Skocz do zawartości
Nerwica.com

CHLOROPROTYKSEN (Chlorprothixen Hasco/Zentiva)


Gość

Czy chlorprotiksen pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

78 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy chlorprotiksen pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      54
    • Nie
      19
    • Zaszkodził
      14


Rekomendowane odpowiedzi

Różni się. To leki z zupełnie innej grupy. Leczenie zaburzeń lękowych najczęściej zaczyna się od SSRI a nie neuroleptyków czy takiego słabego leku jak doksepina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,czy działadzie Chlorprothixenu różni się jakoś od Doxepinu?

Biorę ten drugi 17 dzień i jak na razie szału nie ma,lęki nadal są ,tylko zamula i spać się che.

Doxepina to TLPD, więc wskazana w depresajch z lękiem. Chlorprothixen to klasyczny neuroleptyk, czyli wpływ na receptory D1, D2, cholinergiczne i muskarynowe (te dwa ostatnie jak Doxepina). Działanie Chlorprothixenu p. depresyjne jest wyraźnie słabsze od Doxepiny. Działanie kojące ("zamulające") większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różni się. To leki z zupełnie innej grupy. Leczenie zaburzeń lękowych najczęściej zaczyna się od SSRI a nie neuroleptyków czy takiego słabego leku jak doksepina.

 

Najpierw przez około 2 lata z małą przerwą brałem paroksetynę.(Było dobrze,ale z czasem coraz słabiej)

Na doxepinie jestem 20 dni,i zastanawiam się nad zmianą bo nie jest za ciekawie.

Biorę pod uwagę przejście na Chlorprothixen,macie może jeszcze jakieś propozycje leków które dobrze radzą sobie z lękami,najbardziej dokucza mi fobia spółeczna,lęk uogólniony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie skutki uboczne tego leku zauważyliście? Dostałem na sen, tabletki 50mg i myślę, że może już 12,5mg pozwoli spokojnie. Ponoć w wyższych dawkach brany długo zwiększa prolaktynę, skutki pozapiramidowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn że prolaktyna po nim nie skacze. Nie blokuje w dużym stopniu receptorów dopaminowch.

Objawy u kobiet:

 

wtórny brak miesiączki

zaburzenia płodności

mlekotok (30-90%)

osteopenia, osteoporoza

Objawy u mężczyzn:

 

zaburzenia płodności

zaburzenia erekcji

obniżenie libido

ginekomastia

osteopenia/osteoporoza

 

Ja dodatkowo czułem do tego wszystkiego zmęczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian_Paździoch, u mnie na ulotce tego nie ma, za to jest: Możliwe skutki uboczne: Bóle i zawroty głowy, niepokój, bezsenność, zaburzenia widzenia. Zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie. Po długotrwałym leczeniu mogą pojawić się zmiany w obrazie morfologicznym krwi. Zdarzają sie zaburzenia czynności wątroby. Lek upośledza sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn, szczególnie w początkowym okresie leczenia.

natomiast ja zadnych nie mam a biore juz z 10 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten lek w apteczce.Pomaga coś na lęki/niepokoje/fobia społęczna/nerwice?

Brałem tylko jeden dzień jak w ulotce pisze dawki na nerwice-15-15-15.

Musiałem przerwać bo ospałośc byla nie do zniesienia,można jego RZEKOME działanie na lęki porównać do benzo czy dzialanie opiera sie na zamuleniu? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zamulenie, to jest to niby działanie przeciwlękowe.

agusiaww, zwiększona prolaktyna zawsze jest wliczona w grę przy braniu neuroleptyków (a raczej ich zdecydowanej większości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian_Paździoch, ja biore lek na prolaktyne ale nie mam wysokiej biore bo lekarz mi zalecil, prolaktyne mam idealna, w ogole wszystkie badania mam idealne, oby tak dalej. Tak samo jak i nie ma tych skutkow ktore wymieniles... a nawet jest napisane ze w trakcie ciazy trzeba sie tylko poradzic lekarza co do zazywania...

Na mnie dziala nasennie, ale ja biore tylko na noc, 1/2 tabletki czyli jakies 7,5 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prócz działania nasennego zauważyliście jakieś inne? Poprawa nastroju, uspokojenie w ciągu dnia?

Ma słabe działanie p.depresyjne, zaś nasenne działanie to trochę przesada, on wycisza ułatwiajac zasypianie i sam sen. Ja go biorę wiele lat i co ciekawe to działąnie się utrzymuje, nie ma przyzwyczajenia (wzrostu tolerancji) jak po benzodiazepinach. Na dzień go nie biorę, więc nie mam rozeznania. W większych dawkach ma wyraźne działanie antycholinergiczne, więc niepożądane. W dawce 50 mg na noc nie powoduje u mnie wzrostu prolaktyny, co sprawdzałem (wyniki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×