Skocz do zawartości
Nerwica.com

A jaką Wy macie lunulę?


tomakin

Rekomendowane odpowiedzi

Lunula to takie coś na paznokciu, o, tutaj widać gdzie:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Fingernail_label.jpg

 

Jest to zbiór młodych komórek, nie wyrośniętych. Najogólniej rzecz ujmując, im ktoś ma szybszy metabolizm, lepsze ukrwienie i aktywniejsze procesy oddychania tlenowego komórek, tym większe ma lunule. Niemal każdy z nas ma na kciukach, ogromna większość na palcach wskazujących, potem środkowych (z reguły mniejsze) i tak dalej, aż do małego. Są ludzie którzy mają tylko na kciukach z powodów genetycznych, ale z reguły nie geny tu wchodzą w grę, a zaburzenia metabolizmu.

 

Częste specyficzne czynności wykonywane końcówkami palców potrafią zniekształcić przyrost lunuli, np muzycy często mają większe na jednej ręce.

 

W praktyce jeśli ktoś ma np silną niedoczynność tarczycy, jest po chemioterapii, ma stan przedrakowy - nie ma lunuli w ogóle, nawet na kciukach. To samo dotyczy chorych na gruźlicę, stwardnienie rozsiane etc etc etc

 

Co zauważyłem - wszyscy ludzie z silnymi atakami lękowymi których spotkałem i wypytywałem przyznawali się, że lunulę mają tylko na kciukach a i to małą. Ciekaw jestem, czy będzie to jakaś reguła? Zastanawia mnie jaki tu może być związek - może niedokrwienie końcówek palców przekłada się jakoś na niedokrwienie pewnych obszarów mózgu, który zaczyna świrować gdy "głoduje"?

 

I jeszcze raz - bez paniki, często jest tak, że lunuli nie mają ludzie kompletnie zdrowi :D Aczkolwiek lepiej oczywiście mieć niż nie mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie fajnie, ok, primo:

 

 

//edit

 

no jasne, zapomniałem zadać pytanie.

 

Kieruję do ludzi mających silne ataki lękowe - nie natręctwa czy tym podobne rzeczy, ale zwykłą nerwicę lękową z atakami paniki. Na ilu palcach macie dobrze widoczną lunulę :D

 

a dlaczego piszę w nowym poście:

 

Informacja

 

Nie możesz już edytować ani usunąć tego postu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widoczne mam na obydwu kciukach, trochę mniejsze ale widoczne mam także na palcach środkowych. Ponadto na prawej lunula jest widoczna na palcu serdecznym, na lewej na wskazującym ( ale są małe ). Na innych są niewidoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj przesadzacie... Ja mam ataki lękowe a lunulę mam na wszystkich paznokciach. Obawiam się, że nie ma to żadnego związku szanowne nerwusy :-) Równie dobrze może się okazać, że osoby, które mają ataki nerwowe zakładają zawsze w środę niebieskie majtki. Pozdro, wyluzujcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceman, popełniasz podstawowy błąd logiczny, na poziomie nawet nie szkoły średniej ale chyba podstawowej... to że TY masz lunulę, nie znaczy jeszcze, że nie ma tam żadnego związku. Już druga osoba dzieli się taką mądrością, eh...

 

Statystyka jest taka, że 90-95% ludzi zdrowych ma duże lunule na wszystkich palcach (łącznie z małymi), jeśli tutaj będzie inny wynik, można podejrzewać że coś jest na rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd logiczny to ustalanie zasady na podstawie niewielkiej ilości danych, ja na razie tylko napisałem że nie może to być ściśle powiązane z nerwicą, a tak zrozumiałem twoją intencję, bo jak może być ściśle powiązane - wystarczy jedna osoba odbiegająca od zasady żeby nie była ona stricte dla każdego prawdziwa, mam nadzieję że to jasne. A upieranie się przy tym że to jest prawda z powodu kilku osób o tych samych cechach o których piszesz to jest właśnie ten błąd logiczny, który mi zarzucasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nad głową to aureola :P

 

Co zaś do błędu logicznego - teoretycznie w grupie 50 osób powinna być jedna, góra dwie z wyjątkowo małymi lunulami. Jeśli okaże się, że jest ich 30, można wnosić o istnieniu jakiegoś powiązania.

 

A temat założyłem, bo niemal każdy z nerwicą lękową którego spotkałem okazywał się osobą z wyjątkowo małymi lunulami, co mnie zastanowiło hyhy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na tym zdjęciu nic nie zobaczyłam, co to są te lunule? normalny palec, normalny paznokieć, nie widzę nic godnego zainteresowania! może mi ktoś lepiej wyjaśni, na co mam zwrócić uwagę? bo ja naprawdę nie wiem na co patrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to to są obgryzione skórki zaniedbane... ja to tak widzę na moich palcach. nic specjalnego! :roll: czy chodzi o coś innego?

 

chyba nie mam tych lunuli.

 

a czy to może chodzi o tak zwane kwitnienie palców? że takie białe kropki się robią, ale to mi mówiono, że to są objawy jak organizm szybko rośnie, i nie ma witamin - miałam to w dzieciństwie, zawsze zakwitnięte palce. Ale nikt tego naukowo nie nazywał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×