Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

wisnia80, No akurat ten "ktoś" miał rację.

 

 

To co takiego szczególnego jest we wenli? I co daje ten dodatkowy wychwyt noradrenaliny?

 

Odnosnie pierwszego pytania- ciężko powiedzieć. Z reguły trudniej odstawia się substancje, które mają krótki t1/2 oraz posiadają brak aktywnych metabolitów. Pierwszy warunek spełnia, drugi niezbyt bo ma aktywny metabolit- deswenlafaksynę. W przypadku wenlafaksyny ten zespół odstawienny wynika z krótkiego half-life+inhibicji wychwytu zwrt. 2 neuroprzekaźników (5-HT i NE)+ być może ze strukturalnego podobieństwa do tramadolu, chociaż wenla w dawkach terapeutycznych nie wydaje się mieć żadnego znaczącego powinowactwo do rec. opioidowego mu. Aha- to że lek powoduje zespół abstynencyjny, nie oznacza z automatu, że uzależnia. Taki pozornie paradoks mały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia80, No akurat ten "ktoś" miał rację.

 

 

To co takiego szczególnego jest we wenli? I co daje ten dodatkowy wychwyt noradrenaliny?

 

Odnosnie pierwszego pytania- ciężko powiedzieć. Z reguły trudniej odstawia się substancje, które mają krótki t1/2 oraz posiadają brak aktywnych metabolitów. Pierwszy warunek spełnia, drugi niezbyt bo ma aktywny metabolit- deswenlafaksynę. W przypadku wenlafaksyny ten zespół odstawienny wynika z krótkiego half-life+inhibicji wychwytu zwrt. 2 neuroprzekaźników (5-HT i NE)+ być może ze strukturalnego podobieństwa do tramadolu, chociaż wenla w dawkach terapeutycznych nie wydaje się mieć żadnego znaczącego powinowactwo do rec. opioidowego mu. Aha- to że lek powoduje zespół abstynencyjny, nie oznacza z automatu, że uzależnia. Taki pozornie paradoks mały.

 

oki doki :mrgreen:

 

A co daje hamowanie wychwytu noradrenaliny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po kilkumiesiecznej przerwie.

 

Biore juz Venlectine 75mg ponad pol roku i wszystko bylo ok do wczoraj.

Na treningu po 21 zrobilo mi sie jakos dziwnie goraco i takie mrowki w nogach. Nie chcialem juz cwiczyc i przerwalem.

Od dzis rana czuje sie zle, mam mocniejsze pobolewanie glowy, uderzenia goraca, poboloewanie w okolicy zoladka, duze oslabienie i bole miesni.

 

Za 3 dni wyjezdzam do Hiszpanii na 2 tygodnie i nie wiem czy to moze byc tez powod i jest to spowodowane stresem? nerwica?

Przypomne, ze lecze nerwice lekowa juz okolo roku.

Zona wczesniej skarzyla sie na podobne objawy, jakies 2 dni temu...

 

Co o tym myslicie? Czy to jakas choroba czy raczej nerwica daje znac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co daje hamowanie wychwytu noradrenaliny?

 

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że deficyt serotoniny jest powiązany z obniżeniem nastroju, a deficyt noradrenaliny z obniżeniem napędu psychoruchowego. W niektórych wypadkach lepiej mogą się spisywać dual-RI- leki, które hamują wychwyt zwrt. dwóch neuroprzekaźników, zamiast jednego. Resztę sobie dośpiewaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie podzielam zdania,że komu trudno temu trudno, ja odstawilam dosc szybko bez problemow, tylko dzieliłam na małe dawki. Jak czytam ze Was wenla usypia to chyba jestem jedyna osoba ktorej nie uspia mnie wrecz pobudza ale poztywnie, ze mam kopa do działania.

Skutki uboczne powinny minac po m-cu zazywania, trzeba spokojnie czekac. Natomiast sny to miałam dziwaczne jak mi wenla bardziej aktywizowała, ale tez z czasem sie uspokoilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia80, na fobie nie, bo mi sama przeszla.

wielbłądzica, ja mam wage stała po wenli.Marian_Paździoch, to na mnie działa poztywnie, ze mi sie chce ale mnie nie pobudza nadmiernie, a aktywizuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wenlafaksyna

zdolność uczenia się po leku +

działanie na lekkie lęki +

działanie na silne lęki -

zobojętnienie na kontakty z ludźmi -

skutki uboczne (tycie) -

 

Teraz mi Cital przepisano.

U mnie z tego to rzeczywiście mogę się skupić, w końcu coś czytać ze zrozumieniem

działanie na lekkie lęki tak

na silne tak sobie, chociaż ponownie mam zwiększoną to zobaczymy jak będzie

wyciągnęła mnie z ogromnego doła

nie mam zobojętnienia na kontakty z innymi

nie tyje, chudnę

 

zobojętnienie na kontakty z ludźmi -

 

To nie dobrze.

 

Ja mam fobie społeczną. Ma ktoś jakieś doświadczenie w tej materii jeszcze z wenlą?

Mam wrażenie,że mi pomogła, nie jest super i nie zniknęło całkowicie ale jest trochę lepiej

Na jakiej dawce jesteś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja biere od roku .... i trochę mam dośc tego odczłowieczenia.

przytyć, przytyłam troche już za dużo, choć lekarz mówi że to na bank nie leki :roll:

 

anyway.... niby plus, lęków nie ma, depre nie ma

lecz zniknęły emocje, zniknęła pasja, zniknął sens.

obojętność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jazzowa, też miałam tak po wenli i po każdym ssri, zanik emocji, takie wielkie nic, z tego powodu też totalny brak motywacji, chęci do zrobienia czegoś, do działania

do tego co gorsze, oprócz tego rozleniwienia mam po ssri potworne zmęczenie, miesiącami, to jest okropne, bo powoduje też problemy z myśleniem, pamiecia i jeszcze ta potworna senność, spanie po 12 h i dalej ziewanie i zamuła

 

dlatego obecnie nie biorę żadnych ssri, radzę sobie jakoś z lękami, ale co ważne nie mam takiego problemu ze zmęczeniem, mam dużą motywację, dobry nastrój, o wiele lepsze myślenie, bez porównania niż to, co było przedtem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×