Skocz do zawartości
Nerwica.com

WORTIOKSETYNA (Brintellix)


zaqzax-0

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

76 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      30
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      19


Rekomendowane odpowiedzi

Antagonizm receptora serotoniny 5-HT2c - fluo go blokuje. Sertralina zwiększa dopaminę i przez to jest aktywizująca. Trudno odpowiedzieć co lepiej pobudza - trzeba sprawdzić na sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antagonizm receptora serotoniny 5-HT2c - fluo go blokuje. Sertralina zwiększa dopaminę i przez to jest aktywizująca. Trudno odpowiedzieć co lepiej pobudza - trzeba sprawdzić na sobie.

 

 

i chuj. Co z tego, jak duża część chorych będzie się czuć chujowo? :lol:

 

-- 15 lis 2014, 14:33 --

 

Zbychu 1977, kurde, zacznij zmieniać kobiety jak leki, a żadna tableta nie będzie Ci potrzebna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo fluo jest inna od paro. Po pierwsze jest słabsza serotoninowo, a im silniejszy serotoninowo lek (paro to najmocniejszy serotoninowy lek) tym większa apatia i ew. anhedonia. A po drugie fluo ma dodatkowy blok 5-HT2c a to ich pobudzanie powoduje tą apatię i anhedonię.

 

dzięki miko84 za wyjaśnienie. ciekawi mnie zatem czy nie wystarczyłoby u mnie zejść z dawką - teraz jest 20mg, więc "dawka startowa". chyba spróbuję

muszę coś z tym zrobić, bo naprawdę nie dam rady pracować, nawet "automatyczne" czynności sprawiają problemy, co dopiero gdy naprawdę trzeba coś dać z siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

interesujący i w miarę świeży art. znalazłem: A Review of Modern Antidepressants’ Effects on Neurocognitive Function: http://tnijurl.com/neurocognitive/

 

ciekawe, piszą, że paro lekko psuje funkcje poznawcze w porównaniu z innymi SSRI.

chyba jednak odpuszczę paro, we wtorek idę do swojej pani psychiatryczki i wyproszę tą wortio - dam jej szansę.

wortio piszą tu: http://cogstate.com/antidepressant-vortioxetine-shown-improve-cognitive-function, że poprawia cognitive functions, zobaczymy, dam znaka czy mi się poprawiło myślenie :-)

oby tylko nie spadł nastrój, bo ten jest po paro w normie

ale już mam dosyć odgrywania roli Spock'a ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arahara,

ee tam wszystkie ssri prawie tak samo pogarszają pamięć itp, jeśli jest to wynik stresu to bynajmniej nie dają poprawy jakiejś tam, takze przesadzanie w temacie pamieć- po ssri jest bezsensowna i świadczy o wczuwaniu sie w rolę nerwicowca, taka drobiazgowosc neurotyczna. Jak by na mnie dobrze działała paro to bym nie zmieniał, sęk w tym, ze na mnie źle działa i to w full dawkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pablo5HT1

no pewnie masz rację, ale spróbować nie zaszkodzi, najwyżej wrócę do paro

fluo zdecydowanie mniej psuło mi funkcje poznawcze, niestety po 12 latach przestało działać kompletnie na samą deprechę

 

-- 16 lis 2014, 00:47 --

 

hej tam,

 

dawno mnie tu nie było

czyli ze dwa latka od szpitala

po IPiNie postawiła mnie na nogi paroksetynka (IPiN == porażka totalna)

 

zacząłem szukać czegoś w zamian i trafiłem na wątek Brintellix

ale jak przeczytałem depresja24h

fck... nie ma szans na normalne czucie? czasem płacz, czasem dreszcze na dobrym filmie?

jasna cholera...

może byłbym w stanie z tym żyć, ale pracować już mi jest ciężko

bez zaangażowania się, bez przeżywania tego co się robi w programowaniu i wymyślaniu nowych spraw w IT...

 

ale, piszecie tu, że każde SSRI jest takie, cholerka: Prozac działał jednak inaczej! trzymał mnie na powierzchni przez 12 lat i nie powodował, że byłem kompletnie obdarty z uczuć, wzruszałem się

ale paro mnie zabija w temacie kreatywności, w robocie ciężko jak cholera, gitara "parzy" w rękach :-(

 

jestem ustawiony na wizytę we wtorek, myślałem by dać szansę wortioksetynie

ale teraz już nie wiem...

 

komukolwiek się udało ustawić na tym leku? warto próbować? (wiem, wiem... pytanie z gatunku rozpaczliwych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arahara,

Nie faszeruj się tak tą chemią i nie przypisuj jej zbawczej roli w wyleczeniu. Słuchaj sie reakcji organizmu na leki a nie lekarzy, którzy w twojej skórze nie siedzą a i często mają cie po prostu gdzieś. Z metod naturalnych popróbuj może deprywacji sensorycznej- bzdurna nazwa wymyślona przez medyków, po prostu spróbuj co jakis czas np. nie spać te 48-72 ha, to potrafi nieco przestawić neuroprzekaźniki, po takim niewyspaniu się potem śpisz jak zabity i nastrój lepszy nieco, do tego jakieś metody relaksacyjne, tutaj musisz sobie poszukać. Paroksetyna to najbardziej chamski i dehumanizujący ssri, ja bym na Twoim miejscu chyba nie szedł w wortioxetyne tą całą, lepiej próbować kombinacji moze wenlafaxyna zamiAst fluo plus np. agomelatyna lub duze dawki tianeptyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Pablo5HT1

 

niestety wenla odpada, nie daje ze mną rady, poza tym bebechy mnie po niej bolą - to chyba przez to zmodyfikowane uwalnianie

a fluo przestało po 10 latach działać

próbowałem bez chemii... skończyło się w IPiNie :-(

 

paro faktycznie jest brutalna, bez porównania np. z fluo, tam doświadczania "przez szybkę" absolutnie nie było

tylko libido psuło, żadnych innych uboków

 

mam już receptę, jutro odbieram wortio - jak zadziała to uwolnię się od paro, a to już coś (he... było to chyba w jakimś opowiadaniu Lema - tylko o smokach a nie o lekach ;-))

 

a deprywacja: tak, słyszałem, ale raczej jako sposób na bezsenność, pomysł ciekawy, ale jak tu pracować wtedy?

jedyne czego próbowałem poza lekami, to jeszcze toola od http://www.alpha-stim.com/ ale rezultaty raczej niemierzalne były

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arahara to przez zejście z paroxetyny.Ja podobnie miałem po zejsciu z wenlafaksyny.Obecnie biorę brintelix.Na depersonalizacje z któą walcze raczej słabo mi pomaga.Bardziej jestem zaktywizowany, natomiast mimoże na początku tygodnia zmniejszyła mi się depersonalizacja to obecnie znów się nasiliła, ale w tym względzie to akurat też trzeba samemu dużo pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam nadzieję, że na F31 działa dobrze, choć u mnie poza depresją, żadnych innych faz nigdy nie miałem

może poza kilkoma krótkimi hipo wyzwolonymi przez esci

IPiN rozpoznał u mnie F31, ale ja im nie wierzę

chcieli mnie litem wyciągnąć, bez antydepresantów

po 3 miesiącach wrzuciło mnie to w najcięższy epizod depresji ever

uratowała paro, ale po 1.5 roku postanowiłem nie patrzyć więcej na życie przez szybę

bo życie wtedy przecieka między palcami

 

dzień 4: na razie agresja się zmniejszyła i udało się przespać noc, głowa nawet całkiem lekka, mimo poniedziałku :-)

no i wczoraj byłem w kinie (Interstellar) - i z ulgą przyznam: przeżywałem film, nawet chyba zbyt mocno!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje w tym leku działanie na 5-HT1B i 1D, a jest ono identyczne jak w lekach na migrenę,

więc w razie czego miałbym antydepresant i profilaktyke migreny w jednym.

Cena jak na razie 160zł, drogo, stać by mnie było, ale 10mg pewnie by mi nie wystarczyło,

więc musiałbym więcej kupować by sprawdzić na dawkach 15-20mg przez 4-6tyg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

devnull

 

nawet więcej kosztuje, nie znalazłem poniżej 180z

migren raczej nie miewam, więc niestety nie potwierdzę czy działa

ale liczę, że z depresją sobie poradzi, od lekarki z IPiN wiem, że już go całkiem długo stosują i się sprawdza na "F7" (czyli F31.*)

zresztą zaskoczony byłem, że taką nowość już mają :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

---Mechanizm działania wortioksetyny jest związany z modulowaniem aktywności receptorów serotoninergicznych oraz zahamowaniem aktywności transportera serotoniny. Wortioksetyna jest antagonistą receptorów 5-HT3, 5-HT7 i 5-HT1D, częściowym antagonistą receptora 5-HT1B, agonistą receptora 5-HT1A. Powyższe cechy prowadzą do modulacji przekaźnictwa serotoninergicznego oraz prawdopodobnie również noradrenergicznego, dopaminergicznego, przekaźnictwa dotyczącego histaminy, acetylocholiny, GABA i glutaminianu. Lek działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo; u zwierząt poprawia funkcje poznawcze, uczenia się i pamięci. Po podaniu p.o. wchłania się dobrze, ale powoli; tmax wynosi 7–11 h. Bezwzględna dostępność biologiczna wynosi 75%. Pokarm nie wpływa na farmakokinetykę leku. Lek wiąże się z białkami osocza w 98–99%. Ulega intensywnemu metabolizmowi w wątrobie, głównie przez utlenianie z udziałem CYP2D6, a w mniejszym stopniu przez CYP3A4/5 i CYP2C9, a następnie przez sprzęganie z kwasem glukuronowym. Wortioksetyna nie hamuje ani nie indukuje aktywności izoenzymów CYP1A2, CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E1 lub CYP3A4/5. Jest słabym substratem i inhibitorem glikoproteiny P. Główny metabolit jest nieaktywny farmakologicznie. Średni t1/2 w fazie eliminacji wynosi 66 h.----

Tak piszą o tym leku . Ci , którzy się znają , czy te 66h oznacza ,że lek można brać co drugi dzień i nadal będzie obecny w organiżmie , jakoś jeszcze działał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się ze stosowaniem leku co drugi dzień ze względu na silne uboki, ale zalecają by brać codziennie. Jak myślę o tym leku to mi się niedobrze robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się ze stosowaniem leku co drugi dzień ze względu na silne uboki,

Dobrze Miko ,żeś to napisał . Taki właśnie mam zamiar ( przynajmniej na początku ) obchodzić się z tym lekiem . Silne uboki będę niwelował zmniejszeniem dawki do najniższej ,acz jeszcze działającej dawki ( koło 2,5 mg ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wortio ma silne uboki? Przeciez miał byc to lek, ktory odroznia sie od SSRI mniejsza skala skutk. ubocz. Dlaczego miko masz niemile wspomnienia zwiazane z wortio?

 

A skąd taka opinia ?

Czytałem o tym leku masę artykułów, ale tego co piszesz nie było nigdzie.

To nie jest 3 wersja izomeru citalopramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd taka opinia ?

Czytałem o tym leku masę artykułów, ale tego co piszesz nie było nigdzie.

To nie jest 3 wersja izomeru citalopramu.

 

Moj lekarz tak mi mowil. Twierdzil, ze jest to "wenlafaksyna, ktora nie zaburza sfery seksualnej". Poza tym jest nowy, drogi. Co go w takim razie wyroznia i swiadczy o wiekszym potencjale niz ssri?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×