Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Panie Moderator, czy Ty wiesz, cos jak dziala Gaba z polaczeniem z antydepresnatami.

Zwiedzialam polskie strony, niewiele na ten temat, a anglojezyczne, tez nie za bogate.

Biore w sumie Gabe na noc, juz prawie rok, nic sie zlego nie dzieje, ale wiedzy by sie przydalo troche.

 

Są sprzeczne zdania na ten temat. Np. dr Różański zauważa, że:

 

GABA podany doustnie ulega enzymatycznemu i kwasowemu rozkładowi do wolnego kwasu masłowego i dlatego nie wywiera działania takiego, jak w ośrodkowym układzie nerwowym. Rozkład GABA powodują także enzymy wytwarzane przez mikroorganizmy przewodu pokarmowego. Ponadto bariera krew-neuron i krew-mózg ograniczają swobodną migrację tego związku do tkanki nerwowej. Suplementy zawierające GABA nie mają żadnego wpływu na czynności układu nerwowego i są jedynie źródłem kwasu masłowego. Informacje producentów i dystrybutorów suplementów z GABA mówiące o jego działaniu uspokajającym i przeciwpadaczkowym są nieprawdziwe. Także w moich badaniach podawanie czystego GABA pacjentom w dawce 700 mg 2 razy dziennie nie przyniosło efektu uspokojenia. Liczba ochotników wyrażająca opinię o działaniu uspokajającym i odprężającym nie była istotna statystycznie; ponadto nie przekroczyła 13% (wynosiła 7,2%), czyli była na poziomie efektu placebo. Dla przypomnienia podam, że sugestia działania leczniczego spowodowana jedynie samym przyjmowaniem jakiegokolwiek środka ( w rzeczywistości obojętnego) dotyka 13% osobników z grupy badanej. Dlatego cenniejsze są badania na zwierzętach.

 

Podobne stanowisko można napotkać w zagranicznych artykułach. A kolega wrzucał np. link do tego badania- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16971751 , w którym wykazano, że doustnie przyjmowanie kwasu gamma-aminomasłowego(GABA) jednak wywiera jakieś działania- powoduje uspokojenie, relaksację.

 

GABA to główny neuroprzekaźnik hamujący w ośrodkowym układzie nerwowym. Antydepresanty nie wpływają na układ GABAergiczny. Na układ GABAergiczny wpływają substancje o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym- np. barbiturany, benzodiazepiny, z-drugs, także alkohol etylowy. Np. w padaczce występuje zaburzenie równowagi pomiędzy neuroprzekaźnikami pobudzającymi(glutaminian), a hamującymi(GABA). Dlatego leki przeciwpadaczkowe zwykle zwiększają poziom GABA czy w jakiś sposób nasilają transmisję GABAergiczną, a niekiedy obniżają aktywność glutaminianu. Dlatego też np. nagłe odstawienie alkoholu po długotrwałym nadużywaniu prowadzi do padaczki alkoholowej w zespole abstynencyjnym. Alkohol nasila transmisję GABAergiczną, a hamuje aktywność glutaminianu(blokuje rec. NMDA). Przy odstawieniu alkoholu dochodzi do reakcji "z odbicia"- wzrostu aktywności transmisji glutaminergicznej na rec. NMDA i spadku aktywności GABAergicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz, że GABA(suplement) to muszka owocówka w porównaniu do np. benzo, które są armatą. Gdyby to faktycznie tak wyciszało i uspokajało jak próbują wmówić marketingowcy w reklamach to ludzie zamiast łykać inne środki modulujące transmisję GABAergiczną- benzodiazepiny, barbiturany czy kielicha przed snem albo importować jakieś analogi typu phenibut łykali by po prostu GABA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Podobne stanowisko można napotkać w zagranicznych artykułach. A kolega wrzucał np. link do tego badania- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16971751 , w którym wykazano, że doustnie przyjmowanie kwasu gamma-aminomasłowego(GABA) jednak wywiera jakieś działania- powoduje uspokojenie, relaksację.

 

(...)

W sumie moge potwierdzic, ze Gaba powoduje u mnie spokoj i relaksacje.

Jestem zawsze sceptyczna, co do lekow, a Gabe zaczalam brac, zeby sie bronic przed braniem proszkow, tych, ktore bierzemy. Biore mala dawke 500 mg, a wiem, ze sa ludzie, ktorzy uzywaja dawke i do 3 g,w ciagu doby.

Spokojniej spie, i wstaje wypczeta bardziej. Jednakze musialam wziac ESC, bo to wszystko za malo, zeby bys spokojniejsza, a zawroty glowy sie zmieniejszyly niewiele. W sumie kazde z tych tabletek dzialaja na inna sfere mozgu. Najwazniejsze, zeby nie bylo kontradykcji.

Dzieki za czas.

Moze te wiadomosci sie komus przydadza.

W sumie Gaba powoduje tez spadek wagi ciala, czytalam artykul.

 

-- 25 kwi 2014, 00:05 --

 

Dobrze wiesz, że GABA(suplement) to muszka owocówka w porównaniu do np. benzo, które są armatą. Gdyby to faktycznie tak wyciszało i uspokajało jak próbują wmówić marketingowcy w reklamach to ludzie zamiast łykać inne środki modulujące transmisję GABAergiczną- benzodiazepiny, barbiturany czy kielicha przed snem albo importować jakieś analogi typu phenibut łykali by po prostu GABA.

Jak napisalam powyzej, mozna brac dawke i 3 g w ciagu dnia. Czytalam wypowiedzi ludzi, ktorym to pomoglo. Pewnie potrzebowali cos, co dawalo im spokoj, relaks, i wyciszenie. W sumie z tym sie borykali.

W stanach, kiedy czlowiek nie daje rady, i potrzebuje cos mocniejszego-Gaba nie jest wystarczajaca, poza tym dziala powoli.

To wycisza naprawde, ale tych, co moze maja problem ze snem ( insomie), czy zamiast lampki wina na noc. Dla mnie, zeby spac spokojniej, jest wystarczajaca.

Gdzies z setki artykulow czytalam o efektach ubocznych Gaba, ale bylo to tak nie istotne, ze nie zapamietalam nawet.

Gaba u nas kosztuje grosze.

 

-- 25 kwi 2014, 00:08 --

 

ciekawe czy ten GABA poradzi sobie z ubokami tianeptyny, specjalnie go po to zamówiłem

Sama jestem ciekawa. Napiszesz pewnie, chetnie poczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia80,

nie chodzi mi o usypianie się bo z tym nie mam problemu, chodzi mi o to ze z jakiegoś powodu nie potrafie się rano dobudzić wiecznie mimo ze spie po 8-9 a nawet 10 godzin czasem i czuje sie niewyspany, tak jakby ten sen z jakiegoś powodu nie był efektywny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia80

Niestety ale to co napisałeś nie pomaga, nie śpię normalnie od sierpnia. A tabletki pomagają zawsze.

 

To zrób 200, albo zmień kobietę :mrgreen:

 

Nie lubię łykać dropsów, życie człowieka jest chyba bardziej złożone od - łykasz tabsa i po problemie.

 

wisnia80,

nie chodzi mi o usypianie się bo z tym nie mam problemu, chodzi mi o to ze z jakiegoś powodu nie potrafie się rano dobudzić wiecznie mimo ze spie po 8-9 a nawet 10 godzin czasem i czuje sie niewyspany, tak jakby ten sen z jakiegoś powodu nie był efektywny

 

Jak brałem to esci. to budziłem się non stop około 4 rano.

 

Pewnie musisz zarzucić coś na pobudzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak człowiek przywyknie wstawać o stałej porze, to nawet w weekend jak można pospać dłużej i tak budzi się o tej samej godzinie, dajmy na to 6 czy 7. Wkurza to, bo zawsze sobie mówię, że weekend pośpię sobie dłużej i nic z tego nie wychodzi.

Tylko cholera, żeby tak było bez chlorprothixenu, bo przespanie nocy albo nie zależnie czy weźmie się tabletkę jest niefajne. Może ta GABA pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ta GABA pomoże.

Lucki odpuść sobie . To w ogóle nie działa , a na sen to już w szczególności . Mi troche tego zostało, nawet nie biorę , bo po co ,żadnego działanie . Ta supla w ogóle nie przekracza granicy krew -mózg i nie ma żadnego działania .

jak już weż sobie zakup suplę 5 HTP 100mg i łykaj przed snem ( janlepiej z czymś słodkim , banan , jabłko itd ) , wtedy ma optymalne dzialanie . Owa supla ma nie dość ,że działanie nasenne , to w dodatku antydepresyjne .warto w to zainwestować.

jest jeszcze melatonina , ale to ma na mnie bardzo złe działanie ( lęki i depresyjność ) , dlatego nie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalebx3,

przeciez sam w wątku GABA pisales coś odwrotnego :shock:

Słyszałem różne opinie o tej supli GABA , ale co innego słyszeć od innych , a co innego samemu przetestować.

Aż do wczoraj ,,, po ostatnim posiłku już koło 23 zapodałem sobie koło 2gr . Po okolo 1, 5 h poczułem sie lekko senny , a nawet z deka zrelaksowany . Było to jak najbardziej naturalne uczucie , nie z tych benzodiazepinowych siekaczy .

Naturalne , ale nieco inne niż po 5 HTP , jakby tutaj ( GABA) lekko płytsze i nie tak bardzo nastawione na sen , a bardziej na relaks( relaks to małoodpowiednie słowo , ale lepszego nie znajduję teraz ) . Wziąłem najmniejsza dawkę , bo 2 gr. a zalecają 4 gr. Myślę ,że po czterech było by o wiele lepiej ,,,ale ja jestem człowiek z umiarem ;)

Ciekawe jak będzie dalej z tolerką . Jednak muszę powiedzieć ,że to naprawdę ciekawa supla .

A i jeszcze, spalo mi się SUPER! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalebx3

Strasznie drogie te 5 HTP. Żona mnie zabije, że znowu idzie kasa na tabsy :)

Ale kurcze czegoś spróbować muszę, bo inaczej do końca życia będę łykał tego chlora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×