Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czym tak naprawde jest inteligencja?


liven

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio ktoś wmawia mi, że inteligencja nie jest uwarunkowana genetycznie, tylko uzależniona jest od otoczenia itd. Zgadzacie sie z tym? Jakoś cieżko mi sie z tym zgodzić, że nie jestem zdolny, nie dlatego, że taki sie urodziłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inteligencja to genetycznie, umiejętność wykorzystania jej to względy środowiskowe. Ogólnie jest parę rodzajów, ale taki się rodzisz, jak to wykorzystujesz i czy umiesz umiejętnie wykorzystać, to już zależy od wielu czynników. Zauważ że są osoby dużo uczący się, ale słabo łapiące. Zawsze przygotowani, uszeregowani, wykuci na pałę, bo mają niska inteligencje, ale dobrze ją wykorzystują i na odwrót, osoby szybko adaptujące się, uczące ostatniej nocy przed egzaminem, elastyczne, posiadające zdolność improwizacji, umiejące zabrać wszystko na logikę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o genetyke, to jak sam mi powiedział "nie jest to udowodnione naukowo" A więc, tak na prawde, chyba nie można stwierdzić jednoznacznie czym jest uwarunkowana inteligencja

I na tej podstawie wierzysz, bo ktoś Ci tak powiedział. Tak?

:D

 

A jest to udowodnione naukowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja rozumiem inteligencje jako coś co nazywamy talentem. I wg mnie nie można stwierdzić ogolnie, że ktoś jest inteligentny. Zgadzam sie z teorią, że jest wiele typów inteligencji - logiczno-matematyczna, językowa, kinestetyczno-cielesna, muzyczna, wizualno- przestrzenna, interpersonalna, intraparsonalna

Każdy posiada wymienione rodzaje inteligencji i każdy któryś z tych typów ma bardziej rozwinięty

Dzisiejszy swiat jest najlepiej przystowowany dla ludzi z inteligencją matematyczno logiczną językową, dlatego jest im najłatwiej sie odnaleźć i są najbardziej doceniani. Szkoły powinny podchodzić do uczniów bardziej indywidualnie, aby ocenić jaką inteligencje dziecko posiada i w tym kierunku go rozwijać...a tak jest jak jest. Czyli jeśli ktoś nie jest uzdolniony logiczno-matematycznie i językowo jest poniżany, a inne zdolności są zatracane

 

-- 17 lip 2014, 21:53 --

 

Dam Ci może podpowiedź.

Porównaj sobie inteligencje pieska i człowieka ..i za sprawą czego jest spowodowana.

 

No dobra, ale to i tak niczego nie dowodzi jeśli chodzi o różnice w inteligencji tej samej rasy. Wg badań ludzkich mózgów niczym sie od siebie nie różni

 

-- 17 lip 2014, 21:55 --

 

*Wg badań struktury ludzkich mózgów niczym sie od siebie nie różnią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie inteligencja to coś, czego nie można się wyuczyć. To szybka zdolność kojarzenia, bystrość, umiejętność wybrnięcia z każdej sytuacji, całkowita kontrola nad własnymi emocjami, spryt, wrodzona pomysłowość, zdolności analityczne, umiejętność szybkiego serwowania zaskakujących adwersarza ripost, szybkiego i trafnego reagowania we wszystkich dziedzinach życia itp.

Już obserwując grupę dzieci w wieku przedszkolnym można zauważyć, które przejawia w/w cechy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już obserwując grupę dzieci w wieku przedszkolnym można zauważyć, które przejawia w/w cechy.

Właśnie. Jednostki genialne już w dzieciństwie (do 3-4 lat ale zdarzało się, że już mając 6 miesięcy) przejawiają niezwykłe zdolności, więc trudno uwierzyć że inteligencja jest uwarunkowana środowiskowo, kiedy owe środowisko nawet nie zdążyło wpłynąć. Ale korzystna kombinacja genów na niewiele się zda, jeśli rozwój prenatalny zostanie zakłócony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja inteligencja jest książkowa,wiem o tygrysach.Opowiem o książkach Jodi Picoult.Wiem,jakie są miasta na Nowej Zelandii.Co to jest kotlet szwajcarski.Ale wiedzy życiowej nie mam.

Mylisz wiedzę z inteligencją Ty masz niewątpliwie dużą wiedzę z pewnych dziedzin ale nie jest to inteligencja. Ja zresztą mam podobnie wiele osób zwłaszcza tzw prostych uważa mnie za inteligentnego bo mam szeroką wiedzę ogólną i dobrze się wysławiam w porównaniu do nich, ale nie jest inteligencja zarówno ta mierzalna IQ jak i życiowa-przystosowawcza.

Z matematyki byłem bardzo słaby, nie potrafię niczego naprawić a to są jednak oznaki inteligencji choć oczywiście nie tylko to, ale raczej jestem poniżej przeciętnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno to zdolność szybkiej adaptacji w poszczególnych warunkach.

Inteligencja matematyczno-logiczna:

Inteligencja przestrzenno-wizualna:

Inteligencja ruchowa:

Inteligencja językowa:

Inteligencja muzyczna:

Inteligencja interpersonalna:

Inteligencja przyrodnicza:

Inteligencja intrapersonalna:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×