Skocz do zawartości
Nerwica.com

WORTIOKSETYNA (Brintellix)


zaqzax-0

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

76 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      30
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      19


Rekomendowane odpowiedzi

Zbychu 1977 aha, ok, bierzesz go na depresję jednobiegunową? Czujesz wzmocnienie działania przeciwdepresyjnego SSRI? Sporo osób go chwali, ale zazwyczaj biorą 2,5-5 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak zasada jest prosta, im lek skuteczniejszy tym więcej się go sprzeda. Nie sądzę by taka agomelatyna zaskakiwała sprzedażą, bo lek był po prostu niewypałem. Jak będzie z Brintellixem pokaże czas. Jednak te opinie które już są na zagranicznych forach nastrajają łagodnie optymistycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak te opinie które już są na zagranicznych forach nastrajają łagodnie optymistycznie.

 

Na drugs.com rzeczywiście ładnych kilka dobrych opinii, "total turnaround" i takie tam. Zawsze jednak obawiam się delikatnie że na tego typu forach udzielają się nie tylko faktyczni pacjenci, ale niestety również "życzliwi" powiązani więcej niż sympatią z producentami. Pamiętam kilka fenomenalnych recenzji działania Valdoxanu z tego samego bodajże forum. Kto wie, może kilku szczęśliwcom faktycznie tak pomogło... Ale umówmy się, wortioksetyna ma wielokrotnie większe realne szanse by okazać się skutecznym lekiem niż ago.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie nadal brakuje na rynku leku SSRi z silnym antagonizmem 5ht2, co wydaje się rzeczą oczywistą i banalną, ale wciąż niemożliwą do osiągnięcia jak widać. Taki lek pokroju anafranilu bez syfiastych dodatków. To byłby dla mnie przełom. Podejrzewam, że brakuje im laktozy, celulozy albo stearynianu magnezu, żeby wyprodukować takie cukierki...

 

-- 29 cze 2014, 12:45 --

 

PS. wiem, że gdyby nie leki to prawdopodobnie by mnie już gryzły robaki, ale naprawdę zazdroszczę kolejnemu pokoleniu, które będzie posiadało znacznie ciekawszy wachlarz leków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze powiedziałeś. Jak by cos dzialalo na leki tak spektakularnie jak anafral bez ubocznych skutkow to trzeba by sie bylo natrudzic zeby na cos jeszcze narzekac. Wiadomo, pozostaje jeszcz zaburzona osobowosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tańczący z lękami to prawda, brakuje bardzo takiego leku. Klomipramina jest słabym antagonistą 5-HT2a/c, najsilniejsza na dzień dzisiejszy jest chyba mianseryna, ale ma masę tego dodatkowego syfu. Ciekawi mnie jaką siłę blokady 5-HT2c ma kolejne cudeńko Lundbecku, tedatioksetyna.

 

Tak patrząc na ich leki i patenty to chyba oni są najbardziej kumatą firmą z tych co myślą nad lekami.

 

Na dzień dzisiejszy i ich poszukiwania oraz patenty to ideałem byłby mocny SRI z jakimś działaniem na 5-HT1a, blokadą 5-HT2c i 5-HT3. Połączenie vortioksetyny z tedatioksetyną? :pirate:

 

Ale szybciej będzie Brexpiprazole, coś jak abilify, podobnie jako dodatek na depresję. Lundbeck jest w to zamieszany więc pewnie będzie dostępny w Europie. Aktualnie w fazie III testów. Rekrutują do badań, więc powinno to być dość szybko dostępne. Jeśli będzie miało podobną skuteczność jako dodatek do leków przeciwdepresyjnych jak arypiprazol a w dodatku z mniejszą ilością skutków ubocznych to może być ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E nie no, te leki to już wkrótce, ta nowa abilify już na dniach :P Poczytaj opinie ludzi jak skutecznym jest dodatek abilify do SSRI. To najsilniejszy z dostępnych częściowy agonista 5-HT1a i ma masę innych działań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, a jak się ma siła blokady 5HT2a/c cyproheptadyny do mianseryny ? Dzięki cypro można by ominąć blokadę rec. adrenergicznych.

W ogóle to co myślisz o połączeniu SSRI z cyproheptadyną ? Niektóre źródła podają że cypro może osłabić działanie przeciwdepresyjne SSRI (jest to lek który podaje się czasem w zespole serotoninowym)

Ale np. tu http://ajp.psychiatryonline.org/article.aspx?articleID=175545 są opisane przypadki gdzie cyproheptadyna podana pacjentom leczonym SSRI, w celu zmniejszenia nadmiernej potliwości, uzyskała bardzo dobre rezultaty nie wpływając negatywnie na efekt terapeutyczny SSRI.

Myślę że ten lek mógł by być skuteczny w zwalczaniu innych dolegliwości spowodowanych przyjmowaniem SSRI np. zaburzenia orgazmu itp.

 

-- 29 cze 2014, 16:43 --

 

Ps. mi na amitryptylinie strasznie wali serducho, mocno reaguje bodźce stresowe, pocą mi się dłonie a oddech staje się płytki, nie wiem czy dotrzymam chociaż 8 tyg. na tym leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche dziwnie porownywac , bo jak porownac 10 mg wortio do 75 klomi, a 20 do 150. Chodzi mi o miligramy, porownanie dzialania przeciwlekowego, przeciwdepresyjnego. Czy to mozna wogole porownywac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się najbardziej podoba olanzapina i jej ratio: bloku 5ht2 do bloku rec. adrenergicznych i ew. bloku D2. Najpotężniej działa na H1 i właśnie 5ht2aic. Świetnie tu wypada, możnaby brać w małych dawkach do SSRI, np. 2,5-5mg. Risperidon już daje konkretnie po rec alfa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popiół cypro jest pozbawiona działania noradrenalinowego a siła blokady 5-HT2a i c jest porównywalna do tej z mianseryny, nawet trochę mocniejsza. Ten lek ma jednak 3 dość potężne wady: blokada 5-HT1a (co już samo w sobie może być depresjogenne), potężna blokada H1 - 0.06 nm ! :pirate: i pewna dość wyraźna blokada receptorów dopaminowych - D2: 112 nm a D3: 9 nm (arypiprazol który wykazuje dość wyraźne działanie przeciwdepresyjne - szczególnie augmentujące jest częściowym agonistą D2 i D3). Ciekawe jest to, że o ile nie ma ten lek działania noradrenalinowego to wydaje mi się iż blokada 5-HT1a przez ten lek powoduje lekkie podkręcenie układu nerwowego (agoniści 5-HT1a są przeciwlękowi). Biorę ten lek od prawie miesiąca i nie chcę się wypowiadać przez końcem "trialu". Za jakiś czas zwiększę jeszczę dawkę. Chcę sprawdzić go przez 12 tygodni.

 

Amitryptylina jest dość mocnym lekiem noradrenalinowym: blokada NET 22 nm / 4 nm (dla metabolitu).

 

Tańczący z lękami: olanzapina ma dośc mocny blok 5-HT2a ale czy akurat on jest ważny? Wg. mnie ważniejszy jest blok 5-HTc. Poza tym olanzapina to stosunkowo mocny bloker dopaminy (najmocniej blokuje D1) i acetylocholiny.

 

Jeśli już chciałbyś augmentować neuroleptykiem to chyba największą skuteczność przeciwdepresjną wykazuje arypiprazol i kwetiapina. Arypiprazol to chyba najmocniejszy dostępny częściowy agonista 5-HT1a (mimo, że z dość słabą aktywnością wewnętrzną na poziomie 38%, to jednak jego siła 5.6 nm robi wrażenie). Jeśli w augmentacji SSRI chodzi by lek silnie "przywarł" do autoreceptorów 5-HT1a i miał dość słabą aktywność wewnętrzną to arypiprazol spełnia te warunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla bipolara też jest refundowany, albo się mylę?

 

http://poziomrefundacji.pl/leki/szczegoly/2775,Abilify.html

 

Zakres wskazań objętych refundacją:

Choroba afektywna dwubiegunowa, Schizofrenia

 

Schizo to mocna sprawa w papierach ale bipolar jest dziś tak "popularny" ;) Żeby nie powiedzieć modny :pirate:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiają mnie opinie ludzi którzy po dołożeniu abilify do SSRI czy innego leku przeciwdepresyjnego często już po paru dniach odczuwali dość wyraźną poprawę. Albo lek jest wyjątkowo skuteczny albo firma go produkująca wydała sporo kasy na "zaganiaczy" :)

 

Tak więc pozostaje szukać życzliwego lekarza który zapisze na refundację lub czekać około roku, bo patent wygasa bodajże w 2015 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie biorę cyproheptadynę (silny antagonista 5-HT2a i c) w dość wysokiej dawce.

 

Problem z agonistami 5-HT1a jest taki, że pełni agoniści u ludzi powodują nieakceptowalne żołądkowo jelitowe skutki uboczne. Częściowy agonista 5-HT1a też musi być specyficzny, najlepiej jakby działał na autoreceptory i powodował ich szybką desensytyzację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×