Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak dzielić wszelkie zaburzenia?


wojtek_112

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest?Czy jest jakaś zależnośc czy drabinka zaburzeń?

Czy np: każda fobia społeczna powsatje na bazie jakichś zaburzeń osobowości, to samo z depresją. Czy zaczyna sie od jakiegoś konfliktu, potem on sie utrwala, potem nastepuje to... potem na bazie tego wszystkieg można sie nabawić czegoś większego. Gatunkowo, gożej jest mieć kłopoty w nawiązywaniu kontaktów, słabo radzić sobie w społeczeństwie(przyczyn może być wiele), czy " cięższa" jest fobia, nerwica.Czy może do wystąpienia w przyszłości fobi czy innej nerwicy te kłopoty ogólne są "konieczne". Czy są to kwestie nie zależne?

Nie wiem czy zostane zrozumiany, chodzi o to że chciałbym sie gdzieś umieścić. Myślałem, że mam nerwice, czy fobie, okazało soe że nie. Nie wiem czy to dobrze czy żle, bo zamiast tego wystąpiło na scene szerokie określenie problemów osobowościowych. Ja nie chce i specjaliści u których byłem też uważają , że leków nie potrzebuje. Na pierwszy rzut oka wszystko gra, a jednak nie jestem w satnie przeskoczyć spraw które innym nie sprawiają kłopotów. Każdy nerwicowiec ma lub miał sympatie, ja nawet nie miałem koleżanki. Niby ktoś ma fobie społeczną, ale dalej pisze że jest w stanie wystąpić przed innymi(z trudem ale jednak), ja sobie tego nie wyobrażam.Jesli chodzi o słówka i medyczne terminy to chyba mam lepiej, ale jeśli mam ocenić funkcjonowanie to wydaje mi sie , że jest wręcz przeciwnie.Troche sie w tym gubie i nie wiem co o tym myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do oceny osobowosci sluza rózne wskazniki takie jak poziom sklonnosci do histeri, paranoi, lęku, unikania, niezależności itd. Poziomy tych wskaźników mowia o rodzaju osobowosci: np unikająca, histrioniczna(tzw.aktorska), czy paranoiczna. A na podstawie takich zaburzen osobowosci MOGA ALE NIE MUSZA pojawic sie nerwice badz psychozy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zmniejszania tych wskaźników słuzy psychoterapia:):)Dzieki niej zaczynasz rozumiec dlaczego reagujesz w okreslony sposób i dzieki temu odzyskujesz kontrole nas swoim zyciem:):)

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 7:24 pm ]

A i mozesz powiedziec jakich konkretnie terminów nie rozumiesz...chetnie wyjasnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz zbyt wygórowane wymagania wobec współczesnej psychologii i psychiatrii.

to prawda ze wspólczesna psychiatria i psychologia wiecej nie wie niz wie...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą poczytałem sobie w wikipedii o różnych zaburzeniach osobowości. Wychodzi mi, że można mieć jednocześnie Zespół Aspergera, fobię społeczną, osobowość unikającą, dystymię..i więcej nie zapamiętałem, a to wszystko musi być diagnozowane przez kilku specjalistów, i właściwie nie wiadomo jaka jest przyczyna tych wszystkich rzeczy i jak je skutecznie leczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''Głównym problemem przy obecności zespołu Aspergera

jest upośledzenie funkcji społecznych i emocjonalnych (deficyty kontaktu z otoczeniem).''To cytat z encyklopedii....biorąc pod uwagę tą definicję i okoliczność, ze zespól asprergera jest mozna powiedziec odmiana autyzmu, polaczenie tej choroby z fobia spoleczna, osobowoscia unikajaca i dystymia jakos specjalnie nie dziwi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słysze żeby było kilka szkół psychoanalizy !!! :shock: PSYCHOANALIZA JEST JEDNA !! Jest za to kilka narzędzi pracy terapeuty stosującego psychoanalize do których obok podstawowego należą min. konfrontacja,klaryfikacja itd. Chyba to miałeś na myśli marmarc. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisząc o różnych szkołach psychoanalizy miałem na myśli coś takiego: (cytat z wikipedii):

Under the broad umbrella of psychoanalysis there are at least 20 different theoretical orientations regarding the underlying theory of understanding of human mentation and human development. The various approaches in treatment called "psychoanalytic" vary as much as the different theories do. In addition, the term refers to a method of studying child development.

Chyba stwierdzenia o "przynajmniej 20 różnych teoretycznych orientacjach rozpatrujących podstawową teorię" czy "różnych podejściach w działaniach zwanych psychoanalizą różnych tak jak różne są teorie" - mogą być podstawą do wniosku o występowaniu różnych szkół psychoanalizy.

 

A mam jeszcze takie pytanie: czy osoba z zespołem aspergera czy innym autystycznym zaburzeniem rozwoju może mieć zdolności aktorskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze takie pytanie: czy osoba z zespołem aspergera czy innym autystycznym zaburzeniem rozwoju może mieć zdolności aktorskie?

A jak sadzisz..?;>Jakos to dziwne zeby osoby z uposledzonymi emocjami mogly wchodzic w rozne role spoleczne bo tak przeciez mozna nazwac aktorstwo..:)

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 1:46 pm ]

A mam jeszcze takie pytanie: czy osoba z zespołem aspergera czy innym autystycznym zaburzeniem rozwoju może mieć zdolności aktorskie?

A jak sadzisz..?;>Jakos to dziwne zeby osoby z uposledzonymi emocjami mogly wchodzic w rozne role spoleczne bo tak przeciez mozna nazwac aktorstwo..:)

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 1:46 pm ]

A mam jeszcze takie pytanie: czy osoba z zespołem aspergera czy innym autystycznym zaburzeniem rozwoju może mieć zdolności aktorskie?

A jak sadzisz..?;>Jakos to dziwne zeby osoby z uposledzonymi emocjami mogly wchodzic w rozne role spoleczne bo tak przeciez mozna nazwac aktorstwo..:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jasne co oznacza 3 przy niku :D .

Nie chodziło mi o to , że nie rozumiem jakichś terminów(mozna sobie znależc) tylko o to , żę można siebie na podstawie tych opisów podczepić pod prawie każde zaburzenie, a po jakimś czasie wychodzi , że jednak nie ...i tak w kółko.Najlepszym przykładem jest to co napisał mamarc, że można mieć to i to i coś tam jeszcze jednocześnie, mi sie wydaje że są to sprawy podobne. Mnoży sie obecnie mnóstwo nowych klinicznych jednostek chorobowych, właśnie doszła nowa "depresja po urlopowa".Nie dajmy sie zwariować, już sam nie wiem czy mnie to denerwuje czy śmieszy, chyba i to i to.

Co do oczekiwań, to rzeczywiście miałem troche skrzywione wyobrażenie.Myślałem , że będzie jak u każdego innego lekarza.Wejde powiem co jest nie tak ,a on jakoś wszystko naprawi.Pozatym myślałem, że będe świetnym pacjentem, dużo czytałem i sądziłem ,że dzieki temu szybciej pokonamy jakieś ewentualne trudności.Myliłem sie bardzo :D , prawde mówiąc jestem troche przerażony samym sobą, bo wychodzi, że kompletnie nie panuje nad samym sobą.

Nie moge mówić , mam jakąś blokade, wiem co chce powiedzieć ale nie moge(dziwne uczucie), albo z sekundy na sekunde mam pustke , potem sobie przypomne, zaczynam i znowu pustka i tak pare razy. Nie chodzi o same sytuacje, ale o droge jaką przechodze. Pare razy zdarzyło sie , że musiałem na swoją kolej czekać godzine... po jakimś czasie to ja sie spużniłem godzine. Wydawało mi sie że zablądziłem w mieście(chciałem na oślep ominąć karek), myślałem że dojade. Mi sie wydaje że pobłądziłem, a tu nagle ktoś mi mówi że to wcale nie takie oczywiste.Nie uświadamiam sobie tego... więc jestem ciężkim pacjentem :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa niestety nie jest taka prosta. Jednym z mierników jej "nieprostości" może być ciągle duży związek między światopoglądem, wyznawaną wiarą, przynależnością religijną a tym co się sądzi na tematy związane z ludzką psychiką, itp. O ile na temat złamanej nogi albo ataku kamieni nerkowych ludzie będą sądzić podobnie, niezależnie od tego czy ktoś jest wiernym słuchaczem Radia Ojców Redemptorystów, Świadkiem Jehowy czy mnichem z Tybetu, o tyle na tematy którymi zajmują się psychoanalitycy takie osoby mogą mieć opinie odmienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jasne co oznacza 3 przy niku
no rzeczywiscie cos namieszalam:P:P
na tematy którymi zajmują się psychoanalitycy takie osoby mogą mieć opinie odmienne.

Cos mi tu nie pasuje...ktos juz tu przeciez mowil ze psychoanaliza jest jedna........pytanie czy Ty mowisz o psychoterapi w ogole czy tylko o galezi psychoterapi jaka jest psychoanaliza, a ta jest tylko jedna, gdyz opiera sie na wspólnym zalozeniu ze czlowiekiem kieruja popedy. Trzeba jednak przyznac ze we wspólczesnej psychoterapi rzadko stosuje sie tylko terapie behawiorystyczna czy poznawcza czy psychoanalize..czesto te galezi psychoterapi laczy sie aby uzyskac lepszy efekt, w mysl zasady ze prawda jest gdzies posrodku:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słysze żeby było kilka szkół psychoanalizy !!! :shock: PSYCHOANALIZA JEST JEDNA !! Jest za to kilka narzędzi pracy terapeuty stosującego psychoanalize do których obok podstawowego należą min. konfrontacja,klaryfikacja itd. Chyba to miałeś na myśli marmarc. :D

 

Ester, polecam zajrzenie to byle jakiej ksiazki i sprawdzenie az ile szkol psychoanalizy i jak odmiennych od siebie jest na swiecie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ester, polecam zajrzenie to byle jakiej ksiazki i sprawdzenie az ile szkol psychoanalizy i jak odmiennych od siebie jest na swiecie!

Ale sama teoria psychoanalizy jest jedna:)I co do tego nie ma zadnej watpliwosci.To tak jak z leczeniem psychiatrycznym....jego podstawowym zalozeniem jest zaburzenie w poziomie neuroprzekaźników w mozgu....oczywiscie metod leczenia jest wiele(farmakoterapia, psychoterapia itd.)Ale teoria jest jedna..i tak samo jest z psychoanaliza, jej podstawowym zalozeniem jest ze czlowiekiem kieruja popedy....a mnogosc 'roznych psychoanaliz' wynika po prostu z odmiennosci podejscia do tej samej teori:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM !

 

HALINO65 PSYCHOANALIZA JEST JEDNA!!!!!!!Jest to dziedzina na bazie której powstała psychoterapia psychoanalityczna !!!!! Psychoterapeuci stosując tą terapie wybierają sobie za pomocą jakiego narzędzia bedą pracować z pacjentem.Może czytasz za dużo książek i Ci się to myli?

Jesteś specjalistą w tym zakresie? Bo ja tak !!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może czytasz za dużo książek i Ci się to myli?

Oj to bardzo czesty problem ludzi, ktorzy nie maja dokladnej i rzetelnej wiedzy z danej dziedziny, a zwlaszcza takiej jaka jest psychiatria czy psychoterapia. Pamietam jak zaczynalam sie tym interesowac to mi sie wydawalo, ze wszystko jest takie pomieszane i pogmatwane, podziwialam specjalistów ze sie potrafia w tym odnalezc. Ale z czasem mi sie to troche poukladalo...:):)

A tak na marginesie ESTER powiedzialas ze jetes specjalista 'w tej dziedzinie'; czy mam rozumiec, ze jestes zawodowo zwiazana z psychologia??:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie ESTER powiedzialas ze jetes specjalista 'w tej dziedzinie'; czy mam rozumiec, ze jestes zawodowo zwiazana z psychologia??:):)

 

Nie wiem czy można to tak nazwać. Kończe studia.........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieśmiało dodam, ze bardzo ciekawa dyskusja. Zmojej strony dodam, że należe do tych, którzy się już pogubili.. bo ja spotkałem się z podziałem na psychologie w tym bechawioralną i poznawczą, oraz psychoanalize jako dziedzine poza naukową i nie słyszałem tego od fryzjera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieśmiało dodam, ze bardzo ciekawa dyskusja. Zmojej strony dodam, że należe do tych, którzy się już pogubili.. bo ja spotkałem się z podziałem na psychologie w tym bechawioralną i poznawczą, oraz psychoanalize jako dziedzine poza naukową i nie słyszałem tego od fryzjera :)

 

To nie Psychologia sie tak dzieli tylko Psychoterapia. :!: Behawioralna,humanistyczno-egzystencjalna,poznawczo-behawioralna,systemowa,

psychoanalityczna,psychodynamiczna itd.- to są rodzaje terapii.

PSYCHOANALIZA TO NAUKA TAK SAMO JAK PSYCHOLOGIA !!!!!

Psycholog czy psychoterapeuta to nie wróżka a psychologia to nie astrologia !!!

Psychoanaliza jest nie tylko pewną metodą leczenia zaburzeń psych. , ale także stała się nauką która wyjaśnia różne zachowania człowieka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie Psychologia sie tak dzieli tylko Psychoterapia. Behawioralna,humanistyczno-egzystencjalna,poznawczo-behawioralna,systemowa,

psychoanalityczna,psychodynamiczna itd.- to są rodzaje terapii.

No wlasnie to samo mialam mowic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzicie, można się czego dowiedzieć z forum- a i tak zajrzę do notatek :) ,

miałem taką sytuacje że uczyłem się tego samego w dwóch różnych szkołach i było to bardzo podobne ale nie takie same :twisted: pozwolicie że puki co zostane przy swoim (jak zmienie zdanie to poddam się samokrytyce ok?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem taką sytuacje że uczyłem się tego samego w dwóch różnych szkołach i było to bardzo podobne ale nie takie same

wiesz czasem jest tak, ze to sie tylko wydaje ze te rzeczy sie roznia. Wiele zalezy po prostu od podejscia do danej kwestji. Rozni ludzie po prostu roznie widza pewne sprawy a jest to uzalenione od ich pogladów i orientacji naukowych. Ta roznica jest chociazby widoczna w tym ze inaczej na psychike ludzka bedzie patrzyl behawiorysta a inaczej psychoanalityk, ale tak naprawde mowia oni o tym samym>>o obiektywnym zjawisku ktorym jest psychika ludzka.I tak naprawde chyba oboje maja racje, czego dowodem jest ze ostatnimi czasy jest coraz wiecej psychoterapeutów, ktorzy w swej pracy dopasowuja metode do konkretnego przypadku, zamiast zamykac sie tylko w jednym pogladzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×