Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czym się różni lenistwo od ciężkiej depresji


jetodik

Rekomendowane odpowiedzi

Sorrow, ale leń może być bardzo energiczny w robieniu czegoś co lubi.

Robienie czegoś co się lubi raczej wytwarza energię niż ją konsumuje. I np. mi się zdarza że wstaję kompletnie rozbity i bez sił do życia ale porobię coś co lubię robić i się wygeneruje trochę energii na inne rzeczy. Np. teraz jem śniadanie którego nie miałem siły zrobić rano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie czy jak ktoś czegoś pozytywnego nie zrobi z tzw. lenistwa to jest to bardziej niedobre, jakby nie zrobił tego z powodu ciężkiej depresji?

bo moim zdaniem nie, zapraszam na dyskusje.

Jeżeli lenistwo = brak motywacji do zrobienia czegoś oraz obojętny stosunek do tego, zaakceptowanie tego czy nawet samozadowolenie z tego, to lenistwo jest złe.

Jeżeli lenistwem określić deficyt motywacji/koncentracji uwagi, lecz niekoniecznie w parze z olewaniem problemu, to niekoniecznie jest ono niedobre.

W tym drugim znaczeniu, osoby z ciężką depresją też są 'leniwe'.

Chyba że dookreślimy lenistwo jako stałą cechę charakteru, to powyższe zdanie odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam ogromne lenistwo i ogromny pociąg do działania :D!

Taki stan jest niemożliwy. Jak już to masz ogromną prokrastynację i ogromny pociąg do działania. Ogromne lenistwo wyklucza pociąg do działania.

 

To jak Ty definiujesz "lenistwo"?

Bo ja mam wielki pęd do działania, ale słabą koncentrację. Szybko rezygnuję, nie mogę się skupić, trudniejsze zadania odpadają. A mimo to w głowię roję coraz to nowe pomysły i podejmuję ich realizację (która szybko kończy się niepowodzeniem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak Ty definiujesz "lenistwo"?

Bo ja mam wielki pęd do działania, ale słabą koncentrację. Szybko rezygnuję, nie mogę się skupić, trudniejsze zadania odpadają. A mimo to w głowię roję coraz to nowe pomysły i podejmuję ich realizację (która szybko kończy się niepowodzeniem).

Lenistwo to niechęć do działania, nie wynikająca z żadnych czynników utrudniających działanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji z lenistwem i chyba nie wiesz, co może przeżywać leń.

Lenistwo również może być bardzo poważnym zaburzeniem, tyle, że mechanizm jest zupełnie inny.

No i jeszcze różnica taka, że depresja jest zawsze zaburzeniem, a lenistwo w niektórych przypadkach przybiera formę zaburzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×