Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nomenklatura psychiatryczna w mowie potocznej


Lord Cappuccino

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie często używają w mowie potocznej różnych określeń pochodzących z nomenklatury psychiatrycznej- np. "masz obsesję", "jesteś maniakiem", "ty debilu". Postaram się wyjaśnić jakie znaczenie mają one w nazewnictwie medycznym.

 

Obsesja

-potocznie termin używany do opisywania czyichś przesadnych, dużych zainteresowań- "masz obsesję na czyimś/kogoś punkcie"

-w psychiatrii określenie natrętnych myśli o podłożu lękowym występujących w przebiegu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego/nerwicy natręctw

 

Maniak

-potocznie człowiek ogarnięty jakąś myślą, ideą itp.; fanatyk, oszołom; osoba mająca jakąś pasję, bez reszty nią pochłonięta; zapaleniec;

-w psychiatrii mania oznacza zaburzenie z grupy zaburzeń afektywnych objawiające się podwyższonym nastrojem, gadatliwością, pobudzeniem psychoruchowym, obniżoną potrzebą snu, odhamowaniem seksualnym, skłonnością do podejmowania działań ryzykownych i autodestrukcyjnych, gonitwą myśli, zwiększeniem siły/energii, zawyżoną samooceną.

- mania może też być dodawana jako przyrostek/sufiks do rdzenia innego wyrazu, aby utworzyć słowo faktycznie opisujące czyjeś owładnięcie jakąś sprawą/ideą- np. erotomania, megalomania, melomania, ablutomania itp.

 

Debil

-potocznie obelga/inwektywa

-dawniej inna nazwa upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim

 

Imbecyl

-potocznie obelga/inwektywa

-dawniej inna nazwa upośledzenia umysłowego w stopniu średnim

 

Idiota

-potocznie obelga/inwektywa

-dawniej inna nazwa upośledzenia umysłowego w stopniu ciężkim

 

Kretyn/matoł

-potocznie obelga/inwektyw

-dawniej kretynizmem albo matołectwem był określany ciężki niedorozwój umysłowy spowodowany zespołem wrodzonej niedoczynności tarczycy, związanym z niedoborem jodu

 

Paranoja

-potocznie "mieć paranoję" oznacza głosić sądy niedorzeczne, pozbawione sensu, być chorobliwie zaabsorbowanym jakimś zagadnieniem.

-w psychiatrii to system rozbudowanych i spójnych urojeń(zaburzeń treści myślenia)

 

Żółte papiery

-potocznie jeżeli ktoś ma żółte papiery to jest chory psychicznie, jest świtem, czubkiem, wariatem, jest niebezpieczny

-podobno wzięło się to stąd, że w okresie powojennym i późniejszym dokumentacja w szpitalach psychiatrycznych była spisywana na intensywnie żółtym papierze;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję jubileuszowego POSTU. :shock: Wiele z terminów psychiatrycznych na stałem przeszło do LAMUSA.

 

Post

-wiadomość, informacja wysłana na grupę lub forum dyskusyjne, napisana w określonym temacie wypowiedź

-dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia w ogóle, lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa), przez określony czas

 

Lamus

-klasowy odrzutek, zazwyczaj nie lubiany przez nikogo, także ciota, frajer, sierota

-skład starych rzeczy

-budynek gospodarczy stawiany dawniej przy dworach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kretyn/matoł

-potocznie obelga/inwektyw

-dawniej kretynizmem albo matołectwem był określany ciężki niedorozwój umysłowy spowodowany zespołem wrodzonej niedoczynności tarczycy, związanym z niedoborem jodu"

 

Ja mam niedoczynność - znaczy jestem kretynką? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietam jak w gimnazjum ( w SZWECJI ) na kursie z psychologii omawial wykladowca stres, nerwice, depresje oraz inne przypadlosci psychosomatyczne oraz psychomotoryczne. I wtedy chcialam zablysnåc posrod szwedzkich uczniow uzywajåc wlasnie sformuowan debilizm, imbecylizm, idiotyzm i kretynizm i opisalam czym sie rozniå. Wszyscy spojrzeli na mnie z oslupieniem a ja wowczas oczekiwalam wsparcia nauczyciela w tym, co opowiedzialam. Zapadla dluga cisza wiec zapytalam w koncu wykladowce czy nigdy nie slyszal o takim nazewnictwie a on na to, ze NIE ( dziwne, bo byl prawie dwukrotnie starszy ode mnie wiec wydawalo mi sie to nieprawdopodobne aby nigdy nie zetknål sie z powyzszymi sformuowaniami).

 

Coz.... dalam za wygranå i nigdy wiecej nie powracalam do tego tematu, natomiast zaczelam szperac w czytelniach i dowiedzialam sie, ze nazewnictwo jakiego uzylam dawno wyszlo z uzycia, tj. w polowie lat 60-tych.

 

Dzis uzywa sie slow "niepelnosprawnosci umyslowej" i w zaleznosci od stopnia rozwoju okresla sie mianem :

 

niepelnosprawny intelektualnie w stopniu lekkim ( debilizm ) IQ 55-69 w skali Wechslera

niepelnosprawny intelektualnie w stopniu umiarkowanym ( ibecyl ) IQ 35-54

niepelnosprawny intelektualnie w stopniu znacznym ( idiota ) IQ 20 – 34.

niepelnosprawny intelektualnie w stopniu glebokim IQ ponizej 20

wrodzony syndrom braku jodu ( kretyn )

 

Podobnie jak w Szwecji nie uzywa sie slow : inwalida czy kaleka, zaståpiono te slowa NIEPELNOSPRAWNYM

 

Tak czy owak psychiatria byla wowczas w powijakach ale w ostatnim dwudziestoleciu poczynila wielkie postepy. I chwala za to !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pedofil

- w seksuologii człowiek preferujący kontakty seksualne z dziećmi w okresie przedpokwitaniowym,

- potocznie każdy mężczyzna który wiąże się z kobietami w wieku przedmaturalnym będąc od nich znacznie starszym.

Etymologią potocznego znaczenia jest zapewne zawiść starych ropuch zazdrosnych o to że atrakcyjni matrymonialnie mężczyźni wybierają zgrabne i jędrne niewiasty zamiast robić za kolejną z rzędu opcję dla sfrustrowanej zmarchami i tzw. pleco-cyckiem baby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pedofil - Etymologią potocznego znaczenia jest zapewne zawiść starych ropuch zazdrosnych o to że atrakcyjni matrymonialnie mężczyźni wybierają zgrabne i jędrne niewiasty zamiast robić za kolejną z rzędu opcję dla sfrustrowanej zmarchami i tzw. pleco-cyckiem baby.

NIEEEEEEEEEEEEEEEE!!! TO POPAPRAŃCY!!!, KTÓRZY GWAŁCĄ MAŁE DZIECI!!! :evil::evil::evil:ODSTRZAŁ TAKIEGO ŚCIERWA!!!, POWINIEN BYĆ LEGALNY!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Etymologią potocznego znaczenia jest zapewne zawiść starych ropuch zazdrosnych o to że atrakcyjni matrymonialnie mężczyźni wybierają zgrabne i jędrne niewiasty zamiast robić za kolejną z rzędu opcję dla sfrustrowanej zmarchami i tzw. pleco-cyckiem baby.

To jest akurat prawda, tylko po kiego grzyba opisywać zjawisko językiem z rynsztoka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×