Skocz do zawartości
Nerwica.com

CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III


Amon_Rah

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam kogo o to spytać, wizyta u psychologa dopiero umówiona... Powiedzcie mi w jakiej częstotliwości występują stany manii i depresji? Czy kilkugodzinne epizody skrajnych emocji to choroba afektywna dwubiegunowa czy raczej powinnam iść w toku rozumowania w kierunku osobowości chwiejnej emocjonalnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_Jack_, może akurat esci w tej dawce zaskoczy, trzeba mieć nadzieję :pirate:

Mi akurat ten lek zbytnio nie pomógł, ale chyba ogólnie wszystkie SSRI mi bardziej szkodzą niż pomagają.

Z ciekawości - brałeś kiedyś paroksetynę? Ten lek chyba martwego z grobu wyciągnie :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_Jack_, najpierw 5 mg, żeby sprawdzić, czy mi się faza nie zmieni.

Po 3 tyg. wszedłem na 10 mg.

Esci miał pomóc na lęki i dołek, ale zbytnio się u mnie nie sprawdził. Brałem ze 3 miesiące.

Wtedy byłem jeszcze w bardzo złym stanie, także chyba nie skreślałbym całkowicie tego leku.

Najlepszym lekarstwem dla mnie był czas i stabilizatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_Jack_, przez tyle lat choroby nigdy nie zapisano Ci żadnego SSRI? Ja również średnio ufam lekarzom. Dziś również byłem na wizycie. Lekarka chciała mi przepisać wortioksetynę, ale zarówna cena, jak i słabe recenzje na forum mnie od tego odwiodły. Załamała więc ręce i wypisała recki na to samo. Oczywiście znowu nagadała o psychoterapii i pytała jak było na pierwszej wizycie. Odpowiedziałem jej, że po 2 nieudanych próbach ja już w tę formę leczenia nie wierzę i tej psycholog też to powiedziałem, ale znowu mnie wysyła więc pójdę dla jej świętego spokoju. Po co ma się tak stresować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarówno borderline jak i chad są do siebie bardzo podobne

 

Absolutnie nie są do siebie "bardzo podobne", to że część objawów i zachowań bywa podobna nie ma tu znaczenia. To, że współwystępują - również.

 

Rapid cycling to rzadka odmiana, ultra rapid - najrzadsza. ChAD w 90% przypadków to długie okresy bardzo ciężkiej depresji i długie epizody manii lub hipomanii (które występują rzadziej, niż depresje). Nie parodniowe, tylko kilkumiesięczne.

 

Tu jest bardzo dobry opis objawów borderline: http://www.dwubiegunowa.net.pl/2014/02/05/borderline-niezdrowa-fascynacja/ (ale nie ma sensu ich na siłę dopasowywać do siebie). Silne wahania nastroju najczęściej biorą się z lęków.

 

Paulinovva po prostu idź do lekarza i mu własnymi słowami opowiedz, co przeżywasz i czujesz. Jak będziesz podawała wyczytane objawy, to nic z tego dobrego nie wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jsestem obrońcą tej czarnej mafii bo widzę jak się zachowują i na jakim poziomie żyją dzięki dzielnym parafianom-sponsorom.

Moje samopoczucie jest świetne, ,,mega props,, trochę się boję zeby mnie nie wywaliło w kosmos jak w zeszłym roku :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak odpali te Esci, ale chyba doktorek się pierdolnął, bo wypisał mi tabletki po 10 mg a najniższa dawka to 5 mg. Przestałem już ufać lekarzom. Mają mniejszą wiedzę od nas i traktują nas często na odpierdol.

 

Nam się tylko wydaje, ze mamy większą wiedzę. My mamy wiedze innego rodzaju niż lekarze. Ale w końcu to oni studiowali 6 lat medycynę a potem robili specjalizacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarówno borderline jak i chad są do siebie bardzo podobne

 

Absolutnie nie są do siebie "bardzo podobne", to że część objawów i zachowań bywa podobna nie ma tu znaczenia. To, że współwystępują - również.

 

Rapid cycling to rzadka odmiana, ultra rapid - najrzadsza. ChAD w 90% przypadków to długie okresy bardzo ciężkiej depresji i długie epizody manii lub hipomanii (które występują rzadziej, niż depresje). Nie parodniowe, tylko kilkumiesięczne.

 

Tu jest bardzo dobry opis objawów borderline: http://www.dwubiegunowa.net.pl/2014/02/05/borderline-niezdrowa-fascynacja/ (ale nie ma sensu ich na siłę dopasowywać do siebie). Silne wahania nastroju najczęściej biorą się z lęków.

 

Paulinovva po prostu idź do lekarza i mu własnymi słowami opowiedz, co przeżywasz i czujesz. Jak będziesz podawała wyczytane objawy, to nic z tego dobrego nie wyjdzie.

 

W takim razie to by znaczyło że CHAD jest stricte chorobą a nie zaburzeniem osobowosci, natomiast borderline jest traktowane jako zaburzenie.??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ladywind, tak wlasnie jest. Ja z borderline wcale sie nie utorsamiam, oczywiscie miewam niektore objawy np w stanach dysforycznych czy w depresji ale te objawy nie wystepuja u mnie w czasie lepszego samopoczucia i nie mowie tu o hipo/mani, bo to jest calkiem inny rozdzial. Moja osobowosc jest dosc spokojna, optymistyczna i ogolnie lubie swoje otoczenie. Nie jestem ani klotliwa osoba ani gniewna, wrecz przeciwnie - nie lubie tego stanu u siebie, bo wiem ze to nie jestem ja i ze wlasnie zaczyna sie czy moze sie zaczac u mnie zmiana fazy. Wewnetrzna pustke czuje tylko w depresji a tak to lubie zycie, moja mala rodzinke i znajomych - ot takim zwyklym ludziem jestem ... i dobrze :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rapid cycling to rzadka odmiana, ultra rapid - najrzadsza. ChAD w 90% przypadków to długie okresy bardzo ciężkiej depresji i długie epizody manii lub hipomanii (które występują rzadziej, niż depresje). Nie parodniowe, tylko kilkumiesięczne.

(...)

Silne wahania nastroju najczęściej biorą się z lęków.

Czy moglbys rozwinac to zdanie:

"Silne wahania nastroju najczęściej biorą się z lęków."

Jakis czas temu pisalem o wspolwystepowaniu chad z np. wlasnie zaburzeniami lekowymi.

Okazuje sie, ze wystepuje ono nawet u 50% chorych. Zwracalem tez uwage na fakt, ze latwo mozna pomylic objawy lekowe z tymi z chad.

http://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy-dla-pacjentow,depresja-i-lek-wzajemne-powiazania-i-konsekwencje,60.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widmo, bo lek jest jednym z najczesciej wystepujacych objawow w depresji. Lek depresyjny jest bardzo podobny do lekow nerwicowych, dlatego tak trudno rozroznic co bylo pierwsze "kura czy jajo".

U mnie w czasie depresji wystepuja tez zaburzenia lekowe tzn lek wolnoplynacy i lek napadowy sa u mnie na porzadku dziennym. Do tego leki klada mi somatyke strasznie w tym czasie - ogolnie wielka kicha wlasnie w tym wzgledzie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lucy1979 - "wcale nie" - mnie nie zadowala ;) moze rozwin troche, dlaczego to wcale nie.

 

http://online.synapsis.pl/Lek-depresyjny-paniczny-nerwicowy/Lek-depresyjny.html

 

Do tego czytalam kiedys wywiad z dr n. med. Dariuszem Wasilewskim

psychiatrą, dyrektorem Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii w Warszawie a czytalam dosc duzo na ten temat - ktory uwaza, ze lek jest obecna forma w depresji u 70 procet ludzi.

 

PS o znalazlam ten wywiad

http://www.depresja.org/teksty/tekst.php?co=pac6&id_inf=21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, jak katorga dla Ciebie bylo "spotkanie ludzi oko w oko", sam zreszto pisales, ze wzdrygasz sie na dzwiek dzwonka, ze nasluchujesz krokow na klatce schodowej - to przeciez to lek - no nie sciemniaj, ze to nie ma nic wspolnego z lekiem spolecznym ;) normalnie czlowiek wychodzi z chalupy i idzie w swiat. Lek nie objawia sie tylko trzesieniem portkami ale irytacja i rozdraznie tez moze byc jego objawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, jak katorga dla Ciebie bylo "spotkanie ludzi oko w oko", sam zreszto pisales, ze wzdrygasz sie na dzwiek dzwonka, ze nasluchujesz krokow na klatce schodowej - to przeciez to lek - no nie sciemniaj, ze to nie ma nic wspolnego z lekiem spolecznym ;) normalnie czlowiek wychodzi z chalupy i idzie w swiat. Lek nie objawia sie tylko trzesieniem portkami ale irytacja i rozdraznie tez moze byc jego objawem.

 

Osiowym objawem depresji jest brak napędu. Czlowiek nie ma sił, jest mu totalnie wszystko jedno, pragnie przestać istnieć, marzy o śmierci jak o wyzwoleniu to czego się ma bac.

Ty masz depresje lękową to co innego niż zwykla depresja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×