwicy efectinem 75 er i w zasadzie mogę powiedzieć ,że ten lek to strzał w 10. Z tym ,że po czterech m-cach zwiększono mi dawkę do 150 bo jednak 75 za małą była , zaczęłam czuć objawy depresji od nowa. Bałam się co prawda wejść na większą dawkę , zwlekałam z tym i teraz widzę ,że niepotrzebne były moje objawy. Zdecydowanie lepiej się czuję.

Amina 123 miałam tak samo jak ty zero motywacji do pracy,w zasadzie tylko leżałam w łóżku, problemem dla mnie było podniesienie się z niego. A dramatem wstanie rano do pracy. teraz jest...inaczej...mam skrzydła :D , che mi się działać, normalnie pracuję. Po prostu ten lek postawił mnie na nogi :D

Życzę wam też tego samego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 16 lat biore sulpiryd 100mg i seronil 10 mg dziennie sulpiryd biore od około 2 miechów a seronil 3 dzień nie wiecie może czy lekarz nie przesadził co do dobru leku tym bardziej że mam uszkodzoną trzustke i wątrobe a na opakowaniu pisze że nie zalecane dla osób poniżej 18 roku życia, pozatym seronil powoduje że jestem senny i nie moge jeść, a przez okres 3 miesięcy chroby schudłem 20kg i boje sie bo nie chce być bardziej chudy, a chodze z takimi osobami do szkoły co bardzo szybko to wykorzystaja.Prosze o rade.

 

[*EDIT*]

 

Witam mam 16 lat biore sulpiryd 100mg i seronil 10 mg dziennie sulpiryd biore od około 2 miechów a seronil 3 dzień nie wiecie może czy lekarz nie przesadził co do dobru leku tym bardziej że mam uszkodzoną trzustke i wątrobe a na opakowaniu pisze że nie zalecane dla osób poniżej 18 roku życia, pozatym seronil powoduje że jestem senny i nie moge jeść, a przez okres 3 miesięcy chroby schudłem 20kg i boje sie bo nie chce być bardziej chudy, a chodze z takimi osobami do szkoły co bardzo szybko to wykorzystaja.Prosze o rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę już drugi miesiąc Bioxetin i widzę znaczne pogłębienie depresji. Do tego pogłębiające się lęki i nerwowość. Oprócz Bioxetinu biorę Xanax i Imovane. Śpię jako tako (budzę się co 2 godzinki średnio). Ale czuję się coraz gorzej, gorzej niż kiedykolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brałam przez 5 miesiecy Andepin z Mianserin na noc...Po tygodniu czulam sie rewelacyjnie..Potem jak rzucillam..bylo troche gorzej..w ciazy mialam wylew i z tego powodu wpadalam znowu w nerwice i depresje. I znow bralam Andepin, ale nie pomogl juz tak bardzo..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×