Skocz do zawartości
Nerwica.com

Dziurawiec lekarski


Rekomendowane odpowiedzi

aktualnie piję nalewkę alkoholową z dziurawca 5ml raz dziennie od 6 tygodni.. bez rewelacji... nie pomaga ani na lęki ani na deprechę, której nabawiłam się biorąc antydepresanty ... a tyle dobrego naczytałam się w necie o dziurawcu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napary z dziurawca maja inne zastososowanie -" Dziurawiec - Herbapol - Produkt stosowany tradycyjnie w dolegliwościach trawiennych jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych "

Antydepresyjne zastosowanie ma tylko dziurawiec na bazie, oleju i alkoholu o czym napisal Dark Passenger.

Co wiecej - skutecznosc dzialania antydopresyjnego wymaga dluzszego stosowania i odpowiedniej dawki dziennej, czyli 800-1000 mg. Np 2 x 425 mg Deprim kapsel

Dziurawiec lykalam ponad 4 lata i przy moim Chad bylam 4 lata w drepresyjnej remisji - tabletki przywozilam sobie od "Niemca", bo mam nie tak daleko i zawsze w ramach zakupow przywozilam sobie maly zapas, bo u nich np 120 szt. 200 mg kosztowalo ok 4 € a nasz Deprim kapsel kosztuje chyba 26 zl za 20 szt 425 mg.

W moim przypadku dziurawiec antydepresyjnie sie sprawdzal a przekonalam sie o tym we wrzesniu, jak go odstawilam a pod koniec grudnia, jak juz nasycenie substancji w organizmie spadlo - dopadl mnie taki stan depresyjny, ze ledwo do swojego psychiatry dotarlam. Ostatnio taki stan mialam z 10 lat temu ... makabra.

Jedno przed czym chcialam ostrzec, to jednak to uczulenie na slonce daje sie we znaki - ja mialam wysypke alergiczna jak postalam dluzej na sloncu. Zawsze siedzialam w cieniu, na plazy pod parasolem .... coz za cos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja biorę właśnie dziurawiec na alkoholu już drugi miesiąc... na mnie po prostu nie działa..

czytałam kiedyś w necie jak robili eksperymenty, jednej grupie ludzi z depresją podawali dziurawiec a drugiej grupie antydepresanty... zioło wygrało... jak znajdę link to wkleję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weiss,

masz porównanie siły działania dziurawca do antydepresantów?

 

Tak mam, bo przy moim chorobsku jest normalne, ze lece tez na antydepresantach od czasu do czasu. Dziurawiec dziala bardzo subtelnie i ogolnie dzialanie nie jest obiektywnie odbierane (przynajmniej w moim przypadku tak bylo) jako hurra jak po antydepresantach i watpie zeby mnie postawil na nogi wyciagajac z duzej depresji jak teraz Wenla po 8 tygodniach. Dziurawiec potrzebuje czasu i przewaznie jest tak, ze zaczyna sie brac jak jest juz zle i czlek sie denerwuje ze szybko nie dziala.

Ja zaczelam brac w dobrym okresie, bo chcialam odstawic na dluzszy czas antydepresanty a ze biore je jak juz to przewaznie zima 12-16 tygodni, wiec zaczelam dziurawiec brac wiosna. I tak jak pisalam 4 lata bylam bez lekow- zdarzaly mi sie gorsze zimowe okresy ale nie bylo to jakies wielkie dolowanie, raczej Subdepresja czyli do przezycia.

Teraz niepotrzebnie odstawilam i pluje sobie w brode, tz musialam na troche odstawic, bo mi hormony ustawiali ale po ustawieniu moglam zaczac brac na nowo i moglam wkrecic tylko stabilizator, bo mnie latem za bardzo podbijal w gore ostatnio i bylo by dobrze. Ale niedlugo zaczne brac na nowo chyba, bo jeszcze mam 3 tygodnie na wenli i jak odstawie a stabilizator juz biore, to zaczne na nowo dziurawiec lykac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywiste, że dziurawiec sam w sobie niczego nie leczy tylko leczą związki chemiczne w nim zawarte. A dziurawiec zwyczajny zawiera wiele związków- liczne flawonoidy, kwasy fenolowe, związki antrachinonowe, surowce floroglucynowe, taniny, olejki eteryczne, kwasy tłuszczowe, alkohole, witaminy i inne. Dziurawiec ma właściwości przeciwdepresyjne, poprawiające trawienie i moczopędne. Uważa się, że za właściwości antydepresyjne odpowiada głównie hiperycyna, pseudohiperycyna, hiperforyna i adhiperforyna. Ogólnie uważa się, że są to inhibitory wychwytu zwrotnego(m.in. serotoniny) oraz inhibitory monoaminooksydazy.

 

Problem polega na tym, że niektóre z tych związków są bardzo słabo albo nierozpuszczalne w wodzie. Dlatego jak zrobimy zwykły napar- czyli zalejemy susz wrzącą wodą to te związki się nie wyekstrahują z rośliny i nie trafią do naszej "herbatki", a susz(czy to w torebkach czy sproszkowany) pójdzie przecież potem do kosza. Związki te rozpuszczają się natomiast dobrze w oleju rzepakowym, glicerolu, etanolu. Można zrobić np. tincturę(z suchego ziela dziurawca) albo intractum(ze świeżego ziela dziurawca) metodą maceracji albo perkolacji- czyli nalewki etanolowe na dziurawcu. Można też uzyskać ekstrakty/wyciągi olejowe czy etanolowe- płynne, gęste albo suche standaryzowane na odpowiednią ilość hipercyny, hiperforyny itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to po co robią herbatki z dziurawca które i tak nie pomogą?kupiłam sobie nervosan w którym jest dziurawiec i dopiero tu na forum dowiedziałam się aby mi on pomógł musiałabym zrobić nalewkę :( rozumiem ,że kupując DEPRIM też guzik pomoże?ciekawe czy w ogóle on coś pomoże na bezsenność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deprim zawiera extractum siccum czyli wyciąg(ekstrakt) suchy z dziurawca zwyczajnego spreparowany do odpowiedniej gęstości. Taki ekstrakt się otrzymuje metodą maceracji albo perkolacji i surowiec roślinny wytrawia się rozpuszczalnikiem(często jest to alkohol etylowy w odpowiednich rozcieńczeniach). Taki ekstrakt wyekstrahowany z rośliny przy pomocy etanolu(masło maślane) może mieć jak najbardziej właściwości p/depresyjne.

 

A herbatki z dziurawca mają inne zastosowania. Dziurawiec ma też przecież właściwości poprawiające trawienie, lekko moczopędne itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chce Ci się w to bawić. Możesz w aptece kupić gotową nalewkę alkoholową na suchym albo na świeżym dziurawcu.

 

-- 03 kwi 2014, 12:46 --

 

https://www.cefarm24.pl/23004,tinctura-hyperici-100-ml-nalewka-z-dziurawca-herbapol-krakow-.html

http://www.doz.pl/leki/p1873-Intractum_Hyperici

 

-- 03 kwi 2014, 12:47 --

 

Ktoś tu kiedyś pisał, że Niemcy mają bzika na punkcie dziurawca. Tak trochę nie chciało mi się wierzyć, ale posprawdzałem i faktycznie Niemcy kupują więcej dziurawca niż jakichkolwiek "syntetycznych" antydepresantów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do alkoholu to przecież tego nie pijesz w litrach tylko na krople albo ewentualnie łyżeczki. Co do dziurawca to nie powinno się go łączyć głównie z lekami serotoninergicznymi(SSRI, IMAO). Niektóre związki zawarte w dziurawcu są też induktorami cytochromu P450 i zmieniają metabolizm wielu innych leków niż tylko psychotropowe. Poza tym przyjmując dziurawiec trzeba unikać słońca i opalania, bo zawarta w nim hiperycyna można nasilać reakcje fototoksyczne ,a o to może być trudno zważywszy, że wiosna pełną gębą i idzie lato.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×