Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

brałam też inne SSRI i po żadnym tak nie miałam :(

 

Ja pamiętam, że kiedyś po paroksetynie miałem jeszcze gorzej i właśnie ze względu na problemy ze snem była zamieniona na sertralinę. Po jakimś czasie wszystko się ustabilizowało i problemy ze snem minęły.

Jak widać każdy inaczej reaguje na dany lek.

W ogóle to stres przewlekły spłyca sen. Jak się antydepresent rozkręci to niweluje stres - obniża się kortyzol i sen się poprawia. Więc musimy cierpliwie poczekać na zaskoczenie leku :)

 

Tak w ogóle to widzę że bierzecie duże dawki. Dla mnie 50tka to już sporo. A setkę jak brałem to nie lada wyzwanie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis 9ty dzien brania Setaloftu- wzrasta mi po nim cisnienie- teraz w spoczynku mam 140/90 gdzie przed braniem go mialam w normie zawsze....a jak zmieniam pozycje z siedzacej na stojaca odrazu cisnienie spada do 100/80 a puls wzrasta z 85 na 120 - czy to normalne podczas brania tego leku?? ja juz zaczynam wariowac od tego wszystkiego.. ale po cloranxenie jest lepiej- nie trzesie mnie wtedy tak...

co do jedzenia to apetytu brak jedynie na slodycze :shock: no i w nocy prawie nie spie, za to jak usne to ciezo mnie dobudzic..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się brać rano, bo jak biorę wieczorem to mam właśnie płytki sen. Jak przebudzałem się rano to psychiatra poradziła mi zejść o 50 mg (do 150mg).

biorę rano, o 6:30 całą dawkę. Mam wrażenie, że przez to przebudzanie nie wysypiam się jszcze bardziej, chociaż przebudzam się tylko na chwilę tak naprawde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebudzanie się po kilka razy w nocy oznacza płytki sen (faza REM - stąd często te dziwaczne sny). Za mało snu głębokiego powoduje niewyspanie, zmęczenie i rozdrażnienie. Rozdrażnienie spowodowane słabym snem powoduje stres w ciągu dnia i zwiększa subiektywnie skutki uboczne leku (ciśnienie, nerwowość, lęki itp) no i całe kółeczko się zamyka. Pozostaje czekanie aż wszystko się unormuje.

 

Ja pomagam sobie mianseryną (lerivon). Wczoraj wziąłem jedną tabletkę dwie godziny przed snem. Fajnie się po niej zasypia i przyznam, że sporo pogłębia sen. Spałem do 5tej rano, a jak się obudziłem to wziąłem dosłownie 1/5 tabletki nasennego Zolpicu. Na mnie taka dawka działa. Zasnąłem i obudziłem się dopiero o 10tej rano mega wyspany i z dobrym humorem. Od razu przyjąłem Sertralinę, bo codziennie właśnie gdzieś o 10tej biorę i czuje się do teraz bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebudzanie się po kilka razy w nocy oznacza płytki sen (faza REM - stąd często te dziwaczne sny). Za mało snu głębokiego powoduje niewyspanie, zmęczenie i rozdrażnienie. Rozdrażnienie spowodowane słabym snem powoduje stres w ciągu dnia i zwiększa subiektywnie skutki uboczne leku (ciśnienie, nerwowość, lęki itp) no i całe kółeczko się zamyka. Pozostaje czekanie aż wszystko się unormuje.

 

Ja pomagam sobie mianseryną (lerivon). Wczoraj wziąłem jedną tabletkę dwie godziny przed snem. Fajnie się po niej zasypia i przyznam, że sporo pogłębia sen. Spałem do 5tej rano, a jak się obudziłem to wziąłem dosłownie 1/5 tabletki nasennego Zolpicu. Na mnie taka dawka działa. Zasnąłem i obudziłem się dopiero o 10tej rano mega wyspany i z dobrym humorem. Od razu przyjąłem Sertralinę, bo codziennie właśnie gdzieś o 10tej biorę i czuje się do teraz bardzo dobrze.

 

tylko obawiam się, że to się może już nieunormować. Biorę Sertrę od 1,5 miesiaca. Dość długo bylam na 150, teraz od 2 tyg 200, a nic się nie zmienia, nawet jest gorzej z tym snem. Moim problemem i tak jest nadmierna senność. Jakaś paranoja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pewnie musi minąć więcej czasu aby organizm przyzwyczaił się do takiej dawki i sen się unormował. generalnie SSRI nie są do leczenia zaburzeń snu, a do wyeliminowania ich przyczyny czyli depresji, nerwicy itp. Może czasem warto spróbować dłużej polecieć na niższej dawce i poczekać na efekty. Ja to przy dawce 200 mg odleciałbym w kosmos :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 12 dni, wizyta u mojego lekarza i żegnaj Asertinie witaj Paro <3. Mój organizm nie może przyzwyczaić się do tego leku. Stopniowe zwiększanie dawki (do 150mg) i "złość na cały świat", teraz biorę 100mg i złość mam na "połowę" świata, do tego takie "spowolnienie" obrazu, coś jak przy deja vu. Albo jestem zbyt przyzwyczajona do paro...w końcu kilka lat xetanoru mogło zrobić swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj 11 dzien na Sertralinie... bezsennosc jakos mija , opracowalam sposob : biore hydroxyzyne, ktora na mnie dziala MEGA usypiajaco... i po 2 godz jak hydro zaczyna mnie rozkladac do snu biore setaloft i spac...dzieki temu usnelam wczoraj o normalnej godzinie, bo od tygodnia zasypialam o 5 rano :shock:

martwia mnie tylko te skoki cisnienia przy zmianie pozycji- cisnienie spada ze 130/90 do 110/80, a puls wzrasta z 80 do 112 czy to normalne podczas pierwszych tygodni??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jutro mija rowno 3 tydzien na sertralinie i nie widze zadnych pozytywnych efektow, nic, kompletnie poza tym ze splycila mnie juz po 3 tabletce emocjonalnie, totalnie je wyciszyla i prawie wyeliminowala lęk, to potem gdy ustaly juz wszystkie objawy uboczne nie zauwazylem zadnej zmiany.

Nadal wycofanie spoleczne i wisielczy humor czyli normalka.

 

Wiem ze sertra potrzebuje rozpedu ale czy to oznacza ze az tak mocno mam zryty beret ze po 3 tygodniach jeszcze nic nie czuc ?

Z tego co czytam niektorzy czuja juz pozytywne efekty po tygodniu , dwoch (poprawa nastroju) a u mnie mija trzeci i zero kompletne, zadnej zmiany ani na plus ani na minus.

Biore 50mg 8.2 mam wizyte, ciekaw jestem co lekarz na to powie, pewnie zwiekszy dawke ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem nowy na forum. Chciałbym prosić o pomoc osoby bardziej ,,doświadczone" w temacie.

 

Otóż od 2 prawie lat choruje na nerwice. Na początku nie wiedziałem co mi jest ,szereg badań w końcu ktoś mądry powiedział nerwica.

Od razu psychiatra bo na psychoterapie nie za bardzo. Pierwszy lek ssri Servenon (elicea) 5mg pomogło przez półtorej roku czułem sie dobrze.... Niestety wszystko wróciło... Miałem nawet niedawno rezonans głowy i wszystko ok. Teraz zmiana leku na Sertagen w wersji 50mg od tygodnia biore dodatkowo Mianseryna na spanie i hydroxizinum.

Moje pytanie jaka jest Różnica miedzy eliceą a sertagenem?

 

Mam strasznie wielkie oczy od jakiegoś czasu takie żrenice wielkie że aż oczy mnie bolą. Rano jest ok i przy swietle dziennym też dodatkowo jak patrze w lustro żrenice mi pulsują tzn zmniejszają sie i zwiększają przy tym samym swietle :shock: czy ktoś tak miał z was po tym leku?

 

Byłem u okulisty i ok ,neurologa ktory zlecił rezonans w którym nie stwierdzono odchyleń i nie wiem z czego to sie bierze nigdzie nie dostałem jasnej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci ze przy sertralinie z moimi oczami tez cos dziwnego sie dzialo lewym okiem czasami widzialem podwojnie, balem sie ze to moze siatkowka sie odwarstwia ale przeszlo mi to po paru dniach, potem wzialem ulotke i pisze ze jednym ze skutkow ubocznych sa problemy ze wzrokiem, ale z tego co widze minelo to razem ze wszytkimi innymi objawami ubocznymi jakie na poczatku mialem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komy10

Servenon, czy Elicea zawiera escitalopram, natomiast Sertagen zawiera sertralinę. Oba te związki należą do grupy leków SSRI (nowej generacji) i mają podobne działanie. Zazwyczaj zamienia się jeden lek na drugi w tej samej grupie, gdy ktoś tego pierwszego nie tolerował lub jego efekt by za słaby.

Ja pamiętam, że jak pierwszym razem brałem sertralinę to też miałem jakieś problemy z oczami. Teraz już nie mam takich skutków ubocznych.

 

15latwdepresji

Jeśli chodzi o czas na rozkręcenie się sertraliny to faktycznie trzeba dać sobie z 1,5 miesiąca. Po 3 tygodniach to mijają dopiero efekty uboczne i powoli łagodnieją lęki i natręctwa. Na efekt przeciwdepresyjny trzeba poczekać dłużej.

 

Mili89

Pisałeś, że bierzesz sertralinę na noc. Nie lepiej brać z rana? Wtedy można trochę zniwelować tą bezsenność, dopóki się nie rozkręci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luxor, - pisalas ;)- jestem kobieta ;)

biore Sertre na wieczor tylko dlatego, ze trace po niej apetyt i nie potrafie nic w siebie wcisnac...dlatego biore ja po obiedzie.. teraz naszczescie przechodzi bezsennosc (12 dzien brania) martwi mnie jednak to, ze dalej mam te zawroty dziwne glowy (podobno z nerwicy) ktore mijaja jak wezme cloranxen i proprananol, ale nie chce brac ciagle jakiegos leku..no i ten puls w spoczynku mam 75-85 a gdy stoje odrazu 110-120 :/ nie wiem co mam o tym wszystkim myslec.. czy to skutki uboczne ? czy cos nie tak z sercem? :zonk:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przepraszam Mili89, pomyliłem się :)

No faktycznie Sertra może powodować jadłowstręt. A to Ty pierwszy raz bierzesz antydepresant, czy już kiedyś brałaś?

Ja sobie przypominam że jak kiedyś pierwszy raz brałem to nie mogłem ze 2 tyg nic jeść i miałem odruch wymiotny. Aż się dziwie, że teraz nic takiego nie mam. Od pierwszej tabletki wcinam normalnie. :) W ogóle teraz nie mam większości objawów co miałem za pierwszym razem. Całkiem inaczej do tego podchodzę i tak mi się zdaje, że większość objawów ubocznych powstaje z nerwów, a nie z działania leku.

Więc nie mierz sobie na razie tego ciśnienia i pulsu bo tylko będziesz się niepotrzebnie nakręcać :)

 

15latwdepresji

Wiesz, każdy reaguje inaczej. Ja tylko mogę ze swojego doświadczenia powiedzieć, że u mnie gdzieś 1,5 miesiąca trzeba było czekać. I warto poczekać trochę niż zmieniać od razu lek czy wchodzić na większą dawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luxor, tak pierwszy raz biore takie leki- po tylu badaniach i wycieczkach od lekarza do lekarza wzielam sie na odwage i poszlam do psychiatry...

z tym pulsem jest tak, ze jak sie odpreze i zmierze to mam 74 ale jak stoje to odrazu czuje jak serce mi lomocze i 112-120 :shock:

mam nadzieje,ze lek szybko zacznie dzialac, bo nie chce ciagle brac cloranxenu (5mg) a tylko to sprawia, ze jakos funkcjonuje poki co ...

zauwazylam dodatkowo, ze po Sertralinie ciagle jadlabym cos slodkiego :shock::shock::shock: nawet jak caly dzienn po niej nie moglam nic przelknac tak nutelle potrafilam zjesc cala :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja biore Wellbutrin do zoloftu I w ogole nie potrafie kontrolowac swoich emocji. Dzisiaj z Rana czulem sie nerwowy I na dodatek powiem ze wszystko mnie wk****wia. Do tego jestem jeszcze nie szczesliwy bo mieszkam, w USA I gleboko w sercu wsrodku czuje tak jak bym w ogole tu nie pasowal do tego kraju, czuje ze ten kraj nie jest rajem na ziemi w ktorym bym chcial zyc. Odsrodka czuje sie ze moje serce jest polskie I ze jestem Polskie. Odkad tu jestem nie jestem w ogole szczesliwy, bo nie mam tu ani zycia towarzyskiego, jestem ciagle sam, wszyscy Polacy sie odemnie odwrocily nikt nie zaprasza na imprezy I czuje sie tu w gronie polakow ze nikt mnie docenia I akceptuje. Bardzo chcialbym wrocic do swojej ojczyzny, bo Ameryka juz mnie nie interesuje. Tu moje zycie jest Bardzo szare, w polsce to chociaz mialem towarzystwo I mialem do kogo wyjsc I nie bylem sam a tu mam odwrotnie. Juz niewiem Co mam zrobic rozmawialem z ojcem I jak zwykle nie zgadza sie na ten wyjazd bo sobie Tam nie dam rady. A ja mam juz prawie 23 lata I tez Pragne od zycia czegos wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×