Skocz do zawartości
Nerwica.com

CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III


Amon_Rah

Rekomendowane odpowiedzi

Bo to jest wlasnie to nasze chorowanie i tak zle i tak niedobrze ale pomimo calego kure... jakie ta choroba ze soba niesie, jak Ci zalezy i zaczniesz szukac wyjscia dla siebie. Czytac, zbierac informacje, wkoncu moze to glupio zabrzmi ale "wsluchiwac sie w siebie", testowac siebie i to wszystko o czym i Widmo pisze, to jakos do przodu mozna sie kulac. Raz gorzej, raz lepiej ale do przodu. Nieraz faktycznie mozna sie tylko zapieprzyc ale ja biore wteczas na przeczekanie a jak jest ok, to staram sie zyc w miare normalnie. Nie rozdrapuje juz ran, nie wierce dziury w brzuchu - jest jak jest, tego nie przeskocze. Ty jestes jeszcze mlody, ja juz fazy buntu i pierdzielenie chorobska mam za soba :lol: Teraz staram sie tylko chronic siebie i moje najblizsze otoczenie a reszta mi wisi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz juz takie mysli, to znaczy ze idzie ku lepszemu :lol: Ja zauwazylam, ze jak zaczynaja mnie wnerwiac dziwne skutki uboczne lekarstw np oslabione libido czy funkcje poznawcze, to znaczy ze zaczynam wychodzic na prosta. Jak mnie zmasakruje deprecha, to mam wszystko w dupie i czuje taki "bol istnienia" ze jak lykne tabletke i ona mna pozamiata, to jestem jej wdzieczna. Nieraz jak dysforia mnie roztelepie, ze utrzymac szklanki nie moge, ze nie mam sily rozpiac guzika czy wykonac najmniejszej czynnosci i lykne sobie Risperidon w dawce konskiej - ktory mnie zrowna z podloga, to tez jestem mu wdzieczna za jego oglupiajaco-oszalamiajace skutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest prawda bo jak jest źle to masz nawet skutki uboczne w czterech literach.Jak czujesz się lepiej to chcesz normalnie żyć a wtedy zaczynasz się wkurwiać na skutki uboczne skąd ja to znam :D

 

-- 15 paź 2014, 13:15 --

 

Zresztą ja wole wiele rzeczy wycierpieć przemęczyć nie się zaraz truć lekiem żeby nic nie czuć.Kiedyś gdy uprawiałem czynnie sport to po jednej operacji przychodzili co chwilę z ketonalem i się pytali czy chcę a lekarz czego nie biorę bo wolałem zacisnąć zęby teraz po tylu prochach to już nie patrze jak głowa mocno boli po zwiększaniu lamo skoro to i tak przez tabletki to wale sobie NLPZ skoro i tak muszę sie truć psychotropami.Albo czego mam czasem nie pić skoro i tak moja wątroba przez leki będzie z charatana a czym szybciej na coś umrę tym dla mnie lepiej mniej cierpienia i przejebanego życia :P Już bym sobie w łeb strzelił gdybym miał odwagę :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi jeszcze lekarz nie badał poziomu stężenia litu we krwi, ale biorę te popierdółkowate tableteczki 250 mg, dwie rano i dwie wieczorem. Od niedawna łykam, nie odnotowałem poprawy może poza tą że mi już po prawie trzech tygodniach hipo mineła. Czuję jeszcze jej oddech, ale niewielki, mało śpię i ten ketrel już tak średnio pomaga. Wiesz jak namówić lekarza aby benzo przepisał? Łykałem kiedyś Estazolam, tak fajnie mi pomagał a teraz to jest jedna wielka dupa

Troche dziwne, ze lekarz zaaplikowal 1000 mg i nie sprawdza stezenia we krwi. To calkiem spora dawka. Raczej malo prawdopodobne aby przekroczyc dawke toksyczna ale z drugiej strony po co sie np. truc ponad dawke ktora by juz zadzialala.

Nie spodziewaj sie tez, ze lit od razu zacznie dzialac. A wlasnie lit dziala w duzej mierze na stany maniakalne wiec samo wygaszenie hipo moze byc jego udzialem.

W ogole nie nalezy oczekiwac chyba spektakularnych dzialan po stabilizatorze. W tym sensie, ze jak bierzemy np. benzo, kwetiapine to od razu czujemy efekt np. sennosc. W przypadku stabilizatora jego dzialanie jest chyba bardziej w tle. Bo w zasadzie tak stabilizator powienien dzialac.

 

-- 15 paź 2014, 12:49 --

 

Czytac, zbierac informacje, wkoncu moze to glupio zabrzmi ale "wsluchiwac sie w siebie", testowac siebie i to wszystko o czym i Widmo pisze, to jakos do przodu mozna sie kulac. Raz gorzej, raz lepiej ale do przodu.

Dodam jeszcze, ze wazne jest rozpoznawac i rozdzielac to co pochodzi od chad od tego co wiaze sie z nasza osobowoscia i okolicznosciami przyrody. Bardzo latwo obwiniac sie za objawy chad. Rownie latwo jest sadzic, ze wszelka pomyslnosc jak i niepowodzenia biora sie z choroby.

Na koniec warto przypomniec, ze nie jest chyba tak, ze remisja czymkolwiek ona jest wyglada jak Gwiazdka kazdego dnia. Przynajmniej ja tak nie mam. Staram sie doceniac, ze jest lepiej niz w dole ale i nadal psiocze i grymasze, ze nie ma tak dobrze jak w hipo.

 

-- 15 paź 2014, 12:52 --

 

4

Dodam jeszcze, ze wazne jest rozpoznawac i rozdzielac to co pochodzi od chad od tego co wiaze sie z nasza osobowoscia i okolicznosciami przyrody. Bardzo latwo obwiniac sie za objawy chad. Rownie latwo jest sadzic, ze wszelka pomyslnosc jak i niepowodzenia biora sie z choroby.

Bynajmniej nie myslcie, ze mi to zawsze wychodzi - najczesciej nie ale sadze, ze jest to jakies rozwiazanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam gdzieś hipo co z hipo jak ona się tak rozhula że nic z tego na dłużej dobrego nie wychodzi ile taka hipo trwa nic w porównaniu do całej reszty.Ja bym chciał normalnie chociaż funkcjonować bez leków nie oczekuję cudów ale żeby chociaż leki nie uniemożliwiały tylu rzeczy.Co z tego że człowiek ma nastrój stabilny skoro nic nie pamieta po takiej lamotryginie po wysiłku fizycznym ciągnie na wymioty,funkcje poznawcze jak u niepełnosprytnego umysłowo zero progresu wieczny regres po lekach.Po każdym coś innego a zarazem po każdym podobnie. A dawki ciągle trzeba podnosić bo przestają po czasie działać albo zmieniać leki na gorsze.Przeklęta choroba,przeklęte leki, przeklęte życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w każdej manii lub hipo miałem masę koleżanek które wszystkie traciłem w dużo dłuższej depresji przestając się odzywać lub wymyślać głupie usprawiedliwienia albo tak żeby same nie chciały mnie znać.Bo co powiem że mam depresje a byłem taki fajny bo miałem manie :mrgreen: I kręciłem na raz z 5 :D Umawiając się na cały tydzień do przodu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio patrząc na to wszystko w manii i w depresji nie potrafię ocenić jaki mam charakter jeśli to wszystko zależy od Chad to jaki ja mam charakter?Skoro przed chorobą było podobnie tylko nie było takich objawów żeby uniemożliwiały to co chcę robić w życiu.Patrząc na to wszystko od dziecka byłem Chadowcem a to wszystko w młodej dorosłości przy brało postać choroby nasiliło się tak że trzeba było aż zacząć leczyć. Teraz czując że charakter to tylko 10% a reszta co myślałem że to charakter to nic innego jak Chad bo w manii myśli człowiek inaczej i w depresji inaczej.Wszystko wtedy jest inaczej emocje,umysł,fizyczność,postzreganie siebie.Tu jedynie wymiana mózgu by się przydała na lepszy model i to oczyścić ciało żeby nic nie przenikło do nowej osobowości :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, ze wazne jest rozpoznawac i rozdzielac to co pochodzi od chad od tego co wiaze sie z nasza osobowoscia i okolicznosciami przyrody. Bardzo latwo obwiniac sie za objawy chad. Rownie latwo jest sadzic, ze wszelka pomyslnosc jak i niepowodzenia biora sie z choroby.

Bynajmniej nie myslcie, ze mi to zawsze wychodzi - najczesciej nie ale sadze, ze jest to jakies rozwiazanie.

 

Mnie jest ciezko rozpoznac, nie mowiac juz o rozdzieleniu. Chad mam jak Bipolarny "od zawsze" i wiaze go z moja osobowoscia, moge polegac tylko na tym co udalo mi sie nabyc obserwujac innych i na zdaniu zyczliwych i kochajacych mnie ludzi. Ale tez nie jest to takie proste, biorac pod uwage stany "zacietrzewienia" - no nie da mi sie nieraz przetlumaczyc :lol: ze moje odczucia sa bledne. I tak jak juz kiedys pisalam, fakt diagnoza ktora dostalam duzo wyjasnila i troche odetchnelam, bo znaczy - ze az takiej przegietej osobowosci to ja wcale nie mam i to chyba raczej choroba jest ale i tak nic to nie zmienia w moim zyciu, bo ja poprostu nie wiem, jak jest normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo skąd mamy wiedzieć skoro mamy to od dziecka.Można mówić że jesteśmy bardzo pewni siebie i bardzo lękliwi.Tylko że pewni siebie jesteśmy w manii a lękliwi w depresji.A normalnie jacy jesteśmy? Skąd mamy wiedzieć skoro nie ma takiego czegoś jak normalność :lol: U nas i w depresji i w manii jest normalnie zależy z którego bieguna patrzymy.Powoli do mnie dociera jaki to patologiczny stan była mania.W tej chorobie postrzeganie siebie rzeczywistości zależy od stanu choroby a Chad to jest nasza prawdziwa osobowość tylko ta osobowość w pewnym czasie rozwija się w stan chorobowy i żadne leki tego nie zmienią.Nie da się zmienić charakteru,osobowości chadowcy są tylko jedni nie da się podmienić,można powiedzieć na swój chujowy sposób ale jednak oryginalni :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No hahahaha tak jest robisz 10x na raz nie kończysz żadnej w mieszańcu ,w manii skupiasz się ciągle na jednej która często jest najmniej ważna i możesz siedzieć na dnią kilka dni nie śpiąc przez kilka dni.A tak naprawdę to zero w tym postępu,logiki i normalności :lol:

 

-- 15 paź 2014, 15:43 --

 

No hahahaha tak jest robisz 10x na raz nie kończysz żadnej w mieszańcu ,w manii skupiasz się ciągle na jednej która często jest najmniej ważna i możesz siedzieć na dnią kilka dni nie śpiąc przez kilka dni.A tak naprawdę to zero w tym postępu,logiki i normalności :lol:

 

Albo jak my ''kochamy'' ludzi którzy nam się sprzeciwią :lol: Kiedy my rozpędzeni ze swoimi pomysłami zapierdalamy jak strzała :P

 

-- 15 paź 2014, 15:44 --

 

nie wiem jak to zrobiłem że sam siebie zacytowałem :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bipolarny, Jeżeli jeszcze raz się będziesz logował na IRC pod moim nickiem i wypisywał jakieś głupoty to po ryju /cenzura/ oberwiesz pajacu.

 

Ja się tam logowałem jak Bipolarny przecież wtedy z Tobą gadałem a dzisiaj jak byłem to cię nawet nie było.Tak zresztą dzisiaj to ja tylko napisałem czy jest ktoś czy nie.Pojebało ci się już coś człowieku kurwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chujowe samopoczucie. Moja sytuacja jeszcze nie jest do końca przesądzona. Narazie do końca października popracuje i zobaczymy jak się obronie wynikami i jak zamknę miesiąc. Raczej pewne jest ,że wezmą mnie na jakąś męską rozmowę przed podpisaniem kolejnej umowy albo jej nie przedłużą. Wyniki trochę działają na moją korzyść. Zobaczymy jak będzie, ale moja pozycja w firmie mocno spadła i na pewno wielkiej kariery już tam nie zrobię.Byle zdrowie wróciło wszystko inne to nic w porównaniu z tym. We wtorek idę do lekarza. Wyczerpała się już moja cierpliwość do wenlafaksyny. We wtorek minie 14 miesięcy na dawce 37,5 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręka rękę myje albo Mordo ty Moja :). Muszę pogadać z lekarzem o tych górkach, które miałem kiedyś. Przerobiłem wszystkie antydeoresanty. Zostały mi już tylko SSRI. Najgorszy był Fluanxol. Wejść po schodach po nim nie mogłem.

Ale jaja gadam sobie z Kowalczyk na facebooku na czacie. Odpisała na mój komentarz i sama do mnie teraz piszę i z nią rozmawiam.

 

-- 15 paź 2014, 19:32 --

 

Ja pierdole ,ale internet daje możliwości człowiekowi. Ona piszę ze swojego oficjalnego konta i to nie fake konto. Normalnie z nią czatuje. Rozmawiam z nią o depresji i sportach zimowych. Szczegółów rozmowy oczywiście nie zdradzę, bo to byłoby świństwo, ale z tego co piszę była w okropnym stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam na imie Dawid jestem tu nowy, zdiagnozowany CHAD typ 2, jeden epizod hipomanii wystapil w 2010 - czy to jednoznacznie oznacza ta diagnoze ? Wczesniej byl epizod depresji 6 - cio miesieczny, po hipomanii okres depresjii 2 letni, pozniej kilko-miesieczna poprawa, maly dol i znow poprawa ... Przepisana mi teraz sertraline 50 mg i lamotrix od 12,5mg zwiekszac do 50mg. Od czego zaczac ? Kiedy tabletki powinny dzialac ? Duzym problemem z jakim sie borykam jest to ze b. ciezko mi do poludnia wstac z lozka, "cos" jakby blokowalo ostrodek mowy, mniejsza motywacja. Dziekuje za wszelka pomoc. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pytanie kieruję do obecnych na forum Pań.

Czy w czasie ciąży wiedząc już wcześniej o chorobie dwubiegunowej obowiązkowy był pobyt w szpitalu psychiatrycznym czy dało radę obejść się bez tego?

Po prostu chodząc np częściej na badania i związanych z ciążą i z chorobą?

Proszę o odpowiedź mile widziane też na priv.

Pozdrawiam

Etiagen ( kwetiapina) i Lamitrin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo skąd mamy wiedzieć skoro mamy to od dziecka.Można mówić że jesteśmy bardzo pewni siebie i bardzo lękliwi.Tylko że pewni siebie jesteśmy w manii a lękliwi w depresji.A normalnie jacy jesteśmy? Skąd mamy wiedzieć skoro nie ma takiego czegoś jak normalność :lol: U nas i w depresji i w manii jest normalnie zależy z którego bieguna patrzymy.Powoli do mnie dociera jaki to patologiczny stan była mania.W tej chorobie postrzeganie siebie rzeczywistości zależy od stanu choroby a Chad to jest nasza prawdziwa osobowość tylko ta osobowość w pewnym czasie rozwija się w stan chorobowy i żadne leki tego nie zmienią.Nie da się zmienić charakteru,osobowości chadowcy są tylko jedni nie da się podmienić,można powiedzieć na swój chujowy sposób ale jednak oryginalni :mrgreen:

 

Chad to nie osobowosc!!! Chad wplywa na cechy osobowosci, tak jak od osobowosci w jakims stopniu zalezy przebieg chadu.

Dowodem na to jest fakt jak w rozny sposob rozni ludzie choruja. Chad ujawniajaca sie w mlodosci wplywa na ksztaltowanie sie osobowosci. Mozna miec niezaburzona osobowosci i chorowac na chad. Mozna nie miec chad i miec zaburzona osobowosc - np. z pograncza. I co ciekawe objawy obydwu moga byc bardzo podobne. Mozna i posiadac komplet, poniewaz w ponad 50% chad wspolwystepuje m.in z zaburzeniami osobowosci, uzaleznieniami itd.

Zaburzenia osobowowsci mozna leczyc poprzec psychoterapie. Podobnie mozna poprawic podejscie do zycia tak aby zniwelowac skutki chad.

Ale aby to zrobic trzeba to sobie uswiadomic, potem znalezc mechanizmy i co jest najtrudniejsze je zmieniac.

Nie pytajcie mnie o to ostatnie poniewaz sam dla siebie jeszcze nie znalazlem recepty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że osobowość można mieć różną, w zależności od stanu w którym się znajdujemy. Dlatego testy osobowościowe są w zasadzie ważne tylko pół roku od momentu ich zrobienia.

 

Mi tez tak powiedzieli tak.

W tym sensie, ze jak jest się np. w depresji to test osobowości wyjdzie inaczej niz w hipomanii u tej samej osoby.

 

-- 16 paź 2014, 09:53 --

 

Chyba chodzi o to, ze ten test nie jest do końca miarodajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

afektywna89, na Twoje pytanie nie odpowiem, bo w czasie ciazy bylam jeszcze przed diagnoza, chociaz juz chorowalam. Moge tylko napisac, ze ciaze przechodzilam super i z tego co czytalam, bardzo duzo kobiet w ciazy wchodzi w remisje. Musisz siasc i pogadac z Psycho, bo przed zajsciem w ciaze prawdopodobnie bedziesz musiala odstawic leki albo przejsc na inne a na to tez potrzeba czasu.

Widmo znalezienie mechanizmow, to i tak nie wszystko, bo jak juz kiedys pisalismy - trzeba bylo by zyc w szklanej kulce zeby mozna bylo niektore zmienic, no i utrzymac ta zmiane. A i tak nieraz dziala wszystko na zasadzie domina i to, ze zwali sie w danym momencie, nie znaczy ze to ten Moment to zalamal, tylko cos duzo wczesniej zaczelo juz sie klasc - Moment to tylko ostatni klocek ktory sie zwalil. Co wiecej jakby go nie bylo, to moglo by sie rozejsc po kosciach ale tez zawalic w innym momencie i badz tu madry ;) "Dlatego nieraz lepiej nie analizowac, bo mozna zwariowac"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma poniekąd tutaj racje.Widmo teoretycznie tak jest że to Chad wpływa na osobowość chodziło mi o to że patrząc wstecz miałem Chad od dziecka tylko nie byłem tego świadom a objawy były na tyle łagodne żebym ich nawet z niczym nie wiązał,nie przeszkadzały mi a rozwinęły się do postaci choroby dopiero w wieku nastoletnim i choroba się można powiedzieć ''uaktywniła''.Depakiniarz ma rację że testy nie będę miarodajne bo w każdym stanie my myślimy inaczej raz będziemy odpowiadać tak raz tak zależy od stopnia i nasilenia bieguna.Mi ciężko czasem określić jaki jestem bo wszystko odnoszę do tego w jakim jestem stanie w jakim biegunie a który z nich jest tym normalnym?W depresji nie piszę tak mam dużo koleżanek i znajomych,w stanie mieszany mam dużo ale nie utrzymuję kontaktu,w hipo powiem ooo tak mam teraz dużo znajomych lubią mnie szanują,czuję sie ważny,mogę na nich liczyć itd...Może nie do końca trafione przykłady ale teraz dół więc i coś mądrego ciężko wymyślić.Widmo ma rację analizowanie nic nie da bo można się w tym tak zakręcić że nie wiedzieć co jest jak być powinno,ja analizuję w danej chwili,potem patrzę że robię nadal coś tak samo w zależności od bieguna,nie można naprawić myślenia bo Chad to My to cząstka nas,na końcu i tak wygrywa choroba.Kiedy myślę prawidłowo w depresji w hipo w manii?Skąd mam wiedzieć który to ten prawdziwy ja w reemisji? Skoro ona z całych tych stanów to jakieś 15%.W analizowaniu będzie tyle sprzeczności uzależnionych od naszego stanu że wtedy dopiero można zwariować.Trzeba to po prostu zaakceptować,carpie diem a analizować kiedy już się czuję że się poleciało za daleko i się zaczyna ''coś nowego'' inny stan choroby a komu się chcę w takiej manii lub hipomanii analizować :lol: planB i lucy1979 mają rację z wiadomych przyczyn to jest chujowe wyjście które tylko marnuję czas i jest jedynie chwilową odskocznią i już odczuwam małe skutki bo wstałem dokładnie 14:58. A przy lekach chociaż spałem w miarę w dobrych porach.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×