Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

lunatic

Ty tęz mi nie musisz tłumaczyć też jestem sporo w temacie, że są różnice, tylko co z tego, że są? Ogólny profil na leczenie zaburzeń typu natręctwa i lęki jest podobny, najwieksza różnica jest między fluo a resztą SSRI, sertralina nie różni sie aż tak bardzo od paroksetyny a ma mniej skutków ubocznych, jest dość dobra na lęki i natręctwa, porównywalna z paroksetyną, a odczucia subiektywne to wiesz... wiadomo, ze każdy dział inaczej, wenlafaksyna to SNRI jeśli już ale niech Ci będzie.... moim zdaniem zamaina sertraliny na paroksetynę jest absurdalna, a co paroksetyna nie adoptuje się? , to samo masz. A ile na paroksetynie wiećej skutków ubocznych i jak trudno sie odstawia. Wenlafaksyna to samo, chociaz wenlafaksyna moim zdaniem to lepszy lek od paro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic

Ty tęz mi nie musisz tłumaczyć też jestem sporo w temacie,

no ok, tylko pokaz mi gdzie ja Ci cos tłumacze?

 

-- 18 mar 2014, 00:05 --

 

a co do paro i sertry to są dwa leki leżące na przeciwnych biegunach całej grupy SSRI, paro jest zaliczana do najbardziej sedatywnych a fluo i sertra do aktywizujących, i to nie jest moje subiektywne odczucie tylko tak są zaklasyfikowane

 

-- 18 mar 2014, 00:17 --

 

wracając jeszcze do czasu dzialania czy warto czekać dłużej czy nie to każdy zrobi jak uważa bo najlepiej wie jak się czuł wcześniej a jak się czuje po jakimś tam czasie, lekarze mają z tym problem co robic czasami a co dopiero zeby na forum ktos mogl na odleglosc stwierdzic jednoznacznie bierz albo nie bierz dalej

 

-- 18 mar 2014, 00:36 --

 

nic nie sugeruję, ale też nie ma sensu branie dawki ktora nie da efektu terapeutycznego a tylko uboczne

dwa lata byłem na połówce paro bo większej nie tolerowałem przez dużą sennosć i wystarczyła zeby zapobiec napadom paniki a nie dawała senności, poza tym chyba nawet lekarz zalecił Violet zmniejszenie na 25 z tego co pamiętam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat z SSRI i woóle antydepresantami w leczeniu lęków to jest tak, ze zawsze na początku się pogarsza, takie to już leki, potem około 2-3 tygodnie tak samo a około 4-5 tygodni poprawia się. Się po prostu muszą receptory poprzestawiać, przemodelowac sie musi.

Jedynie benzo pomagają od ręki ale potem szkody więcej niz pożytku.

 

podniosłeś mnie na duchu :* :*

jestem non stop śpiąca? ale mam zwiększone lęki, to normalna reakcja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychiatra jak mówiłam że nie podobają mi się nowe leki powiedziała że po 3 tygodniach to nawet jeszcze nie działają. Podobno do 3 miesięcy może nie być poprawy albo pogorszenie. Te 1,5 miesiąca jeszcze poczekam. Zobaczymy co będzie. Jak dupsko blade to do zmiany i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lunatic

Nie mówię, ze nie ma różnic pomięzy SSRI ale akurat paroksetyna jest bliżej sertraliny niż fluoksetyny. Takie są fakty, jeśli chodzi o wpływ na receptory serotoninowe. A oczywiscie paro jest bardziej sedatywna bo ma jeszcze kilka dodatkowych działań ale rdzeń działania jest zbliżony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pablo5HT1,

przeinaczasz moje słowa, napisałem ze jest różnica między paroksetyną, sertraliną i wenlafaksyną po tym jak stwierdziles ze to jedna rodzina i ze fluo/sertra to typ aktywizujący a paro sedatywny, nigdzie nie napisałem tego ze paro jest blizej do fluo niz do sertry

 

-- 18 mar 2014, 20:49 --

 

A teraz moja subiektywna ocena: dzialanie paroksetyny ma mało co wspólnego z działaniem sertraliny, dwa zupełnie inne leki, ale tak jak napisałem tylko moja ocena na podstawie długiego czasu zazywania jednego i drugiego wiec nie chce sie wdawac w dyskusje ze u kogos moze dzialac podobnie sertra i paro, bo oczywiscie ze moze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz moja subiektywna ocena: dzialanie paroksetyny ma mało co wspólnego z działaniem sertraliny, dwa zupełnie inne leki, ale tak jak napisałem tylko moja ocena na podstawie długiego czasu zazywania jednego i drugiego wiec nie chce sie wdawac w dyskusje ze u kogos moze dzialac podobnie sertra i paro, bo oczywiscie ze moze

 

A jak Ty odczuwasz różnicę pomiędzy tymi lekami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia80,

akurat odczuwałem tak jak są zaklasyfikowane, po sertralinie miałem energie, dużą motywację, radość ze wszystkiego, dobre samopoczucie, zdarzały się momenty niewielkiego pobudzenia i nerwowości ale tylko niewielkie,

po paroksetynie nie było nic z wyzej wymienionych, bardzo silne dzialanie tłumiące, silne zobojętnienie,ogolna niemoc zeby się za coś zabrać, silne dzialanie przeciwlękowe, samopoczucie ani dobre ani złe bo była obojętność ale za to stabilne jak skała

no ale sertraline mialem zapisaną na typową depresję z mocno obniżoną energią i motywacją a paroksetynę wiele lat potem na ataki paniki

 

-- 18 mar 2014, 21:02 --

 

najchętniej wróciłbym do sertraliny bo na paro sie po prostu męczę no ale juz wyjaśniałem dlaczego nie mogę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lunatic

A nie zastanawiałeś się nad tym nowym lekiem Brintellixem, bo ja to w sumie mam dość przerabiania SSRI od nowa , powrót do nich nie napawa mnie optymizmem, nawet biorąc pod uwagę że sertalina to niezły lek , ciągle wspierałem sie benzo podczas kuracji SSRI i to doprowadziło mnie do uzależnienia. Tak sie tylko mówi, ze benzo sie bierze przejściowo, na poczatku doraźnie, potem więcej niż doraźnie a potem jest lekkie branie a dalej droga do uzależnienia. Niestety u mnie podczas kuracji SSRi nie nastąpiła poprawa lęków tak znacząca, zęby można było mówić nawet o podleczeniu. Stanie w miejscu przez miesiące, lata.

Widzisz Lunatic ty piszesz tak, ja po paro miałem tak, po sertra miałem tak..... a ja brałem kiedys dwa razy paro i raz miałem aktywizacje bez sennosci i motywacji a innym razem stłumienie i to co ty miałes po niej. Leki różnie działają za każdym razem. Dwa razy wenlafaksyna nie zadziałała wcale na mnie a kiedyś tam działała. Wszystkie SSRI są daleko niekomfortowe. Kiedyś fluoksetyna, dawno temu działała na mnie super, najlepiej z SSRI ale potem za drugim podejściem narobiła takiego bigosu, że nie tknę jej do końca życia.

Nasilenie lęków i niepokoju było megaaa. Ja się ostatnio kieruje przekonaniem, ze niech lek będzie słabszy a ma mniej skutków ubocznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zastanawialem sie bo nie mam teraz mozliwosci testowania jakiejś nowości która nie wiadomo jak zadziała, po SSRI i innych co brałem wiem czego się spodziewać i jak mam sterować dawkowaniem w zależności od sytuacji i obecnych objawów, na mnie akurat paro jak działała za pierwszym razem tak zadziałała za drugim i tak samo teraz za trzecim, jedynie leki noradrenalinowe dzialaj ana mnie w tym momencie inaczej niz dawniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu wiem co się spodziewać po SSRI ale u mnie to spodziewanie się to nie jest za miłe. Zawsze zwyżka lęków.

 

-- 19 mar 2014, 20:49 --

 

Poza tym po rzuceniu benzodiazepin wykształciła mi się taka deprecha, że wszystkiego się chwytam teraz. a skoro wywalili na badania kupe kasy to chyba nie po to, żeby był następny szmelc, no nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pablo5HT1, u mnie też jest teraz tak że zoloft działa inaczej, teraz zaczynam go brać trzeci raz i jest mega źle, poprzednimi razami byłam na nim naspidowana, nie mogłam spać, a teraz jestem senna, zmęczona, ziewam, mam jeszcze większe lęki :( może dlatego że teraz jestem 8 miesięcy po porodzie i dlatego lek działa na mnie inaczej, już sama nie wiem, znów mam wkrętkę że mam schizo, całymi dniami nasłuchuję czy czegoś nie słyszę, normalnie zwariuję ;(

 

-- 19 mar 2014, 22:54 --

 

i wcześniej nie miałam depresji, a teraz czuję że mnie bierze, po lekach dostałam depresji, kiedy to minie :( :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pika30

Minie za jakieś 3-4 tygodnie, przecież sertralina się adoptuje, normalne że Ci sie robi więcej depresji, ja biore Moclobemid i tez mam gorszą depresję. Jak dojdziesz tak do koło 14-17 dni powinno byc deko lżej.Około miesiaca zdecydowanie lepiej. Próbuj przetrwać przy afobamie. Jak bierzesz około tygodnia to normalka takie objawy. Lekko więcej afobamu , ewentualnie może Pramolan spróbuj dodatkowo, nie gryzie sie z SSRI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biore już tydzień ten Moclo ale więcej rozdrażnienia mam, deprechy, nie chce mi sie nic robić, jakby zablokowanie, lęki jak były tak są,

do tego na noc hydro biore bez benzo bo ja z benzo wyszedłem ponad rok temu. Czasem sie lęki nasilają, nie wiem , jakos wytrzymuje a co by było przy SSRI dopiero, zobacze. Biore Moclo 2 razy po 150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. mam pytanie. Od dwóch tygodni biorę asertin po odstawieniu depralinu. Nadal ma zawirowania i lekkie zawroty zwłaszcza jak się chcę położyć:(( Ciągle sobie tłumaczę że to pewnie objaw odstawienny depralinu( brałam go miesiąc) ale powoli zaczynają przychodzić lęki, których już nie miałam. Lekarka powiedziała, że gdyby było mało to mam dołożyć połówkę wieczorem. Rano biorę 50mg. Nie wiem czy czekać jeszcze , czy dołożyć tę połówkę. Dodam tylko, że od roku brałam asertin i było ok. Zmieniłam na depralin bo miałam wrażenie że coś słabo działa( wieczne zmęczenie) I teraz nie wiem już sama co mam robić. Muszę chodzić do pracy , jeździć samochodem a nie czuję się idealnie :( Może ktoś coś doradzi?? Proszę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

anita00178, nie chce podważać kompetencji lekarza,ale jak weźmiesz Asertin na wieczór to możesz mieć problemy ze snem,bo ten lek raczej pobudza.Tez mi kiedyś lekarz kazał brać na wieczór,raz wzięłam i nie spalam cala noc,ale co organizm to inna reakcja ,ja bym zwiekszyla dawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×