Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

 

Patryk29 - mam jeszcze pytanie: ile dni brać ten zmniejszony lafactin (50mg)?

Bo rozumiem że chodzi o stopniowe odstawianie, tak?

 

I kiedy włączyć ewentualnie tą asentrę?

 

Kat_ - widzę, że Ty bierzesz sam wellbutrin, czyli jest wystarczający dostatecznie?

 

Musze jakoś dotrwać do marca i nie zejść na serce :)

 

Pozdrawiam i dziękuję,

Alicja

 

Ja bym bral, póki nie bedziesz miala wizyty u lekarza, no i sprawdzalbym cisnienie i puls po zmniejszeniu dawki, powinno byc lepiej w tym wzgledzie, o zmianie lub wycofaniu lekarstw, najlepiej niech decyduje lekarz, to on cie prowadzi i podejmuje decyzje, z jakiesgos powodu dal ci wenlafaksyne, a nie na poczatek Ssri??

Bralas wczesniej ssri??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależne od działania serotoninergicznego:

 

Pobudzenie receptorów 5HT2A w zwojach podstawy mózgu może spowodować zahamowanie transmisji dopamninergicznej w tym obszarze, czego efektem może być

 

akatyzja

spowolnienie psychoruchowe

łagodnie nasilone objawy parkinsonizmu <--- już własnie czuję parkisjonizm , za 20 lat będę jak muhamad ali , odstawiłem to gówno i obecnie nic nie biorę.

 

-- 23 lut 2015, 21:51 --

 

jedyny plus mają SNRI nad SSRI że wpływają na NA i "SNRI wpływają także na transisję dopaminergiczną w korze przedczołowej[15]. Wynika to z tego, że zahamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny hamuje też wychwyt zwrotny dopaminy w tym obszarze przodomózgowia."

 

ale z drugiej strony pobudzają jak inne ssri. 5ht2a i to hamuję transmisję dopaminy . Więc i zwiększa dopaminę w korzę przedczołowej za pomocą NA i hamuję transmisję dopaminy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

benzowiec84 to nie agonizm 5-HT2a ale 5-HT2c powoduje zablokowanie transmisji dopaminergicznej. Artykuły które mówią o 5-HT2a są błędne, do pewnego czasu nie było narzędzi by rozróżnić te receptory - dopiero od niedawna mamy selektywnych antagonistów 5-HT2c i narzędzia do genetycznego wyłączania danego receptora więc wiedzę o funkcjonowaniu receptorów (ale i o innych rzeczach) najlepiej czerpać z jak najnowszych publikacji. W latach 80 sądzono jeszcze, że są tylko 2 receptory serotoniny ;)

 

To prawda, jak już to SNRI są "lepsze", bo zwiększają dopaminę w korze przedczołowej, ale tak jak piszesz i tak serotonina z tych leków działa mocno blokująco. Chociaż i tak czy lek będzie zwiększał czy zmniejszał transmisję dopaminy zależy od ekspresji danych receptorów u tej osoby, więc to będzie się mocno różnić między ludźmi. Jedni "pływają" na dopaminie z SSRI a inni dostają akatyzji czy objawów parkinsonowskich. Ludzkie mózgi sporo się różnią u różnych osób. Ale jeśli są objawy blokady dopaminy na SSRI to przynajmniej mniej więcej wiadomo z czego to się bierze.

 

W skrócie SSRI mogą zmniejszać ostrzał neuronów dopaminowych w polu brzusznym nakrywki, oraz istocie czarnej (dokładnie substantia nigra pars compacta), co objawia się zmniejszonym poziomem dopaminy w prążkowiu (objawy parkinsonowskie) i jądrze półleżącym (ew. anhedonia i brak motywacji). Myślę, że zmniejszony ostrzał VTA powoduje także zmniejszenie dopaminy w korze przedczołowej (też wpływ na ew. anhedonię, brak motywacji i pogorszenie uwagi i planowania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z dawką. Przy fluo 20mg i well 150mg znużenie, apatia, nic mi się nie chce. Dzisiaj zarzuciłem 300mg i od razu lepiej ale na dłuższą metę trochę za duża dawka. Rezygnuję z wszelkiej herbaty, kawy i coli bo to zły zestaw z wellbutrinem, czasami sobie pozwalałem na małą dawkę kofeiny i może stąd to negatywne makręcenie na 300mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dziś 8 dzien brania wellbutrinu 300 i mogę śmiało powiedzieć, że czuję się o wiele lepiej.

Biorę póki co 50 wenli, ale chciałabym ją odstawić na rzecz łagodniejzego leku. W każdym razie mam power do działania, energia mnie rozpiera, drugi dzień biegam :) Nareszczie trafiony lek dla mnie - chyba będę wielbić panią doktor z IPiN na Sobieskiego. Czaami ratuje sie benzo,bo np wczoraj miałam wysokie ciśnienie, ale wysypiam się, a dziś rano ciśnienie wzorcowe. Zresztą doktórka kazała mi je mierzyć regularnie codziennie i zrobic wszelkie możliwe badania.

Myślicie, ze to jescze "honeymoon"? Mam nadzieję, że nie... :)

Polecam osobom, które dotychczas miały "wyjebane"na wszystko i potrafiły przespać cały dzień (to ja - sic!)

Jeszcze jeden dowód, że nie brakowało mi serotoniny a dopaminy, dlatego ssri nie działały a przymulały... nawet wenla...

 

 

Pozdrawiam i życze zdrowia Wszystki Forumowiczom:)

Ala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wellbutrin moz e pow z odowac halucynacje? Wczesniej tego nie bralem I bylo ok bralem tylko zoloft Risperidone Trazadon I lorazepam I mialem wiecej energi jak bylem na neuroleptyku risperidonie 2mg I wiecej energi a teraz czasem boli mnie szyja I nie moge glowa ruszac bo szyja sztywna I mam bole z tylu glowy. I wkurza mnie swiatlo, troche spadla mi wiara I mniej mysli pozytywnych, niewiem Co mam robic, chyba za duzo tez mysle o chorobie I leze w lozku caly dzien mysle chyba ze musze miec jakies hobby zeby nie myslec za duzo, nie chce zeby depresja I nerwica mnie zniszczyly, bo chce cos osiagnac w zyciu, juz niewiem Co mam robic :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wellbutrin może podwyższać ciśnienie krwi. Ale powiedzcie mi czy utrzymująca sie przez kilka dni wartość ok 140/104 nie jest za wysoka??? Ktoś się orientuje w tym?

Martwię się, że dostanę jakiegoś udaru.

Wizytę u lekarza mam dopiero we wtorek.

Dzięki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od dziś zakońćzyłęm brac Wellbutrin.W grudniu brałem 300mg , w tyczniu też 300 i w lutym 150, ale efektów nie było zbytnich.Do tego brałem spamilan 2 razy dziennie po 5mg.Czy mógłby ktoś napisac ewentuane jakieś skutkimodstawienne Wellbutrinu?Od dziś biorę Wenlafaksyne 75mg , którą brałem w zeszłym roku, ewentualnie mam się wspomóc 1/2 afobamu 0,25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę tak:

Brałam Wellbutrin 300mg od 16.03 (dawka początkowa) i na początku czułam się świetnie (energia, chęć do działania, dobre samopoczucie, co najważniejsze - ten lek niesamowicie uwalnia emocje!). Aż do zeszłego tygodnia, kiedy to zaczęło mi gwałtownie rosnąć ciśnienie (dolne w okolicach 100), w ostatni piątek dostałam nagłego ataku lęku i paniki w autobusie, myślałam że dostaję udaru, autentycznie. Fakt, miałam też stresujący dzień, rozmowę o pracę i inne takie atrakcje. Gdybym nie miała w domu xanaxu, nie wiem jakby się to skończyło. W ten wtorek poszłam do psychiatry, kazała mi kupić sobie wellbutrin 150g a po tygodniu dołączyć eliceę na noc (pół tabletki). I obserwować co się będzie działo dalej.

Jeśli wysokie ciśnienie, kołatanie serca do końca miesiąca nie przejdą - odstawiam bezwzględnie, pomimo pozytwów, których nie dawały mi dotychczas inne leki.

 

Aha, zapytałam - co w sytuacji, kiedy dawka 150mg byłaby niedostępna (nie ma jej w większości aptek i hurtowni) - a ona na to, żebym dzieliła 300 na pół (te o przedłużonym uwalnianiu) i że niby nic się nie stanie, tylko lek się szybciej wchłonie.

 

Na szczęście kupiłam te 150 -tki i biorę od wczoraj.

Mam benzo jakby co i tak sobie żyję.

Mam cały czas nadzieję, że serce się unormuje i ciśnienie też, na tej mniejszej dawce. Ale podchodzę już do tego leku bardzo ostrożnie, w mojej rodzinie są osoby z nadciśnieniem (nawet sporo) i mój wujek zmarł na udar :(

 

Pozdrawiam,

Alicja

 

PS. Jeśli ktoś jest z Warszawy, to polecam aptekę na Świętokrzyskiej 32 (blisko metra), mają na stanie większość leków "psychiatrycznych" i niskie ceny oraz apteki ZIKO, również ceny dużo mniejsze niż w innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz jesli zrobisz to w ten sposób ze dalszą 150-tke podzielisz znowu na pół i będziesz przyjmować 75 rano drugie 75 w południe lub w nocy. Tak to wygląda w przypadku buropionu IR (natychmiastowe uwalnianie, dostepny w USA) w którzy przekształca się XR po podzieleniu

 

-- 10 sty 2014, 17:58 --

 

mała poprawka, wygląda na to ze wprowadzenie samego bupropionu w chlorowodorek skutkuje spowolnieniem uwalniania. Dlatego bupropion XL po przełamaniu przekształca się w buropion SR a ten dopiero po przekształceniu go w inną sól staje się bupropionem IR

 

cytat z ulotki

 

WELLBUTRIN SR 150 mg twice daily to the immediate -release formulation of bupropion at 100 mg 3 t

imes daily, peak plasma concentrations of bupropion at steady state for WELLBUTRIN

SR were approximately 85% of those achieved with the immediate release

formulation. There was equivalence for bupropion AUCs, as well as equivalence for both peak plasma con

centration and AUCs for all 3 of the detectable bupropion metabolites. Thus, at steady state, WELLBUTRIN SR, given twice daily, and the immediate release formulation of bupropion, given 3 times daily, are essentially bioequivalent for both bupropion and the 3 quantitatively important metabolites.

 

czyli po polsku biorąc za dawkę dobową 300 mg

3x dziennie 100mg bupropionu IR = 2x 150mg dziennie bupropionu SR = 300 mg bupropionu XL

 

sens zdania się nie zmienia. 2x dziennie 75mg bupropionu SR (powstaje po przełamaniu tabletki) jest równe jednej dziennie bupropionu XL 150mg. Choć brzmi to skomplikowanie to nie musisz się obawiać o skutecznosc leku.

 

-- 15 mar 2015, 15:32 --

 

Wychodzi na to, że podzielona trzysetka na 4 części, przyjmowana 4x razy dziennie, będzie działać jak jedna dawka 300mg XR. na dzień.

Jak chcemy z 300mg zrobić dawkę 150mg, to też musimy podzielić ja na 4 części i przyjmować 2x po 75mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze nie nalezy kroic bupropionu,wtedy otrzymujemy go o natychmiastowym uwalnianiu -nie ma wtedy mowy o leczeniu tylko o cpaniu.

 

Sranie nie ćpanie. Jakie czasem ludziom pie*dolą głupoty w necie :/ W USA jest sprzedawany bupropion zarówno w wersji zwykłej jak i o przedłużonym uwalnianiu. Nie pamiętam już dokładnie ale zwykły podobno się wchłania przez 8 godzin a przedłużony 12 godzin. Ja kroję 300mg na pół i jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×