Skocz do zawartości
Nerwica.com

NN czy psychoza, schizofrenia, paranoja?


khaleesi

Rekomendowane odpowiedzi

napisz jakie masz urojenia ??? bo jeśli np ktoś wczepił Ci czip do głowy, a UFO czyta Twoje myśli i nasyła Ci myśli, ludzi w tv mówią o Tobie, w gazetach piszą o Tobie to raczej nie będzie NN

 

napisz czego dotyczą te urojenia, wtedy jest łatwiej coś doradzić, bo ja mam np urojenia depresyjne, znam ludzi z nerwicą, którzy mają urojenia hipochondryczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to raczej nie masz nerwicy, jeżeli spełniasz kryteria masz schizofrenię - a pewnie ją masz patrząc na zestaw leków, które bierzesz

jak się teraz czujesz ??? miałaś omamy ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depresja nie wyklucza się ze schizofrenią, zwłaszcza depresja popsychotyczna, albo mogą to być objawy rezydualne/negatywne schizofrenii

 

rozpoznanie schizofrenii - muszą być spełnione poniższe warunki:

Co najmniej jeden z następujących:

- Urojenia nasyłania, odciągania lub rozgłaśniania (odsłonięcia myśli)

- Urojeniowe spostrzeżenia tj. fałszywe, pozbawione racjonalnych podstaw wnioskowanie z prawidłowych spostrzeżeń.

- Urojenia oddziaływania (wpływu, owładnięcia) dotyczące ciała, myśli, uczuć lub działań.

- Urojenia innego rodzaju, których treść całkowicie odbiega od realiów, jest niemożliwa do zaistnienia i nieadekwatna kulturowo (urojenia dziwaczne, pierwotne)

- Omamy słuchowe słowne (komentujące zachowanie pacjenta lub dyskutujące o nim), omamy słuchowe słowne rzekome

(tj. rzutowane w obrębie ciała)

 

+ Co najmniej dwa z następujących:

 

- Omamy innego rodzaju niż wymienione jeśli towarzyszą im urojenia lub jeśli są względnie utrwalone (występują codziennie w ciągu tygodni i miesięcy)

- Objawy katatoniczne ( pobudzenie, osłupienie, objawy echa, autyzm, negatywizm)

- Dezorganizacja myślenia (pod postacią nielogiczności, nieskładności, niekomunikatywności prowadzących do rozkojarzenia lub niedostosowania wypowiedzi)

- Dezorganizacja lub niedostosowanie zachowań lub reakcji emocjonalnych (ambiwalencja, ambitendencja, paratymia, paramimia, stereotypie, manieryzmy)

- Objawy deficytowe (negatywne) ograniczenie i zubożenie myślenia i wypowiedzi (alogia), reakcji uczuciowych

(apatia, zbledniecie afektywne), motywacji i działań

 

muszą trwać minimum 1 miesiąc (codziennie)

 

-- 16 kwi 2014, 10:50 --

 

ja mam urojenia ksobne i schizotypie

 

ksobne mogą być chociażby przy depresji, kto Ci rozpoznał zaburzenia schizotypowe ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psychidae, Urojeniowe spostrzeżenia tj. fałszywe, pozbawione racjonalnych podstaw wnioskowanie z prawidłowych spostrzeżeń. możesz wyjaśnić?

Ten filmik co wrzuciłas jest przerażający

 

 

może opisze moje ostatnie tyle ile pamietam ze szpitala,

twierdziłam że Jezus wzywa mnie do siebie dlaego popełniłam próbe samobojcza, ze jestem jego siostra, chodziłam na kleczkach po oddziale

To są urojenia albo omamy jesli słyszałaś głos Jezusa to nie ma nic wspólnego z nerwicą natręctw. Abstrakcją w ogóle to jest i irracjonalne, że Jezus wołał Cię do siebie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy raz spotyka osobę z takimi rozpoznaniami i aż tyloma - cały życie uważam, że psycholog nie jest od stawiania diagnoz, tylko od słuchania

mam wrażenie, że te wszystkie zaburzenia schizotypowe, schizoafektywne, schizoidalna, schizokaria, to jakieś sztuczne podziały - leczy się podobnie

chyba każdy kto idzie do psychiatry ma najpierw podejrzenie schizofrenii

 

w zaburzeniach schizotypowych wycofanie się z kontaktów społecznych jest spowodowane lękiem - czy to jakoś nie pokrywa się z zaburzeniami lękowymi

urojenia ksobne są w depresji jak i w zab. schizotypowych, tak jak ograniczony afekt

tak samo w schizoidalnej - brak granicy między depresją dużo podobieństw

 

-- 16 kwi 2014, 11:32 --

 

psychidae, Urojeniowe spostrzeżenia tj. fałszywe, pozbawione racjonalnych podstaw wnioskowanie z prawidłowych spostrzeżeń. możesz wyjaśnić?

Ten filmik co wrzuciłas jest przerażający a ten usmiech tego męskiego tworu co jest omamem u tej dziewczyny to mam skojarzenia z avkiem pewnej osoby

 

-- 16 kwi 2014, 12:29 --

 

może opisze moje ostatnie tyle ile pamietam ze szpitala,

twierdziłam że Jezus wzywa mnie do siebie dlaego popełniłam próbe samobojcza, ze jestem jego siostra, chodziłam na kleczkach po oddziale

To są urojenia albo omamy jesli słyszałaś głosy to nie ma nic wspólnego z nerwicą natręctw.

 

niekoniecznie - nie napisała, że słyszała głos Jezusa, ani, że go widzi - mogło to być jej urojenie, że jest siostrą Jezusa (podobne do urojeń, że jest się zbawcą kilku kościołów i następcą Jezusa, szatana)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psychidae, ja mam dwie diagnozy depresja z lękiem i schizotypia, mam tam jeszcze popracować nad traumą którą przezyłam ale o tym nie chce mi się gadać, miałam podejrzenie schizofrenii paranoidalnej, stwierdzone przez psychiatrę, objawy quasi psychotyczne, robiony testy psychologiczny i z całej dokumentacji moich objawów plus testów wyszła schizotypia do tego od mam depresję z lękiem od kilku lat ładnych

mam słaby afekt chociaż nie rozumiem o co chodzi ale mam tak wpisane, anhedonie takie tam ale to nie diagnozy tylko opis mojego stanu psychicznego czy cos tam

 

-- 16 kwi 2014, 11:35 --

 

a z ciekawości jesteś lekarzem, psychologiem???

 

-- 16 kwi 2014, 11:40 --

 

psychidae, z tego co piszesz rozumiem, że jak się nie słyszy głosów to się nie ma schizofrenii? :oops:

 

ja znam osobę z 4 czy 5 diagnozami, zaburzeniami osobowości i różnymi innymi cudami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psychidae, Urojeniowe spostrzeżenia tj. fałszywe, pozbawione racjonalnych podstaw wnioskowanie z prawidłowych spostrzeżeń. możesz wyjaśnić?

Ten filmik co wrzuciłas jest przerażający

 

 

Jest to rzeczywiste spostrzeżenie, któremu chory przypisuje szczególne znaczenie bez zrozumiałych emocjonalnych lub racjonalnych powodów.

 

-- 16 kwi 2014, 11:49 --

 

psychidae, ja mam dwie diagnozy depresja z lękiem i schizotypia, mam tam jeszcze popracować nad traumą którą przezyłam ale o tym nie chce mi się gadać, miałam podejrzenie schizofrenii paranoidalnej, stwierdzone przez psychiatrę, objawy quasi psychotyczne, robiony testy psychologiczny i z całej dokumentacji moich objawów plus testów wyszła schizotypia do tego od mam depresję z lękiem od kilku lat ładnych

mam słaby afekt chociaż nie rozumiem o co chodzi ale mam tak wpisane, anhedonie takie tam ale to nie diagnozy tylko opis mojego stanu psychicznego czy cos tam

 

skoro miałaś podejrzenie paranoidalnej musiałaś mieć urojenia i omamy

 

 

nie jestem ani lekarzem ani tym bardziej psychologiem (nimi akurat gardzę), znalezienie kryteriów rozpoznawania chorób nie wymaga wiedzy medycznej, raczej uchodzę za wybitnie inteligentną osobę i dużo czytam i analizuję - dlatego mi się to nie podoba, na schizofrenię mam chorego brata, więc wiem coś o tym :) a poza tym siostra jest lekarzem :)

mam doświadczenie - choruję od 10 lat, w depresji też są objawy psychotyczne :-] w testach psychologicznych to mi wychodzą cuda na kiju, dlatego nimi też gardzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psychidae, :roll::roll: miałam objawy quasi psychotyczne tak stwierdził psychiatra, czyli nie schizofrenia a łącznie ze wszystkimi testami i opisem historii choroby padła taka diagnoza. ja też mam doświadczenie niestety choruje od 2002 roku, testy u psychologa nie są takie beznadziejne jak to stwierdzasz bo mi nigdy nie wychodziły cuda na kiju :roll::roll::roll:

 

-- 16 kwi 2014, 11:54 --

 

musze powiedzieć co czuję bo nie wytrzymam, przepraszam ale nie mogę dłużej prowadzić z Tobą rozmowy bo czuję się atakowana :roll::oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psychidae, czyli np,że pada snieg w zimie to przypisuje chory temu specjalne znaczenie? [chyba to normalne, że w zimie może padać snieg]czyli konkretnie jakie? Chodzi mi o przykład.

 

-- 16 kwi 2014, 13:11 --

 

w depresji też są objawy psychotyczne :-]

o tym czytałam też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://depresja-info.pl/depresja-psychotyczna

Objawy depresji psychotycznej

Jeśli chodzi o objawy depresji psychotycznej to są one zgodne z nastrojem depresyjnym, a chory może czuć się winny, może sądzić, że zasługuje na karę, czy potępienie, jak również taka osoba cały czas sądzi, że grozi jej jakiś kataklizm, czy życie w ubóstwie, a więc sądzi, że spotkają ją tylko złe rzeczy. Omamy, które towarzyszą tej chorobie, mogą mieć postać głosów, które na przykład mogą przepowiadać nadciągający koniec świata, czy inne nieszczęścia. Rzadko, ale czasem jednak występują również omamy węchowe, a więc taka chora osoba może wyczuwać zapach zgnilizny, czy śmierci. Ten rodzaj depresji może także spowodować widoczne spowolnienie ruchowe, a nawet całkowity bezruch, który nazywany jest osłupieniem depresyjnym. Choroba ta jest całkowicie uleczalna, ale tak samo jak w innych typach depresji, może nastąpić jej nawrót, gdzie następne epizody mogą znacznie różnić się okresem trwania, a także nasileniem objawów.

 

Jak leczyć osłupienie depresyjne

Osoby chorujące na ten rodzaj depresji mogą chcieć uwolnić się od prześladowań i problemów z tym związanych, próbując popełnić samobójstwo, bo wydaje im się, że tylko w ten sposób mogą się całkowicie wyzwolić. Dlatego konieczne jest ścisłe leczenie antydepresyjne i antypsychotyczne, które powinno być w miarę szybkie i energiczne. Najczęściej taki rodzaj depresji wymaga hospitalizacji, gdzie będą podawane odpowiednie leki, a także stosowana może być elektroterapia wstrząsowa, która najczęściej wdrażana jest w przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi żadnego skutku. Kolejną metodą leczenia tej depresji jest leczenie światłem, a więc zalecane są w takim przypadku spacery w słoneczne dni, czy naświetlania specjalistyczną lampą, która nie jest szkodliwa, gdyż nie emituje ona szkodliwych promieni ultrafioletowych. W tej depresji psychotycznej bardzo ważne jest także wsparcie bliskich osób dla chorującego na nią pacjenta, pod żadnym pozorem nie wolno takiej osoby opuścić, choć czasem takie osoby same próbują odpędzać od siebie bliskie osoby myśląc, że chcą one zrobić im krzywdę. Odpowiednie leczenie i opieka na pewno pozwoli chorym na depresję psychotyczną na w miarę normalne życie.

 

-- 16 kwi 2014, 13:16 --

 

Anel92, nie ma za co ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak mam nazwać swoje zachowanie które miało miejsce 2 lata temu?

bałam sie wyjść spod prysznica, siedziałam tam dwa dni a kiedy w końcu wyszłam to sciany sie ruszały, wszystko wirowało, nic nie było prawdziwe, a ja owinieta w posciel krzyczałam coś do mojego faceta ze dłużej tak nie moge, że wszystko nie jest prawdziwe...

 

co to było?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anel92,z tego artykułu. objawy depresji psychotycznej to są one zgodne z nastrojem depresyjnym, a chory może czuć się winny, może sądzić, że zasługuje na karę, czy potępienie, jak również taka osoba cały czas sądzi, że grozi jej jakiś kataklizm, czy życie w ubóstwie, a więc sądzi, że spotkają ją tylko złe rzeczy. Omamy, które towarzyszą tej chorobie, mogą mieć postać głosów, które na przykład mogą przepowiadać nadciągający koniec świata, czy inne nieszczęścia. Rzadko, ale czasem jednak występują również omamy węchowe, a więc taka chora osoba może wyczuwać zapach zgnilizny, czy śmierci. Ten rodzaj depresji może także spowodować widoczne spowolnienie ruchowe, a nawet całkowity bezruch, który nazywany jest osłupieniem depresyjnym. Choroba ta jest całkowicie uleczalna, ale tak samo jak w innych typach depresji, może nastąpić jej nawrót, gdzie następne epizody mogą znacznie różnić się okresem trwania, a także nasileniem objawów.

 

Ahma, ściany nigdy same się nie ruszają to Tobie się tak wydawało.Ściany są stałe człowiekowi co najzwyżej może się kręcić w głowie. Skoro spędziłaś dwa dni pod prysznicem bez snu to całkiem zrozumiałe.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, ja uważam,że mnie już nic dobrego w życiu czeka, że same nieszczęścia :( mam zawiechy nie wiem czy to to samo co osłupienie, co jest tu napisane, siedzę jak kołek i patrzę w jedno miejsce, wyłączam się całowicie dopiero jak mama albo chłopak coś do mnie powiedzą ale muszą to zrobić głośno albo zadzwoni telefon to wychodzę z tego stanu

 

Ahma, mi czasami się wydaje, że ja się ruszam jakoś chociaż leże na łóżku a takie mam uczucie

 

-- 16 kwi 2014, 12:33 --

 

ja zwariuje :why::why::why:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko pod tym prysznicem było brudne nawet woda i mydło..

zwariowac idzie

To brzmi jak połaczenie natrętnych mysli czyli ZOK z omamami.

Brudne woda i mydło newica natręctw a ruszające się ściany omam

 

-- 16 kwi 2014, 13:41 --

 

Anel92, możesz mieć i urojenia i depresje psychotyczną ale wiesz jak to mozna się samemu diagnozować :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×